Dts samsung q70

soulisk7

New member
28 December 2017
66
αγορα tv 4k ps4 pro

καλησπερα παιδια θελω να παρω τηλεοραση για gaming ,οτε tv αθλητικα ,netflix
αποσταση 2,5 περιπου
αξιζει η αγορα των qled τωρα που τις εχουν προσφορα με 5 χρονια εγγυηση η να περιμενω bf τελος νοεμβριου?
τι πρεπει να προσεξω στα χαρακτηριστικα?
ποια η διαφορα της q60 με q70?
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

καλησπερα παιδια θελω να παρω τηλεοραση για gaming ,οτε tv αθλητικα ,netflix
αποσταση 2,5 περιπου
αξιζει η αγορα των qled τωρα που τις εχουν προσφορα με 5 χρονια εγγυηση η να περιμενω bf τελος νοεμβριου?
τι πρεπει να προσεξω στα χαρακτηριστικα?
ποια η διαφορα της q60 με q70?

Kαταρχας q70, ειναι καλυτερη τηλεοραση, έχει local dimming ενω η q60 οχι και εχει καλυτερα μαυρα.
Γενικα θες τηλεοραση με freesynch στο variable refresh rate (ειδικα για την επερχομενη γενια gaming) , αυτο το εχουν και οι δυο τηλεορασεις που ανεφερες....η q60 σε καποιο τεστ βγαινει και με ελαφρα καλυτερο response time (αγνωστο γιατι). Καλο θα ηταν να υποστηριζαν και 2.1 HDMI αλλα δεν....αν το χρειαστεις καποια στιγμη ισως να λυνεται με εξωτερικη συσκευη η κατι αναλογο...
Για τα υπολοιπα θα σου πουν οι ειδικοτεροι εδωμεσα.

Δες και ενα τεστ
https://www.rtings.com/tv/tools/com.../782?usage=7318&threshold=0.1#comparison_2446
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

ποιες tv εχουν 2,1hdmi μαλλον ξεφευγουν στις τιμες προς το παρον
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

τι γνωμη εχετε για την lg sm9000?

η 55ara 9010 εχει ενα χιλιαρικο....στα ιδια λεφτα εχει oled ο Κωτσοβολος (Philips 803) αλλα παιρνεις και την q70 με 5ετη δωρο....που ειναι σαφως καλυτερη ειδικα για gaming
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

στις oled με προβληματιζει το burn in,και η samsung δεν παιζει ορισμενα αρχεια ηχου (με soundbar τα παιζει ολα?) απ οτι ειδα δεν εχουν hdmi 2,1 για το μελλον
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

στις oled με προβληματιζει το burn in,και η samsung δεν παιζει ορισμενα αρχεια ηχου (με soundbar τα παιζει ολα?) απ οτι ειδα δεν εχουν hdmi 2,1 για το μελλον
Κοιτα εχω και εγω το ιδιο θεμα με την Σαμσουνγκ που σκεφτομαι την 65αρα....αλλα στην τελικη αμα ειναι να δωσεις ιδια η περισσοτερα λεφτα για χειροτερη τηλεοραση στα υπολοιπα.....παιρνεις ενα android box που παιζει τα αντερα του και θα αναβαθμιζεται για καιρο ακομα, εχεις και kodi και ησυχασες, δινεις 50-80 ευρω, πες πως ηταν ακριβοτερη η τιβι σου κατα 80 ευρω, παλι κερδισμενος εισαι.
Ομως με την q70 παιρνεις VA panel και επισης μιας και εισαι gamer παιρνεις και freesynch που ειδικα για το "gaming του μελλοντος" ειναι must....ok to 2.1 ειναι ενα θεμα, φανταζομαι οτι οταν θα υπαρχει πραγματικη αναγκη του, θα λυθει καπως (ισως με εξωτερικη συσκευη, δεν ξερω).
Απο την αλλη, αν ψαξεις για 2.1 μαλλον θα πας σε ακριβη συσκευη, που για να εχει ΚΑΙ τα υπολοιπα στοιχεια που θες στο gaming...ξεφευγεις.
Θελω να πω...αμα ειναι αντι για ενα χιλιαρικο να δωσεις δυο για να εχεις το "future proof", δωστο τοτε που θα το χρειαζεσαι και παρε μια καινουργια με ενα χιλιαρικο....οταν αυτα που συζηταμε σημερα θα ειναι "basics"..σκεψου για παραδειγμα οτι σημερα με ενα 500αρικο αγοραζεις 4k 65ara (μετρια οκ....) οταν πριν 5 χρονια με τα ιδια λεφτα δεν εβρισκες ουτε full hd 65αρα......η τεχνολογια τρεχει, καποια στιγμη το freesynch και το 2.1 θα ειναι "στανταρακια" και θα πληρωνεις τα 2χιλιαρα για κατι αλλο που σημερα δεν φανταζομαστε
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

κοιτα ειναι ενας μηνας για το bf και ψαχνομαι τωρα για να σταμπαρω τ 2-3 μοντελα και αμα παιξει καλη προσφορα να την τσιμπησω .απο οτι c9 ,e9 ειναι καλες αλλα πανε 2χιλιαρο οπως το ειπες.αλλα πιστευω μεχρι 1χιριακο κανεις την δουλεια σου εξαλλου το ματι δεν τα βλεπει ολα.απλα επειδη θα προβω στ ps5 του χρονου που θα ειναι στανταρ 4κ οχι οπως τωρα μην δωσω τωρα 1χιλιαρικο κ του χρονου θελω να αλλαξω τηλεοραση.κοιτουσα και hisense αλλα δεν εχουμε τα μοντελα εδω.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: αγορα tv 4k ps4 pro

κοιτα ειναι ενας μηνας για το bf και ψαχνομαι τωρα για να σταμπαρω τ 2-3 μοντελα και αμα παιξει καλη προσφορα να την τσιμπησω .απο οτι c9 ,e9 ειναι καλες αλλα πανε 2χιλιαρο οπως το ειπες.αλλα πιστευω μεχρι 1χιριακο κανεις την δουλεια σου εξαλλου το ματι δεν τα βλεπει ολα.απλα επειδη θα προβω στ ps5 του χρονου που θα ειναι στανταρ 4κ οχι οπως τωρα μην δωσω τωρα 1χιλιαρικο κ του χρονου θελω να αλλαξω τηλεοραση.κοιτουσα και hisense αλλα δεν εχουμε τα μοντελα εδω.

Μα δεν νομιζω οτι επειδη μια τιβι δεν θα εχει 2.1 (οι περισσοτερες δηλαδη) δεν θα μπορει να ανταποκριθει στο 4κ του ps5 (ασε που δεν θα ειναι και ολα τα παιχνιδια με τετοια απαιτηση αναλυσης). Δες και εδω παντως για αυτες που ρωτας
https://www.rtings.com/tv/tools/com.../887?usage=7318&threshold=0.1#comparison_2477
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Καλημέρα παιδιά επειδη δεν εχω καταλάβει καλά,
1)η τηλεοραση Q70R από connex tv βγαζει ηχο κανονικα?
2)Από την εφαρμογή Netflix της τηλεόρασης βγαζει ηχο?
3)εχω μια soundbar lg θ την συνδέσω με το ps4 optical και με την tv hdmi;
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Καλημέρα παιδιά επειδη δεν εχω καταλάβει καλά,
1)η τηλεοραση Q70R από connex tv βγαζει ηχο κανονικα?
2)Από την εφαρμογή Netflix της τηλεόρασης βγαζει ηχο?
3)εχω μια soundbar lg θ την συνδέσω με το ps4 optical και με την tv hdmi;


Οι Samsung tvs 2019 και 2018 δεν υποστηρίζουν αναπαραγωγή video με ήχο DTS από τη θύρα usb.
 

nikoskazanakis

Established Member
18 June 2010
166
Οι Samsung tvs 2019 και 2018 δεν υποστηρίζουν αναπαραγωγή video με ήχο DTS από τη θύρα usb.

Μόνο από την usb; Έχω την εντύπωση ότι πλέον δεν υποστηρίζουν DTS γενικώς και ολικώς.
Νομίζω δεν περνάνε καν DTS σε συνδεδεμένη μπάρα, αλλά δεν έχω μπάρα και δεν παίρνω και όρκο...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Γενικά δεν υποστηρίζουν DTS και δεν κάνουν το DTS passthrough ούτε transcoding σε άλλη συσκευή για να το αναπαράγει αυτή
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Γενικά δεν υποστηρίζουν DTS και δεν κάνουν το DTS passthrough ούτε transcoding σε άλλη συσκευή για να το αναπαράγει αυτή
Συγγνώμη δηλαδή αν συνδέσω android box στην τηλεόραση με ενισχυτή δεν θα περνάει ηχος dts;
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: Dts samsung q70

Συγγνώμη δηλαδή αν συνδέσω android box στην τηλεόραση με ενισχυτή δεν θα περνάει ηχος dts;

Σε αυτή την περίπτωση δεν εμπλέκεται ο player της TV. Το box παίζει το αρχείο, όχι η τηλεόραση...
Το box κάνει την αποκωδικοποίηση (ή ο ενισχυτής αν κάνεις passthrough) και η TV απλώς προβάλλει ό,τι παίρνει από την είσοδο HDMI.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Συγνωμη τελικα αξιζει η αγορα αυτης η όχι είναι καθαρα 4κ??? θα δω διαφορα από παλαιοτερη full Hd 55αρα 6500 που έχω??? κυριως τενειες πολύ κ παιχνίδια σπάνια