Αξίζει για 4K ταινίες η Samsung Q60R;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Ενδιαφερωμαι για αγορα κατω των 1000ε για 4κ τηλεόραση κυρίως για 4Κ τενειες me trueHD / Atmos, και κανενα παιχνιδι από υπολογιστή, ηδη εχω την 55αρα ue55H6500sl, αξίζει να προβώ σε τέτοια ενέργεια η είναι ακόμα νωρίς? κατά προτίμη samsng , LG , sony αυτή την σειρα πιστευω, ειδα αυτην αν αξίζει https://www.e-shop.gr/tv-samsung-55...+ultra+hd+smart+wifi&offer=OFFER1825&d=180715
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αγορά νέας 55αρας τηλεορασης

Αν αλλάξεις από 55 που είσαι τώρα και θες να πας πάλι σε 55 πρέπει να προσέξεις να έχει το πάνελ τα εξής:
1. Να είναι τύπου va ( άρα αποκλείονται οι lcd LG)
2. Να έχουν Wide colour gamut ( η συγκεκριμένη Samsung που γράφεις νομίζω δεν είναι )
3. Να έχει local dimming ( Sony xe90 ή κάποιες ακριβές QLED Samsung που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ακριβές αυτή την στιγμή)
Η πιο καλή ιδέα πάντως ισως είναι να πας σε 55ρα OLED.
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Αγορά νέας 55αρας τηλεορασης

Απο samsung 55 lcd σειρα 6 ποτ εχεις πας ή σε oled ή σε qled ή σε sony με local dimming.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Re: Αγορά νέας 55αρας τηλεορασης

Για ποσα λεφτα μιλαμε χοντρικα? Oled η qled μονο?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αγορά νέας 55αρας τηλεορασης

Ο λόγος που λέμε μόνο αυτές τις 3 τηλεοράσεις είναι για να μη δώσεις τόσα λεφτά και πάρεις κάτι με την ίδια εικόνα με αυτή που έχεις.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Αξίζει για 4κ ταινίες η Samsung Q60R??? Την θέλω κυρίως για φουλ 4Κ ταινίες με πολυκάναλο ήχο κ γρήγορες σκηνές και μετά όλα τα άλλα



Και καμιά φορά κανένα βάρβατο βαρύ παιχνίδι από υπολογιστή όπως και οι ταινίες, όλα από εκεί είναι η πηγή, έχω ήδη uh6500 fullhd, αξίζει να την πάρω αυτήν
https://www.e-shop.gr/tv-samsung-qe55q60r-55-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152509


Αξίζει να την πάρω για 4 κ ταινίες από υπολογιστή όλα τα πάντα κ παιχνίδια καμιά φορά
 
Last edited by a moderator:

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
οποτε δεν κάνει αν δεν εχει διαφορα σωστά???? οκ θα περιμενω να πεσουν οι τιμες η ακομα πιο πολύ όταν βγουν 8Κ σε καλες τιμες
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πρώτα από όλα, "οικονομική" OLED δεν υπάρχει. Αν μπορείς να διαθέσεις περίπου χίλια ευρώ -δηλαδή, όσο είναι πάνω κάτω το κόστος για την 55" Q70R- πας σε OLED. Διαφορετικά, αν δεν υπάρχει το ποσό αυτό ή η απόσταση θέασης είναι μεγαλύτερη από τρία μέτρα, πας σε (οικονομική ή/και μεγαλύτερη από 55") LCD.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
αυτή αξιζει στο λινκ η δεν θα δω διαφορα??? Αλλιως ποια οικονομικα μοντελα που αξιζουν αν μπορεις στειλε καποια μοντελα να κοιτάξω παντα σε 55αρα να αξιζει την διαφορα σε τενειες να την καταλαβω, το τρεγμοπαιγμα πλεον σταματάει στης τενειες???
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Διαφορά στις ταινίες θα δεις με OLED. Αλλιώς, μείνε με την τηλεόραση που έχεις. Επίσης, αν η απόσταση θέασης είναι άνω των τριών μέτρων καλύτερα να πας σε LCD 60" και άνω, για θέαση 4Κ υλικού.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αξίζει για 4K ταινίες η Samsung Q60R;

Δεν αξίζει η αλλαγή. Τη 4Κ ανάλυση θα τη διακρίνεις ανάλογα με την απόσταση θέασης...
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
q70R δεν είναι οκ??? δεν θα δω μια χαρα ατοφιο 4κ???

Εγω παντως θα περιμενων Bf, αν το κανεις και πας σε 65 ιντσες, μια χαρα 4Κ θα δεις με τις Q. Αυτο που λενε τα παιδια ειναι σωστο.....4Κ σε μεγαλη αποσταση, η τηλεοραση σου θα το δειχνει μεν, το ματι σου ομως θα το διακριβει αμυδρα, οποτε θα εχεις πληρωσει λεφτα οχι χωρις λογο (υπερβολη), αλλα που τελος παντων δεν εχουν πιασει "τόπο" σε σχεση με το ποσο που δαπανησες....
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Αν θελω μεγαλες ιντσες παραπάνω εχω προβολεα φουλ 1080ρ 200χ150 εικονα καθαρή η 55αρα είναι ιδανικη κ αποσταση κατω από 3 μετρα 2,5 περιπου, οποτε περιμενω για να πεσουν οι τιμες σε κάποια πιο ακριβα μοντελα να δω την διαφορα??? σε 55αρα πάντα μιλάμε