"Εξυπνάδες” της WIND (τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kaviros

New member
7 July 2016
54
Τον Ιούλιο 2018 υπέγραψα διετές συμβόλαιο για σταθερή γραμμή ίντερνετ (24αρι) στην παραθεριστική μου κατοικία στα Χανιά. Ουσιαστικά πληρώνω τα πάγια ολόκληρο το χρόνο ώστε να έχω ίντερνετ τους 2-3 μήνες που παραθερίζω εκεί το καλοκαίρι. Μου έγινε μια καλή προσφορά από την Forthnet (στην οποία ήμουν ήδη πελάτης ) ως συμπληρωματικό «πακέτο» δηλαδή σε σχέση με την τηλεφωνική γραμμή και τη δορυφορική τηλεόραση που έχω στην κύρια οικία μου, τελικά όμως προτίμησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα της Wind (WIND Broadband Basic), λόγω του ότι περιελάμβανε ως δωρεάν (υποτίθεται) «έξτρα παροχή» και 1GB δωρεάν κάθε μήνα WIND Mobile Broadband (MB για το κινητό δηλαδή) για όσο καιρό θα είναι ενεργή η σταθερή σου γραμμή (σου δίνουν προς τούτο και μία κάρτα sim simplefi). Μου διευκρίνισε βέβαια τότε ο dealer της Wind, ότι θα πρέπει να κάνω μία ανανέωση 5 ευρώ κάθε χρόνο ώστε να παραμένει ενεργή η κάρτα simplefi. Όντως, τον 1[SUP]ο[/SUP] χρόνο του συμβολαίου μου η wind τήρησε αυτά που συμφωνήθηκαν και κάθε 1[SUP]η[/SUP] του μηνός μου παρείχε αυτό το 1κι έτσι, τον Ιούλιο 2019, λίγο πριν συμπληρωθεί ο 1[SUP]ος[/SUP] χρόνος συμβολαίου, πήγα στο κατάστημα της Wind στα Χανιά κι αφού ξαναρώτησα τους υπαλλήλους και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να κάνω αυτή την ανανέωση (5 ευρώ/έτος), την έκανα στο συγκεκριμένο κατάστημα. Την 1[SUP]η[/SUP] Σεπτεμβρίου μου αποδόθηκε κανονικά το 1GB, αλλά λίγες ημέρες κατόπιν κι ενώ δεν είχα ξοδέψει πάνω από 50-60MB λαμβάνω ξαφνικά ένα μήνυμα στο κινητό (από την Wind) ότι έφτασα στο όριο των δεδομένων μου και πρέπει να ανανεώσω (πληρώνοντας ξανά φυσικά...) σε κάποιο κατάστημα της Wind. Σκέφθηκα ότι κάποιο λάθος ή μπέρδεμα θα έγινε στα συστήματα της εταιρίας και δεν έδωσα συνέχεια (έβγαλα τον υπόλοιπο μήνα με Wifi μόνο). Την 1[SUP]η[/SUP] Οκτωβρίου όμως, διαπίστωσα ότι δεν μου αποδόθηκε καθόλου το συμφωνημένο 1GB, οπότε αποφάσισα να μεταβώ στο κατάστημα της Wind για να μου πουν τι στο καλό συμβαίνει. Εκεί ο υπάλληλος (με το «κλασικά» αδιάφορο ύφος) με ενημέρωσε ότι άλλαξαν οι όροι (εννοείται βέβαια ότι την παραμικρή ενημέρωση είχα, ένα απλό sms έστω , γι’ αυτή την αλλαγή) και ότι πλέον θα πρέπει να κάνω ανανέωση κάθε 2 μήνες για να μου ξαναδώσουν αυτό το 1GB!!!! Εν ολίγοις δηλαδή, μου ζήτησαν να πληρώνω μήνα παρά μήνα για κάτι που υποτίθεται ότι μου το έδωσαν δωρεάν (και το συνυπολόγισα για να υπογράψω συμβόλαιο μαζί τους)!!! Και στην ιστοσελίδα τους μάλιστα, εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να διαφημίζουν την συγκεκριμένη δωρεάν (υποτίθεται) «έξτρα παροχή», χωρίς να αναφέρουν πουθενά ότι στην πραγματικότητα σου ζητάνε κατόπιν να την πληρώνεις (μήνα παρά μήνα)! Αν αυτό δεν είναι ο «ορισμός» της παραπλανητικής διαφήμισης, τότε τι είναι; Μιλάμε ότι οι άνθρωποι είναι σε τέτοιο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βαθμό ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, ώστε ακόμα και το 1GB μηνός Σεπτεμβρίου που εν πάση περιπτώσει μου το έδωσαν (προφανώς λίγο πριν αλλάξουν μονομερώς τους όρους), έτρεξαν κατόπιν άρον-άρον να το ακυρώσουν!!! Τι περίμεναν δηλαδή; Να βλέπω οτι δεν τηρούν αυτά που συμφώνησαν, κι εγώ να τρέξω να κάνω ανανέωση, μη τυχόν και χάσω το «κελεπούρι»; Έβγαλα αμέσως από το κινητό μου και πέταξα την simplefi sim και από Δευτέρα θα πάω στη Forthnet για να αιτηθώ την μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής . Εννοείται φυσικά ότι δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να πληρώσω το παραμικρό «πέναλτι» για το σπάσιμο του συμβολαίου που υπέγραψα: θα το σεβαστώ όσο ακριβώς το σεβάστηκε και η Wind! Άλλωστε με κάτι τέτοιες «κουτοπονηριές» της συγκεκριμένης εταιρείας, αγανάκτησα και πριν 2 χρόνια και μετέφερα την σύνδεση του κινητού μου τηλεφώνου σε άλλη εταιρεία. Τους έδωσα και μια δεύτερη ευκαιρία (με τη σταθερή γραμμή ) αλλά ειλικρινά, δεν το άξιζαν...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Το 1GB και εγώ το ανανέωσα κάποια στιγμή και τότε μου είπαν για 12 μήνες.
Κάποιο διάστημα που ήμουν σε κατάστημα WIND για κάτι άλλο, πάνω στην συζήτηση μου είπαν πως το 12μηνο έχει αλλάξει. Δεν έδωσα σημασία.
Δεν ξέρω αν η δική μου 1GB έχει λήξει. Πάντως και εγώ, έχω ακόμα στο μυαλό μου πως είναι για 12 μήνες. Έτσι έλεγε το συμβόλαιο που είχα υπογράψει τότε.
Αν έχει αλλάξει, αυτό δεν επιτρέπεται, αφού στα συμβόλαιά μας γράφουν για 12μηνο. Μήπως όμως... τελικά δεν αναφέρουν τα συμβόλαια τίποτα για αυτές τις κάρτες?
Δεν θυμάμαι σίγουρα...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Έδωσες ευκαιρία... στην πιο τραγική εταιρία στην Ελλάδα.

Κινητή και σταθερή μιλάμε για τραγικές επιδόσεις και εταιρία που θυμίζει το Ελληνικό Δημόσιο στα χειρότερά του.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Όλες αυτές οι εταιρίες έτσι είναι φίλε μου. Δεν θέλω να παινέψω ούτε αυτήν, ούτε την άλλη με τα κόκκινα, ούτε την άλλη με τα πράσινα.
Όλες έχουν το αφεντιλίκικο στιλ μέσα τους γιατί έτσι έχουν μάθει και έχουν δει πως "ο κοσμάκης δεν μπορεί να κάνει τίποτα και εμείς θα κάνουμε ότι θέλουμε".
Κάνει την τάδε αλλαγή ο ένας, τσουπ και ο άλλος! Κάνει την Χ αλλαγή ο δεύτερος, νά σου και ο 3ος το αντίστοιχο!
Παράπονα θα δεις από όλον τον κόσμο για όλες αυτές τις εταιρίες. Καμία δεν είναι σωστή, αλλά... όλοι κάπου θα μείνουμε ευχαριστημένοι για ένα Χ χρονικό διάστημα.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Όλες αυτές οι εταιρίες έτσι είναι φίλε μου. Δεν θέλω να παινέψω ούτε αυτήν, ούτε την άλλη με τα κόκκινα, ούτε την άλλη με τα πράσινα.
Όλες έχουν το αφεντιλίκικο στιλ μέσα τους γιατί έτσι έχουν μάθει και έχουν δει πως "ο κοσμάκης δεν μπορεί να κάνει τίποτα και εμείς θα κάνουμε ότι θέλουμε".
Κάνει την τάδε αλλαγή ο ένας, τσουπ και ο άλλος! Κάνει την Χ αλλαγή ο δεύτερος, νά σου και ο 3ος το αντίστοιχο!
Παράπονα θα δεις από όλον τον κόσμο για όλες αυτές τις εταιρίες. Καμία δεν είναι σωστή, αλλά... όλοι κάπου θα μείνουμε ευχαριστημένοι για ένα Χ χρονικό διάστημα.

Ακριβώς έτσι. Μικρές έως μεγάλες κουτοπονηριές και ποντάρουν στο ότι κατά κανόνα λίγοι έχουν χρόνο υπομονή και ψυχραιμία να τους κυνηγήσουν. Και σε δουλεύουν κι από πάνω με τον τρόπο τους. Αφήστε που οι χιλιάδες λέξεις των συμβολαίων, λίγο πολύ τους καλύπτουν.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
[FONT=&]Τον Ιούλιο 2018 υπέγραψα διετές συμβόλαιο για σταθερή γραμμή ίντερνετ (24αρι) στην παραθεριστική μου κατοικία στα Χανιά. Ουσιαστικά πληρώνω τα πάγια ολόκληρο το χρόνο ώστε να έχω ίντερνετ τους 2-3 μήνες που παραθερίζω εκεί το καλοκαίρι. Μου έγινε μια καλή προσφορά από την [/FONT][FONT=&]Forthnet[/FONT][FONT=&] (στην οποία ήμουν ήδη πελάτης ) ως συμπληρωματικό «πακέτο» δηλαδή σε σχέση με την τηλεφωνική γραμμή και τη δορυφορική τηλεόραση που έχω στην κύρια οικία μου, τελικά όμως προτίμησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα της [/FONT][FONT=&]Wind[/FONT][FONT=&] (WIND Broadband Basic), λόγω του ότι περιελάμβανε ως δωρεάν (υποτίθεται) «έξτρα παροχή» και 1GB δωρεάν κάθε μήνα WIND Mobile Broadband (MB για το κινητό δηλαδή) για όσο καιρό θα είναι ενεργή η σταθερή σου γραμμή (σου δίνουν προς τούτο και μία κάρτα sim simplefi). Μου διευκρίνισε βέβαια τότε ο [/FONT][FONT=&]dealer[/FONT][FONT=&] της [/FONT][FONT=&]Wind[/FONT][FONT=&], ότι θα πρέπει να κάνω μία ανανέωση 5 ευρώ κάθε χρόνο ώστε να παραμένει ενεργή η κάρτα [/FONT][FONT=&]simplefi[/FONT][FONT=&]. Όντως, τον 1[SUP]ο[/SUP] χρόνο του συμβολαίου μου η [/FONT][FONT=&]wind[/FONT][FONT=&] τήρησε αυτά που συμφωνήθηκαν και κάθε 1[SUP]η[/SUP] του μηνός μου παρείχε αυτό το 1[/FONT][FONT=&]GΒ [/FONT][FONT=&]κι έτσι, τον Ιούλιο 2019, λίγο πριν συμπληρωθεί ο 1[SUP]ος[/SUP] χρόνος συμβολαίου, πήγα στο κατάστημα της [/FONT][FONT=&]Wind [/FONT][FONT=&]στα Χανιά κι αφού ξαναρώτησα τους υπαλλήλους και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να κάνω αυτή την ανανέωση (5 ευρώ/έτος), την έκανα στο συγκεκριμένο κατάστημα. Την 1[SUP]η[/SUP] Σεπτεμβρίου μου αποδόθηκε κανονικά το 1[/FONT][FONT=&]GB[/FONT][FONT=&], αλλά λίγες ημέρες κατόπιν κι ενώ δεν είχα ξοδέψει πάνω από 50-60[/FONT][FONT=&]MB[/FONT][FONT=&] λαμβάνω ξαφνικά ένα μήνυμα στο κινητό (από την [/FONT][FONT=&]Wind[/FONT][FONT=&]) ότι έφτασα στο όριο των δεδομένων μου και πρέπει να ανανεώσω (πληρώνοντας ξανά φυσικά...) σε κάποιο κατάστημα της [/FONT][FONT=&]Wind[/FONT][FONT=&]. Σκέφθηκα ότι κάποιο λάθος ή μπέρδεμα θα έγινε στα συστήματα της εταιρίας και δεν έδωσα συνέχεια (έβγαλα τον υπόλοιπο μήνα με [/FONT][FONT=&]Wifi[/FONT][FONT=&] μόνο). Την 1[SUP]η[/SUP] Οκτωβρίου όμως, διαπίστωσα ότι δεν μου αποδόθηκε καθόλου το συμφωνημένο 1[/FONT][FONT=&]GB[/FONT][FONT=&], οπότε αποφάσισα να μεταβώ στο κατάστημα της [/FONT][FONT=&]Wind[/FONT][FONT=&] για να μου πουν τι στο καλό συμβαίνει. Εκεί ο υπάλληλος (με το «κλασικά» αδιάφορο ύφος) με ενημέρωσε ότι άλλαξαν οι όροι (εννοείται βέβαια ότι την παραμικρή ενημέρωση είχα, ένα απλό [/FONT][FONT=&]sms[/FONT][FONT=&] έστω , γι’ αυτή την αλλαγή) και ότι πλέον θα πρέπει να κάνω ανανέωση κάθε 2 μήνες για να μου ξαναδώσουν αυτό το 1[/FONT][FONT=&]GB[/FONT][FONT=&]!!!! Εν ολίγοις δηλαδή, μου ζήτησαν να πληρώνω μήνα παρά μήνα για κάτι που υποτίθεται ότι μου το έδωσαν δωρεάν (και το συνυπολόγισα για να υπογράψω συμβόλαιο μαζί τους)!!! Και στην ιστοσελίδα τους μάλιστα, εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να διαφημίζουν την συγκεκριμένη δωρεάν (υποτίθεται) «έξτρα παροχή», χωρίς να αναφέρουν πουθενά ότι στην πραγματικότητα σου ζητάνε κατόπιν να την πληρώνεις (μήνα παρά μήνα)! Αν αυτό δεν είναι ο «ορισμός» της παραπλανητικής διαφήμισης, τότε τι είναι; Μιλάμε ότι οι άνθρωποι είναι σε τέτοιο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βαθμό ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, ώστε ακόμα και το 1[/FONT][FONT=&]GB[/FONT][FONT=&] μηνός Σεπτεμβρίου που εν πάση περιπτώσει μου το έδωσαν (προφανώς λίγο πριν αλλάξουν μονομερώς τους όρους), έτρεξαν κατόπιν άρον-άρον να το ακυρώσουν!!! Τι περίμεναν δηλαδή; Να βλέπω οτι δεν τηρούν αυτά που συμφώνησαν, κι εγώ να τρέξω να κάνω ανανέωση, μη τυχόν και χάσω το «κελεπούρι»; Έβγαλα αμέσως από το κινητό μου και πέταξα την simplefi [/FONT][FONT=&]sim[/FONT][FONT=&] και από Δευτέρα θα πάω στη [/FONT][FONT=&]Forthnet[/FONT][FONT=&] για να αιτηθώ την μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής . Εννοείται φυσικά ότι δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να πληρώσω το παραμικρό «πέναλτι» για το σπάσιμο του συμβολαίου που υπέγραψα[/FONT][FONT=&]: θα το σεβαστώ όσο ακριβώς το σεβάστηκε και η Wind! Άλλωστε με κάτι τέτοιες «κουτοπονηριές» της συγκεκριμένης εταιρείας, αγανάκτησα και πριν 2 χρόνια και μετέφερα την σύνδεση του κινητού μου τηλεφώνου σε άλλη εταιρεία. Τους έδωσα και μια δεύτερη ευκαιρία (με τη σταθερή γραμμή ) αλλά ειλικρινά, δεν το άξιζαν...[/FONT]

εχω ακριβώς το ίδιο δώρο να το πω ετσι με εσένα δεν έκανα πότε ανανέωση με τα 5 ευρώ που μου είχαν πει έχει περάσει πάνω απο χρόνος αλλά ακόμη δουλεύει κανονικά ,μαλλον με ξεχάσαν
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Τάκη, πήγα και τους ενημέρωσα. Αν έχεις παρατηρήσει από το πρωί, η κάρτα σου έχει μπλοκαριστεί!
Φυσικά.............................. αστειεύομαι. :jester:

Μίλησα με κατάστημα για το θέμα και μου είπαν πως έχει γίνει 2μηνο, από τον Μάιο.
Ρώτησα και τι φταίει ο άλλος που νωρίτερα είχε ανανεώσει την κάρτα για 12μηνο, και άρχισε ένας υπάλληλος να μου λέει κάτι τέτοιες αερολογίες...
"ξέρετε, τα κινητά διέπονται από τους όρους και τα συμβόλαια... μπλα μπλα... παπαρούνες... " και σηκώθηκα και έφυγα όπως μίλαγε χωρίς ούτε γεια!
Εννοείτε πως κατάλαβαν πως ενοχλήθηκα από αυτά που έλεγαν. Ο άλλος, απαθής, έλεγε για το 2μηνο λες και ήταν κάτι τόσο... κοινό.

:FSGSFGS4:
 

kaviros

New member
7 July 2016
54
"Μίλησα με κατάστημα για το θέμα και μου είπαν πως έχει γίνει 2μηνο, από τον Μάιο.
Ρώτησα και τι φταίει ο άλλος που νωρίτερα είχε ανανεώσει την κάρτα για 12μηνο, και άρχισε ένας υπάλληλος να μου λέει κάτι τέτοιες αερολογίες..."

Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ δηλαδή... Μεγάλη (υποτίθεται) εταιρεία τηλεπικοινωνιών, αλλά με νοοτροπία "ψιλικατζίδικου" της "κακίας ώρας" (γιατί υπάρχουν και "σοβαρά" ψιλικατζίδικα). Και το λέω αυτό γιατί όπως ήδη ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα, εγώ έκανα την ανανέωση τον Ιούλιο και μάλιστα (όπως προανέφερα) "....πήγα στο κατάστημα της Wind στα Χανιά κι αφού ξαναρώτησα τους υπαλλήλους και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να κάνω αυτή την ανανέωση (5 ευρώ/έτος), την έκανα στο συγκεκριμένο κατάστημα...". Δηλαδή με ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ για δεύτερη φορά, αφού ήδη γνώριζαν (από το Μάιο) ότι η ανανέωση θα ήταν για 2 μήνες μόνο, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι θα είναι για 1 έτος! Υπογράφουν συμβόλαιο και κατόπιν αλλάζουν τους όρους μονομερώς και δεν σε ενημερώνουν καν, πηγαίνεις ο ίδιος στο κατάστημα τους, τους ρωτάς και πάλι δεν σε ενημερώνουν ή μάλλον, σε ενημερώνουν λανθασμένα. (Αν μου το είχαν πει τότε, ασφαλώς και δεν θα προχωρούσα σε ανανέωση). ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ WIND! Οι άνθρωποι αυτοί δεν παίζονται με τίποτα....
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σε εμένα η Wind κάνει το άλλο. Ανανεώνω το καρτοκινητό με 12 ευρώ και μου δίνει 500Mb για ένα μήνα. Όταν φτάσει η ημέρα που λήγει ο μήνας στέλνει μήνυμα που λέει: Σήμερα λήγει η προσφορά που έχετε. Κατά τις 11 το βράδυ μια ώρα πριν λήξει η προθεσμία κλείνω τα δεδομένα. Την επόμενη μέρα μου έρχεται μήνυμα. Η χρέωσή για τη χθεσινή σύνδεσή σου στο ίντερνετ έως 50MB είναι 1,20 ευρώ. Καταλαβαίνετε τι κάνουν; Απενεργοποιούν τη προσφορά πολύ νωρίτερα από τις 12 το βράδυ ώστε να σε χρεώνουν.
 

kaviros

New member
7 July 2016
54
Σε εμένα η Wind κάνει το άλλο. Ανανεώνω το καρτοκινητό με 12 ευρώ και μου δίνει 500Mb για ένα μήνα. Όταν φτάσει η ημέρα που λήγει ο μήνας στέλνει μήνυμα που λέει: Σήμερα λήγει η προσφορά που έχετε. Κατά τις 11 το βράδυ μια ώρα πριν λήξει η προθεσμία κλείνω τα δεδομένα. Την επόμενη μέρα μου έρχεται μήνυμα. Η χρέωσή για τη χθεσινή σύνδεσή σου στο ίντερνετ έως 50MB είναι 1,20 ευρώ. Καταλαβαίνετε τι κάνουν; Απενεργοποιούν τη προσφορά πολύ νωρίτερα από τις 12 το βράδυ ώστε να σε χρεώνουν.

Είναι αυτό που έγραψα προηγουμένως... νοοτροπία "ψιλικατζίδικου" της "κακίας ώρας", ήτοι: "ότι προλάβουμε κι αρπάξουμε". 1,20 ευρώ από σένα, 5 ευρώ (ανά 2μηνο) από μένα (το επεδίωξαν αλλά δεν τους έκανα την χάρη), 2-3 ευρώ από τον παραδίπλα κ.ο.κ. Δεν λέω ότι οι άλλες εταιρείες είναι "άγιοι", αλλά αυτοί στη Wind ειλικρινά δεν παίζονται με τίποτα! Έχουν ξεφύγει εντελώς! Είμαι απόλυτα πεπεισμένος πλέον, ότι ακόμα και την στιγμή που υπογράφουν κάποιο συμβόλαιο μαζί σου, δεν έχουν την παραμικρή πρόθεση να το σεβαστούν κι έχουν ήδη αρχίσει να επεξεργάζονται το πως ακριβώς θα σου την "φέρουν"!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Αν και είμαι πελάτης τους έχω πολλά ράμματα για την γούνα τους ,αν αρχίσω να γράφω δεν θα έχει τελειωμό

Απλά μένω σε αυτούς γιατί έχω μια πολύ καλή προσφορά για vdsl εδώ και τρία χρόνια
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
ειναι τυχαιο οτι εχουν βαρεσει τοσα κανονια κι εχουν πιστολιασει τοσο κοσμο;
Απορω γιατι πηγαινετε σ'αυτη την εταιρεια,ειλικρινα.
Καθε φορα χρεοκοπουν,αλλαζουν ονομα και ξανα-μανα τα ιδια.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Απλούστατα γιατί παρόλα όσα συμβαίνουν ειναι ο φτηνότερος πάροχος και (συχνά) δίνει το καλύτερο value for money ειδικά στην κινητή.

Τα προβληματα της Wind (που δεν βλέπει ο μέσος πελάτης) είναι

1. Το κάκιστο έως απαράδεκτο δίκτυο μεταπωλητών και συνεργατών της σε συνδυασμό με ανευκπαίδευτο προσωπικό στα καταστήματα. Αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσφήμηση της εταιρείας
2. Ελλειψη ολοκληρωμένης (και σοβαρής) στρατηγικής , απόρροια των αλλαγών στο ιδιοκτησιακό καθεστώτος και του μέτριου management (με λίγες εξαιρέσεις)
3. Λάθη του παρελθόντος
4. Καθεστέρηση επένδυσης σε σωστά εργαλεία CRM / e-care κλπ
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: "Εξυπνάδες” της WIND (τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...)

ειναι τυχαιο οτι εχουν βαρεσει τοσα κανονια κι εχουν πιστολιασει τοσο κοσμο;
Απορω γιατι πηγαινετε σ'αυτη την εταιρεια,ειλικρινα.
Καθε φορα χρεοκοπουν,αλλαζουν ονομα και ξανα-μανα τα ιδια.

ειμαι σε αυτος αυτους γιατι εχω την καλυτερη τιμη σε vdsl 50 ,23 ευρω τον μηνα με 120 λεπτα δωρεαν μοναδες στο κινητο και 2 ωρες προς κινητα απο το σταθερο συν την καρτα με το 1gb στο κινητο
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: "Εξυπνάδες” της WIND (τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...)

ειμαι σε αυτος αυτους γιατι εχω την καλυτερη τιμη σε vdsl 50 ,23 ευρω τον μηνα με 120 λεπτα δωρεαν μοναδες στο κινητο και 2 ωρες προς κινητα απο το σταθερο συν την καρτα με το 1gb στο κινητο

που καποια στιγμη στο μελλον μπορει να τα πληρωσεις πολλαπλασια.
Σου ευχομαι βεβαια να μη γινει.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Εξυπνάδες” της WIND (τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα..

είμαι σχεδον τέσσερα χρόνια την τιμή την πηρα μετά απο προβλήματα που υπήρξαν δυσεπίλυτα για την wind αλλα πανεύκολα στην λύση τους ,αν αλλάξουν την τιμή θα γίνει με το τέλος του συμβολαίου και αν την πάνε πολύ ψηλά τότε έφυγα την ίδια ημέρα
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Απλούστατα γιατί παρόλα όσα συμβαίνουν ειναι ο φτηνότερος πάροχος και (συχνά) δίνει το καλύτερο value for money ειδικά στην κινητή.

Τα προβληματα της Wind (που δεν βλέπει ο μέσος πελάτης) είναι

1. Το κάκιστο έως απαράδεκτο δίκτυο μεταπωλητών και συνεργατών της σε συνδυασμό με ανευκπαίδευτο προσωπικό στα καταστήματα. Αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσφήμηση της εταιρείας
2. Ελλειψη ολοκληρωμένης (και σοβαρής) στρατηγικής , απόρροια των αλλαγών στο ιδιοκτησιακό καθεστώτος και του μέτριου management (με λίγες εξαιρέσεις)
3. Λάθη του παρελθόντος
4. Καθεστέρηση επένδυσης σε σωστά εργαλεία CRM / e-care κλπ

Γιώργο, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που θα επιλέξει τη Wind για τη καλή ποιότητα υπηρεσιών. Η wind ειναι budget πάροχος που για να προσφέρει τις τιμές που προσφέρει πρέπει να κρατάει το opex της σε χαμηλά επίπεδα. Αντίστοιχα πιστεύω πως δεν έχει loyality σε μεγάλο βαθμό, δηλαδή εάν σε αντίστοιχη ή χαμηλότερη τιμή βρει κάποιος αντίστοιχες υπηρεσίες, δεν θα παραμείνει στη wind.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Δεν διαφωνώ πρακτικά με αυτό που λές. Είπα οτι συχνά προσφέρει το καλύτερο value for money, όχι το καλύτερο δίκτυο ούτε τις καλύτερες υπηρεσίες..

Πχ στην κινητή δινει εύκολα συμβόλαια (καρτοπρογραμμα) με 1000 λεπτά προς wind, 600 προς ολους, 3Gb Internet , 100 SMS με τελική τιμη 12-14 Ευρώ το μήνα. Για καποιον που δεν εχει τρελλές απαιτήσεις ειναι εξαιρετική τιμή (για τα Ελληνικά δεδομένα)

Αντίστοιχα στην σταθερή, πολλοί πελάτες της εχουν double play με απεριοριστα αστικά-υπεραστικά + 300 κινητά προς ολους + VDSL50άρι με λιγότερα από 25 Ευρώ το μήνα (Ξερω προσωπικά και κάμποσους που δινουν κάτω από 20 για να έχουν ολα αυτα).

Είναι budget δικτυο για πελάτες με μικρές απαιτήσεις που δεν θέλουν να πληρώνουν πολλά.

Οποιος θέλει το καλύτερο/ταχύτερο δίκτυο θα πάει στην Cosmote με το ανάλογο price premium.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: "Εξυπνάδες” της WIND (τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...)

Δεν διαφωνώ πρακτικά με αυτό που λές. Είπα οτι συχνά προσφέρει το καλύτερο value for money, όχι το καλύτερο δίκτυο ούτε τις καλύτερες υπηρεσίες..

Πχ στην κινητή δινει εύκολα συμβόλαια (καρτοπρογραμμα) με 1000 λεπτά προς wind, 600 προς ολους, 3Gb Internet , 100 SMS με τελική τιμη 12-14 Ευρώ το μήνα. Για καποιον που δεν εχει τρελλές απαιτήσεις ειναι εξαιρετική τιμή (για τα Ελληνικά δεδομένα)

Αντίστοιχα στην σταθερή, πολλοί πελάτες της εχουν double play με απεριοριστα αστικά-υπεραστικά + 300 κινητά προς ολους + VDSL50άρι με λιγότερα από 25 Ευρώ το μήνα (Ξερω προσωπικά και κάμποσους που δινουν κάτω από 20 για να έχουν ολα αυτα).

Είναι budget δικτυο για πελάτες με μικρές απαιτήσεις που δεν θέλουν να πληρώνουν πολλά.

Οποιος θέλει το καλύτερο/ταχύτερο δίκτυο θα πάει στην Cosmote με το ανάλογο price premium.
ΣΩΣΤΑ!!!