Nagaoka & Clearaudio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Ελπιζω να μην εκανα λαθος που ανοιξα νεο thread.
Το πικαπ μου ειναι ενα Clearaudio concept. Σε αυτο εχω βαλει μια Nagaoka mp500 (ΜΜ κεφαλη)και για phono χρησιμοποιω το Clearaudio Basic Plus. Αυτο με τη σειρα του ειναι συνδεδεμενο με την εισοδο tuner του ενισχυτη ATC sia2-150.
Το προβλημα μου ειναι το εξης: οταν χρησιμοποιω τη ρυθμιση για ΜΜ του phono o ηχος ειναι πολυ χαμηλος σε ενταση. Οταν ρυθμιζω το gain για MC ακουγεται σε καλη ενταση. Ειναι λογικο να συμβαινει αυτο; Μπορει να δημιουργησω καποιο προβλημα χρησιμοποιωντας αυτη τη ρυθμιση;
Σε αυτα τα λινκ μπορειτε να δειτε τα specs του phono και της κεφαλης.
https://www.upscaleaudio.com/products/clearaudio-basic-plus-phonostage
https://www.lpgear.com/product/NAGAOKAMP500.html
Σας ευχαριστω.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Καλημέρα.
Μπορεί να είναι MM, αλλά η MP-500 έχει υψηλή έξοδο (3mV).
Οπότε, κανένα πρόβλημα. :)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα.
Μπορεί να είναι MM, αλλά η MP-500 έχει υψηλή έξοδο (3mV).
Οπότε, κανένα πρόβλημα. :)

χαμηλη ειναι και γι'αυτο δεν υπεροδηγειται στο gain.
πχ, oι ortofon 2m blue ή black εχουν εξοδο 5mV. εκει θα ειχε θεμα με gain ΜC. αλλά δεν θα χρειαζοταν να το βαλει εκει γιατι θα ειχε εξαρχης καλη σταθμη στη θεση ΜΜ
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Ναι, σωστά, έχει χαμηλή έξοδο για MM, υψηλή για MC.
H δύναμη της συνήθειας.
Έχω καιρό να παίξω με MM... :D


In any way, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. :smile:
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Απλα με ανησυχει αυτο το Recommended loading: 47k ohms της κεφαλης σε συνδυασμο με το Input impedance: 510 Ohm (MC), 47k Ohm (MM) του phono.
Μηπως πρεπει να το αφησω στο mm gain δηλαδη. Δεν αμφισβητω τις απαντησεις σας, απλα ειμαι ασχετος.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
3 mV απο κεφαλη ΜΜ δεν ειναι και χαμηλο.Χαμηλο ειναι το 41db gain στο MM απο το phono.
H Νagaoka στην εισοδο ΜΜ θα μπει.
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
3 mV απο κεφαλη ΜΜ δεν ειναι και χαμηλο.Χαμηλο ειναι το 41db gain στο MM απο το phono.
H Νagaoka στην εισοδο ΜΜ θα μπει.

Χμμμ...
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι προβλήματα δημιουργεί η επιλογη της MC;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Τα 62 db gain της εισοδου MC ειναι πολλα για την ΜΜ και υπαρχει πιθανοτητα το phono να κανει overload στην εισοδο line του ενισχυτη.Καλυτερα στην θεση ΜΜ και να δυναμωνεις τον ενισχυτη λιγο περισοτερο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Nagaoka & Clearaudio

3 mV απο κεφαλη ΜΜ δεν ειναι και χαμηλο.Χαμηλο ειναι το 41db gain στο MM απο το phono.
H Νagaoka στην εισοδο ΜΜ θα μπει.

αρχηγου παροντος, πασα αρχη παυσατω.
(δεν θα'χεις και ..Βομβο) :laugh:
περα απο την πλακα, τα 3mV μου φαινονται λιγα γιατι εχω συνηθισει τα 4 της m97, τα 5 της m92, τα 6+ της m70bx, ακομα και η ΑΤ95 εχει 3,5mV.
αντικειμενικα τα 3 μπορει να μην ειναι λιγα γιατι απλα υπαρχουν λιγοτερα.
προσωπικα ακομα και την DL 160 σαν ΜΜ την εχω. λιγο το volume πιο πανω και ολα καλα
 
Είναι ένα πολύ συνηθισμένο "πρόβλημα" για όσους έχουν MM σχετικά χαμηλής εξόδου σε συνδυασμό με phono stages χωρίς ρυθμίσεις κέρδους.

Η σωστή θέση είναι η MM, όταν όμως αλλάζουμε την πηγή στον προ, "συγκρίνουμε" τις εντάσεις πριν και μετά και νοιώθουμε πως το πικαπ λόγω χαμηλότερης έντασης υστερεί.

Στη θέση mc μπορεί να υπερφορτώνει, στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι, και σίγουρα το φορτίο δεν είναι το συνιστώμενο.

Παρόμοια μπορεί να συμβούν και στην περίπτωση των mc υψηλής εξόδου. Εκεί κυρίως στο κέρδος, διότι τα φορτία συνήθως είναι ΟΚ (47kΩ).

Ή μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό, ή παίρνουμε phono με ρυθμίσεις κέρδους - αντίστασης - χωρητικότητας.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Παρόμοια μπορεί να συμβούν και στην περίπτωση των mc υψηλής εξόδου. Εκεί κυρίως στο κέρδος, διότι τα φορτία συνήθως είναι ΟΚ (47kΩ).

Oρθα λες "συνηθως" διοτι δεν ειναι παντα,προσωπικα πιστευω οτι σχεδον παντα δεν ειναι.Δουλευουν μεν στα 47κ αλλα ιδανικα δουλευουν οταν τηρηθουν οι αναλογιες αντιστασης εξοδου κεφαλης/αντισταση εισοδου phono , κατα παρομοιο τροπο που τηρουνται στις χαμηλης εξοδου MC, δηλαδη περιπου 10 φορες Χ την αντισταση εξοδου της κεφαλης.Προσφατα, μια Benz ACE h/o & μια dynavector 10X επαιζαν πολυ καλυτερα με τετοια ρυθμιση παρα στα 47Κ.Βεβαια,οπως λες πρεπει να υπαρχουν και οι αναλογες ρυθμισεις στο phono,η, παραλληλες αντιστασεις μεσα στα rca του καλωδιου του βραχιονα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Απάντηση: Nagaoka & Clearaudio

(δεν θα'χεις και ..Βομβο) :laugh:
Ειδικοτερα με την ΜΡ500 που εκτος απο εξαιρετικη κεφαλη,εχει και εξαορετικη θωρακιση !!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Nagaoka & Clearaudio

Ειδικοτερα με την ΜΡ500 που εκτος απο εξαιρετικη κεφαλη,εχει και εξαορετικη θωρακιση !!!

αυτο ηταν λογοπαιγνιο με το nickname του φιλου που ελπιζω να μην το πηρε .."στραβα" :laugh:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Nagaoka & Clearaudio

αυτο ηταν λογοπαιγνιο με το nickname του φιλου που ελπιζω να μην το πηρε .."στραβα" :laugh:

Το καταλαβα,αλλα ευκαιριας δοθεισης να πουμε και κατι καλο για την κεφαλη του :smile:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Nagaoka & Clearaudio

Το καταλαβα,αλλα ευκαιριας δοθεισης να πουμε και κατι καλο για την κεφαλη του :smile:

πολυ σωστα!
να ζηλευουμε εμεις οι φτωχοι που δεν μπορουμε να αγορασουμε κεφαλη τετοιου βεληνεκους, εσας τους "εχοντες"
:bigcry::bigcry:
 

Βόμβος

Established Member
18 January 2014
103
Re: Απάντηση: Nagaoka & Clearaudio

(δεν θα'χεις και ..Βομβο)


:grinning-smiley-043

Ή μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό, ή παίρνουμε phono με ρυθμίσεις κέρδους - αντίστασης - χωρητικότητας.
Αυτα παθαινει κανείς στα fora. Ρωταει για τα σετινγκς του phono του και καταληγει να ψαχνει καινουργιο! :)

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.