Ζητειται λυση για προβλημα σε πικαπ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Καλημερα! Πριν κανα μηνα περιπου αδειασε ενας γειτονας εδω την αποθηκη του, και μεσα στα πολλα που δεν ηθελε ηταν και αρκετα κομματια hifi!!!!!! Εγω δυστυχως το μονο που προλαβα ηταν ενα πικαπ, ενα JVC AL-F3 σε παααααρα πολυ κατασταση, αλλα ειχε ενα μικρο θεματακι με το lift, δε λειτουργουσε, και απο τη στιγμη που ειναι αυτοματο, οταν εφτανε στο τελος του δισκου ο βραχιονας, γυρνωντας πισω δε σηκωνοταν και σερνοταν πανω στο δισκο :bigcry::bigcry::bigcry:. Σκεφτηκα να του αλλαξω μια κεφαλη γιατι ακομα ειχε της μανας του, πηγα πηρα μια Audio Technica AT300P και θεωρησα σωστο να το παω και σε εναν τεχνικο για ενα φρεσκαρισμα, αφου ηταν τοσα χρονια σε μια αποθηκη, αλλα και για να επισκευαστει το προβλημα του lift. Εγινε η συντηρηση που επρεπε (καθαρισμα και λαδωμα του μοτερ, ελεγχος των στροφων κλπ), αλλα δυστυχως δε μπορεσε να επισκευασει ο τεχνικος το προβλημα με το lift οπως θα επρεπε. Δε μπορεσε δηλαδη μου ειπε να βρει ανταλλακτικο, εχει σπασει ενα μικρο πλαστικο εξαρτημα στο μηχανισμο. Καταφερε να κανει το βραχιονα να σηκωνεται και να γυρναει στη θεση του οταν τελειωνει ο δισκος, αλλα μενει εκει, σηκωμενος. Μετα πρεπει να πιεσεις εσυ με το χερι το πλαστικο για να κατεβει, το οποιο αργει αρκετα, 15-20 δευτερολεπτα. Να πω επισης οτι αν και δεν ειμαι τεχνικος, με μια ερευνα που εκανα στο internet, βρηκα ανταλλακτικα του μηχανισμου του lift, οχι για το δικο μου μοντελο, αλλα για το αντιστοιχο με ιμαντα μοντελο της JVC. Φαινονται ολοιδια απλα ειναι με ιμαντα, ενω το δικο direct drive. Εχει κανεις καμια προταση? Καποιον αλλον τεχνικο ισως?
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
βαλε φωτο του εξαρτηματος που εσπασε να παρω μια ιδεα περι τινος προκειται

Δεν ξερω πιο εξαρτημα εχει σπασει. Απλα ο τεχνικος (East Electronics) μου ειπε οτι εχει σπασει καποιο. Του εστειλα φωτογραφιες απο αυτα που εχω βρει αλλα δεν μου απανταει. Το δικο μου πικαπ ειναι το JVC AL-F3 και τα ανταλλακτικα εξαρτηματα που εχω βρει ειναι απο το JVC AL-F350, σε αυτο το site:
https://organdonorparts.com/JVC-AL-F350-Turntable-INVP058_c72.htm
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
το πικαπ είναι πάρα πολύ φτηνό για να ασχοληθείς να βρείς εξάρτημα και μάλιστα για αυτοματισμό.
Δεν αξίζει τον κόπο.
Και που λειτουργεί μέχρι εκεί που λειτουργεί ο αυτοματισμός αρκεί.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το πικαπ είναι πάρα πολύ φτηνό για να ασχοληθείς να βρείς εξάρτημα και μάλιστα για αυτοματισμό.
Δεν αξίζει τον κόπο.
Και που λειτουργεί μέχρι εκεί που λειτουργεί ο αυτοματισμός αρκεί.

γι'αυτο δεν συμπαθω αυτους τους αυτοματισμους. χώρια που πολλες φορες ακουγονται λιγο πριν οπλισουν. (απο τα ηχεια)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Δεν ξερω πιο εξαρτημα εχει σπασει. Απλα ο τεχνικος (East Electronics) μου ειπε οτι εχει σπασει καποιο. Του εστειλα φωτογραφιες απο αυτα που εχω βρει αλλα δεν μου απανταει. Το δικο μου πικαπ ειναι το JVC AL-F3 και τα ανταλλακτικα εξαρτηματα που εχω βρει ειναι απο το JVC AL-F350, σε αυτο το site:
https://organdonorparts.com/JVC-AL-F350-Turntable-INVP058_c72.htm

απαξ και το εφτασε μεχρι εκει ο Σ.Π. δεν νομιζω να μπορει να φτιαχτει καλυτερα. μην ασχοληθεις περαιτερω
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
γι'αυτο δεν συμπαθω αυτους τους αυτοματισμους. χώρια που πολλες φορες ακουγονται λιγο πριν οπλισουν. (απο τα ηχεια)

κανένας που λέει ότι ασχολείται με πικαπ δεν δίνει σημασία σε μηχανισμό
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Μα δε με νοιαζει ο αυτοματισμος, ισα ισα που του ειπα να τον καταργησουμε τελειως και οταν ο βραχιονας φτανει στο τελος της πλευρας, απλα να συνεχιζει να γυρναει και να μην πρεπει να σταματησει...και μου ειπε καλυτερα να μην το μακελεψουμε το μηχανημα. Εμενα με χαλαει το οτι πρεπει να το σπρωχνω με το χερι και να περιμενω μεχρι να πεσει. Τελος παντων, για να το λετε ολοι, κατι περισσοτερο θα ξερετε, ετσι κι αλλιως για δευτερο θα το ειχα, οποτε........
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
το να γυρίζει η βελόνα στο ατέρμον αυλάκι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
το να γυρίζει η βελόνα στο ατέρμον αυλάκι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα

Ακριβως! Και μετα για να ξεκινησει παλι, δε θα επρεπε να το σπρωχνω προς τα κατω με το χερι και να περιμενω ποτε θα πεσει παλι ο βραχιονας στο δισκο....
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Mια χαρα εισαι και ετσι φιλε μου αφου δουλευει και αναβαθμισες την κεφαλη εκανες και συντηρηση εισαι οκ και χαιρομαι γιατι εδωσες αξια και σημασια σε ένα πικ-απ το οποιο η τυχη του θα ηταν στην χωματερή ! ένα μεγαλο μπραβο γιατι του εδωσες νεα ζωη !!:grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
οι αγγλοσαξονες δινουν εχω την εντυπωση. ακομα και αυτος ο techmoan ..σαν να το εκθειαζει το συστημα

ο techmoan δηλώνει άσχετος με το hifi. Του αρέσει απλώς ένας καλός ήχος, και το μηχάνημα να τον βολεύει λειτουργικά και να είναι όμορφο οπτικά και να ταιριάζει στον χώρο του.
Το έχει πει τουλάχιστον 10 φορές στα βίντεο του.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ο techmoan δηλώνει άσχετος με το hifi. Του αρέσει απλώς ένας καλός ήχος, και το μηχάνημα να τον βολεύει λειτουργικά και να είναι όμορφο οπτικά και να ταιριάζει στον χώρο του.
Το έχει πει τουλάχιστον 10 φορές στα βίντεο του.

ok i'm sorry. i didn't pay enough attention
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
απαξ και το εφτασε μεχρι εκει ο Σ.Π. δεν νομιζω να μπορει να φτιαχτει καλυτερα. μην ασχοληθεις περαιτερω

....και σπαει ο διαολος το ποδαρι του που λενε, και την προηγουμενη εβδομαδα συναντω ενα παλιο φιλο και συμμαθητη, και πινουμε εναν καφε στα γρηγορα και κουβεντα στην κουβεντα φτανουμε σε δισκους, πικαπ κλπ. Ηλεκτρολογος το επαγγελμα του φιλου μου, και καθαρα απο χομπι ασχολειται πολυ με πικαπ και ενισχυτες. Του εξηγω λοιπον οτι επεσε ενα πικαπ στα χερια μου, του λεω και το προβλημα που σας εχω περιγραψει πιο πριν, και μου λεει δε μου το φερνεις απο το σπιτι να το δω? ΟΚ του λεω, και την επομενη μερα του το πηγα, μενουμε πολυ κοντα. Με περνει σημερα τηλ και μου λεει ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΠΙΚΑΠ!!!!! Πως ρε θηριο του λεω? Που βρηκες ανταλλακτικο? Τι ανταλλακτικο ρε, μου λεει....πλακα μας κανεις? Απλα ειχε φυγει ελατηριακι απο τη θεση του. Μα ο τεχνικος μου ειπε το και το. Αυτος που το πηγες μου ειπε, δεν ασχοληθηκε καθολου!!! Αποκλειεται να μην το ειδε, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! Το πικαπ απο σημερα λειτουργει κανονικοτατα, με ολους τους αυτοματισμους του και.......ΔΩΡΕΑΝ!!!!!
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Επειδη την εχω ξαναπατησει, στον συγκεκριμενο, με το υφακι γεματο επαρση και υπεροψια, απολυτως τιποτα, τι να πεις δηλαδη...??? Να ανοιξεις κουβεντα? Θα βγαλεις ακρη? ΟΧΙ!!! Απλα δεν ξαναπερναω ουτε απ' εξω.