Προβλημα με μπασο και 5.1 ηχο σε Windows 10 με Logitech Z506.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Καλησπερα σε ολους ! Εχω ενα pc με μητρικη asus b150 pro gaming aura και δοκιμασα να βαλω πανω της τα Logitech z506 τα οποια ειναι 5.1.Αρχικα κατεβασα τα sound drivers απο την μητρικη,αλλα η ενταση του ηχου ηταν υπερβολικα χαμηλη και σε καμμια περιπτωση 5.1,το woofer συγκεκριμενα δεν "τριζει" ουτε στο ελαχιστο.Προσπαθησα και αλλαξα ολα τα settings και μεσα απο το software της Asus και μεσα απο της Realtek (επελεξα 5.1 δηλαδη και γενικα δοκιμασα τα παντα μεσα απο τα settings,εκανα απενεργοποιηση και απεγκατασταση συσκευων),τα ηχεια επαιξαν και λειτουργησαν οπως πρεπει μονο μια φορα : οταν αλλαξα το bitrate απο 24 48.000 σε 24 96.000 στα realtek settings. Τοτε εβαλα ενα vid στο youtube και ο ηχος εβγαινε απο ολα τα ηχεια και το woofer ειχε κανονικα μπασο.Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ακουγεται σαν μονοφωνικο.Απο χαζομαρα μου ξαναδοκιμασα να ανοιξω τα σεττινγκς,δεν αλλαξα τιποτα απολυτως,αλλα απο τοτε δεν ξαναδουλεψε σωστα !

Η συσκευασια ειχε και ενα κιτρινο και μαυρο καλωδιο που δινουν 6 channel sound οπως αναφερει,τα συνεδεσα και αυτα αλλα παλι τιποτα.

Γενικα,αν δεν λειτουργουσε εκεινη τη μια φορα που λειτουργησαν σωστα,θα το παρατουσα το θεμα.Αλλα απο τη στιγμη που οντως λειτουργησαν,πιστευω πως υπαρχει κατι που δεν το εχω σκεφτει.Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ή ιδια εμπειρια,ας προτεινει κατι !

Ευχαριστω για τον χρονο σας !
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Mηπως να το ποσταριζες καλυτερα στον πολυκαναλο??
Εδω ,οι μεγαλυτερη πλειοψηφια εχει γνωση για 2 αντε, βαρια βαρια, για 2.1 ηχο.
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Η αληθεια ειναι πως δεν βρηκα καποιο πιο ταιριαστο subforum για να το βαλω επειδη πιστευω πως 99% ειναι θεμα software-drivers,σε ποιο ακριβως θα προτεινες να το ποσταρω ; Ευχαριστω !
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Για να παίξει στην μουσική όλο το σετ πρέπει να τρέξεις κάποιο dsp/software.
Δηλαδή στο πρόγραμμα που αναπαράγεις τον ήχο να βάλεις plugin που κάνει stereo expand σε 5.1 output.
Ειδάλως σε μουσική θα τρέχει σε stereo ( 2.0 ) όπου θα παίζουν μόνο τα μπροστά αριστερά και δεξιά δορυφοράκια ( ηχεία ).
Αντίστοιχα, σε ταινίες με 5.1 ήχο θα έχεις 5.1 ήχο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας

Valant1s

New member
13 May 2016
59
@billpeppas Ευχαριστω.Σε pc φιλου που ειδα εχει καποια Logitech 2.1 και παιζουν κανονικα με τα ιδια ακριβως πραγματα που εχω δοκιμασει (και αυτος εχει μονο το Realtek high definition audio driver) και εγω σε παρομοιο εξοπλισμο.Το γεγονος οτι επαιξαν κανονικα για καποια λεπτα πως μπορει να δικαιολογηθει ;

@mdvq Ευχαριστω.