LG UM7000 / UM7100PLB / 75UM7110 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Chris75

Established Member
18 May 2008
156
Εγώ την κτύπησα τελικά. Νταξ για φωτεινές εικόνες, σε φωτεινό χώρο, η τηλεόραση είναι αξιοπρεπέστατη, μην πω και vfm για τα χρήματα της.

Δεν αναμένεις πολλά στο μαύρο, ενώ και το webOS είναι λίγο αργό, αλλά κλάιν.

Αν ξέρεις τι παίρνεις (για εμάς που ασχολούμαστε) ή είσαι άσχετος, μια χαρά τηλεόραση είναι.

Νομίζω δεν είναι σώφρον να πας να σκάσεις 1,5 κοντά χιλιάρικο (OLED) για μια TV που ξεχνιέται ανοικτή σε ένα σπίτι. Και στο φινάλε, κτυπάς και μια OLED αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, στα 500 η 55 κάνει μια χαρά δουλειά σαν δεύτερη ή σαν το workhorse του σπιτιού.






-----------------------------------------

UM7100PLB : LED LCD,50/60Hz (aka TruMotion 100,PMI (Picture Mastering Index) 1600),WCG : όχι,HDR10 support,HLG,Apple AirPlay 2 ,webOS 4.5 Smart TV ,

αντικαθιστά την UK6200_(2018)

75UM7110 : PLS like IPS panel RGB true 4K
70UM7100 : VA panel RGB true 4K
65UM7100 : PLS like IPS panel RGB true 4K
60UM7100 : VA panel RGB true 4K
55UM7100 : pseudo 4K RGB+W μπερδεμένο,IPS
49UM7100 : pseudo 4K RGB+W μπερδεμένο,IPS
43UM7100 : pseudo 4K RGB+W μπερδεμένο,IPS


Faux-K: RGBW LED LCD TV spoils 4K UHD resolution & colour...https://www.hdtvtest.co.uk/news/rgbw-201510084189.htm


Συνδεσιμότητα :


HDMI input x3 (η μια έχει ARC)
USB 2.0 x2
Analog Audio Out mini jack 3.5mm (έξοδος ακουστικών): όχι
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth 5.0: ναι
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes / Yes in common
Υποστήριξη DTS/DivX : Ναι
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
LG TV Plus App (smartphone app)
Είσοδος Ethernet-LAN x1
DVB-T2/C/S2


Reviews -tests :

49"...[rtings.com]...LG 49UM6900PUA review,calibration settings...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/um6900


49UM6900PUA (USA) αντίστοιχη της 49UM7100PLB (Europe)

pseudo 4K RGB+W μπερδεμένο,IPS
um6900-pixels-large.jpg
 
Last edited by a moderator:

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: Η LG 60UM7100 είναι ίδια tv με 60UK6200 για το 2019;

Εγώ την κτύπησα τελικά. Νταξ για φωτεινές εικόνες, σε φωτεινό χώρο, η τηλεόραση είναι αξιοπρεπέστατη, μην πω και vfm για τα χρήματα της.

Δεν αναμένεις πολλά στο μαύρο, ενώ και το webOS είναι λίγο αργό, αλλά κλάιν.

Αν ξέρεις τι παίρνεις (για εμάς που ασχολούμαστε) ή είσαι άσχετος, μια χαρά τηλεόραση είναι.

Νομίζω δεν είναι σώφρον να πας να σκάσεις 1,5 κοντά χιλιάρικο (OLED) για μια TV που ξεχνιέται ανοικτή σε ένα σπίτι. Και στο φινάλε, κτυπάς και μια OLED αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, στα 500 η 55 κάνει μια χαρά δουλειά σαν δεύτερη ή σαν το workhorse του σπιτιού.

Περιμένουμε εντυπώσεις και καμιά φωτογραφία. Καλορίζικη.
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Η 49um7100plb υποστηρίζει AirPlay 2; Έτσι λένε τα specs αλλά βλέπω πόστς σε διαφορα ξένα φόρουμς πως δεν το υποστηρίζει
 

InsertCoin

New member
14 December 2012
10
Re: LG 60UM7100PLB αξιζει??

Τελικα μολις χθες την αγορασα στα 600 .
Την εχω λιωσει σε προβολες ταινιων/dvd/netflix κλπ. Απολυτα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.
Μου βγαζει και πολυκαναλο ηχο, στο home cinema, μεσω οπτικης, απ το προεγκατεστημενο νετφλιξ!
Το μονο που εμεινε, ειναι να κανω το σωστο color calibration. Εχω βαλει απλα την προκατ επιλογη cinema.
Αν καποιος εχει λινκ με τις οδηγιες, θα ηταν πολυ χρησιμο!
 

chrismk2

New member
19 December 2019
6
Εδώ κι ένα μήνα την έχω σε 55άρα. Εκπληκτικό vfm. Διάβαζα για "αδύναμο" μαύρο αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητικό και αν το δει κανείς σχετικά με το κόστος αγοράς (429 ) τότε μιλάμε για πολύ καλό μαύρο. Γενικά τη λες φωτεινή με αξιοπρεπέστατο μαύρο. Τα χρώματα στη ρύθμιση cinema είναι πάρα πολύ φυσικά χωρίς ενοχλητικές υπερβολές και τονισμούς. Επίσης έχει πάρα πολύ καλό και δυνατό ήχο.
Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να τη συνδέσω με το δίκτυο WiFi σε 5G. Στα 2.4G συνδέεται κανονικά αλλά παρουσιάζει πολλά κοψίμαα σε βιντεάκια που της στέλνω από το κινητό ενώ στα βιντεο που στελνω απο το PC paizei gia 3-5 sec και μετα απλα διακόπτει την αναπαραγωγή.
Έχει κανείς καμιά ιδέα πως θα τα ξεπεράσω αυτά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

santinistas

New member
11 September 2011
39
Χρονια πολλα σε ολους...
Εχω την UM7100 49' εδω και 2 εβδομαδες.....ειμαι αρκετα ικανοποιημενος και στα χρωματα και στις γωνιες.....για εναν απλο και οχι μονο χρηστη οπως εγω, για ταινιες,netflix κλπ ειναι σουπερ για 379 που την πηρα απο πλαισιο.....πολλες ρυθμισεις και ωραιο μενου....
 

venejo

New member
25 March 2010
18
Εγώ δυστυχώς προ διμήνου πήρα την 43άρα 7100PLB απ' την οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απ' την εικόνα της.
Πολύ φωτεινή (ουσιαστικά ανύπαρκτο μαύρο) ακόμα και όταν έχω ρίξει στα χαμηλά και το Brightness και το Backlight όπως και τo Gamma.
Αν μείνει σε στατική εικόνα π.χ σε παύση στο Netflix, βλέπεις τρανταχτό burn-in μετά στη συνέχιση προβολής.
Για κάποιο λόγο όταν κλείσει και μαζί και τον ενισχυτή (Pioneer), ενώ είναι κλειστή αργότερα τον ξανα-ανοίγει για να τον ξανακλείσει μετά από λίγα δεύτερα.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Έχει πάρει φίλος την 4K LG 43UM7100 που έχει και την FULL HD LG 32LK6200. Η χρήση και των δύο είναι αποκλειστικά ως οθόνη υπολογιστή.
Η 7100 έχει συγκεκριμένο πρόβλημα με τα χρώματα τα οποία δεν είναι έντονα ηλεκτρίκ όπως της 6200 αλλά θα τα χαρακτηρίσω άτονα παστέλ κάπως.

Την τηλεόραση την ρύθμισα εγώ. Έχω εμπειρία από LG και η 6200 ρυθμίστηκε χωρίς κανένα θέμα και η εικόνα της καμπάνα, φοβερή!!!
Η 7100 όμως έχει πρόβλημα που φαίνεται περισσότερο έντονα στο κίτρινο το οποίο πορτοκαλο-λαχανίζει, και λιγότερο στο κόκκινο της το οποίο βυσσινίζει, και το γαλάζιο της το οποίο φαίνεται παστέλ.
Ρυθμίσεις έχω κοιτάξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν είναι από τέτοιο πράγμα. Κάτι έχει το πάνελ το οποίο διαφέρει σε σχέση με την 6200.

Εσείς που έχετε την 7100 έχετε διαπιστώσει πρόβλημα με τα χρώματα? Ακόμα και σε 47" LG 8ετίας που έχω εγώ, τα χρώματα της δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Και την πήρε βασισμένος (να το ξαναπώ) στην καμπάνα εικόνας που έχει η 6200 και εγώ που την είδα ως PC Monitor έπαθα πλάκα από την καθαρότητα εικόνα της!

Η 7100 έχει επίσης μια μικρή απόκλιση παραπάνω κόκκινο, η οποία διορθώνεται αν την ρυθμίσουμε σε -25 μονάδες από το 50 που έχουμε δυνατότητα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Έχει πάρει φίλος την 4K LG 43UM7100 που έχει και την FULL HD LG 32LK6200. Η χρήση και των δύο είναι αποκλειστικά ως οθόνη υπολογιστή.
Η 7100 έχει συγκεκριμένο πρόβλημα με τα χρώματα τα οποία δεν είναι έντονα ηλεκτρίκ όπως της 6200 αλλά θα τα χαρακτηρίσω άτονα παστέλ κάπως.

Την τηλεόραση την ρύθμισα εγώ. Έχω εμπειρία από LG και η 6200 ρυθμίστηκε χωρίς κανένα θέμα και η εικόνα της καμπάνα, φοβερή!!!
Η 7100 όμως έχει πρόβλημα που φαίνεται περισσότερο έντονα στο κίτρινο το οποίο πορτοκαλο-λαχανίζει, και λιγότερο στο κόκκινο της το οποίο βυσσινίζει, και το γαλάζιο της το οποίο φαίνεται παστέλ.
Ρυθμίσεις έχω κοιτάξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν είναι από τέτοιο πράγμα. Κάτι έχει το πάνελ το οποίο διαφέρει σε σχέση με την 6200.

Εσείς που έχετε την 7100 έχετε διαπιστώσει πρόβλημα με τα χρώματα? Ακόμα και σε 47" LG 8ετίας που έχω εγώ, τα χρώματα της δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Και την πήρε βασισμένος (να το ξαναπώ) στην καμπάνα εικόνας που έχει η 6200 και εγώ που την είδα ως PC Monitor έπαθα πλάκα από την καθαρότητα εικόνα της!

Η 7100 έχει επίσης μια μικρή απόκλιση παραπάνω κόκκινο, η οποία διορθώνεται αν την ρυθμίσουμε σε -25 μονάδες από το 50 που έχουμε δυνατότητα.

Δεν έχει τύχει να μετρήσω κάποια RGBW IPS, αλλά αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν white contamination των χρωμάτων από το λευκό sub-pixel...

Ουσιαστικά, μιας και στη συνολική φωτεινότητα του πάνελ συμμετέχουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό και τα λευκά sub-pixel ταυτόχρονα, τα χρώματα, αν και μπορεί να πατάνε σωστά σε απόχρωση και κορεσμό, είναι υποφωτισμένα...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Και δεν έχουμε βρει λύση. Με την LG δεν επικοινωνήσαμε καθώς μπορεί να μας πει πως έτσι είναι η τηλεόραση ή μπορεί να μην παραδεχτούν καν πως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Πρώτα ήθελα να το αναφέρω εδώ να δω αν και άλλος έχει παρατηρήσει κάτι. Γιατί αν δεν το έχει άλλος, τότε είναι πρόβλημα μόνο του συγκεκριμένου κομματιού.
Αν το έχει και άλλος εκεί βλέπουμε.

Επίσης ρυθμίζοντας το Colour Gamut σε Auto (αντί Extended) ελάχιστα φαίνεται να βελτιώνει το πρόβλημα, αλλά νομίζω πως μετά είχα πιο σκούρα εικόνα ή κάτι άλλο που δεν θυμάμαι, και το ξαναγύρισα σε Extended.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Και δεν έχουμε βρει λύση. Με την LG δεν επικοινωνήσαμε καθώς μπορεί να μας πει πως έτσι είναι η τηλεόραση ή μπορεί να μην παραδεχτούν καν πως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Πρώτα ήθελα να το αναφέρω εδώ να δω αν και άλλος έχει παρατηρήσει κάτι. Γιατί αν δεν το έχει άλλος, τότε είναι πρόβλημα μόνο του συγκεκριμένου κομματιού.
Αν το έχει και άλλος εκεί βλέπουμε...

Δεν υπάρχει λύση, δυστυχώς έτσι παίζουν τα συγκεκριμένα πάνελ, λόγω τρόπου λειτουργίας...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αν δεν είχε πάρει 4Κ και είχε πάρει Full HD σε 43", ίσως να μην είχε το πρόβλημα?

Ναι. Ή επίσης δεν θα το είχε, αν είχε πάρει μια πραγματική 4Κ συσκευή...
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Τελικα ενεδωσα στην 65αρα LG UM7100 στα 549,00 απο public με πιστωτικη ατοκες δοσεις και εβαλα και 5ετη εγγυηση με 69,00 κρεμαστηκε στον τοιχο κι ειναι θαυμα σας ευχαριστω!!!!




Κατοχος της 65 UM7100 εδω και μια βδομαδα νομιζω η τηλεοραση στην κυριολεξια τα σπαει και σε σχεση με την τιμη της στα 549 που την πηρα vfm.. φοβερη εικονα με απεριοριστες ρυθμισεις που την φερνεις εκει που θες αναλογα το σημα του βιντεο..στο απολυτο σκοταδι εχει καπως αδυναμο μαυρο λογω ips πανελ αλλα σε καμια περιπτωση δεν με εχει ενοχλησει, προσωπικα κι αφου δεν εχω αλλη διπλα για συγκριση δεν το καταλαβαινω καθολου..Νταξει, ενα τονο αντιθεσης πιο πανω θα τον ηθελα! Mην τρελενεστε ομως με τα πανελ, αλλωστε το καθενα εχει θετικα κ αρνητικα. ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ!! media player αψογο οτι του χω βαλει το παιξε ανετα και κανενα προβλημα με ηχο dts και εξωτερικους υποτιτλους εννοειται!!.. κλασικες ταινιες (lord of the rings στα 4,5 gb με dts ονειρο!!) και σειρες απο brrip αρχεια στα 1,5-2 gb φαινονται με τετοια ευκρινεια που παω και κλεινω εντελως το true motion..θελω κινηματογραφικη εικονα κι οχι θεατρικη, οποτε για μενα η υπερυψηλη αναλυση στις ταινιες δεν μου ταιριαζει.. Ο ηχος επισης πολυ δυνατος με ωραιο virtual surround που τον ανεβοκατεβαζει αστραπιαια, αυτο μ αρεσε πολυ οσο για το smart κομματι γρηγορο με πολλες συνδεσεις κινητο ,pc κι ακομη το μαθαινω. το τηλεκοντρολ που χει μεσα ειναι το κλασσικο και δεν βολευει τοσο, οποτε καποια στιγμη θα παρω το magic remote..για την ωρα κανω τη δουλεια μου με ασυρματο ποντικι! καλα..οσο για 4κ hdr video απο youtube εκει νομιζεις πως βλεπεις απο παραθυρο, να καθεσαι να χαζευεις ονειρικα τοπια ανα την υφηλιο!! Στα αθλητικα ομως θελει καλο σημα για να δεις σωστα απο κοντα.αλλα που να το βρεις 4κ μονο σε κανα δορυφορικο του εξωτερικου. Τα ποδαρακια που εχει δεν μου αρεσαν σαν design αλλα δεν με απασχολησε αφου την κρεμασα στον τοιχο με διπλο βραχιονα περιστρεφομενο! Πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης, ελπιζω να βοηθησα!!
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Καλορίζικη φίλε!

Να σε ρωτήσω, αυτό που αναφέρω με τα χρώματα το έχεις παρατηρήσει? Και οποιοσδήποτε άλλος φίλος έχει αυτά τα μοντέλα.
Πχ με βιντεάκια με colorbars που υπάρχουν στο Youtube.


Ευχαριστώ.
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Να σαι καλα σ´ ευχαριστω!! Δεν προσεξα κατι περιεργο με τα χρωματα αλλα αυριο που θα μαι σπιτι μπροστα στην tv θα κατσω να διαβασω καλυτερα το προβλημα που αναφερεις και τις λεπτομερειες και θα σου πω!! γενικα επειδη εχεις ασχοληθει διαβαζω, θελει καποιου ειδους calibration η τηλεοραση;ειναι κατι που ενδυκνειται;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Σάκη, η 65άρα έχει RGB πάνελ, δεν πάσχει από το ζήτημα που ανέφερες...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Και είναι γενικά εύκολη στο να την ρυθμίσεις. Εξοικίωση χρειάζονται τα μενού και... καλό μάτι.
Δεν έβαλα κάποια patterns να την ρυθμίσω. Με το μάτι έγιναν όλα.

Σάκη, η 65άρα έχει RGB πάνελ, δεν πάσχει από το ζήτημα που ανέφερες...
Ευχαριστώ Γιάννη.

YΓ. Ανέφερα νωρίτερα για βιντεάκια με colorbars και Youtube, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό αυτό.
Το πρόβλημα που είδα ήταν μέσω HDMI. Δεν ξέρω (λέμε τώρα) μήπως στο Youtube δεν το έχει το πρόβλημα?
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Καλημερα! σορυ για την καθυστερημενη ενημερωση, η δικη μου 65 δεν εχει κανενα θεμα με τα χρωματα..δοκιμασα βιντεακια με colorbars και δειχνουν ρεαλιστικοτατα, δεν διακρινω κατι περιεργο!
Γνωριζει κανεις αν μπορουμε στο webos να βαλουμε εφαρμογη οπως vlc με sideload?
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Κάτοχος εδώ και δύο μέρες της τηλεόρασης και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Για το μέγεθος δεν το συζητάω, για τα 2.30 απόσταση θέασης που έχω είναι τέλεια. Ψάχνομαι λίγο με τις ρυθμίσεις, στο δίκτυο αλλα δεν έχω βρει κάτι για την 70αρα.



Δεν εγραψα μοντελο.Τελικα πηρα την LG 70UM7100.
 
Last edited by a moderator: