Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Γεια σας βρε παιδια! Μετά από 8 περίπου χρόνια η Panasonic plasma G20 50αρα άρχισε να μου κάνει νούμερα. Συγκεκριμένα το ρελέ που ακούγεται όταν την ανοίγω και κλείνω έχει αρχίσει και τρελένεται με αποτέλεσμα όταν τη ανοίγω να γίνεται μεν το λαμπάκι από κόκκινο πράσινο, αλλά ακούγεται το ρελέ να ανοιγοκλείνει συνέχεια και να μην ανάβει η οθόνη. Να φανταστώ ότι είναι τίποτα σε τροφοδοτικο? Έχω διαβάσει ότι αυτό είναι συνήθως το πρόβλημα και το κόστος είναι απαγορευτικό. Βέβαια δε βάζω και το χέρι στη φωτιά ότι αυτο είναι ντε και καλά το πρόβλημα. Μακάρι να ήταν κάτι απλό αλλά πρέπει να τη πάω σε τεχνικό. Εδώ να σημειώσω ότι η τηλεοράσεις έχει 3500 ώρες λειτουργίας. Δε ξέρω αν θεωρούνται πολλές ή λίγες. Το θέμα είναι ότι κάνω σκέψεις πλέον για oled διότι από όσο το έχω ψάξει, μετά από plasma η φυσική επιλογή είναι η oled σε θέμα ποιότητας εικόνας. Η Black Friday πλησιάζει, αλλά πρώτον δεν έχω πλέον tv και δεύτερον δε ξέρω αν όποια προσφορά βγει τότε θα αξίζει και βέβαια αν θα τη προλάβω μιας και όλοι θα περιμένουν σα τα κοράκια...χαχαχα
Αυτη τη στιγμή βλέπω με καλό μάτι την philips 55oled803 που την έχει ο Κώτσο στα 999 . Παντού διαβάζω καλά λόγια. Όμως ξέρω ότι η philips δεν είναι το παλιό καλο όνομα. Με απασχολεί το θέμα σέρβις μιας και δε ξέρω τι παίζει στο Ελλαντα... Ποια είναι η γνώμη σας? Να περιμένω bf ή να πάω για philips? Το χρηματικό ποσό δε πάει πάνω από 1000
Σας ευχαριστω για το χρόνο σας!
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Γεια σας βρε παιδια! Μετά από 8 περίπου χρόνια η Panasonic plasma G20 50αρα άρχισε να μου κάνει νούμερα. Συγκεκριμένα το ρελέ που ακούγεται όταν την ανοίγω και κλείνω έχει αρχίσει και τρελένεται με αποτέλεσμα όταν τη ανοίγω να γίνεται μεν το λαμπάκι από κόκκινο πράσινο, αλλά ακούγεται το ρελέ να ανοιγοκλείνει συνέχεια και να μην ανάβει η οθόνη. Να φανταστώ ότι είναι τίποτα σε τροφοδοτικο? Έχω διαβάσει ότι αυτό είναι συνήθως το πρόβλημα και το κόστος είναι απαγορευτικό. Βέβαια δε βάζω και το χέρι στη φωτιά ότι αυτο είναι ντε και καλά το πρόβλημα. Μακάρι να ήταν κάτι απλό αλλά πρέπει να τη πάω σε τεχνικό. Εδώ να σημειώσω ότι η τηλεοράσεις έχει 3500 ώρες λειτουργίας. Δε ξέρω αν θεωρούνται πολλές ή λίγες. Το θέμα είναι ότι κάνω σκέψεις πλέον για oled διότι από όσο το έχω ψάξει, μετά από plasma η φυσική επιλογή είναι η oled σε θέμα ποιότητας εικόνας. Η Black Friday πλησιάζει, αλλά πρώτον δεν έχω πλέον tv και δεύτερον δε ξέρω αν όποια προσφορά βγει τότε θα αξίζει και βέβαια αν θα τη προλάβω μιας και όλοι θα περιμένουν σα τα κοράκια...χαχαχα
Αυτη τη στιγμή βλέπω με καλό μάτι την philips 55oled803 που την έχει ο Κώτσο στα 999 . Παντού διαβάζω καλά λόγια. Όμως ξέρω ότι η philips δεν είναι το παλιό καλο όνομα. Με απασχολεί το θέμα σέρβις μιας και δε ξέρω τι παίζει στο Ελλαντα... Ποια είναι η γνώμη σας? Να περιμένω bf ή να πάω για philips? Το χρηματικό ποσό δε πάει πάνω από 1000
Σας ευχαριστω για το χρόνο σας!

επειδηκαι γω εχω πλασμα και μου εμφανισε προβλημα καλοκαιριατικα (μετα από 7-8 χρονια και μενα!), αν δεν ηθελα 65αρα οθονη, σε τετοια τιμη θα χτυπαγα την philips....
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Αυτό το μοντέλο που χάλασε, δεν δίνει κωδικό σφάλματος ανάλογα με το πόσες φορές αναβοσβήνει το λαμπάκι; Για να ξέρεις τί φταίει κι αν αξίζει να το φτιάξεις για λίγο καιρό, μέχρι να βρεις καλύτερες τιμές σε 60'' και πάνω.
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

Αυτό το μοντέλο που χάλασε, δεν δίνει κωδικό σφάλματος ανάλογα με το πόσες φορές αναβοσβήνει το λαμπάκι; Για να ξέρεις τί φταίει κι αν αξίζει να το φτιάξεις για λίγο καιρό, μέχρι να βρεις καλύτερες τιμές σε 60'' και πάνω.

Δεν δινει καποιο κωδικο σφαλματος το λαμπακι. Απο κοκκινο γινεται πρασινο αλλα δεν ανοιγει η οθονη. Ακουγεται απο μεσα συνεχεια το ρελε να ανοιγοκλεινει χωρις να ενεργοποιειται η οθονη
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Πραγματικα θα ηθελα να παω σε πιο μεγαλη οθονη (π.χ. 65") αλλα στις oled οι τιμες ξεφευγουν πολυ...
Απο τη μια ειναι καλη η τιμη της philips αλλα απο την αλλη εχω διαβασει και κατι παραπονα για την αντιπροσωπεία εδω στο Ελλαντα... Σιγουρα δε μπορει να συγκριθεί με μεγαλα ονοματα οπως LG, SONY, SAMSUNG αν και δε βαζω το χερι στη φωτια για καμια εταιρεία...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η Black Friday πλησιάζει, αλλά πρώτον δεν έχω πλέον tv και δεύτερον δε ξέρω αν όποια προσφορά βγει τότε θα αξίζει και βέβαια αν θα τη προλάβω μιας και όλοι θα περιμένουν σα τα κοράκια...χαχαχα

Θα προλάβεις γιατί θα αγοράσεις online.Δε χρειάζεται να πας στα μαγαζία να ασχοληθείς με τον χαμό.
για το αν αξίζει μπορείς να δεις στο skroutz προηγούμενα μοντέλα που είχαν κατασταλάξει σαν χαμηλότερη τιμή.
(και η δική μου και η plasma φίλων κάπου στα 8-10 χρόνια βγήκε off. πάντως κάτι αρχαίες LCD ακόμα δουλεύουν. γι αυτόν και για άλλους λόγους η 5-ετη εγγύηση είναι must για μένα)
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Παντως δε νομιζω να δουμε oled κατω απο τα 1000 Ευρω. Επειδη εχω ote tv δε ξερω αν παω σε lcd, αν θα εχει παραπλησια εικονα με τη plasma που εχω. Σιγουρα στο θεμα "μαυρο" θα υπαρχει διαφορα, αλλα απο τη στιγμη που τα καναλια θα παιζουν σε hd , μηπως η εικονα θα ειναι πανω-κατω η ιδια?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ανάλογα πόσο διατεθειμένος είσαι να συμβιβαστείς με τα κουσούρια των LCD.
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Ανάλογα πόσο διατεθειμένος είσαι να συμβιβαστείς με τα κουσούρια των LCD.

Ναι, καταλαβαινω... Πηγα σημερα σε ενα καταστημα Κωτσοβολος ετσι να χαζεψω λιγο τις τηλεορασεις και ενω εψαχνα για oled, δεν υπηρχε ουτε για δειγμα. Μονο lcd , απο 300 Ευρω μεχρι και 1300. Το θεμα ηταν οτι ακομα και στα ακριβα μοντελα κατι δε μου ερχοταν καλα. Μια τα χρωματα, μια οτι τα σκηνικα μου εμοιαζαν ψευτικα... Απογοητευτικα μπορω να πω. Οχι οτι ειμαι κανενας ειδικος (το αντιθετο θα ελεγα), αλλά δε μου γεμισαν το ματι.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ναι, καταλαβαινω... Πηγα σημερα σε ενα καταστημα Κωτσοβολος ετσι να χαζεψω λιγο τις τηλεορασεις και ενω εψαχνα για oled, δεν υπηρχε ουτε για δειγμα. Μονο lcd , απο 300 Ευρω μεχρι και 1300. Το θεμα ηταν οτι ακομα και στα ακριβα μοντελα κατι δε μου ερχοταν καλα. Μια τα χρωματα, μια οτι τα σκηνικα μου εμοιαζαν ψευτικα... Απογοητευτικα μπορω να πω. Οχι οτι ειμαι κανενας ειδικος (το αντιθετο θα ελεγα), αλλά δε μου γεμισαν το ματι.

Εγω παντως εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι θα αγορασω μια q70 που ειναι αξιοπρεπης (αξιοπρεπης, τιποτα παραπανω) στο μαυρο, εχει καποια καλα για μενα ως gamer....κλπ κλπ, απλα περιμενω να κανει ενα μπραφ λιγο παρακατω απο το 1600 και να συνδιαστει με κανα -20% Εurobank.....εκτος και αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και πεσει καμια ολεδ κοντα στο διφραγκο και κανω την τρελλη υπερβαση (και τα καρουμπαλα απο την παντουφλα δικα μου).....

Edit: ΜΟΛΙΣ το ειδα....q70 (55ara) με 999 και δωρο 5ετης στο Πλαισιο......65 ακομα δεν....
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ναι, καταλαβαινω... Πηγα σημερα σε ενα καταστημα Κωτσοβολος ετσι να χαζεψω λιγο τις τηλεορασεις και ενω εψαχνα για oled, δεν υπηρχε ουτε για δειγμα. Μονο lcd , απο 300 Ευρω μεχρι και 1300. Το θεμα ηταν οτι ακομα και στα ακριβα μοντελα κατι δε μου ερχοταν καλα. Μια τα χρωματα, μια οτι τα σκηνικα μου εμοιαζαν ψευτικα... Απογοητευτικα μπορω να πω. Οχι οτι ειμαι κανενας ειδικος (το αντιθετο θα ελεγα), αλλά δε μου γεμισαν το ματι.


Οι ρυθμίσεις που έχουν στα καταστήματα δεν έχουν και πολύ σχέση με την ποιότητα εικόνας που θα πάρεις αν την ρυθμίσεις σωστά η έστω αν βάλεις ένα πιο κινηματογραφικό προφίλ.
Εκεί παίζουν όλα τσίτα... κάτι σαν να πας να αγοράσεις ηχεία και να είναι πρίμα μπάσα όλα τέρμα.
Επίσης φτηνά και ακριβά μοντέλα πολλά έχουν παρόμοια εικόνα αν παίζουν κάτι που είναι ποιότητας fullhd.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Παντως δε νομιζω να δουμε oled κατω απο τα 1000 Ευρω. Επειδη εχω ote tv δε ξερω αν παω σε lcd, αν θα εχει παραπλησια εικονα με τη plasma που εχω. Σιγουρα στο θεμα "μαυρο" θα υπαρχει διαφορα, αλλα απο τη στιγμη που τα καναλια θα παιζουν σε hd , μηπως η εικονα θα ειναι πανω-κατω η ιδια?

Δεδομένου ότι η σειρά 20 της Panasonic ήταν η τελευταία που έπασχε από rising blacks, αγοράζοντας μια επώνυμη LCD με VA, στο θέμα μαύρο μάλλον θα έχεις βελτίωση. Αυτό που αναμένεται να σε χαλάσει περισσότερο στη μετάβαση, είναι η γωνία θέασης και η ομοιομορφία του μαύρου (και μάλλον και τα skintones, καθώς αυτό ήταν το κομματι που έδιναν άψογα οι Plasma της Panasonic από μαμά, ενώ στα περισσότερα μοντέλα άλλων εταιρειών χρειάζεται calibration για να έρθει)...

Αν βρεις κάποιον τεχνικό που να ασχολείται πάντως, το πιο πιθανό είναι να επιδιορθώνεται. Τυπικά, οι περισσότερες βλάβες των Plasma (εκτός του πάνελ), επισκευάζονται με λιγότερο από 100 ευρώ...
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
ομολογω ότι είμαι προβληματισμένος. Από τη μια θέλω ποιότητα αντίστοιχη της plasma ή και ανώτερη,από την άλλη όμως το κόστος για οled είναι υψηλό. Μου είχε περάσει η σκέψη κάποια στιγμή να πάω σε τίποτα φτηνιάρικο (τύπου F&U) για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να μαζέψω ένα ποσό και να πάω σε οled 65’’ αλλά μέχρι να μαζευτεί το ποσό μου φαίνεται ότι θα έχουν βγει 2 γενιές oled χαχαχα. Αν πάντως σε κανάλια hd οι tv lcd παίζουν πάνω κάτω σα τηνplasma μου, ίσως να κάνω το προαναφερθέν πλάνο. Θα προσπαθήσω βέβαια πρώτα να την επιδιορθώσω τη plasma.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
πας και συ στα δυο άκρα. μια φτηνή τηλεόραση που δεν έχει γίνει τεστ από κανένα υπάρχει κίνδυνος να μην βλέπεται.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
ομολογω ότι είμαι προβληματισμένος. Από τη μια θέλω ποιότητα αντίστοιχη της plasma ή και ανώτερη,από την άλλη όμως το κόστος για οled είναι υψηλό. Μου είχε περάσει η σκέψη κάποια στιγμή να πάω σε τίποτα φτηνιάρικο (τύπου F&U) για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να μαζέψω ένα ποσό και να πάω σε οled 65’’ αλλά μέχρι να μαζευτεί το ποσό μου φαίνεται ότι θα έχουν βγει 2 γενιές oled χαχαχα. Αν πάντως σε κανάλια hd οι tv lcd παίζουν πάνω κάτω σα τηνplasma μου, ίσως να κάνω το προαναφερθέν πλάνο. Θα προσπαθήσω βέβαια πρώτα να την επιδιορθώσω τη plasma.

Τελικα εσυ ποσες ιντσες θες?
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

πας και συ στα δυο άκρα. μια φτηνή τηλεόραση που δεν έχει γίνει τεστ από κανένα υπάρχει κίνδυνος να μην βλέπεται.

πως δεν εχει γινει τεστ... παντού 5 αστέρια εχει πάρει. LG πανελ φοράει και μια χαρά (και παραπάνω!) τηλεόραση ειναι και με το android tv + kodi εχεις και ενα τρομερό media player.

https://www.whathifi.com/reviews/philips-55oled803-review

https://www.techradar.com/reviews/philips-oled-803-4k-hdr-tv-55oled803-review
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

πως δεν εχει γινει τεστ... παντού 5 αστέρια εχει πάρει. LG πανελ φοράει και μια χαρά (και παραπάνω!) τηλεόραση ειναι και με το android tv + kodi εχεις και ενα τρομερό media player.

https://www.whathifi.com/reviews/philips-55oled803-review

https://www.techradar.com/reviews/philips-oled-803-4k-hdr-tv-55oled803-review
Αυτό ακριβώς ήταν που μου τράβηξε τη προσοχή στη συγκεκριμένη τηλεόραση . Πέραν του οικονομικού, όπως ανέφερα με προβληματίζει το θέμα υποστήριξης-εγγύησης μιας και δεν είναι η παλιά philips. Όσες πάντως κριτικές έχω διαβάσει λένε τα καλύτερα. Αν κάποιος έχει εμπειρία γενικά με τις philips θα ήταν ευπρόσδεκτος να παραθέσει τις απόψεις του.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

πως δεν εχει γινει τεστ... παντού 5 αστέρια εχει πάρει. LG πανελ φοράει και μια χαρά (και παραπάνω!) τηλεόραση ειναι και με το android tv + kodi εχεις και ενα τρομερό media player.

https://www.whathifi.com/reviews/philips-55oled803-review

https://www.techradar.com/reviews/philips-oled-803-4k-hdr-tv-55oled803-review

Ο sat_guy μάλλον στην F&U αναφέρονταν...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
προφανώς και στην F&U αναφερόμουν. Όσο για την philips η εγγύηση και αντιπροσωπεία δεν θα με απασχολούσε τόσο, αν έπαιρνα μια 5ετή εγγύηση.