Βαση για sl 1200 mk2 technics και απορροφηση κραδασμων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Καλησπερα σε ολους..δεν ηξερα πως ακριβως να διατυπωσω τον τιτλο εξ ου και το παραπανω..οταν παιζω απο τα πικαπ δυνατα στα ηχεια εχω αυτο το γνωριμο που οταν ακουμπας κ χτυπας ελαφρα το πλατο του πικαπ ακουω το ντουκ ντουκ απο τα ηχεια οπως κ επειδη κατω στο πατωμα εχω ξυλο εχει τυχει να περπαταω κ να περναει ο θορυβος στη βελονα κ να το ακουω κ παλι στα ηχεια..θυμαμαι παλια βαζαμε μαρμαρο η ακομα κ μαξιλαρακια στα ποδια αν κ εγω δε το χα κανει ποτε..τι οικονομικο μπορω να κανω ωστε να το εξαλειψω αυτο που περναει θορυβος ωστε να απολαμβανω καλυτερα τον ηχο κ να περπαταω χωρις φοβο;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στην θεση σου θα δοκιμαζα να εβαζα μαρμαρο ! το οποιο θα ηταν κομμενο στις σωστες διαστασεις! να σου πω επειδή και εγω είμαι σε παρομοια κατασταση για δοκιμη θα το κανω! -bye- το θεμα είναι ότι θα πρεπει να παω σε μαρμαρογλυφειο για να το κοψουν!! :angel:
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Παλια μεθοδος κ απο οτι εψαξα πολυ λενε οτι δεν κανει κατι σε σπιτι..σε μαγαζι που δουλευα εκανε για σπιτι γμτ δε ξερω..βρηκα κατι απορροφητικα ποδια που βιδωνουν μαλλον σε mk2 και θυμαμαι κ κατι μαξιλαρακια που μπαιναν κατω απο τα ποδαρακια κ παταγε εκει.. εχεις βγαλει διαστασεις; Κατι σιγουρο δεν γινεται να μην υπαρχει δοκιμασμενο

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Δεν εχω τι πικαπαρα που εχεις εσυ εγω εχω ένα ταπεινο sl bd 22 αλλα ακουω και εγω αυτό το ντουκ ! οι πιο παλιοι μου ειχαν προτεινει το μαρμαρο το οποιο δεν είναι ακριβο ! αλλα το σωστο είναι να παρουμε βαση αντικραδασμικη θυμαμαι παλια μια εταιρεια λεγοταν ixos και γενικα ειχε τετοια ψαγμένα προιοντα!!!!:guitarist:
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Βιαζομαι γιατι περπαταω κ τελευταια περναει τοσο ο κραδασμος κ εχει τυχει να πηδηξει κ η βελονα κ λεω ε μα πρεπει να σταματησει αυτο χαχχα

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ξυλινο με ξυλινες βασεις πολυ σταθερο κ στοιβαρο αλλα περναει ευκολα πολυ μου φαινεται ο εξωτερικος ηχος μεσα απο το πικαπ

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εάν εβαζες στις βασεις του επιπλου κατω στα ποδαράκια κομματια από μαρμαρο πιστευω ότι κατι θα γινοταν! είναι όλα ξυλινα με αποτελεμα να μην γινεται καθολου αποροφηση από τους κραδασμούς !!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
δεν ξερω αυτά είναι σαν τα εργοστασιακα που εχεις δεν νομιζω να δεις διαφορα ! για να μην σου πω ότι αυτά που εχεις παιζει να ναι και καλυτερα στο λεω αυτό γιατι στο δικο μου πικα-απ που είναι ότι πιο φτηνο τα παδαρακια είναι λαστιχενια και μεσα εχουν και ελατήρια για να γινεται η αποσβεση των κραδαμων ενώ αυτά δεν εχουν τιποτα !
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Λες;δε το χα σκεφτει

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
αυτα αξιζουν σε περιπτώσεις που καποιος εχει χασει καποια βαση η εχει σκιστει και παιρνει 4 βασεις και κανει την δουλεια του τα δικα σου είναι ανωτερα διοτι το πικ απ που εχεις εχει φτιαχτει και για επαγγελματικη χρηση !!!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
παραξενο μου φαινεται οτι "μασησε" ενα SL 1200 απο κραδασμους.
οπως και να'χει, ή ενα μαρμαρο (καλυτερα μαυρος γρανιτης) παχους 2cm, να πατησει πανω το πικαπ. διαστασεις 46x37 cm. το βαρος του θα πιασει τα 12,5 kg.
η τιμη, εξαρταται απο το πόσο θελει να στον ..πιασει ο μαρμαρας.. εμενα πριν χρονια μου πηρε 70 φραγκα!! και ηταν απο κοιμητηριο!!
ή πλεξιγκλας! εδω το παχος θα ανεβει στα 3cm, οι διαστασεις φυσικα ιδιες, αλλά τα κιλα θα κατεβουν στα 6,5.
κοστος, (επειδη εδω εχουμε και απιστευτη ομορφια), μινιμουμ 90 φραγκα! αν κανει και "φαλτσο" στις γωνιες, ..100 !!
αλλά.... αυτα απο μονα τους δεν θα κανουν πολλα πραγματα. πρεπει το συνολο να πατησει σε ρυθμιζομενους κωνους με "παπουτσακια". 3 τον αριθμο, γιατι 3 σημεια οριζουν ενα επιπεδο. εσυ δλδ θα ευθυγραμμιζεις το μαρμαρο ή το πλεξι απο τους κωνους και τα ποδαρακια του technics τερμα βιδωμενα.
θα βρω να βαλω φωτο για να καταλαβεις τι εννοω.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
οπως βλεπεις το μαρμαρο το παταει ο τελικος ..
σημερα (σε αλλο σπιτι και αλλη ζωη) το καθενα ειναι χώρια απο το αλλο και ολα καλα...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
IMG_20190929_233913[1].jpgIMG_20190726_094230[1].jpgIMG_20190901_125305[1].jpg
και το "μικρο" ελαφρυ project εκει τερμα δεξια, παταει σε πλεξι 2cm παχους και δεν καταλαβαινει απο κραδασμους..!
καποτε ειχε ενα ηχειο βασης με 6,5'' μιντμπας ακριβως δίπλα του!! ουτε τοτε καταλαβαινε απο εντασεις.
παντα πανω σε ρυθμιζομενους κωνους και αυτο (αλλά πολυ πιο μικρους σε μεγεθος)
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Αυτο το πλεξιγκλας ειναι πραγματικα φοβερο

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Φιλε μου vlad ωραιος χωρος και ωραια μηχανάκια να τα χαιρεσαι εχεις κανει ωραια δουλεια ! να προσεχεις το γατακι μην σου γρατσουνισει το καπακι του πικ-απ ! όταν εννοεις 90-100 φραγκα εννοεις ευρω? για το μαρμαρο εννοω -bye-