Τελικος ενισχυτης 4Χ. Εχει μειονεκτηματα σχετικα με ενα 2Χ ; Παιζει κανονικα στερεο ;

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Το μυνημα μου αφορα εναν τελικο ενισχυτη που αφισαρει 4Χ220W στα 4Ω, η 2Χ120 W 8Ω.
Ο ιδιος αναφερεται με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα στα 2Χ (220W η 120W αντιστοιχα)

Για να γινει κατανοητη η ερωτηση μου... επειδη ειμα λειαν επιφυλακτικος και καθολου πεπεισμενος με την αποδωση Ηi Fi απο Ηοme Cinema πολυκαναλων σε δικαναλη audio διαμορφωση, και καθε φορα το αποτελεσμα ηταν μετριοτατο, εδω για τι περιπτωση προκειται ; Γιατι ο ηχος home cinema δεν με ενδιαφερει καθολου.

Δεν αναφερεται πουθενα ως πολυκαναλος αλλα μηπως εχει τα ιδια χουγια ; Οποτε να μην ασχοληθω.

Εαν καταληξω θα ειναι και με τον προενισχυτη του.

Προκειται για τον Linn Akurate 420 και τον προενισχυτη του.

Για πειτε μου καμμια γνωμη. Επαναλαμβανω για καθαρα Αudio stereo χρηση. Κανει ;;;

Μερσι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο οποιοσδήποτε τελικός κατά τη γνώμη μου κάνει για audio χρήση, δεν έχει κάποια σχέση με πολυκάναλο, τα τέσσερα κανάλια προφανώς γεφυρωμένα για δύο δίνουν περισσότερη ισχύ, στο θέμα της προενίσχυσης εκεί ναι σηκώνει συζήτηση για το θέμα απόδοσης σε μουσική, όσο για τα χαρακτηριστικά φαίνεται δυνατός αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις και τι τροφοδοσία έχει και μήπως είναι πολλών ετών και χρήζει recaping.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Linn τετρακάναλο (4x100) χρησιμοποιώ κι εγώ. Ο δικός μου έχει παλμοτροφοδοτικό όμως. Μην ανησυχείς, θα είναι μια χαρα´. Ευκαιρία να δοκιμάσεις και διπλοενίσχυση!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Να υποθεσω οτι μιλαμε για τελικο για hi-fi χρηση οχι για επαγγελματικο? εαν ειναι η πρωτη εκδοχη προχωρα αφοβα και θα δεσει μια χαρα με τον προενισχυτη που εχεις ο οποιος ειναι παρα-παρα πολυ ποιοτικος!:2thumb22sup:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τελικος ενισχυτης 4Χ. Εχει μειονεκτηματα σχετικα με ενα 2Χ ; Παιζει καν

Nαι μονο Hi Fi χρηση.

Thanks :a0210:

Γιώργο αν και δεν βρήκα πολλά στοιχεία για τον ενισχυτή που λές ,αν και το σωστό είναι Linn Akurate 4200,καλό θα ήταν να ακολουθήσεις την πεπατημένη δηλ να τον ακούσεις και μάλιστα αν γίνεται στο σύστημα σου .

Είναι αυτός υποθέτω

https://www.linn.co.uk/speakers-and-amps/power-amps/akurate

Kαι ο πρό είναι αυτός ;


https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Akurate_Kontrol_(Ethernet)

Δεν ξέρω για ποιό λόγο θέλεις να αντικαταστήσεις τον ενισχυτή που έχεις [δεν ξέρω ποιός είναι] ,αλλά μπορεί να μην έχεις το επιδιωκόμενο ηχητικό ταίριασμα με τα ηχεία σου .Η Linn είναι μια εξαιρετική εταιρία ,αλλά μάλλον θα πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο .
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Re: Τελικος ενισχυτης 4Χ. Εχει μειονεκτηματα σχετικα με ενα 2Χ ; Παιζει

Γιώργο αν και δεν βρήκα πολλά στοιχεία για τον ενισχυτή που λές ,αν και το σωστό είναι Linn Akurate 4200,καλό θα ήταν να ακολουθήσεις την πεπατημένη δηλ να τον ακούσεις και μάλιστα αν γίνεται στο σύστημα σου .

Είναι αυτός υποθέτω

https://www.linn.co.uk/speakers-and-amps/power-amps/akurate

Kαι ο πρό είναι αυτός ;


https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Akurate_Kontrol_(Ethernet)

Δεν ξέρω για ποιό λόγο θέλεις να αντικαταστήσεις τον ενισχυτή που έχεις [δεν ξέρω ποιός είναι] ,αλλά μπορεί να μην έχεις το επιδιωκόμενο ηχητικό ταίριασμα με τα ηχεία σου .Η Linn είναι μια εξαιρετική εταιρία ,αλλά μάλλον θα πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο .

Nαι Πετρο, αυτοι ακριβως ειναι.

Σιγουρα αν ειναι να προχωρησω θα τους ακουσω. Τα ηχεια μου Cabasse της "παλιας καλης κοπης" ταιριαζονται ευκολα και αντεχουν πολλα....αλλα θα προσπαθησω να τα παρω μαζι για την ακροαση. Και βεβαια δεν θα μπω σε εξοδα εαν δεν βρω αυτο το κατι, καποιο διαφορετικο στοιχειο στην αναπαραγωγη της μουσικης που να μου κρατησει πραγματικα το ενδιαφερον σχετικα με αυτους που εχω. Γιατι δεν εχω και χωρο πια.
Εχω δυο συστηματα ενισχυσης, εναν Sansui 2X135+W και εναν προ-τελικο Proton 2X100W.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Τελικος ενισχυτης 4Χ. Εχει μειονεκτηματα σχετικα με ενα 2Χ ; Παιζει

Nαι Πετρο, αυτοι ακριβως ειναι.

Σιγουρα αν ειναι να προχωρησω θα τους ακουσω. Τα ηχεια μου Cabasse της "παλιας καλης κοπης" ταιριαζονται ευκολα και αντεχουν πολλα....αλλα θα προσπαθησω να τα παρω μαζι για την ακροαση. Και βεβαια δεν θα μπω σε εξοδα εαν δεν βρω αυτο το κατι, καποιο διαφορετικο στοιχειο στην αναπαραγωγη της μουσικης που να μου κρατησει πραγματικα το ενδιαφερον σχετικα με αυτους που εχω. Γιατι δεν εχω και χωρο πια.
Εχω δυο συστηματα ενισχυσης, εναν Sansui 2X135+W και εναν προ-τελικο Proton 2X100W.

αυτον τον sansui μη τον πουλησεις ποτέ......
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Re: Τελικος ενισχυτης 4Χ. Εχει μειονεκτηματα σχετικα με ενα 2Χ ; Παιζει

αυτον τον sansui μη τον πουλησεις ποτέ......

Αποκλειεται φιλε. Αυτος θα με ακολουθησει μεχρι τελους. Και εχουν περασει ενισχυτες απο τα χερια μου παραλληλα. Γιατι ειμαι περιεργος να παιζω με συγκρισεις σε βαθος χρονου. Σπιτι μου με την ησυχια μου και μουσικη που θελω καθε φορα, δεν κρατουσαν οι αλλοι, η μαλλον δεν τους κρατουσα πολυ.
Ειναι...πως θα το ελεγα, ας το πω ετσι...υπερπληρης.
Σε ολες τις πτυχες και τα ειδη μουσικης... αναλυση, διαυγεια, δυναμη, ανεση, "ζεστασια"...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Τελικος ενισχυτης 4Χ. Εχει μειονεκτηματα σχετικα με ενα 2Χ ; Παιζει

Αποκλειεται φιλε. Αυτος θα με ακολουθησει μεχρι τελους. Και εχουν περασει ενισχυτες απο τα χερια μου παραλληλα. Γιατι ειμαι περιεργος να παιζω με συγκρισεις σε βαθος χρονου. Σπιτι μου με την ησυχια μου και μουσικη που θελω καθε φορα, δεν κρατουσαν οι αλλοι, η μαλλον δεν τους κρατουσα πολυ.
Ειναι...πως θα το ελεγα, ας το πω ετσι...υπερπληρης.
Σε ολες τις πτυχες και τα ειδη μουσικης... αναλυση, διαυγεια, δυναμη, ανεση, "ζεστασια"...

την εξωτερικη του ομορφια που τη βαζεις;; ενα απο τα ωραιοτερα μηχανηματα που εχουν παραχθει ποτέ!
θα σου'λεγα να ξαναβαλεις φωτο να τον χαζεψουμε, γιατι η προηγουμενη στο νημα του Μανου νομιζω, χαθηκε στη ληθη του χρονου...
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Καλησπέρα
Για να μην ανοίξω νέο θέμα,ήθελα γνώμη σχετικά με τελικό ενισχυτή denon Poa-2200.
Τον βρήκα 500 και τα ηχεία μου είναι B&W CM9.
Επειδή για rotel η audiolab πήγαινα αλλά στα 500 το σκέφτομαι.
Τι λέτε;

http://www.amplimos.it/images/Denon POA-2200 Service.pdf


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Καλησπέρα
Για να μην ανοίξω νέο θέμα,ήθελα γνώμη σχετικά με τελικό ενισχυτή denon Poa-2200.
Τον βρήκα 500 και τα ηχεία μου είναι B&W CM9.
Επειδή για rotel η audiolab πήγαινα αλλά στα 500 το σκέφτομαι.
Τι λέτε;

http://www.amplimos.it/images/Denon POA-2200 Service.pdf


Sent from my iPhone using Tapatalk

αμα δει το ποστ σου ο MakisM, θα σου γράψει ολόκληρο σεντόνι για τα πλεονεκτήματά του!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
αμα δει το ποστ σου ο MakisM, θα σου γράψει ολόκληρο σεντόνι για τα πλεονεκτήματά του!

Μη σου πω επί τη ευκαιρία θα ανοίξει και νήμα γι αυτόν.
Πάντως τα ρεύματα τα χει απ ό,τι φαίνεται, καλή τιμή είναι, προσωπικά ναι θα τον έπαιρνα.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
αμα δει το ποστ σου ο MakisM, θα σου γράψει ολόκληρο σεντόνι για τα πλεονεκτήματά του!

Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο,αλλά κάθε άποψη καλοδεχούμενη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Kατα την ταπεινη μου γνωμη Denon (σχεδον) με κλειστα ματια. Οσο σεβασμο κι αν εχω για την Ροτελ νομιζ οτι σε γενικες γραμμες η Ντενον βγαζει πιο "γλυκο" ηχο.

Για Audiolab... ποτε δεν την συμπαθησα.

Ο Denon ειναι και φοβερη κατασκευη. Αλλα για Ροτελ δεν μας ειπες ποιο μοντελο για να συγκρινουμε
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
εγω απο την άλλη, ποτέ δεν αποκλείω μάρκες. μόνο μοντέλα.
και τα μοντέλα πάντα σε σχέση με το κόστος. αν ο poa είναι σε άψογη κατάσταση, ναι με 1000