Πρόβλημα με ένταση.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Καλησπέρα σε όλους...
Προέκυψε το εξής θέμα..Το πρωί κάθισα και έλυσα το σύστημα (όλο το rack) για να καθαρίσω από πίσω και να πετάξω ότι άχρηστο καλώδιο είχε μαζευτεί με την πάροδο του χρόνου ...
Εννοείται πως όταν τα ξανασυνδεσα ήταν πιο καθαρά χωροταξικά σε σχέση με πριν ,καλώδια κλπ, αφού έφυγε όλη η σαβουρα και ξεμπερδεψε η κατάσταση..
Ανοίγοντας όμως τον ενισχυτή και στην προσπάθειά μου να ανοίξω το πετενσιομετρο χωρίς να παίζει μουσική άκουσα ένα θορυβο συνεχόμενο από τα ηχεία,κάτι σαν τακ τακ..(δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς)...Το ίδιο και κατά την μείωση της έντασης...
Στην προσπάθεια μου να εντοπίσω το πρόβλημα,κούνησα λίγο το τροφοδοτικό του phono stage και ο θόρυβος έφυγε αλλά εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι το σύστημα παίζει πιο χαμηλά σε ένταση απ' ότι πριν με λιγότερο punch και δυναμικά..

Εκεί που έπαιζε στο 17 της έντασης δηλαδή τώρα πρέπει να το βάλω στο 25..

Τι μπορεί να φταίει; Οφείλεται σε βραχυκυκλωμα η σε κάτι άλλο;

ΥΓ..Κατά την διάρκεια της διαδικασίας έλυσα τα πάντα εκτός από τα καλώδια των ηχείων...Εννοείται πως ο ενισχυτής ήταν κλειστός από την τροφοδοσία..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Οτι δεν χαλαει δεν το πειράζεις.....ας πρόσεχες!:grinning-smiley-043
Μαλλον κανα rca θα σου κανει την ζημια.
Αλλά να παίζει πιο σιγά??
Παράξενο!
Εκτός ρε Σπυρετο και αν, με το που κούνησες το τροφοδοτικό του phono ,έγινε καμμία ζημιά στα σωθικά του.
Με όλες τις πηγές στο κάνει?
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Οτι δεν χαλαει δεν το πειράζεις.....ας πρόσεχες!:grinning-smiley-043
Μαλλον κανα rca θα σου κανει την ζημια.
Αλλά να παίζει πιο σιγά??
Παράξενο!

Τα καλώδια σε πρώτη φάση είναι σωστά...
Rca έχω μόνο στο phono και από dac σε ενισχυτή..Λες να φταιει αυτό; Δεν είναι θωρακισμένα;
Το πικάπ δεν το έχω βάλει να παίξει ακόμα..Αν έχω συνδέσει κάτι λάθος εκεί ;
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Σπυρο,στο παρουσιαζει σε ολες τις εξοδους ή μονο με το πικαπ (επειδη εγραψες οτι κουνησες το phono)?

Τώρα είμαι δουλειά..Το πικάπ δεν το έβαλα να παίξει..Μου κάνει εντύπωση ...Υπάρχει περίπτωση να έπαιζε λάθος πριν κάνω την τραμπα; Ρωτάω επειδή πριν επικρατούσε το χάος ενώ τώρα είναι όλα πιο "καθαρά".
Edit..Το πρωί έβαλα μόνο το cd να παίξει και το internet radio...Και τα δύο είναι συνδεδεμένα στο dac.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Τις φασεις τις κοιταξες?

Πανο δεν τα έβγαλα τα βασικά καλώδια ρεύματος από το πολυμπριζο...Μόνο τα περιφερειακά (tv κλπ)...

Από πού να ξεκινήσω δεν ξέρω..
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Ξανακοιτα τις επαφες μη τυχον και δεν εχουν κουμπωσει σωστα,οπως λεει και ο Μιχαλης.
Μετα...βλεπουμε...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Ξανακοιτα τις επαφες μη τυχον και δεν εχουν κουμπωσει σωστα,οπως λεει και ο Μιχαλης.
Μετα...βλεπουμε...

Αυτό θα κάνω...Σε πρώτη φάση θα ξεσυνδεσω το phono μπας και είναι εκεί το πρόβλημα...Αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο είναι ο βομβος που άκουσα στην αρχή.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Το καλώδιο τροφοδοσίας του phono εννοείς; Ο επιλογέας του ενισχυτή ήταν στο cd.

Κατσε ειχες τον ενισχυτη στο cd αλλα ο βομβος διορθωθηκε οταν κουνησες το phono?
wtf?:flipout:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Κατσε ειχες τον ενισχυτη στο cd αλλα ο βομβος διορθωθηκε οταν κουνησες το phono?
wtf?:flipout:
Ναι βρε,μπορεί να ακουμπούσε σε άλλο καλώδιο..
Δεν ξέρω.Μπορει να κυκλοφορεί κανένα φάντασμα στο σπίτι. :)
Θενκς για την βοήθεια..Ο μόνος τρόπος είναι να κάνω από την αρχή ,μια-μια τις συνδέσεις.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Σιγα τη βοηθεια ρε...Απλα ειναι δυσκολο να συγκεντρωθω οταν εχουμε χασει στο μπασκετ...:icon15:

Ξεκινα απο την αρχη και τσεκαρε και τα καλωδια μην την εχει ακουσει κανενα rca...

Aν ειναι ολα καλα και ξανακανει τα ιδια,θα φταινε τα σατανιστικα που ακους...:flipout:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Σιγα τη βοηθεια ρε...Απλα ειναι δυσκολο να συγκεντρωθω οταν εχουμε χασει στο μπασκετ...:icon15:

Ξεκινα απο την αρχη και τσεκαρε και τα καλωδια μην την εχει ακουσει κανενα rca...

Aν ειναι ολα καλα και ξανακανει τα ιδια,θα φταινε τα σατανιστικα που ακους...:flipout:

Τι έγινε; Δεν καθάρισε ο Cherry; :flipout:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ένταση.

Τι έγινε; Δεν καθάρισε ο Cherry; :flipout:

Ναι,τα λουκανικα στην καντινα απ'εξω....Δεν εμεινε ρουθουνι...
Σημερα δεν ηταν γηπεδο το Σεφ,μαντρα οικοδομων ηταν...μιλαμε για τουβλα απο τα διπλα,τα μπατικά...:flipout:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Σπυρο, τωρα ειδα το νημα.
αν ακουσες βομβο απο τον ενισχυτη σε αλλη πηγη πλην του phono...
πες μου αν το καλωδιο ρευματος ειναι αποσπωμενο και τριπολικο.
σε αυτη την περιπτωση, δλδ αν ο ενισχυτης σου γειωνεται στο δικτυο, με το κουνημα εκοψες για λιγο την γειωση και γι'αυτο βουιξε.
αν εγινε ετσι, πρεπει να τσεκαρεις αν τα πιν του IEC στον ενισχυτη ειναι σταθερα στην θεση τους, ή αν καποιο κουνιεται σαν δοντι ετοιμο να πεσει.
αλλη περιπτωση καποιο rca ή βυσμα rca με προβλημα. κοβει-δινει το αρνητικο.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Σπυρο, τωρα ειδα το νημα.
αν ακουσες βομβο απο τον ενισχυτη σε αλλη πηγη πλην του phono...
πες μου αν το καλωδιο ρευματος ειναι αποσπωμενο και τριπολικο.
σε αυτη την περιπτωση, δλδ αν ο ενισχυτης σου γειωνεται στο δικτυο, με το κουνημα εκοψες για λιγο την γειωση και γι'αυτο βουιξε.
αν εγινε ετσι, πρεπει να τσεκαρεις αν τα πιν του IEC στον ενισχυτη ειναι σταθερα στην θεση τους, ή αν καποιο κουνιεται σαν δοντι ετοιμο να πεσει.
αλλη περιπτωση καποιο rca ή βυσμα rca με προβλημα. κοβει-δινει το αρνητικο.

Λοιπόν..Όταν τελείωσα με τις συνδέσεις άνοιξα τον ενισχυτή και τον χαμήλωσα αμέσως γιατί όταν τον ανοίγεις από το κουμπί της τροφοδοσίας πάει κατευθείαν στο 30.(79 είναι το maximum)..
Στην προσπάθεια μου να χαμηλώσω την ένταση άκουσα ένα ανεπαίσθητο τακ τακ σαν να χτυπάς απαλά με το νύχι με μετρονομικη ακρίβεια ένα πακέτο τσιγάρα..Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς..Νομίζω ότι είχε και ένα απαλό φύσημα στο backround..Προσπάθησα να δώσω λίγο ένταση ξανά πάλι το ίδιο ..Το επόμενο βήμα ήταν να τσεκαρω τα καλώδια τα οποία ήταν όλα σωστά..Ο ενισχυτής ήταν στο cd (rca όχι balanced)...

Μια παρατήρηση...Στις αλλαγές που έκανα ,τοποθέτησα το τροφοδοτικό του phono δίπλα απο εκεί που περνούν τα καλώδια του dac για τον ενισχυτή.Δεν ακουμπούσαν ομως...Αυτός ήταν ο λόγος που μετακίνησα λιγάκι το τροφοδοτικό..Καλά,πες ότι ο βομβος προήλθε από εκεί,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ιστορία με την ένταση . .
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,508
Ministry Of Silly Walks
Edit..Το καλώδιο του ενισχυτή είναι αποσπώμενο τριπολικο αλλά τον ενισχυτή δεν τον έβγαλα καθόλου από το ρεύμα ...Ούτε και το πολυμπριζο εκείνο που καταλήγει το καλώδιο ρεύματος του ενισχυτη..Απλά το έκλεισα από τον διακόπτη ,δλδ με άλλα λόγια δεν ήταν στο stand by...Τα υπόλοιπα καλώδια ρεύματος τα έβγαλα από τα μηχανήματα αλλά όχι από το πολυμπριζο για να μην ψάχνω πάλι τις φασεις...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Μήπως αυτός ο θόρυβος προέρχεται από το πλατώ του πικ απ ; μήπως κατά λάθος γυρνάει στον αέρα ή το έχει μπλοκάρει κάτι ;
Ο περιοδικός θόρυβος που περιγράφεις μοιάζει σαν το τέλος των δίσκων βινυλίων που γυρνάει ατέρμονα .Ρίξε -αν θέλεις -μια ματιά εκεί .