Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 12 απο 14 ΠρώτοΠρώτο ... 2891011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 131
    Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Olympus E-M5 Mark III

Δεν ξέρω τι sake τους ποτίζουν εκεί στην Ιαπωνία τελευταία, μάλλον θα είναι νοθευμένο . Φτιάχνουν μια εξαιρετικη μηχανή και την αποδομούν στις λεπτομέρειες χρήσης κόβοντας και σημαντικά χαρακτηριστικά που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα.

Έχω καυτηριάσει ήδη την απουσία συμβατότητας με τη μπαταριοθηκη και το παλιό γκριπ της ΙΙ, τη μικρότερη μπαταρία και τη χρήση πλαστικών σε σώμα που δεν το λες low budjet. Και καλά αν δεν τα είχε το προηγούμενο μοντέλο κανεις δεν θα ασχολούνταν. Στο μενού επίσης εκοψαν τη δυνατότητα χρήσης των 4 μνημών απευθείας από τον κεντρικό επιλογέα έστω και με κατάργηση κάποιων αχρήστων επιλογών. Άφησαν πρόσβαση μόνο σε μια μνήμη.Μέγα φαουλ αφού είναι ένα από τα πιο χρήσιμα specs για να αλλάζεις γρήγορα ρυθμίσεις, ελπίζω να το διορθώσουν σε firmware, οι Panasonic έχουν την έξυπνη υλοιποιηση σε αυτή τη μοναδική θέση του κεντρικού επιλογέα να καλέσεις οποία μνήμη θέλεις με το πάτημα ενός έξτρα κουμπιού. Διάβασα τελευταία οτι ακόμη και οι πολλαπλές ρυθμίσεις στο δεδαλωδες μενού που αποθηκευεις στις 4 μνήμες δεν μπορούν πια να σωθούν με τη διαδικασία που υπάρχει για τα advanced μοντέλα της σειράς OM-D μέσα από το Olympus Workspace, κάτι που έκανα με την Penf και ΕΜ1.2 και αν θυμάμαι καλά το υποστήριζε και η ΕΜ5ΙΙ.

Τέλος καρφί στο φέρετρο για εμένα είναι η απουσία συμβατότητας με το Olympus Capture (tethering app) που από πληροφορίες που έχω μάλλον δεν θα διορθωθεί ούτε μελλοντικά, κάτι που θυμίζω η παλιά ΕΜ5mk II επίσης το είχε. Αν κάποιος δεν ξέρει τι είναι εξηγώ πως με το καλώδιο USB και ένα pc μπορούσες μέσω του προγράμματος O.C. να ελέγξεις όλες τις λειτουργίες της μηχανής π.χ. για focus stacking, hires κλπ. κάτι που είναι πολύ χρησιμο για studio, αναπαραγωγή slides κλπ. Δεν νομίζω να έχουν καταργήσει τη συγκεκριμένη λειτουργία με το καλώδιο και να την έχουν περάσει σε WiFi όπως γίνεται με την ΕΜ1Χ, θα το είχα διαβάσει. Δεν έχω τη μηχανή να το ψάξω πιο πολύ.

Φυσικά η ασύρματη σύνδεση με app το Olympus Share σε κινητό /tablet λειτουργεί αψογα αλλά αυτό δεν είναι real-time tethering και έχει μειονεκτήματα στη χρήση της μηχανής ενω δεν εχεις πρόσβαση στα ειδικά μενού.
    Κώστας
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    To create products that will capture the hearts and minds of users, you first need to break through the technology barrier.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Re: Olympus E-M5 Mark III

Βασικά Κώστα έκαναν σε ένα βαθμό ότι έκαναν και στην em10III σε σχέση με την em10II....εγώ επιμένω πάντως και για το σκόπευτρο, ντροπή σε τέτοια μηχανή με τέτοιο κόστος να έχεις αυτό το σκόπευτρο εν έτη 2019.
    Η μηχανή σώζεται μόνο με γενναία έκπτωση, καθώς σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκω κυριολεκτικά ούτε ένα σοβαρό λόγο να μην πάρει κάποιος την em1II ή την Panasonic G9. Είναι μεν πιο μεγάλες άλλα δεν έχουν καμία σχέση σαν μηχανές. Προσωπικά θα μείνω με την em1 καιρό ακόμα, με γλίτωσε η Olympus από έξοδα!!!!

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Απάντηση: Re: Olympus E-M5 Mark III

Πάντως ακόμη και έτσι η μικρή κάνει απίστευτα πράγματα στο μέγεθος της , είναι πασπαρτού, εγώ γκρινιάζω για πράγματα που τα έχω συνηθισει αλλά οι περισσότεροι δεν τα ξέρουν ούτε υπάρχουν σε άλλες εταιρίες. Στο χιλιάρικο θεωρώ οτι είναι μια σοβαρή επιλογή και έπαιξε σε τέτοια τιμή και στην Black Friday και σε powerbuy, πιστευω οτι μόλις βγει ο 12-45/4 και βγει το πακετάκι γύρω στα 1350 θα είναι πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει ένα μικρό ικανό πακέτο.
    Κώστας
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    To create products that will capture the hearts and minds of users, you first need to break through the technology barrier.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Προφανώς και είναι ικανή μηχανή η em5III, το θέμα είναι ότι με αυτά που κάνει η Olympus την ''φρενάρει'', την χαντακώνει και ουσιαστικά την κάνει άλλη μια καλή περίπτωση μηχανής στις τόσες που υπάρχουν πλέον, ενώ θα μπορούσε εύκολα να είναι ''ο φόβος και ο τρόμος'' σε αυτή την κατηγορία, εύκολα κιόλας. Κρίμα...ας περιμένουμε να την δούμε με το πακετάκι 12-45/4 αν και δεν ξέρω πόσο νόημα θα έχει στα 1.350 ευρώ την στιγμή που πριν μέρες είδα την Em1II με τον 12-40f2,8 στα 1.500 κάτι ευρώ στο Mediamrkt, και μέχρι να βγει το πακετάκι της em5ΙΙΙ μπορεί να πέσει και άλλο η em1II.
    Σε πρώτη φάση πάντως θέλει άμεσα προσαρμογή η τιμή και να πάει στα 1.000 ευρώ παντού για το σώμα και βλέπουμε.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

σε λιγο που θα ανακοινωθει-βγει η EM1 III , θα βρισκεις ευκολα την EM1 II πολυ κατω απο 1000ρικο, οποτε δεν αξιζει για μενα...

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Άστο Γιάννη ούτε αυτό θα συμβεί αποκλειστικά λόγω της ΕΜ1.3 , θα γίνει μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν ψυχάκιες (όπως είμαι και εγώ ανα περιόδους) που πάνε σε νέο μοντέλο χωρίς να χρειαζονται ή να εξαντλούν τις δυνατότητες σε αυτό που έχουν. Το λέω αυτό γιατί η ΕΜ1.3 θα ξεκινάει στο διχιλιαρο όσο ξεκίνησε δηλ. και η ΕΜ1.2 οπότε θα είναι μεγάλη η διαφορα τιμής. Αυτή τη στιγμή η ΕΜ1.2 είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτο που καλύπτει πάρα πολλές φωτογραφικές και βίντεογραφικές ανάγκες. Ποιος θα σκάσει ένα χιλιάρικο διαφορά για να παει σε ένα νέο μοντέλο ? Δύσκολα ακομη και νέο επεξεργαστή να φοράει. Θα δούμε αν έχω δίκιο αλλά η ΕΜ1.2 έχει ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη για τον ερασιτέχνη φωτογράφο που θέλει ένα σώμα παντός καιρού πακέτο με αντίστοιχους φωτεινούς ζουμ και υπέρ φωτεινούς prime.

Η ΕΜ5ΙΙΙ αντίθετα απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν το πιο μικρό υβριδικό σώμα της αγοράς που να μην του λείπει τίποτε συνδιαστικά σε πακέτο με πολύ μικρούς φακούς. Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας σώμα από την ΕΜ1.2, όσο πολύ μοιάζουν σαν 2 σταγόνες νερό σε χαρακτηριστικά τόσο διαφέρουν σε εμπειρία και πεδίο χρήσης.
    Κώστας

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ασημί βραβείο για την ΕΜ5 mkiii στο dpreview : https://www.dpreview.com/reviews/oly...5-iii-review/7, πάνω κάτω αυτά που έχουμε γράψει και εμείς εδώ, μάλλον το σώμα θέλει και ένα update στο firmware για να πιάσει την απόδοση της ΕΜ1.2 και στο CAF , την βρήκαν ελαφρά υποδεέστερη.
    Κώστας

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Κάτι που παρατήρησαν χρήστες στο dpreview είναι οτι τα αρχεία της ΕΜ5 mkiii παρότι ο αισθητήρας είναι 20mpx είναι μικρότερα από αυτά της ΕΜ5mkii με τον 16αρη αισθητήρα. Αυτό συμβαίνει και στα RAW και μάλιστα τα αρχεία υψηλής ανάλυσης HR είναι 30% μικρότερα (πάνω κάτω αυτό συμβαίνει και στην ΕΜ1Χ). Προφανώς η Οlympus στην πορεία ανακάλυψε τρόπο να συμπιέσει τα αρχεία χωρίς να χάσει πληροφορία (lossless compression) και τον εφάρμοσε στα νέα μοντέλα.
    Κώστας

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Κατάφερα και έπιασα και δούλεψα λιγάκι την em5III....εντάξει χωρίς υπερβολή απογοήτευση, πολύ πλαστικούρα δυστυχώς όπως περίμενα, θεωρώ ότι η em10II είναι ίσως και καλύτερα κατασκευασμένη, βασικά έριξε πολύ τον πήχη η Olympus Και θα το πληρώσει. Υποβάθμισε την σειρά em5 σε em10 και την σειρά em10 την έκανε εντελώς πλαστική, πραγματικά γιατί??? Το σκόπευτρο δε της em5II μικρό και αυτό χειρότερο ή στα ίδια πλαίσια με την em10II....ντροπή...σε εστίαση επίσης έχει θέμα σε caf τόσο σε φώτο όσο και σε βίντεο. Τα eye και face AF δεν λειτουργούν καθόλου καλά. Η μπαταρία μέσα σε 1 ώρα που την δούλεψα έπεσε 50%, και σε 2ώρες απλά έκλεισε!!!.....τα μενού συνεχίζουν να είναι μπάχαλο και δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη. Η οθόνη η κλασική οθόνη της olympus που βάζει σε όλες τις μηχανές, δηλαδή κλασική 3αρα μέτρια, δεν ξέρω δυσκολεύτηκα να βρω κάτι να μου αρέσει στην μηχανή. Δεν έχει και joystick ντροπή εν έτη 2020. Το Grip επίσης μέτριο, χρειάζεται έχτρα για καλό κράτημα, δεν εχει και δεύτερη κάρτα μνήμης, επίσης ντροπή με τα χρήματα που ζητάει....τα μόνα 2 θετικά είναι το καλό ibis, (αν και δεν κατάφερα να πάρω φώτος σε χρόνους που δεν μπορώ με την πρώτη em1) και ο 20αρης αισθητήρας που δείχνει καλός άλλα χωρίς να εντυπωσιάζει. Σε ποιότητα 4Κ απλά και αυτή μέτρια, υστερεί αισθητά σε σχέση με άλλες μηχανές και σε βίντεο 4Κ. Συνολικά θα έλεγα ότι είναι μια μέτρια μηχανή, ουσιαστικά μια em10IV, με μια τιμούλα γύρω στα 600-700 ευρώ θα πήγαινε καλά, δεν αξίζει ούτε σεντς παραπάνω, στα χρήματα που την δίνουν (1.250 ευρώ) ίσως να είναι το χειρότερο VFM στην αγορά, αν θέλει κάποιος οπωσδήποτε m43 καλύτερα να πάει στην em1II ή την G9 σε αυτά τα χρήματα, Και αν θέλει μικρό σώμα στην gx9 σε κάτω από μισά χρήματα....κρίμα

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορώ με τίποτε να δεχθώ ότι η EM5 III μπορεί να αγοραστεί στα 1250 ευρώ στην Ελλάδα όταν η Panasonic G9 τιμολογείται στα καταστήματα του κέντρου (Καλαβρέντζος με εγγύηση αντιπροσωπείας και σε απόθεμα) στα 1100 (!!!!) ευρώ. Ακόμη και η τιμή του Παπαδάκη (1300 ) μου φαίνεται πιο καλή.

Σελίδα 12 απο 14 ΠρώτοΠρώτο ... 2891011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης