Philips 50PUS7504/12

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Έχει κάποιος δει (και ακούσει) την Philips 50PUS7504?

Η 50PUS7504 είναι στην ουσία η ίδια τηλεόραση με την 50PUS7304 με την διαφορά ότι δεν έχει την περιστρεφόμενη βάση, η βάση της είναι 52εκ πλάτος ενώ της 7304 είναι 75εκ και επίσης έχει ενσωματωμένο ηχοσύστημα 2.1 με ξεχωριστό 12,5w triple ring woofer στο πίσω μέρος της και 2x6,5w ορατά ηχεία μεσαίων/ψηλών μπροστά.

H διαφορά τιμής (για 50") με την αντίστοιχη 7304 είναι περίοπου 70 ευρώ και αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος την έχει ακούσει και αν η διαφορά στην ποιότητα του ήχου της αξίζει τη διαφορά από την 7304.

Επίσης, ένας λόγος που σκέφτομαι αυτή (που θα πρέπει να τη φέρω στην Κύπρο από την Ελλάδα διότι εδώ δεν φέρνουν την 7504) είναι διότι το τραπεζάκι που θα μπει πάνω έχει πλάτος 55εκ και αν πάρω την 7304 που έχει βάση 75εκ θα πρέπει να πληρώσω έτσι και αλλιώς να πάρω άλλο τραπεζάκι ή έπιπλο που να χωράει πάνω!

Αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει για τον ήχο της θα είμαι ευγνώμων! :worshippy:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/f9b2adff6
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Γεια σου φίλε από την όμορφη Κύπρο!

Χωρίς να ξέρω τον ήχο της 73, η 75 θα έχει σίγουρα καλύτερο ήχο λόγω των επιπλέον ηχείων που έχει.
Πόσο καλύτερο... χμ... εδώ μόνο οι κάτοχοι του ενός ή του άλλου μοντέλου μπορούν να βοηθήσουν.

Δεν ξέρω μήπως αντί των ηχείων της 75, αν έπαιρνες ξεχωριστή μπάρα ήχου, μήπως και πάλι έκανες την δουλειά σου, αλλά...
από την στιγμή που και το έπιπλο δεν την χωράει και δεν θέλεις να το αλλάξεις, τότε παίρνεις την 75 και τα χρήματα του επίπλου τα δίνεις για τα έξτρα ηχεία.

Πάντως μια 32άρα Philips μοντέλο 2018 ή 2019 που δούλεψα πρόσφατα, είχε απίστευτα δυνατό ήχο για τέτοια τηλεόραση.
ΟΚ, δεν είχε τα σούπερ μπάσα, αλλά για τηλεόραση ήταν πολύ καλός.
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Γεια σου φίλε από την όμορφη Κύπρο!

Χωρίς να ξέρω τον ήχο της 73, η 75 θα έχει σίγουρα καλύτερο ήχο λόγω των επιπλέον ηχείων που έχει.
Πόσο καλύτερο... χμ... εδώ μόνο οι κάτοχοι του ενός ή του άλλου μοντέλου μπορούν να βοηθήσουν.

Δεν ξέρω μήπως αντί των ηχείων της 75, αν έπαιρνες ξεχωριστή μπάρα ήχου, μήπως και πάλι έκανες την δουλειά σου, αλλά...
από την στιγμή που και το έπιπλο δεν την χωράει και δεν θέλεις να το αλλάξεις, τότε παίρνεις την 75 και τα χρήματα του επίπλου τα δίνεις για τα έξτρα ηχεία.

Πάντως μια 32άρα Philips μοντέλο 2018 ή 2019 που δούλεψα πρόσφατα, είχε απίστευτα δυνατό ήχο για τέτοια τηλεόραση.
ΟΚ, δεν είχε τα σούπερ μπάσα, αλλά για τηλεόραση ήταν πολύ καλός.
Μπάρα δεν θα πάρω διότι έχω ηχοσύστημα με 2 μεγάλα Infinity Delta 60 που τα οδηγώ με ένα Cyrus2 + PSX και κάνουν σεισμό (έχω και ένα προβληματικό Yamaha DSP-AX1 που παίζει κατα βούληση μόνο όποια κανάλια θέλει) αλλά για καθημερινή χρήση ακόμη και όταν βλέπω διαφημίσεις ο ήχος των πλείστων φλατ τηλεοράσεων είναι τραγικός οπότε όταν δεν την συνδέω με το ηχοσύστημα (μέσω της εξόδου ακουστικών για τον Cyrus που σημαίνει να βάζω και να βγάζω το καλώδιο κάθε φορά) θέλω τουλάχιστον ήχο με αποδεκτό μπάσο.

Έχουμε στο εξοχικό μας μια αρχαία Philips 32PFL7762D που έχει ενσωματωμένο subwoofer και είναι από τις ελάχιστες φλατ τηλεοράσεις που βρίσκω τον ήχο και το μπάσο της αποδεκτό (κάνουμε πάρτι με αυτή χωρίς ηχοσύστημα!) και ελπίζω η 7504 να είναι ακόμη καλύτερη.

Οπότε ελπίζω αν κάποιος έχει την 7504 ή την έχει ακούσει να μας πει λίγα λόγια για τον ήχο της.
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
https://hdtvpolska.com/testujemy-philips-pus7504-doskonaly-dzwiek-i-ambilight/2/

Chrome browser:translate Polish to Greek


Διάβασε παραπάνω τις 7 σελίδες, φίλε μου. Απ' ότι κατάλαβα έχει καλύτερο ήχο από την 7304, αλλά δε φθάνει τον ήχο της 8804 με την ενσωματωμένη ηχόμπαρα B&W.

Σε ευχαριστώ!! Ήταν αρκετά κατατοπιστικό το άρθρο! :)