FRONT HEIGHT SPEAKERS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sainakos

New member
14 April 2019
57
καλησπέρα,
Έχω ένα 5.1 σύστημα το οποίο σκέφτομαι να το ολοκληρώσω σε 5.1.2 μιας και ο ενισχυτής που έχω είναι ο denon 2500h.

Σκέφτομαι την προσθήκη 2 front height speakers, καθώς η τοποθέτηση ηχειων στο ταβάνι είναι απαγορευτική.
Αρχικά να αναφέρω πως τα ηχεία που έχω είναι polk s20e, s35e και s15e με sub klipsch r120sw

Εάν τοποθετήσω front height η απόσταση από το σημείο ακρόασης θα είναι περίπου 3.5 μέτρα..
Θεωρείτε την αποσταση αυτή μεγάλη;;;

Υπάρχει δυνατότητα να μπουν και πίσω από τον καναπέ ως ας πούμε ως back height. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;; αν ναι τότε η απόσταση από το σημείο ακρόασης θα είναι περίπου 2.20μετρα.
Τέλος τι ηχεία προτείνετε για την περίπτωση αυτή και αν αξίζει να κάνω την αγορά.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Μάλλον s10e ή s15e. Και εγώ 3,5 μετρα τα εχω και μου φαίνονται μια χαρα. Αν και εχω και πίσω οπότε δεν είναι ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Εκεί ήθελα να καταλήξω.. Αν τα βάλω πίσω μπορώ να τα δηλώσω σαν front height; μάλλον όχι ε;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σίγουρα όχι. Αυτά που πρέπει να ακούς από μπροστά θα τα ακούς από πίσω.
Βάλε τα μπροστά και δήλωσε τα front hight.
Και αυτό συμβιβασμός είναι (δεν είναι στα σετ απ της Dolby), αλλά γίνεται.
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Υπάρχουν κάποια ηχεία που γνωρίζετε να κουμπώνουν πάνω στα s20e σαν upfiring.
Εννοώ να μπορούν να τοποθετηθούν σωστά πάνω στα s20
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ πάντως θα πήγαινα είτε για front height, είτε θα χρησιμοποιούσα ειδικά height ηχεία δηλωμένα ως Top Middle και τοποθετημένα στη γωνία ταβανιού και τοίχου στο πλάι από τη θέση ακρόασης, αφού δεν μπορείς να τα βάλεις στο ταβάνι (γιατί όμως; μια χαρά μπαίνουν on-ceiling ηχεία). Αρκεί βέβαια να βγαίνουν οι αποστάσεις ως προς τη θέση ακρόασης, το ύψος σε σχέση με τα bed channels και η στόχευση.

elevation_direct_radiatingc_e4de6c2b-370f-4ace-8c80-3037133332da.jpg


Το πινακάκι αυτό επίσης θα σου φανεί χρήσιμο, που είναι από το manual του ενισχυτή σου.

Smode%20&%20Cout%20X24_ZHOBILuazendrv.png
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Δυστυχώς ενώ αριστερά υπάρχει τοίχος δεξιά δεν υπάρχει..(μαλλον υπάρχει μια κολώνα αλλά είναι διπλάσια σχεδόν απόσταση από το δεξί τοίχο οπότε θα υπάρχει ασυμμετρια).
On celling θα θέλει σκαψιματα το ταβάνι και ποιος την ακούει.
Οπότε λογικά για front height είμαι αλλά με προβληματίζει λίγο η απόσταση η οποία θα είναι περίπου 3.4m
Αλήθεια πάνω στα s20e ταιριάζει κάποιο upfiring ηχείο;;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ουάου, μαμάτα είναι, ποια είναι και τι τιμή; Svs βλέπω;

https://www.svsound.com/products/prime-elevation

499 ή 599 το ζευγάρι, ανάλογα το φινίρισμα. Συμπεριλαμβάνεται βάση τοίχου και σφήνα που μετατρέπει τη βάση σε βάση οροφής σε περίπτωση τοποθέτησης στο ταβάνι.