αλλαγη κεφαλο-βελονας σε technics sl bd 22

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπερα και παλι και σορρυ για τα ερωτηματα μου αλλα επειδη ειμαι ανησυχο πνευμα δεν ηρεμω ευκολα! εχω το εν λογω πικ-απ το εφτιαξα του εκανα συντηρηση αλλα εχω μπει στην πριζα να αλλαξω κεφαλοβελονα η αληθεια ειναι οτι εχω την εργοστασιακη που μετραει 15 χρονια αλλα δεν εχει παιξει πολυ ! αλλα καταλαβαινω οτι μετα απο 15 χρονια το αμορτισερ θα εχει καποια φθορα ετσι εχω καταληξει να αλλαξω κεφαλη και βελονα και να παρω της audio technica στα 40 ευρω !η αλλαγη γινεται ευκολα! υπαρχει μια βιδουλα το ξεβιδωνω και βαζω την καινουργια? να σημειωσω για να ειμαι ειλικρηνης σε προηγουμενο ποστ ειχα γραψει οτι θα αλλαζα την κεφαλοβελονα τοσο σιγουρια ειχα που προεκυψε προβλημα με το πικ-απ και δεν την αλλαξα ποτε ! οποτε θεωρω οτι τωρα ειναι η ευκαιρεια! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να κανω την αλλαγη μονος μου η να παω σε τεχνικο?-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
H βελονα είναι σε κατασταση βιτρίνας και στον ηχο δεν ακουω παραμορφώσεις απλως επειδή εχουν περασει χρονια φοβάμαι μηπως ο χρονος εχει δημιουργησει καποια φθορα! ηχητικα το τονιζω δεν ακούγεται ότι είναι φθαρμενη! οποτε να το αφήσω ετσι και όταν φθαρει την αλλαζω μια και καλη!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Η κεφαλη στο πικαπ σου ειναι τυπου Τ4Ρ , οποια καινουργια και να παρεις μπαινει πολυ ευκολα αφου βγαλεις την βιδα στο πλάι οπως ειπες.Αν ειναι παλια η κεφαλη που εχεις αλλα δεν επαιξε πολλες ωρες,το μονο που μπορει να αλλοιωθηκε ειναι το damping της αναρτησης.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Aυτο σκεφτηκα και εγω μηπως με τα χρονια εχει θεμα η αναρτηση ωστοσο η audio technica ειναι σε λογικο κοστος και ελεγα να εκανα την κινηση αμεσα ! το ξερω το συγκεκριμενο πικ-απ δεν εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης αλλα ελεγα να ξεκινησω απο τα απλα! σε ευχαριτω παντως!-bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: αλλαγη κεφαλο-βελονας σε technics sl bd 22

χρειαζεται και ανταπτορα για p mount η μπαινει απευθειας?
Απ'ευθειας.Ειναι p-mount.Nα πω οτι η συγκεκριμενη κεφαλη δεν ειναι πλεον σε παραγωγη οποτε σκεψου το μηπως και προκυψει προβλημα με ανταλλακτικες βελονες.

https://www.lpgear.com/product/SHEC06.html
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: αλλαγη κεφαλο-βελονας σε technics sl bd 22

Μια πολυ καλη P-mount ειναι και η SHURE M92E επισης σε λογικο κοστος.

την ειχα για κανα μηνα. για καποιο λογο, δεν θυμαμαι πια, ειμουν στον Ριτσο.. την ειδα, μου γυαλισε, την πηρα! ενα 50ρικο ειχε τοτε. Α ρε εποχες....
εποχες που οταν φιλος σου'λεγε.. ρε συ, η καθαριστρια μου στραβωσε την ακιδα της sumiko! εχεις καμια κεφαλη ευκαιρη μεχρι να παρω αλλη;
του την περναω στο πικαπ και με αυτη ειναι ακομα... 12 χρονια μετα!!
η πλακα ειναι οτι του αρεσε πιο πολυ απο την blue point! αφου την ειχε εναν σκασμο χρονια, χάρη του εκανε η καθαριστρια...
απλα την πληρωσα εγω... :laugh:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Απάντηση: αλλαγη κεφαλο-βελονας σε technics sl bd 22

την ειχα για κανα μηνα. για καποιο λογο, δεν θυμαμαι πια, ειμουν στον Ριτσο.. την ειδα, μου γυαλισε, την πηρα! ενα 50ρικο ειχε τοτε. Α ρε εποχες....
εποχες που οταν φιλος σου'λεγε.. ρε συ, η καθαριστρια μου στραβωσε την ακιδα της sumiko! εχεις καμια κεφαλη ευκαιρη μεχρι να παρω αλλη;
του την περναω στο πικαπ και με αυτη ειναι ακομα... 12 χρονια μετα!!
η πλακα ειναι οτι του αρεσε πιο πολυ απο την blue point! αφου την ειχε εναν σκασμο χρονια, χάρη του εκανε η καθαριστρια...
απλα την πληρωσα εγω... :laugh:

Παντα καποιος την πληρωνει :laugh:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σας ευχαριστω ολους πραγματικα! αλλες εποχες δεν ξερω αλλα παντα γυρναω σε αυτες τις εποχες γιατι εαν αγαπουσες την μουσικη πληρωνες δεν χαριζοταν τιποτα ! τωρα ολα γινονται με ενα κουπακι ! θυμαμαι το πικα-απ το ειχα παρει το 2003 εποχη που το home -cinema ηταν στην κορυφωση του οπως και το mp3 και οταν μπηκα στο μαγαζι και πηρα το πικ-απ ο τυπος με κοιταζε σαν εξωγηινο! αλλα οταν εφευγα του ειπα παω να ακουσω βινυλιο να πιω ουισκακι και να ακουσω joe coker! ημουν μολις 22 χρονων ! ζητω το αθανατο βινυλιο ! :party::party::party:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: αλλαγη κεφαλο-βελονας σε technics sl bd 22

την ειχα για κανα μηνα. για καποιο λογο, δεν θυμαμαι πια, ειμουν στον Ριτσο.. την ειδα, μου γυαλισε, την πηρα! ενα 50ρικο ειχε τοτε. Α ρε εποχες....
εποχες που οταν φιλος σου'λεγε.. ρε συ, η καθαριστρια μου στραβωσε την ακιδα της sumiko! εχεις καμια κεφαλη ευκαιρη μεχρι να παρω αλλη;
του την περναω στο πικαπ και με αυτη ειναι ακομα... 12 χρονια μετα!!
η πλακα ειναι οτι του αρεσε πιο πολυ απο την blue point! αφου την ειχε εναν σκασμο χρονια, χάρη του εκανε η καθαριστρια...
απλα την πληρωσα εγω... :laugh:

Κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο!!! :worshippy:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: αλλαγη κεφαλο-βελονας σε technics sl bd 22

Σας ευχαριστω ολους πραγματικα! αλλες εποχες δεν ξερω αλλα παντα γυρναω σε αυτες τις εποχες γιατι εαν αγαπουσες την μουσικη πληρωνες δεν χαριζοταν τιποτα ! τωρα ολα γινονται με ενα κουπακι ! θυμαμαι το πικα-απ το ειχα παρει το 2003 εποχη που το home -cinema ηταν στην κορυφωση του οπως και το mp3 και οταν μπηκα στο μαγαζι και πηρα το πικ-απ ο τυπος με κοιταζε σαν εξωγηινο! αλλα οταν εφευγα του ειπα παω να ακουσω βινυλιο να πιω ουισκακι και να ακουσω joe coker! ημουν μολις 22 χρονων ! ζητω το αθανατο βινυλιο ! :party::party::party:

Δηλαδη, εισαι..........38 χρονων ......... :laugh: