Αναβάθμιση συστηματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Καλημέρα σας. Εχω από παλιά αυτο τον ενισχυτή https://www.whathifi.com/onkyo/tx-sr307/overview
Και αυτά τα ηχεία
http://www.audiocentre.co.id/product.php?product=646
Και αυτό τον χώρο.
Το προβλημα που έχω είναι ότι δουλεύοντας τον ενισχυτη ως δικαναλο, ακούω μουσική ορισμένες φορές σε υψηλές στάθμες και δεν με ικανοποιούν τα jbl άκια...
Επισεις έχω κάψει 2 φορές τα Twitter.
Θα ήθελα να αντικαταστήσω τα 2 μπροστινά με κάτι καλύτερο και σίγουρα με μεγαλύτερη ευαισθησια.
Ξέρω ότι θέλει προσοχή το αριστερό που είναι κάτω από το a/c αλλά η διαμόρφωση του χώρου δεν επιτρέπει κάτι διαφορετικό.
Ταβάνι στο budget δεν έχω ορίσει, θα πω ενδεικτικά 200
c6b0d830ac14753eb02d831dd2bb6aa4.jpg
6d7ce47d7680589f772f4d6b72dd7519.jpg
510fa6ac2712ceb6a19772662ffab8e9.jpg


Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα φιλε μου επειδή βλεπω ότι ο χωρος είναι αρκετα περιορισμένος στην θεση σου θα κραταγα τα jbl γιατι είναι ομορφα και διακριτικα και θα τα χωνα σε ένα ποιοτικο sub όπως το svs και λεω ποιοτικο για να μπορει να καλυψει ομορφα τις χαμηλες συχνότητες με δυναμη ! παντως για αρχη θα αλλαζα το sub και μελλοντικα θα αλλαζα και τα ηχεια ! αλλα μην ξεχναμε ότι ένα σωστο home cimema χρειαζεται και προσεκτικη τοποθετηση των ηχειων! πραγμα που σημαινει ότι πρεπει να εχεις ελευθερο χωρο για να αξιοποιηθεί σωστα! Ωστοσο για μπροστινα ηχεια θα κοιταζα σε δαπέδου polk audio t50 πισω τα polk audio t15 και το αντιστοιχο σε κεντρικο ! -bye-
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μουσικη σε υψηλες σταθμες -και ειδικα καλη- απο πολυκαναλο αυτης της κατηγοριας;; δεν γινεται. ουτε της επομενης, ουτε της επομενης απο την επομενη.
καλυτερα να παει το νημα στο πολυκαναλο να σου βρουν λυσεις τα παιδια εκει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Χρειαζεται αρκετα μεγαλυτερα ηχεια και με αρκετα διαφορετικη χωροθετηση για να εχει ουσιαστικη αναβαθμιση στο δικαναλο προγραμμα.
Με τα δεδομενα των φωτο η στερεοφωνικη εικονα απλα δεν υφισταται. Και λογικα ουτε η τονικη ισορροπια. Δε μπορει να μην ακουγεται λεπτοηχο.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση το ότι κάηκαν τα tweeter. Σε μεγάλες στάθμες προφανώς, αλλά εφ' όσον είναι δηλωμένα small ο Onkyo δεν θα έπρεπε να έχει θέμα με αυτά. Δεν δείχνει δηλαδή το ηχειάκι να έχει απαιτήσεις και κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα.
Εκτός πια κι αν μιλάμε για στάθμες στις οποίες ο ενισχυτής παραμορφώνει, οπότε δεν σώζεται το έργο ό,τι και να πάρει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είναι ξεκάθαρο ότι τα ηχεία είναι πολύ μικρά και οι συχνότητες που κόβει ο ενισχυτής είναι οι χαμηλές γι αυτό και δεν έχει πάρει γούφερ στο χέρι αλλά μόνο τουίτερ προφανώς πάνω στην προσπάθεια να ακούσει σε μεγάλη ένταση στη θέση ακρόασης. Οπως είπαν κι οι προλαλήσαντες όλο το πρότζεκτ θέλει επαναπροσδιορισμό, είναι δυστυχώς όπως ανέφερε κι ο ίδιος ο νηματοθέτης, η χωροταξία τέτοια που δεν επιτρέπει ούτε στο ελάχιστο των προδιαγραφών την ακρόαση μουσικής. Ούτως ή άλλως μιας και οι καιροί αλλάζουν και η μουσική οδεύει κι αυτή προς τον πολυκάναλο θα πρότεινα στο φίλο ό,τι κάνω κι εγώ και το ευχαριστιέμαι στο μέγιστο, τη μουσική απ όλα τα ηχεία, ένα dsp δλδ. απ τον ενισχυτή που να παρέχει σε όλα τα ηχεία το μουσικό περιεχόμενο. Απ την άλλη επειδή είδα και μία απάντηση για δύο υπογούφερ, πιστεύω αυτό είναι αδύνατον με τέτοιο χώρο, το πρόβλημα των χαμηλών και γενικά της ακρόασης μουσικής σε τέτοιους χώρους και σε αξιοπρεπή ένταση, θα το έλυναν έως ένα σημείο (ο χώρος κι η θέση ακρόασης είναι ακατάλληλα) μόνο ενεργά ηχεία κάτι όμως που προϋποθέτει αποξήλωση των παρόντων ηχείων και καλωδιώσεων και εγκατάσταση νέων, εγχείρημα που για το συγκεκριμένο μπάτζετ είναι μάλλον άπιαστο αν μιλάμε για όλα τα ηχεία αλλά και μόνο για μπροστά πάλι το ίδιο ισχύει.
Μία δεύτερη πρόταση θα ήταν ένα ζευγάρι Klipsch για μπροστά με μεγάλη ευαισθησία για εντάσεις και φυσικά ένα καλύτερο υπογούφερ, (sb 1000) αλλά πάλι έχουμε το πρόβλημα του χαμηλού μπάτζετ μιας και μιλάμε για λύση 1000 ευρώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να περιοριστεί το room gain και να γίνει compensation σε ό,τι αφορά το μπουμάρισμα και το ανεξέλεγκτο σε οποιοδήποτε χώρο.

Αρκεί να ξέρεις πως να το κάνεις. Ορισμένα sub το έχουν στις ρυθμίσεις τους αλλά έτσι κι αλλιώς με ένα καλό eq μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε sub. Το θέμα είναι βέβαια να έχει ο ενισχυτής ή το sub έστω κάτι τέτοιο.

Αλλά τι συζητάμε όμως όταν το όριο που έχει τεθεί είναι τα 200 για την αναβάθμιση;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
δυστυχως η καλη σε ποιοτητα ηχου μουσικη ποτέ δεν ηταν φθηνη. ειτε στερεο, ειτε πολυκαναλη.
συγνωμη που θα το πω, αλλά οταν η μουσικη (τα μηχανηματα δλδ) ειναι το τελευταιο ζητουμενο σε ενα συγχρονο σπιτι, μην ζηταμε πολλα σε θεμα ηχου
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα για μενα πρεπει ο νηματοθετης να ξεκαθαρισει τι ακριβως θελει ! διοτι οι απαιτησεις ειναι διαφορετικες τι εννοω αλλες ειναι οι απαιτησεις για ενα πολυκαναλο συστημα και αλλες για ενα δικαναλο! μεσα απο την φωτο και απο το χωρο βλεπω οτι ο νηματοθετης εχει πεταξει 4 ηχεια στους τοιχους για να εχει ηχο ! μην παρεξηγηθω δεν ειναι κακο αυτο! αλλα εαν θελουμε να καταληξουμε σε πολυκαναλο ηχο η σε δικαναλο πρεπει να εχουμε και τις καταλληλες προδιαγραφες οπως σωστο στησιμο ηχειων και ελευθερο χωρο για να γινουν ολα αυτα σωστα ,εδωσα πιο πανω μια ιδεα αλλα για να γινουν αυτα χρειαζεται να υπαρχουν οι προυποθεσεις που ανεφερα!-bye-
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
αλλά εφ' όσον είναι δηλωμένα small
Εν γνώση μου δεν τα έχω δηλώσει small Με τα γνωστά αποτελέσματα!!
οχι ενα sub αλλα δυο.
Είμαι ικανοποιημένος με το υπάρχον sub, δεν εχω σκοπο να κάνω κάποια αλλαγή.



Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Καταρχην, Να ευχαριστήσω όλους που ασχολείστε!
αλλά εφ' όσον είναι δηλωμένα small
Εν γνώση μου δεν τα έχω δηλώσει small Με τα γνωστά αποτελέσματα!!
οχι ενα sub αλλα δυο.
Είμαι ικανοποιημένος με το υπάρχον sub, δεν εχω σκοπο να κάνω κάποια αλλαγή.

Αν δεν κανει κατι με την τοποθετηση και το μεγεθος των ηχειων στερεο δε θα ακουσει :)
Η τοποθέτηση είναι δύσκολο να αλλάξει. Κατανοώ όλα αυτά που λέτε όσο αφορά την θέση των μπροστινων ηχειων, αλλά είναι δύσκολο στην φάση αυτή να γίνει κάτι διαφορετικό.
Σίγουρα όταν αρχίζει και γίνεται ψαλιδισμος στο σήμα το πρώτο που υποφέρει είναι το twitter, γι'αυτό κάποιοι κατασκευαστές βάζουν λάμπες στα παθητικα crossover και άλλα κόλπα μήπως και απορροφήσουν την πλεοναζουσα ενέργεια.
Δυστυχώς το budget είναι χαμηλά. Να πω ότι έχω συνηθίσει σε αλλο σπιτι να ακούω από pa ηχεία (κάτι peavy 1kw music) όποτε να με συγχωρεσετε δεν εχω εντρυφήσει στο hi end κλπ.
Θέλω λοιπόν να 'πετάξω' (όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε ο φιλος) στον τοίχο 2 νέα ηχεία τουλάχιστον 60-70rms τα οποία δεν χρειάζεται να κατέβουν πολύ, άντε 60Hz? Η ένταση είναι το ζητούμενο.
Και αυτή μόνο σε τσακιρ κέφια με κόσμο που δεν θα τον νοιάζει η στερεοφωνικη εικόνα!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Όχι μόνο πρέπει να τα δηλώσεις small, αλλά και να βρεις εάν κάποιο από τα sound modes, συνήθως το ύποπτο all channel stereo, παίζει by default full range τα ηχεία και το sub.

Φοβάμαι ότι βρήκαμε τον culprit και είναι το bass management.

Γύρνα τα small, βάλε ψηλά το cross πάνω από τα 120Hz μη σου πω 150Ηz, φτιάξε και τις στάθμες να παίζει σωστά το sub με τους δορυφόρους και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξανακάψεις τα tweeter. Βέβαια όπως έγραψα και πιο πριν, αν ο ενισχυτής παίζει στα όρια της παραμόρφωσης, δεν σώζεται το έργο.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Μόλις πάρω 2 νέα ηχεία θα σε ακολουθήσω κατά γράμμα. Τώρα εχω ένα καμμενο Twitter και δεν έχω σκοπό να το αντικαταστησω ξανά

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Σίγουρα όταν αρχίζει και γίνεται ψαλιδισμος στο σήμα το πρώτο που υποφέρει είναι το twitter, γι'αυτό κάποιοι κατασκευαστές βάζουν λάμπες στα παθητικα crossover και άλλα κόλπα μήπως και απορροφήσουν την πλεοναζουσα ενέργεια.

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες επ'αυτού?

Ο ψαλιδισμός βέβαια προκύπτει λόγω ελλειπούσας/περιορισμένης και ουχί πλεοναζούσης ενέργειας αλλά φευ...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες επ'αυτού?

Ο ψαλιδισμός βέβαια προκύπτει λόγω ελλειπούσας/περιορισμένης και ουχί πλεοναζούσης ενέργειας αλλά φευ...

Όταν ζορίζεται ένας μικρός ενισχυτής για να στείλει το απαιτούμενο ρεύμα, θα στείλει ένα spike ρεύματος πολύ επικίνδυνο για την υγεία των μεγαφώνων. Συνήθως την πληρώνει το tweeter.

Για να καταστρέψεις μεγάφωνο σε ηχείο με μεγάλο ενισχυτή, μπορείς επίσης να το κάνεις, αλλά ακριβώς επειδή θα έχεις επάρκεια ισχύος θα καταλάβεις ότι το βανδαλίζεις προτού αυτό φτάσει και ξεπεράσει τα όριά του και καταστραφεί.
Με τον μικρό ενισχυτή δεν θα το περιμένεις και θα το πάρεις στο χέρι το tweeter, ενώ θα απορείς γιατί συνέβη αυτό.