HOME CINEMA ΜΕ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΑ ΗΧΕΙΑ Η ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ

optimumw

New member
19 October 2015
8
Καλησπερα...βρεθηκε στην κατοχη μου ενας προενισχυτης (onkyo pr 5508) και μιας και μπορω να διαθεσω χαληλο budget σκεφτομαι για αρχη να τον χρησιμοποιησω με δυο ενεργα ηχεια (jbl lsr308) και ενα sub για χρηση ταινιων αλλα και μουσικης επισης...o χορος μου ειναι περιπου 40τ.μ...αξιζει η επενδυση σε αγορα ενεργων ηχειων η για να δουλεψει σωστα θα χρειαστω τελικο ενισχυτη και καποια ποιοτηκα παθητικα ηχεια? το περιεχομενο θα αναπαραγετε κυριως απο το pc με απλη εξοδο hdmi σηματος...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Απο jbl εχω το 305 και ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του. Το behringer δεν το ξερω tbh. Παρολα αυτα, νομιζω οτι με το μηχανημα που εχεις σε παιρνει και για μεγαλυτερης τιμης ηχεια.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ενδέχεται να χρειαστείς ένα μικρό tweeking καθώς τα συγκεκριμένα έχουν φτιαχτεί με το μυαλό στο απόλυτα χαμηλό κόστος.

Αυτό δεν είναι στιβαρή μπάφλα πάντως.

JBL_LSR308_Waveguide.jpg


http://noaudiophile.com/JBL_LSR308/
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Διάβαζα τα χαρακτηριστικά των jbl και μου φάνηκε κάπως η κατανομή ισχύος, γούφερ οκτώ ιντζών οδηγείται από 56 watt όσα και το τουίτερ, τα περισσότερα ενεργά της αγοράς δίνουν περισσότερο βάρος στις χαμηλές, θα θελα να άκουγα τον λόγο από μηχανικό της jbl γι αυτή την κατανομή, νομίζω το γούφερ δεν θα οδηγηθεί τα δέοντα αλλά αυτοί ξέρουν σίγουρα καλύτερα.
Απ τη στιγμή που σκέφτεσαι για ενεργά δεν υπάρχει λόγος για τελικό και παθητικά, για υπογούφερ αφού θα ακούς και μουσική ένα svs sb1000 θα ήταν ιδανικό, αργότερα με άλλο ένα είσαι άρχοντας.