Ερώτηση XF8096, F.A.L.D. προβλήματα & ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

satrapa

New member
17 November 2014
16
Ερώτηση XF8096, F.A.L.D. προβλήματα & ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

γεια σας, πού μπορώ να βρω πηγές που αναφέρουν αν το συγκεκριμένο μοντέλο Sony KD XF8096 χρησιμοποιεί διάταξη rgb ή rgbw; ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Sony KD XF8096 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

γεια σας, πού μπορώ να βρω πηγές που αναφέρουν αν το συγκεκριμένο μοντέλο χρησιμοποιεί διάταξη rgb ή rgbw; ευχαριστώ

Στο post 1 και η Sony δεν έχει χρησιμοποιήσει πότε σε LCD τηλεόραση RGB+W IPS panel μπερδεμένο ,μόνο RGB.

Μπορείς να το διαπιστώσεις και ο ίδιος με ένα μεγενθυτικό φακό (λούπα κοσμημάτων) στο panel.
 

satrapa

New member
17 November 2014
16
Re: Sony KD XF8096 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στο post 1 και η Sony δεν έχει χρησιμοποιήσει πότε σε LCD τηλεόραση RGB+W IPS panel μπερδεμένο ,μόνο RGB. Μπορείς να το διαπιστώσεις και ο ίδιος με ένα μεγενθυτικό φακό (λούπα κοσμημάτων) στο panel.
μα αυτό ρωτάω, ποια είναι η πηγή του post 1
ο μόνος σύνδεσμος στο post 1 είναι αυτός της σελίδας του προϊόντος, με τα εγχειρίδια και χαραχτηριστικά του, δεν βλέπω να αναφέρεται όμως πουθενά αν είναι rgb ή rgbw
σε review τηλεοράσεων διάβασα ότι η φετινή low σειρά της sony (που ετοιμαζόμουν να κάνω αγορά) είναι rgbw
μου φάνηκε περίεργο αλλά ακόμη πιο περίεργο θα μου φαινόταν να έχουν κάνει τόσο χοντρό λάθος στο review
οπότε όπως είναι λογικό, αναζητώ την πηγή και των μεν και των δε για να δω τι ισχύει
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Sony KD XF8096 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

μα αυτό ρωτάω, ποια είναι η πηγή του post 1
ο μόνος σύνδεσμος στο post 1 είναι αυτός της σελίδας του προϊόντος, με τα εγχειρίδια και χαραχτηριστικά του, δεν βλέπω να αναφέρεται όμως πουθενά αν είναι rgb ή rgbw
σε review τηλεοράσεων διάβασα ότι η φετινή low σειρά της sony (που ετοιμαζόμουν να κάνω αγορά) είναι rgbw
μου φάνηκε περίεργο αλλά ακόμη πιο περίεργο θα μου φαινόταν να έχουν κάνει τόσο χοντρό λάθος στο review
οπότε όπως είναι λογικό, αναζητώ την πηγή και των μεν και των δε για να δω τι ισχύει

Όταν λέω στο ποστ 1,το έχω γράψει ο ίδιος,εγώ το έχω διαπιστώσει με μεγενθυτικό φακό στο πάνελ.Σε καμία σειρά η Sony δεν βάζει RGBW μπερδεμένο IPS panel.
Αν θες ανέφερε την πηγή ποια φετινή σειρά έχει pseudo 4K panel.Αν είχε θα το είχα γράψει από την πρώτη στιγμή.
Εκεί που το διάβασες είναι περίεργο...
 

satrapa

New member
17 November 2014
16
Re: Sony KD XF8096 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

α ok κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ, έστειλα ερώτημα στον reviewer οπότε λογικά αναμένω απάντηση εντός 1-2 ημερών
 

satrapa

New member
17 November 2014
16
Full Array Local Dimming προβλήματα & ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

γεια σας, βρίσκομαι σε έρευνα αγοράς για τηλεόραση και είδα από κοντά τα προβλήματα
- προσωρινής λανθασμένης αύξησης της φωτεινότητας όλης της εικόνας που εμφανίζεται όταν σε μια σκοτεινη σκηνή εμφανιστεί προσωρινά ένα μικρό φωτεινό κομμάτι (πχ υπότιτλοι)
- bloom γύρω από τους υπότιτλους
που παρουσιάζονται σε Samsung τηλεοράσεις λόγω Full Array Local Dimming και μάλιστα τηλεοράσεις αρκετά ακριβές και πολύ δημοφιλείς

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό είναι πρόβλημα της υλοποίησης εκ μέρους της Samsung ή αν είναι γενικότερο πρόβλημα της τεχνολογίας Full Array Local Dimming κι επομένως αν θα πρέπει να αποφύγω οποιασδήποτε μάρκας τηλεόραση με Full Array Local Dimming προκειμένου να αποφύγω το συγκεκριμένο πρόβλημα

ευχαριστώ
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Full Array Local Dimming προβλήματα

Είναι και τα δύο και κακή υλοποίηση από τη Samsung και λίγες οι ζώνες ελέγχου 480 τον αριθμό. Προς το παρόν μόνο οι OLED και μελλοντικά οι τηλεοράσεις mini LED της TCL με τις 1.000 ζώνες ελέγχου και τις Hisense με τις Dual Layer LCDs και τις 2.000 ζώνες ελέγχου δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Full Array Local Dimming προβλήματα

Σε HDR το πρόβλημα δεν λύνεται...

Σε SDR, η ρύθμιση του local dimming στο low, στις περισσοτερες FALD και on-axis, λογικά δεν θα δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα, ίσως και καθόλου...

Οι περισσότεροι που παραπονιούνται, συνήθως βάζουν το local dimming στο high ή έχουν κάποια edge LED υλοποίηση με vertical zone dimming...
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Re: Full Array Local Dimming προβλήματα

εγω ειχα την sony xf9005

Για το hdr μια λυση ειναι γκρι υποτιτλοι, ελαττωνουν σε πολυ μεγαλο βαθμο το προβλημα της φωτεινοτητας ολης της εικονας
σε sdr δεν υπηρχε το συγκεκριμενο προβλημα
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Full Array Local Dimming προβλήματα

Επειδή ψήνομαι και γω για την 65q70r, το πρόβλημα είναι πολύ έντονο; Πάντα χρησιμοποιώ γκρι υπότιτλους όπως στη φωτό
 

Attachments

  • m.jpg
    m.jpg
    78.8 KB · Views: 186

satrapa

New member
17 November 2014
16
Re: Sony KD XF8096 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

sry νόμιζα πως είχα γράψει την απάντηση με edit αλλά επειδή δεν έβρισκα πως κάνεις edit το άφησα για "αργότερα" και το ξέχασα
έχει γίνει λάθος γιατί στο γραπτό review υπάρχουν φωτογραφίες των ίδιων panel που δοκιμάστηκαν και φαίνεται κανονικό rgb
 

satrapa

New member
17 November 2014
16
ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

γεια σας, χθες γύρισα αρκετά καταστήματα για tv
γνωρίζω καλά τις διαφορές των panel από την πλευρά οθόνης υπολογιστή (ασχολούμαι ερασιτεχνικά με editing)
να πω ότι γρήγορα διαπίστωσα αρκετά (αναπάντεχα) προβλήματα σε όλες τις μάρκες (μιλάμε για μεσσαία μοντέλα) για τα οποία δεν έχω διαβάσει σε κριτικές και αξίζει σε άλλο χρόνο να αναφερθούν
αλλά το παρόν θέμα το άνοιξα για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που είδα στις Sony και θέλω τη βοήθειά σας

γύρισα 5 καταστήματα, είδα πάνω από 30 τηλεοράσεις, παντού το ίδιο πρόβλημα
πανεύκολο να το δεις, απλά περιμένεις να πέσει το σήμα Κωτσόβολος/Media Markt (που είναι κόκκινο φυσικά)
- LG ips, χαμηλότερη φωτεινότητα, οπότε δεν δείχνει το χρώμα που θα πρεπε αλλά δείχνει ένα κόκκινο τέλος πάντων (πιο σκοτεινό δηλαδή αλλά δεν χάνει σε saturation)
- Samsung va, γερή φωτεινότητα, σωστό b/h/s, full κόκκινο
- Sony, γερή φωτεινότητα, κόκκινο πουθενά
λες και έχεις χαμηλώσει το saturation, ξεβαμμένο σαν να έχει αραιωθεί με νερό
(το ίδιο σήμα είχε διάφορα άλλα προβλήματα και στις τρεις εταιρείες, για παράδειγμα οι μόνες που είχαν σωστό σχήμα ήταν οι Sony αλλά τώρα μας ενδιαφέρει το χρώμα)

συγκεκριμένα σε ένα κατάστημα έχει χαμηλούς διαδρόμους με τις τηλεοράσεις κάθετα και άμα είσαι αρκετά ψηλός μπορείς να δεις μεταξύ 12 έως και 25 τηλεοράσεις με τη μία
όλες οι Sony το ίδιο, όλες οι υπόλοιπες ανεξαρτήτως μάρκας ή panel, διαφέρουν σε φωτεινότητα, σε pixel, σε, σε, σε, αλλά δεν χάνουν σε saturation, δείχνουν κάποιο κόκκινο

τι συμβαίνει; σκέφτηκα μήπως είναι οι ρυθμίσεις αλλά αυτό δεν βγάζει νόημα, μετά σκέφτηκα μήπως φταίει το color space του υλικού αλλά ούτε αυτό δεν βγάζει νόημα, μετά κοιτάω στα reviews να δω τι αποκλίσεις δίνουν και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν αναφέρουν τι είδους απόκλιση είναι οπότε δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα

ps: ελεύθερο forum είναι φυσικά αλλά παρακαλώ πολύ αν δεν έχετε διαπιστώσει το πρόβλημα, δηλαδή αν δεν έχετε την ικανότητα να διακρίνετε τόσο μεγάλη διαφορά (στα καταστήματα μιλάω πάντα) παρακαλώ μην αφήσετε καν σχόλιο γιατί δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε
δεν έχει νόημα να αφήσει κάποιος το κλασσικό σχόλιο ότι "η δική μου Sony δεν έχει κανένα πρόβλημα" από τη στιγμή που όταν μπήκε στο κατάστημα και την είδε, δεν πήρε καν χαμπάρι τι παίζει
αν βρω χρόνο και ξαναπεράσω θα τραβήξω μια φωτογραφία αν και θα είναι δύσκολο γιατί σήμερα θα γίνεται της τρελής
αλλά είναι περιττό, όποιος έχει δει σε κατάστημα Sony θα πρέπει να το χει δει, και όποιος δεν έχει ας πάρει ένα σήμα του Κωτσόβολου και σε ένα image editor να αυξήσει brightness και να μειώσει το saturation

ευχαριστώ
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

Φυσικά, δεν μπορούν όλοι να έχουν τις ίδιες ικανότητες...
 

satrapa

New member
17 November 2014
16
Re: ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

είδα το review της xf9005 από τον hdtv και όντως αναφέρει ότι έρχεται under saturated
δεν μου περνούσε από το μυαλό ότι μπορεί να είναι τόσο χαμηλά οι εργαοστασιακές ρυθμίσεις και ότι επιπλέον δεν τις αλλάζουν στα καταστήματα γιατί κάνει μπαμ, είναι εμφανέστατο
επιβεβαιώνει κανείς ότι είναι τόσο απλό; ρωτάω γιατί στα υπόλοιπα κλίνω προς Sony
μέχρι τώρα η μόνη λογική εξήγηση που είχα ήταν ότι ανεβάζοντας την φωτεινότητα (για να μην δείχνει μειονεκτικά δίπλα στις Samsung) χάνει σε saturation αλλά αυτό θα σήμαινε ότι πρακτικά δεν έχει την ίδια φωτεινότητα με τη Samsung
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Re: ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

γεια σας, χθες γύρισα αρκετά καταστήματα για tv
γνωρίζω καλά τις διαφορές των panel από την πλευρά οθόνης υπολογιστή (ασχολούμαι ερασιτεχνικά με editing)
να πω ότι γρήγορα διαπίστωσα αρκετά (αναπάντεχα) προβλήματα σε όλες τις μάρκες (μιλάμε για μεσσαία μοντέλα) για τα οποία δεν έχω διαβάσει σε κριτικές και αξίζει σε άλλο χρόνο να αναφερθούν
αλλά το παρόν θέμα το άνοιξα για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που είδα στις Sony και θέλω τη βοήθειά σας

γύρισα 5 καταστήματα, είδα πάνω από 30 τηλεοράσεις, παντού το ίδιο πρόβλημα
πανεύκολο να το δεις, απλά περιμένεις να πέσει το σήμα Κωτσόβολος/Media Markt (που είναι κόκκινο φυσικά)
- LG ips, χαμηλότερη φωτεινότητα, οπότε δεν δείχνει το χρώμα που θα πρεπε αλλά δείχνει ένα κόκκινο τέλος πάντων (πιο σκοτεινό δηλαδή αλλά δεν χάνει σε saturation)
- Samsung va, γερή φωτεινότητα, σωστό b/h/s, full κόκκινο
- Sony, γερή φωτεινότητα, κόκκινο πουθενά
λες και έχεις χαμηλώσει το saturation, ξεβαμμένο σαν να έχει αραιωθεί με νερό
(το ίδιο σήμα είχε διάφορα άλλα προβλήματα και στις τρεις εταιρείες, για παράδειγμα οι μόνες που είχαν σωστό σχήμα ήταν οι Sony αλλά τώρα μας ενδιαφέρει το χρώμα)

συγκεκριμένα σε ένα κατάστημα έχει χαμηλούς διαδρόμους με τις τηλεοράσεις κάθετα και άμα είσαι αρκετά ψηλός μπορείς να δεις μεταξύ 12 έως και 25 τηλεοράσεις με τη μία
όλες οι Sony το ίδιο, όλες οι υπόλοιπες ανεξαρτήτως μάρκας ή panel, διαφέρουν σε φωτεινότητα, σε pixel, σε, σε, σε, αλλά δεν χάνουν σε saturation, δείχνουν κάποιο κόκκινο

τι συμβαίνει; σκέφτηκα μήπως είναι οι ρυθμίσεις αλλά αυτό δεν βγάζει νόημα, μετά σκέφτηκα μήπως φταίει το color space του υλικού αλλά ούτε αυτό δεν βγάζει νόημα, μετά κοιτάω στα reviews να δω τι αποκλίσεις δίνουν και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν αναφέρουν τι είδους απόκλιση είναι οπότε δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα

ps: ελεύθερο forum είναι φυσικά αλλά παρακαλώ πολύ αν δεν έχετε διαπιστώσει το πρόβλημα, δηλαδή αν δεν έχετε την ικανότητα να διακρίνετε τόσο μεγάλη διαφορά (στα καταστήματα μιλάω πάντα) παρακαλώ μην αφήσετε καν σχόλιο γιατί δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε
δεν έχει νόημα να αφήσει κάποιος το κλασσικό σχόλιο ότι "η δική μου Sony δεν έχει κανένα πρόβλημα" από τη στιγμή που όταν μπήκε στο κατάστημα και την είδε, δεν πήρε καν χαμπάρι τι παίζει
αν βρω χρόνο και ξαναπεράσω θα τραβήξω μια φωτογραφία αν και θα είναι δύσκολο γιατί σήμερα θα γίνεται της τρελής
αλλά είναι περιττό, όποιος έχει δει σε κατάστημα Sony θα πρέπει να το χει δει, και όποιος δεν έχει ας πάρει ένα σήμα του Κωτσόβολου και σε ένα image editor να αυξήσει brightness και να μειώσει το saturation

ευχαριστώ

Αν νομίζεις ότι στα καταστήματα μπορείς να διακρίνεις την ορθότητα απόδοσης των χρωμάτων, κάνεις λάθος.

Για αυτό τον λόγο υπάρχουν τα reviews που κάνουν μετρήσεις χρώματος και βαθμολογούν την ακρίβεια απόδοσης.


PS είναι λίγο ... rich να γράφεις "... αν δεν έχετε την ικανότητα να διακρίνετε τόσο μεγάλη διαφορά ... ". Δεν θα σε βοηθήσει στις συζητήσεις σου, τέτοιο ύφος.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Re: ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

είδα το review της xf9005 από τον hdtv και όντως αναφέρει ότι έρχεται under saturated
δεν μου περνούσε από το μυαλό ότι μπορεί να είναι τόσο χαμηλά οι εργαοστασιακές ρυθμίσεις και ότι επιπλέον δεν τις αλλάζουν στα καταστήματα γιατί κάνει μπαμ, είναι εμφανέστατο
επιβεβαιώνει κανείς ότι είναι τόσο απλό; ρωτάω γιατί στα υπόλοιπα κλίνω προς Sony
μέχρι τώρα η μόνη λογική εξήγηση που είχα ήταν ότι ανεβάζοντας την φωτεινότητα (για να μην δείχνει μειονεκτικά δίπλα στις Samsung) χάνει σε saturation αλλά αυτό θα σήμαινε ότι πρακτικά δεν έχει την ίδια φωτεινότητα με τη Samsung

Η sony σε όλα τα reviews (μετά από μετρήσεις) αναφέρεται ότι έχει τα καλύτερα/φυσικότερα χρώματα out of the box. Με δυό λόγια είναι η εταιρεία της οποίας η τηλεοράσεις έχουν την μικρότερη ανάγκη από επαγγελματικό callibration.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

ps: ......... παρακαλώ μην αφήσετε καν σχόλιο γιατί δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε......

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....
 

satrapa

New member
17 November 2014
16
Re: ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony, τι παίζει;

Φυσικά, δεν μπορούν όλοι να έχουν τις ίδιες ικανότητες...
PS είναι λίγο ... rich να γράφεις "... αν δεν έχετε την ικανότητα να διακρίνετε τόσο μεγάλη διαφορά ... ". Δεν θα σε βοηθήσει στις συζητήσεις σου, τέτοιο ύφος.
το αντίθετο γράφω
η διαφορά είναι εμφανής αλλά κάποιος που δεν τον απασχολεί, θα την προσπεράσει και πολύ καλά κάνει για τα δικά του κριτήρια αλλά τα σχόλιά του δεν θα βοηθήσουν πουθενά στο θέμα
όπως κι εγώ δεν θα βοηθήσω πουθενά αν μπω σε ένα θέμα για qled και γράψω ότι έχω ips και πως τα μαύρα είναι μια χαρά, έτσι δεν είναι;
έγινε κατανοητό τώρα, γιατί το πήρατε ανάποδα;
λέτε να άνοιξα θέμα και να έγραψα προκαταβολικά... κακοπροαίρετα;
Αν νομίζεις ότι στα καταστήματα μπορείς να διακρίνεις την ορθότητα απόδοσης των χρωμάτων, κάνεις λάθος.
συμφωνούμε απόλυτα
ήδη καταλαβαίνεις για ποιο λόγο έγραψα την παραπάνω φράση αφού εσείς νομίζετε πως ισχυρίζομαι ότι μπορώ με το μάτι να κρίνω πιστότητα χρωμάτων ενώ αν είχατε περάσει από το Κωτσόβολο Ψυχικού δεν θα κάναμε αυτήν την συζήτηση γιατί θα βλέπατε για τι απόκλιση μιλάμε
βλέπεις ότι είναι απλώς αδύνατο να γίνει συζήτηση με κάποιον που δεν καταλαβαίνει για τι πράγμα λέω;
η συζήτηση που θα κάναμε θα ήταν, για ποιο λόγο γίνεται αυτό, που είναι το θέμα μας

anyway, το πήρατε πάνω από ένα άτομα στραβά, όλα τα σχόλια είναι αρνητικά σε χρόνο ρεκόρ, και εκτός του θέματος που ήθελα να συζητήσω οπότε δεκτόν, αποσύρω τη συζήτηση αφού θιχτήκατε
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ερώτηση XF8096, F.A.L.D. προβλήματα & ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony,

Τα χρωματα δεν τα κρινουμε συμφωνα με τι δειχνει η διπλανη Tv στο καταστημα.
Με αυτη την λογικη, γιατι η sony να ειναι υποκορεσμενη και οχι η διπλανη της υπερκορεσμενη. ?

Για την sony xf005 για την οποια μιλαμε, οταν η τηλεοραση παιξει με τις εργοστασιακες τιμες custom και στα χρωματα expert 1, τοτε παραδιδει το παρακατω rgb και color gamut.

Βασικα αν δεν εισαι ψειρας, ουτε καλιμπραρισμα δεν χρειαζεται. Oλα τα χρωματα out of the box ειναι σωστα τοσο σε αποχρωση,οσο και κορεσμο.

x900f-pre-white-balance-large.jpg


x900f-pre-colorspace-large.jpg
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Ερώτηση XF8096, F.A.L.D. προβλήματα & ξεφτισμένο κόκκινο σε όλες τις Sony,

Εγώ μόνον μια ερώτηση έχω:

Όλα αυτά τα περί λανθασμένου κορεσμού στο κόκκινο των τηλεοράσεων, τα διαπίστωσες με το μάτι?

Όντως...ελεύθερο φόρουμ είναι και ο καθένας γράφει την γνώμη του, αλλά, τυγχάνει εδώ μέσα να είναι το καλύτερο φόρουμ της χώρας σε θέματα εικόνας και ήχου. Στα θέματα εικόνας, λοιπόν, διαπιστώσεις κάνουμε μονάχα με μετρήσεις από σπεκτρόμετρα και κολορίμετρα. Ξαναρωτάω λοιπόν: Μέτρησες 30 τηλεοράσεις και διαπίστωσες τα παραπάνω?