Αγορα νεου AMP η DAC/AMP

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Με την σκεψη αναβαθμησης ενισχητικου απο το ηδη υπαρχων Ifi nano BL, και διαβαζοντας τα σχετικα ρηβιους, λεω να παρω τον THX AAA 789 απο την DROP! $ 400.- με το ΦΠΑ και εξοδα εκτ τα υπολογιζω ενα πεντακοσαρικο ευρω! Στη αρχη σαν DAC θα χρησιμοποιησω το νανο! Μια δευτερη σκεψη ειναι ο Jotunheim απο ευρωπη στα ιδια λεφτα! Τα ακοuστικα που χρησιμοποιω ειναι HD 58X, Audioquest nightowl, και IEMs Senn momentum , T2! Διακινδυνευω κατι οσον αφορα την εγγυηση μια και ειναι αγορα απο εξω!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Άντε πάρε το να το ακούσουμε και εμείς!
Η εγγύηση είναι αυτή που δίνει το Drop ένα χρόνο αν δεν κάνω λάθος.
Πολύ καλές επιλογές όσο την μελλοντική προσθήκη dac είναι και τα Schiit Asgard 3 και jot αφού μπορείς αργότερα να προσθέσεις μια κάρτα ντακ μόνος σου.
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Η παραγγελια στην DROP εγινε! Οι αποστολες θα ξεκινησουν απο 15 Νοεμβριου! 416 δολλ με τα μεταφορικα! Ελπιζω πριν τα Χριστουγεννα να εχω παραλαβει!
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Κανεις δεν θα ανεχεται να τον κοροιδευουν! Μετα την παραγγελια μου στελνουν μηνυμα οτι θα υπαρξει παραπερα καθυστερηση και υπολογιζουν μετα τις 30 Δεκεμβριου να ξεκινησουν οι αποστολες δηλ να εισπραξουν το παραδακι 2 μηνες πριν! Και φυσικα εγινε η ακυρωση! Και μολις μου ειχε ανοιξει η ορεξη!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτό συμβαίνει με τα περισσότερα προϊόντα του Drop τα οποία έχουν μεν πολύ ζήτηση αλλά δεν υπάρχουν σε στοκ και κατασκευάζονται κατά παραγγελία.
Εμένα λογικό μου ακούγεται.
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Μια νεα επιλογη που εμφανιστηκε τωρα τελευταια σε λογικη τιμη και ετοιμοπαραδοτο απο Amazon,de, SMSL SP200 η THX AAA 888 , το εχετε υπ'οψιν?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δείχνει πολύ ενδιαφέρον , βασισμένο στο νέο module της THX.
Και αφού είναι fulfilled από Amazon.de είσαι αρκετά καλυμμένος για εγγύηση κλπ.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
https://www.audiosciencereview.com/...d-measurements-of-smsl-sp200-thx-hp-amp.9242/

https://www.audiosciencereview.com/...200-do-we-get-golden-samples-for-review.9673/

Στο επίσημο web shop της εταιρίας πάντως είναι φθηνότερο και με αποστολή από UK. Δεν έχει ταχυδρομικά αλλά δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται με φόρους, τελωνεία κτλ. Μίλα τους, δε χάνεις κάτι.

https://hifi-express.com/collections/s-m-s-l-vmv/products/smsl-sp200-thx-aaa-888-headphone-amp
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Απο τα τεστκαι τα γραφικα δεν πολυκαταλαβαινω! Θελω να το ακουω με τα LCD2 Classic και ως DAC θα χρησιμοποιησω αυτο που ειδη εχω Ifi nano BL! Θα ειναι καλη επιλογη ?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Σε αυτό που ρωτάς δεν έχω απάντηση. Για μένα ο ενισχυτής έχει μία δουλειά να κάνει, να δώσει ικανό και απαραμόρφωτο ρεύμα στα ηχεία, ακουστικά κτλ. Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του θα ανταπεξέλθει σε αυτούς τους τομείς, τώρα αν θα "ταιριάξει" με κάποια συγκεκριμένα ακουστικά ή πηγή αυτό δεν το γνωρίζω. Πάντως η λογική λέει πως θα χρειαστείς κάποια στιγμή κι ένα balanced dac αντί για το καλό αλλά ταπεινό ifi.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Απάντηση: Re: Αγορα νεου AMP η DAC/AMP

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Απο τα τεστκαι τα γραφικα δεν πολυκαταλαβαινω! Θελω να το ακουω με τα LCD2 Classic και ως DAC θα χρησιμοποιησω αυτο που ειδη εχω Ifi nano BL! Θα ειναι καλη επιλογη ?

Tα Audeze LCD-2 Classic μαζί με το iFi Micro Black Label (4 watts) είναι εκπληκτικός συνδυασμός. Και γενικά με οποιοδήποτε ακουστικό, όσο απαιτητικό, το Micro BL δεν ιδρώνει καν.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όσο αφορά το smsl η κύρια αντίρρηση μου είναι ότι είναι πολύ καινούργιο και η εταιρεία φημίζεται για το failure rate που έχει.
Chi Fi....
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Re: Απάντηση: Αγορα νεου AMP η DAC/AMP

Σε αυτό που ρωτάς δεν έχω απάντηση. Για μένα ο ενισχυτής έχει μία δουλειά να κάνει, να δώσει ικανό και απαραμόρφωτο ρεύμα στα ηχεία, ακουστικά κτλ. Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του θα ανταπεξέλθει σε αυτούς τους τομείς, τώρα αν θα "ταιριάξει" με κάποια συγκεκριμένα ακουστικά ή πηγή αυτό δεν το γνωρίζω. Πάντως η λογική λέει πως θα χρειαστείς κάποια στιγμή κι ένα balanced dac αντί για το καλό αλλά ταπεινό ifi.

Σιγουρα ειναι στα υπ οψιν η αγορα ενος καλυτερου balanced dac στο εγγυς μελλον, προσωρινα μιας και υπαρχει θα χρησομοποιησω το Ifi!
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορα νεου AMP η DAC/AMP

Όσο αφορά το smsl η κύρια αντίρρηση μου είναι ότι είναι πολύ καινούργιο και η εταιρεία φημίζεται για το failure rate που έχει.
Chi Fi....

Σίγουρα αυτό είναι ένα ρίσκο που καλείσαι να πάρεις αν κινηθείς προς μία τέτοια αγορά. Από την άλλη με 250€ αγοράζεις ένα προϊόν αντίστοιχο με αυτό που στο drop κοστολογείται 500€ κι αν υπήρχε κάποιο αντίστοιχο sony θα ξεπερνούσε αρκετά τα 1000€. Είναι θέμα επιλογής, νοοτροπίας και φυσικά πορτοφολιού.
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Το SMSL Sp200 εφθασε στην ωρα του πριν τα Χριστουγεννα! Με τις πρωτες ακροασεις ενιωσα δικαιωμενος για την επιλογη μου! Λες και αγορασα καινουργια ακουστικα, ουδετερος ηχος θα ελεγα αλλα αρκετα δυναμικος ! Αν και με το nano BL, ειμαι ικανοποιημενος, ενα standalone dac θα εκανε την διαφορα αραγε αλλ χωρις να ξοδεψω περισσοτερα απ οτι αξιζει ο ενισχητης! Δεν με ενδιαφερει η XLR συνδεση γιατι ουτως αλλως δεν ειναι balanced , το Modi3 η Topping D30 θα ταιριαζε καλυτερα?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από την στιγμή που ο ενισχυτής είναι διάφανος ότι βάλεις θα ακουστεί στην άλλη μεριά.
Θέλεις πάλι κάτι ουδέτερο ή λίγο πιο ζεστό?
Το modi 3 είναι λίγο πιο ζεστό , το topping δεν ξέρω.
Γιατί δεν βάζεις κάτι από την SMSL όπως το SU-8?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τι εννοείς "δεν είναι balanced"? Ο ενισχυτής αυτός αν ήταν επώνυμος κι όχι κινέζικος θα κόστιζε πολύ πάνω από 500€ ίσως και κοντά στο 1000ρικο. Προσωπικά, από τη στιγμή που λες να πάρεις νέα συσκευή κι όχι να χρησιμοποιήσεις κάποια υπάρχουσα, δε θα σκεφτόμουν κάτι που δεν έχει xlr έξοδο. Το su-08 είναι η φθηνότερη επιλογή σε ολοκληρωμένο μηχάνημα ενώ η πιο φθηνή λύση γενικά είναι ένα raspberry με το hifiberry dac+ pro xlr σαν hat.
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Re: Απάντηση: Αγορα νεου AMP η DAC/AMP

Τι εννοείς "δεν είναι balanced"? Ο ενισχυτής αυτός αν ήταν επώνυμος κι όχι κινέζικος θα κόστιζε πολύ πάνω από 500 ίσως και κοντά στο 1000ρικο. Προσωπικά, από τη στιγμή που λες να πάρεις νέα συσκευή κι όχι να χρησιμοποιήσεις κάποια υπάρχουσα, δε θα σκεφτόμουν κάτι που δεν έχει xlr έξοδο. Το su-08 είναι η φθηνότερη επιλογή σε ολοκληρωμένο μηχάνημα ενώ η πιο φθηνή λύση γενικά είναι ένα raspberry με το hifiberry dac+ pro xlr σαν hat.

Η συσκευη εχει μεν XLR εισοδους/εξοδο αλλα δεν ειναι full balanced! Απλα σου δινει την δθνατοτητα να χρησιμοποισεις καλωδιο XLR εαν το εχεις!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ναι αλλά την πλήρη ισχύ θα την πάρεις μόνο με balanced in - balanced out.
Και από την στιγμή που πήρες τέτοιο ενισχυτή αφού θέλεις να αγοράσεις
νέο ντακ η λογική λέει πως αξίζει να επενδύσεις στο balanced.
Και αν τα ακουστικά που έχεις (θύμισε μου ποια είναι?) γίνονται balanced
αξίζει να τα μετατρέψεις.