macOS Catalina 10.15

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Κυκλοφορησε επισημα το macOS 10.15 Catalina.
(Υποψιν οτι μας τελειωνουν οι 32bit εφαρμογες!)

Τι νεο μας φερνει:

Η Apple, μετά από έντεκα δοκιμαστικές εκδόσεις, διέθεσε στο ευρύ κοινό τη νέα έκδοση του λειτουργικού της συστήματος για desktop και φορητούς υπολογιστές, macOS 10.15 Catalina.


Όπως συνηθίζεται, η ενημέρωση γίνεται σταδιακά διαθέσιμη οπότε είναι πιθανό να μην είναι άμεσα ορατή σε όλους τους χρήστες.

Συμβατότητα macOS Catalina
  • MacBook (Early 2015 ή νεότερο)
  • MacBook Air (Mid 2012 ή νεότερο)
  • MacBook Pro (Mid 2012 ή νεότερο)
  • Mac mini (Late 2012 ή νεότερο)
  • iMac (Late 2012 ή νεότερο)
  • iMac Pro (2017 ή νεότερο)
  • Mac Pro (2013 ή νεότερο)
Εγκατάσταση ενημέρωσης

Πλοηγηθείτε στο Apple Menu (μηλαράκι) > Προτιμήσεις Συστήματος > Ενημέρωση λογισμικού.



Κυριότερα χαρακτηριστικά

  • Η εφαρμογή iTunes καταργείται και «σπάει» σε τρείς εφαρμογές: Μουσική, Podcasts και Apple TV. Πλέον, ο συγχρονισμός των φορητών συσκευών (iPod touch, iPad, iPhone) θα γίνεται από τον finder (οι συσκευές θα εμφανίζονται στην πλαϊνή στήλη).
  • Το πρώην project Marzipan και νυν Catalyst το οποίο και ενσωματώνεται στη νέα έκδοση διευκολύνει τους προγραμματιστές στη δημιουργία εφαρμογών για το macOS παράλληλα με τη συγγραφή τους για το iPad. Αναμένεται κύμα εφαρμογών και παιχνιδιών να περάσει από το iPad και στους υπολογιστές Mac. Μερικοί τίτλοι που ήδη γνωρίζουμε πως έχουν μεταφερθεί στο macOS με τη συγκεκριμένη τεχνολογία: Asphalt 9, Twitter, DC Universe, Morpholio, Post-it, Jira, Fender, TripIt & Crew.
  • Με τη λειτουργία Sidecar οι σύγχρονες συσκευές iPad γίνονται η δεύτερη οθόνη των (νεότερων μοντέλων) Mac. Έτσι παρέχεται και έμμεσα η δυνατότητα χρήσης του Apple Pencil στο macOS μέσω όμως των συμβατών cross-platform εφαρμογών.
  • Καταργείται η υποστήριξη εφαρμογών στα 32bit (στο τέλος του κειμένου θα βρείτε οδηγίες για τον εντοπισμό των εφαρμογών αυτών στο σύστημά σας). Οπότε, αν πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσετε μία εφαρμογή που δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί στα 64bit, μην αναβαθμίσετε το λειτουργικό σας σύστημα.
  • Voice control: όσοι έχουν κινητικά προβλήματα θα μπορούν να εργάζονται σε όλο το φάσμα του macOS μέσω αναλυτικών, πολλαπλών ηχητικών εντολών. Στα Αγγλικά μεν, αλλά λειτουργεί πολύ καλά και είναι όντως βοήθημα και όχι εφέ.
  • Το παρόν δίνει επίσης η νέα εφαρμογή των Φωτογραφιών με βελτιωμένο lay out και ισχυρότερα εργαλεία επεξεργασίας video.
  • Οι Σημειώσεις και οι Υπενθυμίσεις αναβαθμίζονται, ματσάροντας έτσι τις αντίστοιχες εκδόσεις για τα iOS 13 και iPadOS 13.
  • Προστίθεται η εφαρμογή Εύρεση που γνωρίζουμε από το iOS 13. Λογικά θα αποτελέσει το σπίτι του Apple Tile.
  • Γίνεται και στην πλατφόρμα του macOS διαθέσιμη η συνδρομητική υπηρεσία video games, Apple Arcade. Εκτιμάμε πως το Arcade θα τονίσει τις αδυναμίες των υπολογιστών Mac στο gaming, κυρίως σε σύγκριση με το iPad Pro του 2018 το οποίο αποδεικνύεται ισχυρότερο στα παιχνίδια που υποστηρίζουν την τεχνολογία Metal και από τα ΜacBook Pros του 2018. Σε μερικές περιπτώσεις και από τα Pros του ’19…
  • Μετά από το iOS, το χαρακτηριστικό Χρόνος επί Οθόνης, το οποίο μας βοηθά να ελέγξουμε τη χρήση των συσκευών μας, περνάει και στο macOS.
Πώς βρίσκουμε τις 32μπιτες εφαρμογές

Ας δούμε λοιπόν, πώς μπορούμε να εντοπίσουμε τις 32μπιτες εφαρμογές σε έναν υπολογιστή Mac:
Apple Menu (Μηλαράκι) > Πληροφορίες για αυτό το Mac



Αναφορά Συστήματος



Στα αριστερά επιλέγουμε Εφαρμογές (στην ενότητα Λογισμικό) και στο δεξί πάνελ εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές μας. Αν δεν είναι άμεσα ορατή η στήλη 64-bit, πλοηγηθείτε προς τα δεξιά για να την εντοπίσετε. Κάνοντας αριστερό κλικ στην ονομασία της στήλης οι εφαρμογές σορτάρονται (τακτοποιούνται) ως προς το «ναι» ή το «όχι». Όλες οι εφαρμογές που έχουν την ένδειξη «όχι» δεν θα τρέχουν στο macOS Catalina.



Τώρα, γνωρίζετε ποιες εφαρμογές σας δεν θα «τρέχουν» στο macOS 10.15. Καλό θα ήταν να ρωτήσετε τους developers για να ενημερωθείτε για τις προθέσεις τους και να κάνετε τον προγραμματισμό σας.

Αντιγραφη απο εδω:
https://tecky.eu/kykloforise-episima-to-macos-10-15-catalina/
 

ckbond

New member
23 May 2012
41
Πεύκη
Πολύ ωραίος οδηγός...:a0210:

Εγώ θα περιμένω λιγάκι να βγουν κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ σε 64bit και μετά θα προχωρήσω σε αναβάθμιση... :)
 
Εγώ την πάτησα και αναβάθμισα, ξεχνώντας μια τόση δα εφαρμογούλα κρίσιμης σημασίας για τη δουλειά μου, που έχει σταματήσει να υποστηρίζεται από το...2013 ή κάτι τέτοιο.

Δε βιάζομαι, θα δω τι θα κάνω (μάλλον Mojave σε VM), αλλά έλεος κι αυτοί στην Apple, αποκλείεται να μη μπορούσαν να προσθέσουν μια επιλογή run as 64bit που να κάνει κάποιου είδους emulation.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: macOS Catalina

Εγώ την πάτησα και αναβάθμισα, ξεχνώντας μια τόση δα εφαρμογούλα κρίσιμης σημασίας για τη δουλειά μου, που έχει σταματήσει να υποστηρίζεται από το...2013 ή κάτι τέτοιο.

Δε βιάζομαι, θα δω τι θα κάνω (μάλλον Mojave σε VM), αλλά έλεος κι αυτοί στην Apple, αποκλείεται να μη μπορούσαν να προσθέσουν μια επιλογή run as 64bit που να κάνει κάποιου είδους emulation.

Mε κάποιον τρόπο πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά αγαπητέ...αλλιώς ακόμα θα ήμασταν στα 8bit-α :smash:
Στο macbook pro θα το καθυστερήσω λίγο, στο imac θα προχωρήσω άμεσα με καθαρή εγκατάσταση.
Προς το παρόν προβλήματα -σοβαρά- ακουστήκαν?
 
Re: Απάντηση: Re: macOS Catalina

Mε κάποιον τρόπο πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά αγαπητέ...αλλιώς ακόμα θα ήμασταν στα 8bit-α :smash:
Στο macbook pro θα το καθυστερήσω λίγο, στο imac θα προχωρήσω άμεσα με καθαρή εγκατάσταση.
Προς το παρόν προβλήματα -σοβαρά- ακουστήκαν?

Δε διαφωνώ με τα βήματα μπροστά. Το θέμα είναι ότι όταν πουλάς ένα μηχάνημα με τον χαρακτηρισμό Pro(fessional), πρέπει ναι μεν να δείχνεις το δρόμο μπροστά, αλλά και να αφήνεις τον άλλο να αποφασίζει σε κάθε φάση πως η δουλειά του γίνεται πιο εύκολα.

Θυμίζω την προηγούμενη φορά που έκανε κάτι τέτοιο 15-20 χρόνια πριν με τα USB-only μηχανήματα, που ουσιαστικά ανάγκασαν (τότε) πολλές μικρές εταιρίες να παραμένουν με παλιατζούρες υπολογιστές, αφού αλλιώς θα'πρεπε να αντικαταστήσουν μηχανήματα εκατομμυρίων (επαγγελματικά plotters κλπ). Και καλά, εκεί να πεις ότι ήταν θέμα hardware, εδώ ένα emulation option είναι της πλάκας!
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Re: macOS Catalina

Η εξέλιξη απαιτεί θυσίες....για μένα καλά κάνει.

Αλλιώς θα γίνουν Windows...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

παίρνω αφορμή από το σχόλιο σου και χωρίς να έχω την πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου, να προσθέσω ότι τα windows το πήραν το μάθημα, η apple συνεχίζει με αλαζονεία γνωρίζοντας τι είναι καλό για εμάς, όσο για το "καινούργιο" λειτουργικό έχω να πω ότι καθρεφτάκια μοιράζει πλέον, και είναι για μένα προσωπικά ενοχλητικό όταν για παράδειγμα πρόσθεσε την αυτόματη εναλλαγή του dark mode βάση της ώρας λες και δεν μπορούσε να το έχει από πέρσι, φυσικά η ιστορία θα δείξει πόσο ακόμη θα κάνει του κεφαλιού της χωρίς να ακούει τους πελάτες της
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κάποιοι προχωράνε χωρίς να κοιτάνε πίσω....


Γνώμη μου είναι, δεν είναι ανάγκη να συμφωνείς!
Άλλωστε κανένας δεν σε υποχρεώνει να πάρεις mac.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Πολύ βολικό το Sidecar. Λειτουργεί και με καλώδιο usbC για καλύτερο latency και για να μην αδειάζει η μπαταρία του iPad.
Δεν είχα συνειδητοποιήσει την χρησιμότητα του να έχεις ένα παράθυρο επιπλέον ανοικτό σε δεύτερη οθόνη έστω και για μικροπράγματα (πχ στην φωτό παρακάτω ήθελα να βλέπω τον λογαριασμό χρέωσης και να τον πληκτρολογώ στο ebanking της κυρίας οθόνης.
cc30230281b8bcf22f38ddef6894d729.plist
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
πολυ χρησιμο ειναι επισης στο fcpx....που μπορεις να βλεπεις στο laptop την timeline μονο και τη libray και στο ipad το βιντεο full screen !
το ιδιο και με το Lightroom !
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Κάποιοι προχωράνε χωρίς να κοιτάνε πίσω....


Γνώμη μου είναι, δεν είναι ανάγκη να συμφωνείς!
Άλλωστε κανένας δεν σε υποχρεώνει να πάρεις mac.
Sent from my iPad using Tapatalk Pro


το ότι δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν να αγοράσει κάτι δεν σημαίνει ότι έχει δίκιο σε ότι κάνει όπως το κάνει
και εμένα γνώμη μου είναι και χρησιμοποιώ όλα τα λειτουργικά κατά πως με βολεύουν στη χρήση τους
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
το ότι δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν να αγοράσει κάτι δεν σημαίνει ότι έχει δίκιο σε ότι κάνει όπως το κάνει
και εμένα γνώμη μου είναι και χρησιμοποιώ όλα τα λειτουργικά κατά πως με βολεύουν στη χρήση τους

Στο συγκεκριμένο έχει δίκιο πάντως. Τα 32bit apps ειναι τροχοπεδη για το λειτυοργικο και επρεπε καποια στιγμη να μπουν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Στο συγκεκριμένο έχει δίκιο πάντως. Τα 32bit apps ειναι τροχοπεδη για το λειτυοργικο και επρεπε καποια στιγμη να μπουν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.
Τάκη δεν κάνω χρήση απαιτητικών εφαρμογών, ούτε άνοιξα το θέμα για να την πω στους "φίλους" της apple, διότι έχω βαρεθεί χρόνια τώρα τα Android και το πόσο εύκολα γίνονται όλα απέναντι στην κακιά Apple που "αρμέγει" τα φαν-μπόϊς.
Απλά μια ακόμη χρονιά διαπιστώνω, την διαχρονική ιστορία της apple κάθε χρόνο "αναβάθμιση" για την "αναβάθμιση", για να έχουμε να πουλάμε, το ίδιο κάνουν όλοι, και να ονομάζουμε μεταξύ μας "μηχανάκια" του 2015, παλιά, όταν δεν μπορούν να τρέξουν το sidecar εάν δεν είναι το τελευταίο μοντέλο της "τεχνολογίας".

ελπίζω να μην βγήκα εκτός θέματος
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Τάκη δεν κάνω χρήση απαιτητικών εφαρμογών, ούτε άνοιξα το θέμα για να την πω στους "φίλους" της apple, διότι έχω βαρεθεί χρόνια τώρα τα Android και το πόσο εύκολα γίνονται όλα απέναντι στην κακιά Apple που "αρμέγει" τα φαν-μπόϊς.
Απλά μια ακόμη χρονιά διαπιστώνω, την διαχρονική ιστορία της apple κάθε χρόνο "αναβάθμιση" για την "αναβάθμιση", για να έχουμε να πουλάμε, το ίδιο κάνουν όλοι, και να ονομάζουμε μεταξύ μας "μηχανάκια" του 2015, παλιά, όταν δεν μπορούν να τρέξουν το sidecar εάν δεν είναι το τελευταίο μοντέλο της "τεχνολογίας".

ελπίζω να μην βγήκα εκτός θέματος
Δεν καταλαβαίνω την γκρίνια σου.
Δεν είναι "ανάβαθμιση" αλλά σημαντική αναβάθμιση σε πολλούς τομείς (πέραν της κατάργησης του παλαιολιθικού 32Bit) η οποια μαλιστα προσφερεται χωρις κοστος, εδω και χρονια:
Τα γράφει εδώ αναλυτικά για όποιον ενδιαφέρεται:
https://512pixels.net/2019/10/macos-catalina-review/
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Και μια χρήσιμη λεπτομερεια για όσους χρησιμοποιούν Sidecar:
Με παρατεταμένο κλικ στο πράσινο κουμπάκι εμφάνιζει υπομενου που στέλνει το συγκεκριμένο παράθυρο στο iPad και αντιστροφως.
Πολύ χρήσιμο για να μην σέρνεις το παράθυρο κάθε φορά:

sidecar-menu.jpg
 
Re: Απάντηση: macOS Catalina

Στο συγκεκριμένο έχει δίκιο πάντως. Τα 32bit apps ειναι τροχοπεδη για το λειτυοργικο και επρεπε καποια στιγμη να μπουν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.

Δεν είπε κανείς να μην προχωρήσει μπροστά. Αυτό που είπα εγώ είναι πως, εφόσον υποτίθεται ότι απευθύνεται σε επαγγελματίες και όχι μόνο σε enthusiasts, όφειλε να τους απαλλάξει από 1-2 απογεύματα που θα τους φάει η διαδικασία εγκατάστασης virtual machine για τις εφαρμογές που χρειάζονται, προφέροντας αυτή τη δυνατότητα εγγενώς στο νέο λειτουργικό.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: macOS Catalina

Δεν είπε κανείς να μην προχωρήσει μπροστά. Αυτό που είπα εγώ είναι πως, εφόσον υποτίθεται ότι απευθύνεται σε επαγγελματίες και όχι μόνο σε enthusiasts, όφειλε να τους απαλλάξει από 1-2 απογεύματα που θα τους φάει η διαδικασία εγκατάστασης virtual machine για τις εφαρμογές που χρειάζονται, προφέροντας αυτή τη δυνατότητα εγγενώς στο νέο λειτουργικό.

Υποθέτω πως αυτό ισως έγινε για να πιέσει τους software developers να γυρισουν ολοι στα 64bit και να μην πονταρουν σε workarounds (με αλλα λογια να μην κανει κανει την ζωη ευκολη στους τεμπεληδες).
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Curiosity killed the cat :)

Τάκη δουλεύεις στο γραφείο μόνο με MBP?, δεν έχεις εξ. οθόνη?