Συνδεση subwoofer απο logitech z-2300 σε avr 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manos291

New member
22 December 2009
21
Γεια σας. Μου εχει ξεμεινει ενα subwoofer απο logitech-2300 μαζι με το κοντρολερ. Το καλωδιο απο την μια μερια ειναι HD15 VGA (sub) και απο την αλλη minijack. Αν τον συνδεσω, οπως ειναι, σε ενα ενισχυτη 5.1 DENON που σκεφτομαι να παρω, θα παιξει σωστα?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ξεκινωντας το συγκεκριμενο σαμπ η χρηση του προοριζεται για ηχεια pc θεωρω οτι ειναι ακαταληλο για home -cinema με κανονικα ηχεια ! τα watt και οι σταθμες ειναι αρκετα περιορισμενα ! -bye-
 

manos291

New member
22 December 2009
21
Δυστυχως δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να παρω και sub την συγκεκριμενη στιγμη. Ρωταω ετσι ωστε αν μπορω να κανω την δουλεια μου με αυτο για λιγο καιρο ωστε καποια στιγμη στο μελλον να προχωρησω και σε αγορα sub
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είναι σαν να ρωτάς για πόσο μπορείς να έχεις τη λεπτή ρεζέρβα ανάγκης στο αυτοκίνητο. Μέχρι το πλησιέστερο βουλκανιζατέρ είναι η απάντηση, όπου και θα βάλεις κανονικό λάστιχο.

Μην μπλέκετε κομπιουτεροηχεία της πλάκας με το Home Cinema. Δεν είναι σχεδιασμένα για να παίξουν κάπου αλλού εκτός από το σετ στο οποίο βρίσκονται.
 

manos291

New member
22 December 2009
21
Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να φτιαξω καποια τρελο home cinema. Εχω στην κατοχη μου το σετ ηχειων HARMAN KARDON HKTS 16 χωρις το sub και ελεγα αφου μου εχει ξεμεινει και το sub της logitech, να αγοορασω και ενα οικονομικο ενισχυτη τυπου Denon AVR-X550BT για να κανω την δουλεια μου. Τωρα ομως με αυτα που μου λετε απογοητευτικα λιγο
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εάν το συνδέσεις θα παίξει αλλά το αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα θυμίζει κανονικό subwoofer. Θα συμπληρώνει λίγο το κάτω άκρο των HKTS σε μικρές στάθμες. Αυτό σημαίνει ότι θα τερματίζει εύκολα και θα συμπιέζει καθώς έτσι είναι φτιαγμένα τα συγκεκριμένα sub συνήθως για τη δική τους προστασία κυρίως.
 

manos291

New member
22 December 2009
21
Καταλαβα. Ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις να προτεινεις καποιο οικονομικο sub συμφωνα με το ενισχυτη και τα ηχεια που εχω?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όλο και κάτι θα βρεις στα 3 κατοστάρικα. Κάποιο οκτάιντσο μικρό προφανώς, αν και κατά τη γνώμη μου κάτω από 10ιντσο subwoofer είναι μόνο για να συμπληρώνει ηχεία δορυφοράκια όπως αυτά που έχεις. Ό,τι κι αν πάρεις πάντως θα είναι χαοτικά καλύτερο από το subwoofer των logitech.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στα 300 ευρω το buget ειναι αρκετα περιορισμενο αλλα ωστοσο την δουλεια σου μπορεις να την κανεις! θα κοιταζα σε yamaxa ns sw 200/ magnat 302/ σε σχεση με αυτο που εχεις αυτα ειναι καλυτερα ! μια ιδεα σου δινω ωστοσο πρεπει να πας να τα ακουσεις απο κοντα !