Είναι δυνατόν;;; Village at the mall, Joker

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Μόλις βγήκα από την συγκεκριμένη ταινία. Εισητηρια βρήκα μόνο για την αίθουσα τέσσερα. Λέω εντάξει, atmos έχει μια χαρά θα είναι.
Προσεχώς, διαφημίσεις και έναρξη. Ξαφνικά αντί να μειωθεί το ύψος της προβολής ώστε να έρθει σε 1.85/1 αυξήθηκε και άρχισε να προβάλει κάτι μεταξύ 16/9 και 4/3. Λέω μπράβο, θα έχουμε διαφορετικά aspect ratio σαν το dark knight. Πέφτει ο τίτλος αρχής πουθενά το μισό j 😳. Λόγω παρέας αδιάφορης περί τέτοιων θεμάτων δεν πήγα να σηκώσω το village στον αέρα. Το γράφω εδώ να μου φύγει. Είναι δυνατόν σε τέτοια οσκαρική ταινία να κάνουν τέτοιες αηδίες. Είχα πάνω επο 15 χρόνια να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Η αίθουσα κατάμεστη, κανεις δεν ασχολήθηκε. Ούτε εγώ θα μου πεις. Τέλος πάντων. Η ταινία αριστούργημα, τόσο που σε είκοσι λεπτά το ξέχασα το θέμα. Τώρα που τελείωσε το ξαναθυμήθηκε και να μαι. Είπα να τους κράξω. Κράξτε κι εσείς παρακαλώ.
 
Είναι να μη σου τύχει. Εμένα μου'χε τύχει εδώ σε μεγάλο σινεμά της πόλης, της μεγαλύτερης αλυσίδας στη χώρα μη χε, προβολέας που προφανώς είτε είχε πρόβλημα, είτε για κάποιο λόγο έπαιζε με τη φωτεινότητα στο 5%. Αντίθετα με σένα, βγήκα να τσακωθώ, όμως άκρη δεν έβγαλα, με έστελναν από πιτσιρικά σε πιτσιρικά (assistant manager και παπαριές), και, αφού είχα φτάσει να έχω χάσει 10+ λεπτά ταινίας, αποφάσισα να τα παρατήσω.

Το χειρότερο είναι ότι, εκτός από μένα και τη γυναίκα μου, δυστυχώς κανείς στην αίθουσα δεν είχε πάρει χαμπάρι ότι κάτι τρέχει.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Είναι να μη σου τύχει. Εμένα μου'χε τύχει εδώ σε μεγάλο σινεμά της πόλης, της μεγαλύτερης αλυσίδας στη χώρα μη χε, προβολέας που προφανώς είτε είχε πρόβλημα, είτε για κάποιο λόγο έπαιζε με τη φωτεινότητα στο 5%. Αντίθετα με σένα, βγήκα να τσακωθώ, όμως άκρη δεν έβγαλα, με έστελναν από πιτσιρικά σε πιτσιρικά (assistant manager και παπαριές), και, αφού είχα φτάσει να έχω χάσει 10+ λεπτά ταινίας, αποφάσισα να τα παρατήσω.

Το χειρότερο είναι ότι, εκτός από μένα και τη γυναίκα μου, δυστυχώς κανείς στην αίθουσα δεν είχε πάρει χαμπάρι ότι κάτι τρέχει.

Κι εδώ τα ίδια. Όλοι (γεμάτη η αίθουσα) σα να μη συμβαίνει τίποτε.
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Αυτά δε συνέβαιναν στο αυθεντικό Village στο Μαρούσι. :eek:perator:
Έπρεπε να το είχες αναφέρει αμέσως, αν και σε αυτές τις περιπτώσεις... η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
 
Κοίτα να δεις γκαντεμιά, σε σινεμά που μέχρι τώρα ήταν ΑΡΙΣΤΟ καμιά 10αριά φορές που το'χα επισκεφθεί, στο Joker μας τα χάλασε.

Η εικόνα είχε ένα έντονο φλίκερ στα φωτεινά, κάτι σαν αυτό που συμβαίνει στις συσκευές που'χουν αισθητήρα φωτός και αυξομειώνουν την ένταση δυναμικά. Στα σκοτεινά δεν καταλάβαινες κάτι, αλλά εκεί που φώτιζε (εκπληκτική κατά τα άλλα η απεικόνιση, σαν καλοστημένο HDR), άρχιζε να αυξομειώνει.

Δε μπήκα καν στον κόπο να παω να δω τι γίνεται αφού, αφενός η ταινία ήταν τόσο καθηλωτική που δεν ήθελα να χάσω δευτερόλεπτο, αφετέρου ήταν αντιληπτό με το μικροσκόπιο (ενός μίζερου AV maniac), οπότε άκρη δε θα βγάζαμε.

Έτσι για την ιστορία και την περιέργεια, σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο; Είναι δυνατόν να έχει δυναμική ίριδα ή κάτι τέτοιο;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Μόλις βγήκα από την συγκεκριμένη ταινία. Εισητηρια βρήκα μόνο για την αίθουσα τέσσερα. Λέω εντάξει, atmos έχει μια χαρά θα είναι.
Προσεχώς, διαφημίσεις και έναρξη. Ξαφνικά αντί να μειωθεί το ύψος της προβολής ώστε να έρθει σε 1.85/1 αυξήθηκε και άρχισε να προβάλει κάτι μεταξύ 16/9 και 4/3. Λέω μπράβο, θα έχουμε διαφορετικά aspect ratio σαν το dark knight. Πέφτει ο τίτλος αρχής πουθενά το μισό j . Λόγω παρέας αδιάφορης περί τέτοιων θεμάτων δεν πήγα να σηκώσω το village στον αέρα. Το γράφω εδώ να μου φύγει. Είναι δυνατόν σε τέτοια οσκαρική ταινία να κάνουν τέτοιες αηδίες. Είχα πάνω επο 15 χρόνια να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Η αίθουσα κατάμεστη, κανεις δεν ασχολήθηκε. Ούτε εγώ θα μου πεις. Τέλος πάντων. Η ταινία αριστούργημα, τόσο που σε είκοσι λεπτά το ξέχασα το θέμα. Τώρα που τελείωσε το ξαναθυμήθηκε και να μαι. Είπα να τους κράξω. Κράξτε κι εσείς παρακαλώ.

Την ειδα χθες στα Τρια Αστέρια και ηθελα να διακρινω τυχόν διαφορες.

Το logo του Joker στην αρχή ηταν και εδω κομμένο, αλλα ελαχιστα, και αν θυμαμαι καλά περιμετρικά. Το "J" ηταν δηλαδή λιγο κομμένο και στα αριστερά, αλλα και χαμηλα.
Επισης παρατήρησα σε μια σκηνή οπου ο Joker βάφει με σπρέι μια μικρή ταμπέλα, πως ενω δεν φαίνεται τι έγραψε πανω απο την ταμπέλα (την κοβει το κάδρο), οι υποτιτλοι το μεταφράζουν κανονικά!!!

Εχω την εντύπωση λοιπόν οτι αυτο που είδες ηταν μάλλον νορμαλ και οφείλεται σε:

  1. Αλλαγη aspect ratio μεταξυ trailer/διαφημίσεων και ταινίας
  2. Crop απο σκηνοθετική άποψη (το θεωρώ δεδομένο)
  3. Μεγάλωσες και εγινες παράξενος (επίσης το θεωρώ δεδομένο) :p