Βασανιστικά αργό Wi-Fi στα 2.4 GHz

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Πρόσφατα έβαλα 50αρα γραμμη vdsl και η vodafone μου εδωσε ενα καινουριο dual-band router.Ομως ενω στην μπαντα 5 GHz η ταχυτητα κατεβασματος ειναι περιπου 40 Μbps,στην μπαντα 2.4 GHz ειναι πολυ πιο αργο,μολις 2-3 Mbps,ουτε το 1/10 της ταχυτητας που εχει στα 5 GHz.Ξερω οτι το 2.4 επιρεαζεται περισσοτερο απο παρεμβολες σε σχεση με το 5αρι,αλλα παλια που ειχα κανονικη 24αρα συνδεση και single-band router που επαιζε μονο στα 2.4 GHz,δεν ειχα τετοιο προβλημα,μου κατεβεζε σταθερα με 10-15 Mbps.Τι να φταιει αραγε?Πως θα μπορουσε να διορθωθει?Η βλακεια ειναι οτι πηρα καινουριο κινητο που υποστηριζει μπαντα μονο 2.4 GHz με αποτελεσμα ολες οι εφαρμογες που θελουν ιντερνετ να σερνονται και ειναι πολυ εκνευριστικο,διαφορετικα ολες οι υπολοιπες συσκευες μου υποστηριζουν το 5αρι,οποτε δεν εχω προβλημα.Εναλλακτικα υπαρχει τροπος να πιανω 5αρι wifi στο κινητο π.χ. με καποιον ανταπτορα?
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Re: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Κοιταξε με καποια εφαρμογη στο κινητο (WiFi Analyzer κλπ) μηπως στο καναλι που εκπεμπει η 2,4 ειναι κι αλλα 10 δικτυα της πολυκατοικιας. Αν ειναι ετσι, πρεπει να μπεις στις ρυθμισεις του ρουτερ κ να αλλαξεις το καναλι. Λογικα θα δεις βελτιωση. Λιγοι εχουν 5Ghz δικτυο στην Ελλαδα, οποτε ισως γι αυτο παει τρεχοντας εκει (εισαι μονος σου στο 5αρι καναλι δηλαδη).
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

ετσι ειναι,το ιδιο προβλημα εχω και γω.
Με το αναλαιζερ βρηκα ποια καναλια ειναι πιο ισχυρα,μπηκα στο ρουτερ,εκανα την αλλαγη,διορθωθηκε το προβλημα,αλλα μου ξαναπαρουσιαστηκε το ιδιο.
Μπηκα παλι στο ρουτερ,αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα,πως γινεται η αλλαγη,μ'εχει εκνευρισει απιστευτα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Καπου θα πρεπει να γραφει "channel" στις επιλογες του wifi. Αν εχει auto, επιλεγουμε αυτο και αφηνουμε το ρουτερ να βρει το καταλληλο καναλι.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Δυστυχώς τα 2,4Ghz είναι μια υπερδημοφιλής μπάντα, με λίγο bandwidth που σε αστικές περιοχές η χρήση της καθίσταται σχεδόν αδύνατη. Τα περισσότερα modem routers λειτουργούν με αυτόματη επιλογή καναλιού από προεπιλογή, συνεπώς, ακόμη και manually να επιλέξουμε ένα κανάλι με λιγότερη κίνηση, όταν τα υπόλοιπα ρουτερ επανεκκινηθούν, θα επιλέξουν σίγουρα και το κανάλι που έχουμε εμείς επιλέξει.

Εάν βγάλουμε το 13, η μπάντα των 2,4 έχει 3 διαθέσιμα κανάλια μη αλληλοκαλυπτόμενα.

Με λίγα λόγια, τα 5Ghz είναι μονόδρομος.
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Απάντηση: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Kατεβασα το wifi analyzer και ειδα οτι στο καναλι 8 που εκπεμπε το wi-fi μου επεφτε πανω ενα δικτυο της cosmote που ειχε πιο ισχυρο σημα.Μαλλον αυτο εκανε παρεμβολες και εριχνε την ταχυτητα.Επελεξα χειροκινητα στις ρυθμισεις του ρουτερ το καναλι 4 που ηταν ελευθερο απο αλλα δικτυα και μπορω να πω οτι η ταχυτητα εχει βελτιωθει αρκετα.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Re: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Χαιρομαι που βρηκες λυση. Βεβαια το 5αρι ειναι πολυ γρηγοροτερο (φαντασου σε εμενα δινει 350mbits στα 5, αλλα γυρω στα 70-80 στο 2.4! Οποτε η διαφορα ειναι τεραστια.

(Για να μην αναρωτηθεις πως εχω συνδεση 350+, ειμαι στις ΗΠΑ αλλα δεν θελω να πληρωσω για 1 Gb/s) :)
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Απάντηση: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Τωρα πιανω στο 2.4 περιπου 15 Μbps.Μπορει να ειναι και παλι αρκετα χαμηλοτερο απ'τα 40-45 που πιανει με το 5αρι,αλλα σε σχεση με τα 1-2 Mbps που επιανε πριν ειναι αισθητη βελτιωση.Ουτως η αλλιως μονο στο κινητω χρησημοποιω 2.4 .Ευτυχως ο υπολογιστης και η τηλεοραση με το νετφλιξ πιανουν το 5αρι.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

Καπου θα πρεπει να γραφει "channel" στις επιλογες του wifi. Αν εχει auto, επιλεγουμε αυτο και αφηνουμε το ρουτερ να βρει το καταλληλο καναλι.

το βρισκω το καναλι,μου λεει οτι ειναι το 7.
Αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα να τ'αλλαξω.
Το'χα κανει παλιοτερα,αλλα τωρα δεν το βρισκω,μπορει να εχει αλλαξει το μενου απο αναβαθμιση και γι'αυτο να μη το βρισκω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Βασανιστικα αργό wi-fi στα 2.4 GHz

το βρισκω το καναλι,μου λεει οτι ειναι το 7.
Αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα να τ'αλλαξω.
Το'χα κανει παλιοτερα,αλλα τωρα δεν το βρισκω,μπορει να εχει αλλαξει το μενου απο αναβαθμιση και γι'αυτο να μη το βρισκω.
Ποιο ρούτερ έχεις;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
To κακό όταν βρίσκεσαι σε περιβάλλον που σε ξέρουν καλά. σε ξεμπροστιαζουν ;)
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
βρηκα επιτελους πως αλλαζουν τα καναλια.
Μολις εβαζα το πιο δυνατο,γινοταν το πιο αδυνατο! :slapface:
Τελικα το εβαλα στο auto.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Βασανιστικά αργό Wi-Fi στα 2.4 GHz

Και με το 7530 θα κάνεις τη δουλειά στα 150

δεν θελω ν'αλλαξω ρουτερ,γιατι καποια στιγμη θα περασουν οπτικες ινες και θα μου μεινει αμανατι.