Αδυναμία λήψης συχνοτήτων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Verykos

New member
14 May 2019
13
Καλημέρα σας. Παρέλαβα χθες τον εξοπλισμό μου για νέα συνδρομη και τον ενεργοποιησα τηλεφωνικα. Και οταν εφτασα στο σκαναρισμα των καναλιών η εκπληξη. Μηδενικο σημα στις συχνότητες. Και εδω ξεκινα το παραλογο. Το κατοπτρο στην ταρατσα είναι ενα ολοκαινουριο tecatel 1.00x1.10. Ειναι κεντραρισμενο στις 13Ε και έχω βάλει δίπλα ενα 2ο lnb για τον ΟΤΕ το οποίο λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Το κάτοπτρο το είχα σεταρει πριν έρθει ο εξοπλισμός ώστε να είμαι έτοιμος. Έτσι τουλάχιστον νόμιζα. Ξανασυνδεω το πεδιομετρο (satlink) στο lnb και παρατηρώ ότι κατεβαζει ολες τις συχνότητες του δορυφόρου εκτος από της νοβα. Το ιδιο εν τω μεταξύ και δοκιμάζοντας άλλο lnb. Συνολικά δοκιμασα 4 (smart oxid , inverto black ultra , gold slim , maximum slim) Σε όλα το ίδιο . Φουλ Ιρικες και Πολωνικες συχνότητες . Τίποτα στη Νοβα. Το ακόμα πιο παράλογο είναι ότι μόλις συνδέεται το καλώδιο στο vu+ solo που εχω και φουλ σημα δείχνει στις συχνότητες (ανω των 16 db) και όλα τα κανάλια κατεβάζει. Αλλά μόλις το ξεσυνδεσω και το βάλω ή στο πεδιομετρο ή στο δέκτη της νοβα ,ξανα το ιδιο. Φουλ ολα τα αλλα , μηδεν τα δικά μας.

ΥΓ 1. Ο δέκτης είναι ο pvr και δοκίμασα και στα 2 tuner

ΥΓ 2 . Στο vu τα ελεύθερα κανάλια του hotbird παίζουν κανονικά οπότε ειμαι σιγουρος οτι τα db που βλέπω είναι αληθινά

ΥΓ 3. Έκανα και τραμπα τα καλώδια μεταξύ ote και nova και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο
 

Verykos

New member
14 May 2019
13
2lnb με 2 καλώδια. Αλλά ουτως ή άλλως το περίμετρο κατεβάζει τις υπόλοιπες εκτος Νοβα συχνότητες και με το μικρό δικό του καλωδιο κατευθείαν πανω στο lnb
 

Verykos

New member
14 May 2019
13
Όσο παραλογο κι αν ακούγεται , χωρίς καμία παρέμβαση στο κατοπτρο και το lnb , μόλις ο τεχνικός αναβάθμισε το δέκτη , κατεβηκαν ολα τα καναλια κι ας μην βλέπει τις συχνότητες το πεδιομετρο
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Πως παίζεις του δέκτες τώρα? Έχεις diseqc επάνω και κατεβάζεις ένα καλώδιο το οποίο παει και στους δυο δέκτες? Και πως?
 

Verykos

New member
14 May 2019
13
2 lnb και 2 καλώδια. 1 στον ΟΤΕ και ενα στη Νοβα. Το παραξενο ξαναλέω είναι οτι ενώ παίζει με 100 % σημα μετά την αναβαθμιση , αν συνδεσω το πεδιομετρο στο lnb στις συχνότητες της Νοβα δείχνει μηδενικό σημα.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αυτό δεν ειναι παράλογο αυτό ειναι λογικό αν το πεδιομετρο σου ειναι παλιό κανει λήψη σε συχνότητες DVB-S, οι συχνότητες της Nova εκπέμπονται σε DVB-S2 που προφανώς δεν μπορεί να κανει λήψη το πεδιομετρο σου. Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.
 

Verykos

New member
14 May 2019
13
Αυτό δεν ειναι παράλογο αυτό ειναι λογικό αν το πεδιομετρο σου ειναι παλιό κανει λήψη σε συχνότητες DVB-S, οι συχνότητες της Nova εκπέμπονται σε DVB-S2 που προφανώς δεν μπορεί να κανει λήψη το πεδιομετρο σου. Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.

Εννοείται πως το πεδιομετρο είναι καινούριο και αναγνωρίζει dvb-s2
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Ζήτημα για δυνατους λυτεσ:
Σε εγκατάσταση 15ετιας με 60αρι πιατο ξεκινούν προβλήματα λήψης με σπασιματα στη συχνότητα 12130 Nova sport 1 .
Εχω αλλάξει με σειρά
1) LNB
2) ΔΕΚΤΗ
3) ΚΑΛΩΔΙΟ
Αυριο αλλάζω και το πιατο με 80αρι.
Λέτε να λυθεί???
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Ζήτημα για δυνατους λυτεσ:
Σε εγκατάσταση 15ετιας με 60αρι πιατο ξεκινούν προβλήματα λήψης με σπασιματα στη συχνότητα 12130 Nova sport 1 .
Εχω αλλάξει με σειρά
1) LNB
2) ΔΕΚΤΗ
3) ΚΑΛΩΔΙΟ
Αυριο αλλάζω και το πιατο με 80αρι.
Λέτε να λυθεί???
Να φανταστώ ότι την απλή λύση του τεχνικού δεν τη δέχεσαι ε; Ακόμα κι αν βρίσκεσαι εκτός Ελλάδας εγώ πάλι αυτό θα σου συνιστούσα.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Re: Απάντηση: Αδυναμία λήψης συχνοτήτων

Να φανταστώ ότι την απλή λύση του τεχνικού δεν τη δέχεσαι ε; Ακόμα κι αν βρίσκεσαι εκτός Ελλάδας εγώ πάλι αυτό θα σου συνιστούσα.
Εντός Ελλάδος είμαι. Αθήνα.
Ο τεχνικός έχει κάνει όλες τις αλλαγές !
Ποια είναι η απλή λύση;;
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Εντός Ελλάδος είμαι. Αθήνα.
Ο τεχνικός έχει κάνει όλες τις αλλαγές !
Ποια είναι η απλή λύση;;
Δηλαδή ήρθε ο τεχνικός και δεν έφτιαξε το πρόβλημα σου; Πάρε τότε τηλέφωνο στη Forthnet και διαμαρτυρήσου. Κλείσε πάλι ραντεβού. Αν και δεν καταλαβαίνω πώς συνέβη αυτό, αλλά βεβαιώσου πριν φύγει ότι όλα δουλεύουν σωστά.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Θα περιμένω και με την αλλαγή του πιάτου και μετά θα πάρω τη nova.
O τεχνικός είναι ΙΔΙΩΤΗΣ όχι από nova.
Απλά ρωτάω εάν έχει τύχει σε άλλον πρόβλημα τέτοιου είδους που τελικά λύθηκε με αλλαγή πιάτου.
 

pirovola

Senior Member
Αν έχεις τον 3001 το πιάτο είναι μικρό για αυτόν τον δέκτη. Σε πιάτο που έχω 1,20 × 1.40 ενώ ο 831 με την ίδια συνδεσμολόγια
στο ίδιο κανάλι Βουλή είμαι full ποιοτικά και ισχύς ο 3001 στην ισχύς που βγάζει 50%. Επίσης μπορεί με το καιρό να έχει χαλάσει το lnb αλλά το έχεις αλλάξει. Ο κλασικός τρόπος που κάνω είναι ο δέκτης στην ταράτσα και γυρνάω το πιάτο ώστε να κλειδώσω τον δορυφόρο.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Είχα τον 831 και τώρα πήγα στον 3001.
Ελπίζω πως με το μεγαλύτερο πιάτο θα λυθεί.
Αύριο θα ξέρω.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Για να μαθαίνουμε όλοι.
Το πρόβλημα στη λήψη οφειλόταν ....σε Wi-Fi extension!!!!!
Με το που βγήκε από την μπριζα .....όλα οκ.
Καλό απόγευμα.
 

xristosglezellis

New member
15 April 2020
11
2 lnb και 2 καλώδια. 1 στον ΟΤΕ και ενα στη Νοβα. Το παραξενο ξαναλέω είναι οτι ενώ παίζει με 100 % σημα μετά την αναβαθμιση , αν συνδεσω το πεδιομετρο στο lnb στις συχνότητες της Νοβα δείχνει μηδενικό σημα.

Πολύ απλά πρέπει να προσθέσεις τις συχνότητες της ΝΟΒΑ στο πεδιομετρο.
Αν δεν της έχεις πως θα κατεβάσει τα καναλια-πακετα;;;
 

xristosglezellis

New member
15 April 2020
11
Ζήτημα για δυνατους λυτεσ:
Σε εγκατάσταση 15ετιας με 60αρι πιατο ξεκινούν προβλήματα λήψης με σπασιματα στη συχνότητα 12130 Nova sport 1 .
Εχω αλλάξει με σειρά
1) LNB
2) ΔΕΚΤΗ
3) ΚΑΛΩΔΙΟ
Αυριο αλλάζω και το πιατο με 80αρι.
Λέτε να λυθεί???

Θέλει καλύτερη στόχευση στην συχνότητα, μπορεί να βοηθήσει η περιστροφή του lnb
 

lamprost

New member
7 January 2011
92
Re: Απάντηση: Αδυναμία λήψης συχνοτήτων

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ένα θέμα τον τελευταίο καιρό με το eurosport1HD. Ενώ όλα τα κανάλια έχουν ακρίβεια/στάθμη πάνω από 95% το συγκεκριμένο κανάλι ειναι στο 0% (δεν βλέπω τίποτα) και μερικές φορές πιάνει γύρω στο 30-40% (παίζει με κολλήματα)...
Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει?
Έχω τον 865...