Προβλημα ήχου Marantz 7013 με Xbox one X

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Καλησπέρα παιδια! εχω ενα πρόβλημα!Εχω ενα ενισχυτή συγκεκριμένα τον Marantz 7013 και εχω σύνδεση πανω το Xbox one X.
Εχω 5.1 ηχεια και οταν του βαζω να παίξει μέσο e ARC Dolby digital έχει καθυστέρηση η εικόνα με τον ηχο!Και ενταξει αυτό το εχω διαβάσει και στο εξωτερικό το εχουν και οι αλλοι αυτό το θέμα κατι παίζει με το Xbox δεν συμβαδίζει με το ARC η τέλος πάντων κατι τέτοιο εχω διαβασει!
Εδω ξέχασα να πω η τηλεόραση που εχω είναι η LG oled C9..
Στο Xbox λοιπόν έχει και επιλογή να το γυρίσω σε DTS,οταν λοιπόν το βάζω εκει για να δω και εκεί εαν έχει καθυστέρηση ο ηχος ενω στον ενισχυτή δείχνει κανονικά ότι βγάζει σήμα DTS X παιζουν μόνο τα 2 μπροστινά με το sub!
Δηλαδή δεν παίζει το κεντρικό και τα πίσω surround,και μάλιστα παίζει και πιο χαμηλα!
Εχω ψαχτει μήνες πριν γραψω εδω εχω κάνει και 2-3 update στο Xbox που εχουν γίνει αλλά το προβλήμα τόσο με το delay στο Dolby digital οσο και στο DTS παραμένουν!!
Υπάρχει κάποια λυση ρε παιδια?εχω πελαγωσει!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η κονσόλα hdmi έχει ώστε να πας απ ευθείας από κει στον ενισχυτή; Σ αυτά τα θέματα γκουρού και όχι μόνο είναι ο Pleo, κάνε υπομονή να δει το νήμα σου αν και το βαλες σε λάθος κατηγορία, εδώ είναι δικάναλος και πρέπει να πάει στον πολυκάναλο οπότε υπομονή μέχρι να γίνει κι αυτό απ τους mod.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν υπάρχει λόγως να παίξεις με ARC.
Απευθείας βάζεις το Xbox στον ενισχυτή και από τον ενισχυτή την εικόνα στην TV σου.

όσο για το φορμά αναπαραγωγής, τι βάζεις ? Ταινία ή game ?
DTS-X σε game γιοκ.
Dolby Atmos σε game έχουν πολύ λίγα.

Στις ταινίες για να έχεις 5.1/Atmos/DTS:X κλπ θα πρέπει στις επιλογές ήχου του Xbox να έχεις ενεργή την επιλογή Pass-Through στα Dolby & DTS.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Δεν υπάρχει λόγως να παίξεις με ARC.
Απευθείας βάζεις το Xbox στον ενισχυτή και από τον ενισχυτή την εικόνα στην TV σου.

Δεν ξέρω την περίπτωση του φίλου αλλά μπορεί να θέλει να συνδέσει την κονσόλα απευθείας στην TV για να ελαχιστοποιήσει το input lag.

Κρίμα πάντως τέτοια ακριβά μηχανήματα (tv κ av receiver) να έχουν θέματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Υπάρχει εδώ και πάρα πολύ καιρό f/w σχετικά με το ALLM (Auto Low Latency Mode) στους Marantz/Denon ειδικά για το gaming. Μάλλον το πρόβλημα πρέπει να αναζητηθεί αλλού.

https://denon-uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6720/~/auto-low-latency-mode

https://marantz-uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6725/~/auto-low-latency-mode

Εγώ προτείνω κατ' ευθείαν την κονσόλα επάνω στον AV και όχι την κονσόλα στην TV και από κει με ARC στον ενισχυτή.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν ξέρω την περίπτωση του φίλου αλλά μπορεί να θέλει να συνδέσει την κονσόλα απευθείας στην TV για να ελαχιστοποιήσει το input lag.

Κρίμα πάντως τέτοια ακριβά μηχανήματα (tv κ av receiver) να έχουν θέματα.

Όταν μιλάμε για gaming σε TV... όσα ελάχιστα ms και να προσθέσει ο καημένος ο ενισχυτής ( που σε HDMI Pass-Through mode ζήτημα να δώσει 2-3ms lag ) η τηλεόραση κάνει όλη τη ζημιά.

Για να πάρει Atmos & DTS:X από ARC θέλει... eARC compatible TV & receiver και φυσικά HDMI 2.1 inputs σε TV & receiver.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Καταρχην να πω συγνωμη που ειχα γραψει το προβλημα μου σε λάθος νήμα!
Οπως τα λεει ο billpeppas!
Τον Δεκεμβρη προσθέτω και 2 ηχεια για Dolby atmos,οποτε το ARC είναι μονόδρομος!Άσε που θέλω όσο τον δυνατόν λιγότερη καθυστέρηση γιατι παιζω αρκετά fps shooter παιχνιδια οποτε και πάλι το ARC μονοδρομος!
Το θεμα δεν είναι μόνο ότι δεν παίζει το DSX αλλά και στο Dolby digital που ειναι μια καλη επιλογή έχει καθυστέρηση ο ηχος,έστω και ελάχιστα το καταλαβαίνω και ειναι εκνευριστικό!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Βillpeppas εγω εχω βαλει 2.1 καλώδιο(της Belkin) μονο απο το Xbox στην τηλεόραση,λες εκεί να είναι το πρόβλημα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρώτ' απ' 'ολα δεν υφίσταται atmos με το ARC. Atmos θα έχεις όταν η τηλεόραση και ο ενισχυτής έχουν eARC. Ο Marantz έχει eARC.

Τώρα σε ό,τι αφορά τη σύνδεση της κονσόλας επάνω στον ενισχυτή κατ' ευθείαν , εκεί θα έχεις Atmos όπως θα είχες συνδέοντας οποιαδήποτε πηγή που έχει τη δυνατότητα να στείλει bitstream atmos.

Δεδομένου ότι στη δεύτερη περίπτωση, εκείνη της σύνδεσης κατ' ευθείαν επάνω στον ενισχυτή AV, θα έχεις επιπλέον και το ALLM δε βλέπω το λόγο να πειραματίζεσαι με το όποιο downmix κάνει η τηλεόραση στον ήχο της συνδεμένης συσκευής επάνω της πριν στείλει τον ήχο στον ενισχυτή.

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις την κονσόλα επάνω στον ενισχυτή κατ' ευθείαν;
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Θα το δοκιμασω απευθείας να το συνδέσω οπως λες!Ο λογος που δεν το κανω γιατι δεν ξερω εαν έτσι θα εχω παραπάνω lag(όπως σου είπα παιζω fps).
Παντως e ARC υποστηρίζει και ο ενισχυτης μου και η τηλεόραση..
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Όλα μια χαρα!!Δουλεύει το DTS και μαλιστα χωρίς ίχνος sound lag!
Τώρα βεβαια ελπιζω να μην ανεβαίνει πολύ από τα 13ms που βγάζει η τηλεόραση μου σε input lag!!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Φίλε billpeppas που το βλέπω εαν ειναι σε passthrough mode?Sorry αλλά είμαι λίγο άσχετος
Πάντως τώρα που το είδα το HDMI pass through mode το εχω στο ΟΝ
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αυτό θες σαν επιλογή.
Αν βάλεις κάποια άλλη θα κάνει/προσθέσει επεξεργασία ο ενισχυτής στο σήμα εικόνας στο HDMI και θα προστεθεί lag.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Έκανα μια τρέλα!Παράγγειλα από εξωτερικό το μηχανημα(leo bodnar), για να μετρήσω το lag της τηλεόρασης μου,να δω εαν βγάζει καταρχην 13ms και ποσό προσθέτει τώρα που εχω συνδέσει τον ενισχυτή ετσι!
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για της συμβουλές σας!
Οταν εχω νέα από το leo bodnar θα σας ενημερώσω..
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Έκανα μια τρέλα!Παράγγειλα από εξωτερικό το μηχανημα(leo bodnar), για να μετρήσω το lag της τηλεόρασης μου,να δω εαν βγάζει καταρχην 13ms και ποσό προσθέτει τώρα που εχω συνδέσει τον ενισχυτή ετσι!
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για της συμβουλές σας!
Οταν εχω νέα από το leo bodnar θα σας ενημερώσω..

Αν ψάξεις στο manual του ενισχυτή εκεί που λέει Audio Delay θα βρεις την λύση.