Σύνδεση LG με Amazon Echo / Google Home

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλησπέρα. Πήρα πρόσφατα τη C9 OLED της LG και προσπαθώ να την συνδέσω με Amazon Alexa.

Έχω εγκαταστήσει στο κινητό τις εφαρμογές SmartThinq και Amazon Alexa.
Στην εφαρμογή της Amazon δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το σχετικό Skill (LG SmartThinq - Complete).
Κατά τη διαδικασία του Linking εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:

us.m.lgaccount.com says
"Currently, the service is not supported in your country"

Δοκίμασα να αλλάξω χώρα (έβαλα αμερικάνικη διεύθυνση) και στην TV και στις δύο αυτές εφαρμογές, αλλά δεν μπορεί να ολοκληρωσθεί η διαδικασία του linking μεταξύ Amazon Alexa και SmartThinq skill.

Έχει καταφέρει κανείς να συνδέσει τη Smart TV του με Alexa (ή/και Google Home) για φωνητικό έλεγχο της τηλεόρασης;

Ευχαριστώ...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Για όποιον έχει Smart LG TV και Amazon Alexa app...

Τελικά χρειαζόταν να βάλω τη χώρα UK παντού!

Πρώτα να φτιάξω LG Account μέσα από την εφαρμογή της LG (SmartThinq) στο κινητό, με χώρα την Αγγλία (UK/English).
Μετά να δηλώσω αυτό το LG Account στην τηλεόραση, όπου και εκεί φυσικά δηλώνετε την Αγγλία (Settings > Location > LG Services Country > United Kingdom)
(Η Broadcast Country παραμένει η Greece)

Μόνο έτσι γίνεται το Linking του skill LG SmartThinq - Complete στην εφαρμογή Amazon Alexa και μετά θα μπορείτε να χειρίζεστε την LG Smart TV σας με voice commands:
"Alexa, ask LG to turn TV on/off"
"Alexa, ask LG to set volume at xx"
"Alexa, ask LG to switch to HDMI 1"

κλπ...
 

zerga

New member
12 December 2019
1
Γεια χαρα, αγορασα το ιδιο μοντελο και εχω το ιδιο προβλημα. κατεβασα την εφαρμογη απτο lg content store, μιλαω στην αλεξα αλλα δεν μπορω να δωσω εντολες στην τβ. Μηπως επειδη πιανει την ip της τηλεορασης, δν ξερω. Βρηκες καποια λυση στο θεμα ? ευχαριστω
 

roxito

New member
20 August 2010
5
Για όποιον έχει Smart LG TV και Amazon Alexa app...

Τελικά χρειαζόταν να βάλω τη χώρα UK παντού!

Πρώτα να φτιάξω LG Account μέσα από την εφαρμογή της LG (SmartThinq) στο κινητό, με χώρα την Αγγλία (UK/English).
Μετά να δηλώσω αυτό το LG Account στην τηλεόραση, όπου και εκεί φυσικά δηλώνετε την Αγγλία (Settings > Location > LG Services Country > United Kingdom)
(Η Broadcast Country παραμένει η Greece)

Μόνο έτσι γίνεται το Linking του skill LG SmartThinq - Complete στην εφαρμογή Amazon Alexa και μετά θα μπορείτε να χειρίζεστε την LG Smart TV σας με voice commands:
"Alexa, ask LG to turn TV on/off"
"Alexa, ask LG to set volume at xx"
"Alexa, ask LG to switch to HDMI 1"

κλπ...
Να κάνω μια ηλιθια ερώτηση. Χρειάζεται και το Amazon echo? Αν όχι πως το έκανες να λειτουργεί? Έβαλα UK λογαριασμό παντού αλλά το app από το κινητό δεν βρίσκει την TV ή δεν χρειάζεται. Αν μπορείς κάνε μου μια ενημέρωση, πρώτη φορά Smart TV. Ευχαριστώ, συγνώμη αν κούρασα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Stranger

New member
5 June 2016
21
Χαίρεται, έχει καταφέρει τελικά κάποιος να συνδέσει LG & Google Home; Και αν ναι, πως;
 

Stranger

New member
5 June 2016
21
Χαίρεται, έχει καταφέρει τελικά κάποιος να συνδέσει LG & Google Home; Και αν ναι, πως;
Τελικά τα κατάφερα όντως δημιουργώντας νέο λογαριασμό μέσω της τηλεόρασης. Πρώτα άλλαξα την τοποθεσία σε UK, μετά προχώρησα σε δημιουργία νέου λογαριασμού με βάση το UK, με τον οποίο έπειτα συνδέθηκα και στο app της LG στο κινητό.

Οριακά απαράδεκτη διαδικασία και περιορισμοί για τέτοιες τηλεοράσεις εν έτη 2022 (σε λίγες ώρες!). Δηλαδή όσοι αγοράσαμε Ελλάδα στο πηγάδι...

Ακόμα δεν έχω καταφέρει βέβαια να την ενεργοποιήσω μέσω Google assistant, όποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του!
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
685
Νίκαια
Το οτι η συγκεκριμένες υπηρεσίες δεν δουλεύουν επίσημα στην Ελλάδα, αυτό δεν σου λέει κάτι έτσι; Η τηλεόραση τι σου φταίει;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
μα αυτο σου λεει..
δεν μιλαει για την τηλεοραση ως συσκευη,αλλα για την lg ή για οποιον αλλον ευθυνεται.
δεν μπορει σε ολες σχεδον τις συσκευες που υποστηριζουν φωνητικες εντολες να μην υποστηριζονται τα Ελληνικα.
το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα.
 

Stranger

New member
5 June 2016
21
Το οτι η συγκεκριμένες υπηρεσίες δεν δουλεύουν επίσημα στην Ελλάδα, αυτό δεν σου λέει κάτι έτσι; Η τηλεόραση τι σου φταίει;

μα αυτο σου λεει..
δεν μιλαει για την τηλεοραση ως συσκευη,αλλα για την lg ή για οποιον αλλον ευθυνεται.
δεν μπορει σε ολες σχεδον τις συσκευες που υποστηριζουν φωνητικες εντολες να μην υποστηριζονται τα Ελληνικα.
το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα.

Καλή Χρονιά με υγεία!

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά εγώ.
Η τηλεόραση παραμένει από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, σαν hardware/software δηλώνω ευχαριστημένος και με το παραπάνω με την γενικότερη εμπειρία χρήσης!

Σε ό,τι αφορά την έλλειψη της Ελληνικής γλώσσας στις φωνητικές εντολές επίσης δεν έχω θέμα και αφού μιλάμε για Google assistant καταλαβαίνω πως είναι άλλη συζήτηση τελείως και δεν υπάρχουν τα Ελληνικά γιατί είμαστε μια χώρα 10m κατοίκων, άρα όχι η προτεραιότητα τους.

Αυτό λοιπόν που με ενόχλησε είναι πως για να καταφέρω να συνδέσω την LG G1 μοντέλο 2020 αγορασμένη από Ελλάδα με τη συσκευή Google Home, χρειάστηκε να μπω και να διαβάσω διάφορες λύσεις σε forums, ενώ ακολουθώντας τον κλασικό τρόπο όπως προτείνουν οι δικές της οδηγίες λόγω χώρας μου έβγαζαν σφάλμα.

Μάλλον επειδή η LG Hellas βάσει Ελληνικής νομοθεσίας όπως καταλαβαίνω δεν έκανε δεκτούς κάποιους γενικούς προς όλες τις χώρες όρους & προϋποθέσεις για τις συγκεκριμένες υπηρεσίες, έτσι δεν είναι δέκτες εδώ και άρα χρειάστηκε όλη αυτή η ιστορία.

Σε κάθε περίπτωση, αφήστε το αυτό αφού υπάρχει λύση! Τρόπο να ξυπνήσει η LG μέσω Google Home/assistant ή Amazon Alexa έχει βρει κάποιος;

Ευχαριστώ!

ΥΓ. Όσο η τηλεόραση είναι ανοιχτή δουλεύουν όλα τέλεια.
 

Mr.Kamenos

New member
29 January 2012
2
Για όποιον έχει Smart LG TV και Amazon Alexa app...

Τελικά χρειαζόταν να βάλω τη χώρα UK παντού!

Πρώτα να φτιάξω LG Account μέσα από την εφαρμογή της LG (SmartThinq) στο κινητό, με χώρα την Αγγλία (UK/English).
Μετά να δηλώσω αυτό το LG Account στην τηλεόραση, όπου και εκεί φυσικά δηλώνετε την Αγγλία (Settings > Location > LG Services Country > United Kingdom)
(Η Broadcast Country παραμένει η Greece)

Μόνο έτσι γίνεται το Linking του skill LG SmartThinq - Complete στην εφαρμογή Amazon Alexa και μετά θα μπορείτε να χειρίζεστε την LG Smart TV σας με voice commands:
"Alexa, ask LG to turn TV on/off"
"Alexa, ask LG to set volume at xx"
"Alexa, ask LG to switch to HDMI 1"


κλπ...
Καλησπερα.

Εκανα ολη αυτη τη διαδικασια και το μονο voice commands που δεν λειτουργει ειναι οταν θελεις να την ανοιξεις.Για την ακριβεια λεει "tv isn't responding.please check its network connction and power supply".
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
ασχετο λιγο αλλα για να μην ανοιγω αλλο θεμα.
δεν μπορει με τιποτε η εφαρμογη alexa,να βρει τις λαμπες της xiaomi.
εχω ενεργοποιησει ολα τα skills που ειναι σχετικα με την xiaomi,αλλα δεν βρισκει καμια λαμπα.
μια smart πριζα της tplink την βρηκε αμεσως και δουλευει αψογα.
το εχει παλεψει καποιος να μου πει εαν υπαρχει λυση?