Πρόβλημα στην οθόνη (εξωτερικα)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Καλησπέρα έχω μια LG oled 55 και χθες ο μικρός μου γιος κάτι έκανε στην οθόνη της τηλεόρασης και μετά από καθάρισμα έγινε ένα μπάλωμα σαν κέρμα 2 ευρώ. Από ότι κατάλαβα είναι κάποιο φίλτρο επίστρωσης που έχει μπροστά το οποίο βγήκε σε εκείνο το σημείο. Η τηλεόραση είναι πλήρης λειτουργική και είναι καθαρά οπτικό το θέμα πράγμα που με χαλάει απίστευτα, (σαν να έχει δάχτυλα). Υπάρχει κάποιο σπρέι που μπορω να την περάσω σε εκείνο το σημείο? Κάποια λύση? Κάποιος που να του έχει τύχει το ίδιο πρόβλημα? Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες πιο μετά

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




[9/11/2019]...Καλημερα σε ολους!!! Παρελαβα Πριν 3 ημέρες την Lg OLED 55 E9 PLA . Ειχα στην κατοχη μου την LG OLED 55 E6 και μου εβγαλε burn in μεσα στην εγγυηση και η LG μου εστειλε αντικατασταση την προαναφερομενη. Λοιπον η τηλεοραση ειναι σε σχεση με την Ε6 πολυ πιο γρηγορη σε μενου και apps , νομιζω οτι εχει καλυτερη εικονα και εχει και Gallery mode που εμενα μου αρεσει παρα πολυ. Ειναι πιο μαζεμενη απο την προηγουμενη (η αλλη ειχε soundbar δικο της ) αλλα εχει ενα τζαμι απο κατω που φαινεται να αιωρειται. Ελπιζω να μην γινει ξανα κανενα Burn in (Εχω την ρυθμιση της εικονας στο προτυπο ) και επισης εχει εκ νεου εγγυηση για 2 χρονια.
 
Last edited by a moderator:

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ελπιζω να μην γινει ξανα κανενα Burn in (Εχω την ρυθμιση της εικονας στο προτυπο )

Δεν έχει σχέση το mode Πρότυπο. Πρέπει να ρίξεις το OLED Light και να την κλείνεις κάθε 4 ώρες περίπου για 6-7 λεπτά. Διάβασε εδώ.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν έχει σχέση το mode Πρότυπο. Πρέπει να ρίξεις το OLED Light και να την κλείνεις κάθε 4 ώρες περίπου για 6-7 λεπτά. Διάβασε εδώ.

το oled light ειναι κλειστο σε αυτη την ρυθμιση ,αν τα λεω καλα (μπηκα και ειδα τις ρυθμισεις του πρτυπου ,οι ρυθμισεις oled λυχνιας ειναι κλειστες ,φωτεινοτητα 50% αντιθεση 85 η 90% . .οσο αναφορα το κλεισιμο προσπαθω να το θυμαμαι και να την κλεινω αλλα ειναι και η οικογενεια σπιτι οποτε δεν ξερω τι μπορει να εχει κανει.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn-in και τις OLED...

Υποθέτω ότι διάβασε το παραπάνω link, το οποίο γράφει αναλυτικότατα τα πάντα σχετικά με το ερώτημά σου.

Στη θέση σου θα αφιέρωνα λιγο χρόνο για να διαβάσω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και να διαμορφώσω την δική μου άποψη.

Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

Υ.Γ.: Ούτως ή άλλως όποια κι αν πάρεις, εσύ θα την πληρώσεις κι εσύ θα πρέπει να την χαρείς.

.......
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Re: Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια


λιγο επιθετικο το μυνημα σας!!! Εννοειται πως πριν απαντησω εχω διαβασει . Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα το καινουργιο menu να μην εχει τις ρυθμισεις που αναφερουν καποιοι φιλοι εδω μεσα για αυτο και οι ερωτησεις .Σε καφε περιπτωση η δικη μου αποψη εχει διαμορφωθει πριν ρωτησω , εγω απλα ανφερα οτι μου αντικαταστησαν την τηλεοραση λογω burn in και τις διαφορες που εχει με την παλια.
Υ.Γ Η τηλεοραση ειναι ηδη στην κατοχη μου και καλο ειναι να διαβαζουμε οπως και εγω πριιν απαντησουμε.
Καλη σας ημερα
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Re: Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

λιγο επιθετικο το μυνημα σας!!! Εννοειται πως πριν απαντησω εχω διαβασει . Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα το καινουργιο menu να μην εχει τις ρυθμισεις που αναφερουν καποιοι φιλοι εδω μεσα για αυτο και οι ερωτησεις .Σε καφε περιπτωση η δικη μου αποψη εχει διαμορφωθει πριν ρωτησω , εγω απλα ανφερα οτι μου αντικαταστησαν την τηλεοραση λογω burn in και τις διαφορες που εχει με την παλια.
Υ.Γ Η τηλεοραση ειναι ηδη στην κατοχη μου και καλο ειναι να διαβαζουμε οπως και εγω πριιν απαντησουμε.
Καλη σας ημερα

Δεν ξερω αν το ποστ πηγαινε για εμενα γιατι ειναι quote reply . σε καθε περιπτωση πριν απαντησω η ενοτητα για το burn in εχει διαβαστει απο εμενα
Προς αποφυγη παρεξηγησεων και παντα φιλικα
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

λιγο επιθετικο το μυνημα σας!!! Εννοειται πως πριν απαντησω εχω διαβασει . Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα το καινουργιο menu να μην εχει τις ρυθμισεις που αναφερουν καποιοι φιλοι εδω μεσα για αυτο και οι ερωτησεις .Σε καφε περιπτωση η δικη μου αποψη εχει διαμορφωθει πριν ρωτησω , εγω απλα ανφερα οτι μου αντικαταστησαν την τηλεοραση λογω burn in και τις διαφορες που εχει με την παλια.
Υ.Γ Η τηλεοραση ειναι ηδη στην κατοχη μου και καλο ειναι να διαβαζουμε οπως και εγω πριιν απαντησουμε.
Καλη σας ημερα

Αν το εκλάβατε ως επιθετικό, σας ενημερώνω ότι δεν ήταν πρόθεσή μου.

Σχετικά με το αν διαβάζουμε πριν απαντήσουμε, διάβασα και το μήνυμά σας στο νήμα κατόχων της Ε9 και το μήνυμά σας από το πρόβλημα που είχατε αναφέρει πριν το burn in.

Διερωτήθηκα πιο συνέβη πρώτο και συγχώνευσα τα μηνύματα σας για να σας ρωτήσω αργότερα, όπερ και εγένετο.

Άλλωστε, το ερώτημά σας αφορά γενικότερο προβληματισμό περί OLED και όχι αποκλειστικά της Ε9, γι' αυτό και λάβατε δύο απαντήσεις με παράθεση του σχετικού συνδέσμου.

Δεν είδα να σας ενόχλησε εξίσου - η προηγηθείσα της δικής μου - προτροπή του μέλους djx33 να διαβάσετε και εκλαμβάνω το Υ.Γ.: σας περισσότερο επιθετικό από το δικό μου.

Σε κάθε περίπτωση σας εύχομαι καλή συνέχεια και να απολαύσετε τη νέα σας τηλεόραση.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν το εκλάβατε ως επιθετικό, σας ενημερώνω ότι δεν ήταν πρόθεσή μου.

Σχετικά με το αν διαβάζουμε πριν απαντήσουμε, διάβασα και το μήνυμά σας στο νήμα κατόχων της Ε9 και το μήνυμά σας από το πρόβλημα που είχατε αναφέρει πριν το burn in.

Διερωτήθηκα πιο συνέβη πρώτο και συγχώνευσα τα μηνύματα σας για να σας ρωτήσω αργότερα, όπερ και εγένετο.

Άλλωστε, το ερώτημά σας αφορά γενικότερο προβληματισμό περί OLED και όχι αποκλειστικά της Ε9, γι' αυτό και λάβατε δύο απαντήσεις με παράθεση του σχετικού συνδέσμου.

Δεν είδα να σας ενόχλησε εξίσου - η προηγηθείσα της δικής μου - προτροπή του μέλους djx33 να διαβάσετε και εκλαμβάνω το Υ.Γ.: σας περισσότερο επιθετικό από το δικό μου.

Σε κάθε περίπτωση σας εύχομαι καλή συνέχεια και να απολαύσετε τη νέα σας τηλεόραση.

Το θεμα θεωρειται ληξαν .Ναι ηταν επιθετικο το Υ.Γ μου διοτι ενοχληθηκα .Το αλλο μελος απλα μου ειπε τι να κανω (σε σχεση με το προτυπη ρυθμιση που εχω ) και που να διαβασω ,ασχετο αν εγω το ειχα διαβασει πριν. Ολα αυτα παντα φιλικα
καλο Σαββατοκυριακο
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχ

Το θεμα θεωρειται ληξαν .

Κι από μέρους μου.

Καλησπέρα έχω μια LG oled 55 και χθες ο μικρός μου γιος κάτι έκανε στην οθόνη της τηλεόρασης και μετά από καθάρισμα έγινε ένα μπάλωμα σαν κέρμα 2 ευρώ. Από ότι κατάλαβα είναι κάποιο φίλτρο επίστρωσης που έχει μπροστά το οποίο βγήκε σε εκείνο το σημείο. Η τηλεόραση είναι πλήρης λειτουργική και είναι καθαρά οπτικό το θέμα πράγμα που με χαλάει απίστευτα,

Σε συνέχεια της ανωτέρω αναφορά σας, σχετικά με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε την 10/10/2019, θα χαρακτήριζα την συμπεριφορά της αντιπροσωπείας υποδειγματική, αφού δεν φαίνεται να έλαβε υπόψη της την βλάβη που προκλήθηκε από μέρους σας.

Επίσης, ιδιαίτερα ευχάριστο είναι ότι η πλήρως λειτουργική Ε6 σας "χάλασε" για λιγότερο από ένα μήνα, αφού από την 06/11/2019 έχετε στην κατοχή σας μια καινούρια E τριών ετών νεότερη.

Υ.Γ.: Αν θυμάμαι καλά, είναι η δεύτερη αναφορά μέλους για αντικατάσταση LG OLED που παρουσίασε burn in με νεότερo μοντέλο.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Λοιπόν για να βάλω τα πράγματα στην θέση τους. Πριν λίγο καιρό είχαμε κάποια κακοκαιρία στην περιοχή με αποτέλεσμα ο δυνατός αέρας και ο γιος μου να ρίξει την τηλεόραση E6 που βρισκόταν κοντά στο παράθυρο κάτω. Για καλή μου τύχη δεν έσπασε και έκανε μόνο κάτι σαν γρατζουνιά πολύ μικρή μπροστά,θέλοντας να την αφαιρέσω έκανα με οινόπνευμα το σημείο και έκανα μια μικρή στρογγυλή κυλιδα σαν κέρμα. Μετά κατάλαβα ότι έφυγε το δεν ήταν γρατζουνια αλλά είχε γδαρει την επίστρωση αντανακλασης που έχει μπροστά στην οθόνη. Έτσι και εγώ με την σειρά μου μεγάλωσα το μέγεθος σαν ένα κέρμα. Η τηλεόραση σε λειτουργία ήταν πλήρης λειτουργική και δεν είχε το παραμικρό όταν ήταν ανοιχτή, ήταν καθαρά αισθητικό το θέμα. Αφού έπεσε έκανα έλεγχο εγώ ο ίδιος με κάποιο βίντεο από το YouTube για να δω αν δουλεύει και αν έχει πάθει κάτι εσωτερικά η οθόνη, έτσι ανακάλυψα το burn in που δεν ήταν υπαιτιοτητα δική μου διότι ήταν από το menu του Netflix, αυτό το κόκκινο κάτω δεξιά. Μετά πήγα στο service και όντως μέσα στην εγγύηση μου έκαναν αντικατάσταση με καινούργια. Αυτό που εμφανίστηκε δεν είναι ευθύνη δική μου. Θεωρώ ότι τα παλιά πάνελ έχουν κάποια ευαισθησία σε burn in και το ξέρει η LG, παρόλα αυτά ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ στην LG διότι χωρίς καμμια άλλη κουβέντα μου έκανε αντικατάσταση. Αυτά από εμένα

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Οπότε όλα καλά... καλορίζικη η καινούρια σας τηλεόραση! :a0210:

Να θυμίσω σε όλους τους φίλους που μας διαβάζουν και μπορεί να μην το γνωρίζουν, καθαριστικά, οινόπνευμα, και οτιδήποτε μπορεί να "κάψει" ή βλάψει το πάνελ ή την τηλεόραση, δεν τα χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕ.
Ένα κομάτι χαρτί κουζίνας το οποίο δεν αφήνει ίνες, ένα καθαρό πανάκι ή καθαρή πετσετούλα, όλα με ελάχιστη υγρασία (πολύ-πολύ λίγο νεράκι επάνω) και όλα τα σημάδια φεύγουν.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Οπότε όλα καλά... καλορίζικη η καινούρια σας τηλεόραση! :a0210:

Να θυμίσω σε όλους τους φίλους που μας διαβάζουν και μπορεί να μην το γνωρίζουν, καθαριστικά, οινόπνευμα, και οτιδήποτε μπορεί να "κάψει" ή βλάψει το πάνελ ή την τηλεόραση, δεν τα χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕ.
Ένα κομάτι χαρτί κουζίνας το οποίο δεν αφήνει ίνες, ένα καθαρό πανάκι ή καθαρή πετσετούλα, όλα με ελάχιστη υγρασία (πολύ-πολύ λίγο νεράκι επάνω) και όλα τα σημάδια φεύγουν.
Έχεις δίκιο. Έπαθα και έμαθα!!!

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk