Android TV Box Lamtech LAM020908 4K - Android 7.1 - 2GB/16G

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
https://www.cosmodata.gr/product/330493/

Δεν έβρισκα στοχευμένη κατηγορία για tv box οπότε το ανοίγω εδώ και ανάλογα πράττετε, έχει κάποιος ιδέα για το συγκεκριμένο boxaki; Ο μόνος λόγος που το χρειάζομαι είναι ότι χάλασε το ps3 και ξέμεινα από Netflix, οπότε μ ενδιαφέρει αν υπάρχει σωστή συμβατότητα με υπότιτλους και τα σχετικά, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είναι μονόδρομος για Netflix σε χαμηλό κόστος

Μονόδρομος ή όχι δεν ήθελα να δώσω πάνω από 40, έκανα και τη μαλακία αυτό που είχα κερδίσει στα γεννέθλια του φόρουμ και το έδωσα γιατί δεν το χρειαζόμουν και να τώρα που θα ταν χρήσιμο, κλαίω και για το ps3, απίστευτη κονσόλα με είχε βολέψει και είμαι και συναισθηματικά δεμένος μ αυτή, άσε που κατά διαστήματα έπαιζα και το μοναδικό παιχνίδι που με γέμιζε, need for speed prostreet και δε μου κατσε καλά, δεν τα χει παίξει εντελώς αλλά κάνω επτά οκτώ απόπειρες για να ανοίξει, πάσχει από yellow liht of death και δυστυχώς δε φτιάχνεται.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Vadergr διάβασα όσο άντεξα το νήμα για το συγκεκριμένο box που προτείνεις και απ ό,τι κατάλαβα υπάρχουν κάποια προβληματάκια με την κίνηση; Επίσης εγώ το Kodi το είδα πρώτη φορά στο προηγούμενο box που είχα και μπορώ να πω ότι ένας λόγος που το δωσα ήταν κι αυτό, δύσχρηστο και ακαταλαβίστικο για μένα, το xiaοmi σε τι στάδιο βρίσκεται; Θέλω να πω χωρίς Kodi netflix με hd audio μπορώ να δω; Ποια είναι στη συγκεκριμένη φάση τα προβλήματά του; Εχω τη συνδρομή με τις 4 οθόνες για hd video/audio και γραμμή 50άρα Vdsl.
Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Android TV Box Lamtech LAM020908 4K - Android 7.1 - 2GB/16G

Για netflix-kodi-plex και πολλά άλλα, το μόνο απροβλημάτιστο που έχει περάσει απο τα χέρια μου τουλάχιστον.

https://www.skroutz.gr/s/17697942/Amazon-Fire-TV-Stick-4K.html?keyphrase=amazon+fire+tv+stick+4k

Είναι απαραίτητο το Kodi για να παίξω ταινίες ή Νέτφλιξ με hd audio;
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Απάντηση: Android TV Box Lamtech LAM020908 4K - Android 7.1 - 2GB/16G

Είναι απαραίτητο το Kodi για να παίξω ταινίες ή Νέτφλιξ με hd audio;

OXI. Απλά αναφέρω και το kodi που σε πολλούς είναι ένα συν, για κανένα άλλο λόγο. Το netflix είναι καθαρά αυτόνομη εφαρμογή που στο συγκεκριμένο σου δίνει μέχρι 4Κ και ήχο true hd-atmos, στα υπόψιν όμως ότι δεν μπορείς στο συγκεκριμένο να κουμπώσεις εξωτερικό σκληρό με usb λόγω έλλειψης θύρας. Περισσότερο θεωρείται μια πολύ καλή συσκευή streamer παρά ένα ολοκληρωμένο media player....
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχω πάρει το συγκεκριμένο tv box, μόνο που τώρα πια κυκλοφορεί και με android 10.1 εκτός από το παλιό 7.1. Με 10.1 είναι και αυτό που πήρα εγώ.
https://lamtech.gr/product/lamtech-android-tv-box-4k-os-7-1-2gb-16g/
Πληροφοριακά, μία χαρά το βρήκα. Δεν βλέπω να κολλάει πουθενά. You Tube και Kodi μου παίζουν χωρίς κολλήματα, δύο εφαρμογές που έχει μέσα παίζουν χωρίς προβλήματα και αυτές. TV Express με διάφορα τηλεοπτικά κανάλια, εξωτερικού, trial δυστυχώς αλλά προς το παρόν αυτήν την ώρα βλέπω εκεί NBA. Και My Family Cinema με διάφορα on demand προγράμματα, trial δυστυχώς και αυτό, αλλά για δοκιμή είδα εκεί το Greyhound με τον Τομ Χανκς. Πουθενά κόλλημα ή σπάσιμο, αλλά σίγουρα βοηθάει και η 50άρα VDSL Με Netflix δεν ασχολήθηκα, ήθελε σύνδεση, λογαριασμό δεν έχω και δεν πρόκειται προς το παρόν, οπότε το παράτησα. Του έβαλα και τον browser Kiwi και μία πασιέντζα από το Play Store που πάνε μία χαρά.
Το πρόβλημα με όλα αυτά τα μηχανήματα είναι ότι θέλουν ασύρματο πληκτρολόγιο για να τα χειριστείς. Το τηλεκοντρόλ του κάνει τις μισές κινήσεις που χρειάζεται, και ένα ασύρματο ποντίκι που του έβαλα κάνει τα υπόλοιπα.
Για Smart TV και TV Box όλοι προτείνουν κάτι τέτοιο.
https://www.bestprice.gr/item/2155064361/riitek-rii-mini-i8.html
Έχω παραγγείλει το συγκεκριμένο, αλλά μετά πρόσεξα ότι είναι Bluetooth. Αν και έχει USB αντάπτορα. Αλλά η σύνδεση θα είναι Bluetooth.
Η ερώτηση είναι αν θα το αναγνωρίζει το TV Box. Στο ίδιο κατάστημα υπάρχει και η κανονική USB έκδοση.
https://www.bestprice.gr/item/2154386397/riitek-rii-mini-i8.html?bpref=related
Οι προδιαγραφές του TV Box λένε "υποστηρίζει ασύρματο 2.4GHz πληκτρολόγιο, ποντίκι και τηλεχειριστήριο."
Δεν βρήκα πουθενά, ούτε και στις ρυθμίσεις του TV Box τίποτα για Bluetooth.
Υποστηρίζουν Bluetooth αυτά τα μηχανήματα, και ειδικά το δικό μου; Να ακυρώσω την παραγγελία και να παραγγείλω το δεύτερο; Το δεύτερο είναι και φωτιζόμενο, αλλά μάλλον παλιότερη έκδοση. 8 αντί για 8+ που λέει το πρώτο, το Bluetooth.

Ξέχασα να αναφέρω ότι το TV Box έχει θύρα Ethernet για απευθείας σύνδεση στο ίντερνετ, δύο card reader, και τέσσερις θύρες USB. Πληροφοριακά το λέω, όχι ότι έχει σχέση με το ερώτημα μου, αλλά μία χαρά το βρίσκω για τα λεφτά του. Δοκίμασα και μερικά δοκιμαστικά αρχεία που έχω, χωρίς πρόβλημα Μόνο διαχείριση υποτίτλων σε αυτά ξέχασα να δοκιμάσω, αλλά θα το κάνω. Α, και όλες οι εφαρμογές που έχει μέσα αναβαθμίστηκαν στις τελευταίες εκδόσεις. Το Kodi πχ από 8.1 που ήταν με οδήγησε και το αναβάθμισα σε 8.8, την τελευταία που έχει και το Play Store.