Τechnics sl pg 4 cd player προβλημα!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα το εν λογω cd παρεδωσε πνευμα είναι το 2 cd Player το οποιο μου χαλαει χωρις ιδιαιτερη χρηση ! το θεμα μου είναι ότι σκεφτηκα να παρω ένα απλο dvd ( φθηνο) για χρηση cd αλλα διαπυσωσα ότι πλεον εχουν εξοδο hdmi και εγω χρειζομαι rca και το χειροτερο δεν εχου καν οθονη !κοιταζω για μτχ cd αλλα τα μοντελα είναι αρκετα παλια και φοβάμαι για την αξιοπιστοια τους! ετσι θα κοιτάξω να προβω σε επισκευή αλλα δεν γωριζω το κοστος! εσεις τι μου προτείνεται?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Το συγκεκριμένο είναι ένα πολύ εύχρηστο CD Player, με την οθόνη του, και με τα άμεσης προσπέλασης αριθμητικά του πλήκτρα.
Για πολλούς λόγους, οι εταιρίες αυτό το στιλ το έχουν καταργήσει στις συσκευές τους.
Όχι τώρα, πολλά χρόνια πίσω, και φυσικά δεν το υποστήριζαν και όλες. Και εγώ είμαι και εγώ φαν αυτών των ευκολιών.
Τώρα, σου πουλάνε 4Κ UHD Disc Player και δεν μπαίνουν στον κόπο να βάλουν καν οθόνη, ή δεν έχει σχεδόν κανένα κουμπί επάνω, ή δεν βάζουν καν ένα led για ένδειξη power!
Αν σε συμφέρει, φτιάξε το. Θα κρατήσει όμως ή θα ξαναχαλάσει? Άλλο μοντέλο με αριθμητικά πλήκτρα δεν ξέρω να σου προτείνω, αλλά όπως λες, θα μιλάμε για μεταχειρισμένα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Κάτσε πρώτα να βρείς laser και μετά βλέπουμε!

Εννοώ το δικό του,όχι αυτά του κιλού που είναι "ιδια" αλλά μόνο στο μάτι.
Να σκεφτείς ότι στο 63 kis είχα πάρει 3 laser, γιατί με είχαν προειδοποιήσει για το έργο που θα έβλεπα!!
Πάντως κακά τα ψέματα.. το εχω συνδέσει και με toslink με το ταπεινό μου dac (mf v90) και ,για να μην υπερβάλλω και σου πω ότι το κάνει σκόνη ,έχει άλλο ηχο με το dac.
Για μένα μην το φτιάξεις.
Μάζεψε κανα φράγκο να πάρεις (αν εχεις σοβαρή ...σιντοθηκη κατά το δισκοθήκη) κάτι της προκοπής!
https://www.skroutz.gr/c/247/cd_pla...ase=cd+player&order_by=pricevat&order_dir=asc
Αν έχεις 10 σιντακια ή ακούς σπάνια και δεν σε πολυνοιαζει ή ηχητική ποιότητα , τότε σιαχτο!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Θα κοιτάξω από περιεργεια για το κοστος εάν βγει φθηνα θα κανω την αποπειρα και οσο αντεξει! το πρωτο που ειχα παρει ηταν ένα εισαγωγικο μοντελο της maratz to 4000 εάν θυμαμαι καλα το ειχα παρει 45000 δρχ κρατησε 1 χρονο το δουλευα αρκετα όμως ! δεν μπηκα στην διαδικασια να το φτιαξω γιατι ημουν φαντάρος τοτε και δεν ειχα το χρονο μολις απολυθηκε πηρα το technics το οποιο μεχρι σημερα ζητημα να εχει παιξει 100 ωρες και αυτό χαλασε ! κολαω να δωσω 170 ευρω για καινουργιο το οποιο δεν θα είναι και κατι το ιδιαιτερο , θα δω τι θα κανω ευχαριστω για τις απαντησεις σας -bye-
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
μολις απολυθηκε πηρα το technics το οποιο μεχρι σημερα ζητημα να εχει παιξει 100 ωρες και αυτό χαλασε !
Εμ, δεν χαλάνε με τις ώρες λειτουργίας, χαλάνε με τις ώρες που μετράει ο χρόνος.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εχεις δικιο !! η αληθεια είναι ότι είναι σχεδόν αδουλευτο αλλα και γνωστος μου που ειχε το προηγουμενο μοντελο επαθε το ιδιο ! ότι πληρωνεις παιρνεις!:smash:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στην αρχη ψιλοπηδαγε μεχρι που τωρα είναι νεκρο δεν διαβαζει τιποτα! αναβω την συσκευη βγαινει το πορτακι βαζω το cd και δεν κανει τιποτα ! :smash:
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Υποθέτω το έχεις καθαρίσει με μπατονέτα κλπ κλπ... κάνε μια ακόμη προσπάθεια αν και μου κάνει για τελειωμένο laser.Ανοιξέ το και βρες στο πάνω μέρος του μηχανισμού ανάγνωσης ένα εξάρτημα(σφόνδυλο) μου περιστρέφεται και κινείται ελεύθερα δεξιά- αριστερά.
Καθάρισε το με προσοχή με λίγο οινόπνευμα με μια μπατονετα και με πολύ προσοχή με ένα μικρο κατσαβιδάκι κούνα αυτό τον σφόνδυλο λίγο δεξιά-αριστερά μέχρι να "ξεκολλήσει" σε περίπτωση που ο μηχανισμός έχει κολλήσει . Όλα αυτά τα κάνεις με το μηχάνημα όχι υπό ταση εννοείται και με δοκιμαστικο...
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Ναι ισχύει δυστυχώς... ακόμα και τα επίσημα service δίνουν 6μηνη εγγύηση σε αλλαγή καινούργιου μηχανισμού.Kαταλαβαίνεις λοιπόν...
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
120 ευρω είναι αρκετα λεφτα δεν αξιζει εάν μου πει ο τεχνικος! αυτό όμως που εχω καταλαβει είναι ότι τα παλια cd players κοστιζαν βεβαια αντεχαν στο χρονο και ηταν σκυλια! εισαγωγικα μοντελα τα οποια μετεπιτα ηταν οικονομικα αποδειχτηκαν όχι και τοσο αξιοποιστα! τεσπα θα δουμε!
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Θεωρω οτι δεν αξιζει να επισκευαστει λογω κοστους. Το ειχα κι εγω το συγκεκριμενο για 4 χρονια, τοσο αντεξε και παρουσιαζε ακριβως τα ιδια συμπτωματα!!! Πιστευω οτι ηταν το χειροτερο cd player που ειχα και απο θεμα αξιοπιστιας αλλα και απο θεμα ηχου. Κι εμενα το Marantz τα τελευταια 12 χρονια παιζει απροβληματιστα κι εχει γραψει απειρα χιλιομετρα!!!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Κάποια μάτια είναι πλαστικά, οπότε παίζει-δεν παίζει το CD, αυτά με το χρόνο χαλάνε και δεν μπορούν να εστιάσουν. Δεν ξέρω αν όλοι οι πλαστικοί φακοί είναι της ίδιας ποιότητας ή υπάρχουν διαβαθμίσεις.
Στα παλιά CDp υπήρχαν μηχανισμοί με γυάλινο φακό, οπότε και γι' αυτό μπορούν και να παίζουν ακόμα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Τechnics sl pg 4 cd player προβλημα!

Κάποια μάτια είναι πλαστικά, οπότε παίζει-δεν παίζει το CD, αυτά με το χρόνο χαλάνε και δεν μπορούν να εστιάσουν. Δεν ξέρω αν όλοι οι πλαστικοί φακοί είναι της ίδιας ποιότητας ή υπάρχουν διαβαθμίσεις.
Στα παλιά CDp υπήρχαν μηχανισμοί με γυάλινο φακό, οπότε και γι' αυτό μπορούν και να παίζουν ακόμα.
Ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα.
Υπαρχει ενα αρχαιο Φιλιπς (τουλαχιστον 30 ετων) που παιζει ακομα το lazer.
Παροπλιστικε για το συρταρακι του !!