Μή ίδιας διατομής - μάρκας καλώδια σύνδεσης ηχείων 5.1 - υπάρχει μεγάλο πρόβλημα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Γεια σας.
Έχω έναν Denon AVRX2400H 7.2
Σύστημα ηχείων 5.1 (Δυο μπροστινά Jamo S416, δυο πίσω Warfedale Diamond 9.0, ένα κεντρικό Warfedale Diamond 8.0 και το woofer, Yamaha YST SW030)
Σαν καλώδιο σύνδεσης είχα πάρει ένα καλό καλώδιο , αρκετά χοντρό κι ακριβό από το ΝΑΚΑ

Μετακόμισα και τα νέα μήκη και οι διαστάσεις του χώρου δεν ταιριάζουν στα καλώδια που έχω. Θέλω περισσότερο μήκος καλωδίων Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το ίδιο καλώδιο εδώ που μένω τώρα.

Τι λύσεις έχω;

1. Βάζω συμπλήρωμα καλωδίου - ότι νάναι- πολύκλωνο μεν αλλά μικρότερης ή μικρής διατομής;

2. "Πετάω" όλο το παλιό καλώδιο και βάζω καινούργιο καλώδιο - ίδιο σε όλα τα ηχεία;

Αν εφαρμόσω την προσθήκη τσόντας διαφορετικού καλωδίου, όπου δε φτάνει το υπάρχον καλώδιο, θα έχω μεγάλες ηχητικές - ποιοτικές απώλειες;

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο δικτυακό μαγαζί, με καλό καλώδιο αλλά σε προσιτή τιμή; Δε θέλω χρυσά καλώδια! :)

THNX

ΥΓ. Αν θελήσω να κάνω το 5.1 σύστημα ηχείων με τα υπάρχοντα ηχεία, σε 7.2 (που είναι ο ραδιοενσχυτής Denon AVRX2400H 7.2) ποια άλλα 3 ηχεία πρέπει να αγοράσω ώστε να "δέσουν" όλα;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
1. Κανένα από τα μήκη δεν ταιριάζουν;
2. Και δεν παραγγέλεις το ίδιο μέσω ίντερνετ; PROEL σου έδωσε ο Νάκας; Δεν είναι δύσκολο να βρεθούν.
3. Αν δεν γίνεται τίποτα, τι να κάνουμε βάλε προεκτάσεις...
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
1. Κανένα από τα μήκη δεν ταιριάζουν;
2. Και δεν παραγγέλεις το ίδιο μέσω ίντερνετ; PROEL σου έδωσε ο Νάκας; Δεν είναι δύσκολο να βρεθούν.
3. Αν δεν γίνεται τίποτα, τι να κάνουμε βάλε προεκτάσεις...

Στο site του Νάκα, δεν τα έχει τώρα. Τα πήρα γύρω στο 2008-2010... Άσπρο: Κυκλικό με μαύρη γραμμή (το θετικό δηλαδή)+τετραγωνισμένο (το αρνητικό) . Αρκετά "χοντρό" και πολύ πολύκλωνο! θα έλεγα από 3 χιλιοστά ως 5 χιλιοστά πάχος κάθε καλώδιο. (κάθε υποκαλώδιο δηλαδή). Αν μπορέσω θα το φωτογραφήσω αργότερα και θα το ανεβάσω.

Δηλαδή, λες ότι οι "ενώσεις/προσθήκες με άλλη διατομή δεν ειναι τόσο "σοβαρή υπόθεση" ούτε θα πάθει ζημιά κάποιο ηχείο ή ο ενισχυτής!
Το κατάλαβα σωστά;

(Ψάχνοντας σε διάφορα φόρα για σχετικά θέματα, είδα ότι παίζουν αρνητικό ρόλο τα μεγάλα μήκη καλωδίων καθώς και το ότι πρέπει να είναι ίσες οι αποστάσεις (μήκη) των καλωδίων των ζευγαριών ηχείων! Μα... όσοι έχουν μικρά σπιτάκια-δωματιάκια, με τα πλαστικά κανάλια και τις πόρτες - παράθυρα και άλλα εμπόδια, κάνουν ζικ ζακ.... πώς να βγούν ισομήκη; )
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Α, το θυμάμαι αυτό. Παρά ήταν χοντρό, πώς το λύγισες μέσα σε κανάλια; Εγώ διάλεξα ένα αρκετά εύκαμπτο με έξι κλώνους. Το πέρασα από το κεντρικό κανάλι μέχρι πίσω, αλλά όταν έφτασα πίσω αφαίρεσα την εξωτερική επένδυση και χώρισα τα 3 ζευγάρια για το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής.
Φυσικά αν κάνεις εγκατάσταση από κανάλια είναι δύσκολο να βγαίνουν ισομήκη τα καλώδια. Οπότε δεν έχεις επιλογή, θα είναι ανισομήκη. Για βλάβη, μην το φοβάσαι. Αν μπορείς να ενώσεις τα δικά σου μεταξύ τους σε μερικά ηχεία και να βάλεις τα καινιούργια μόνα τους πχ στα πίσω ή στα εμπρός κανάλια θα είναι πιο πρακτικό αφού θα έχεις λιγότερες κολλήσεις. Θα μπορούσες επίσης να τραβήξεις ένα νέο με τέσσερεις κλώνους ως πίσω και μετά να συνδέσεις τα δικά σου.
Για καλώδια σε κουλούρα υπάρχουν δυο "στανταράκια": Belden και Mogami. Θα τα βρεις σε διαφορετικές διατομές, αλλά μην υπερβάλλεις με 4mm όπως είναι αυτό που έχεις, το 2.5mm είναι ήδη μεγάλη διατομή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπική μου άποψη μη μπλέξεις με διαφορετικά καλώδια, ενώσεις και διαφορετικές διατομές, πάρε τα μέτρα που θες σ ένα οικονομικό καλώδιο διατομής 1,5άρι κι είσαι οκ.
Για τα ηχεία γνώμη μου να βρεις τα αντίστοιχα είτε απ τη μία είτε απ την άλλη μάρκα και κάνε τα όλα σετ ώστε να χεις ηχητική προ πάντων αλλά και αισθητική ομοιομορφία.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Προσωπική μου άποψη μη μπλέξεις με διαφορετικά καλώδια, ενώσεις και διαφορετικές διατομές, πάρε τα μέτρα που θες σ ένα οικονομικό καλώδιο διατομής 1,5άρι κι είσαι οκ.
Για τα ηχεία γνώμη μου να βρεις τα αντίστοιχα είτε απ τη μία είτε απ την άλλη μάρκα και κάνε τα όλα σετ ώστε να χεις ηχητική προ πάντων αλλά και αισθητική ομοιομορφία.

δεν πολυκατάλαβα στο 7.2....
χρειάζομαι δυο woofer; τα άλλα δυο ηχεία που θα προσθέσω είναι τύπου surround ;

αυτά που έχω ήδη είναι "αρχαία ηχεία"! ούτε στα μεταχειρισμένα τα βρίσκω!

στην ουσία, στα 3 καινούργια του 7.2, πέρα από θέματα αισθητικής, λαβαίνω υπόψη μου, τί? τα ομ, τα watt;

btw υπήρχε παλαιότερα, προ 7-8 ετών, ένα γερμανικό σιτε με καλομεταχειρισμένα hifi σε καλές τιμές. μήπως θυμάστε το λινκ; να δω τι παρόμοιο υπάρχει με τα ήδη δικά μου!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα δύο γούφερ εξαρτώνται απ το μπάτζετ που διαθέτεις, εγώ εννοούσα απ τις δύο μάρκες των ηχείων που έχεις να ψάξεις να βρεις αν υπάρχουν τα υπόλοιπα του σετ και σ όποια απ τις δύο βρεις πάρτα και πούλα τ άλλα. Το ιδανικό θα ήταν να τα πουλήσεις όλα και να πας για καινούριο σετ απ την αρχή, όλα όμως επαναλαμβάνω εξαρτώνται απ το μπάτζετ που διαθέτεις, άρα για τι ποσό μιλάμε;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
1. Κανένα από τα μήκη δεν ταιριάζουν;
2. Και δεν παραγγέλεις το ίδιο μέσω ίντερνετ; PROEL σου έδωσε ο Νάκας; Δεν είναι δύσκολο να βρεθούν.
3. Αν δεν γίνεται τίποτα, τι να κάνουμε βάλε προεκτάσεις...

Η γνωμη μου παρε ενιαιο καλωδιο απο αυτα που τα πουλανε με το μετρο για να εχεις και μπακ-απ (υπαρχουν και ποιοτικα σε λογικες τιμες) δεν λεω να παρεις τα τελειως απλα (μαυρο-κοκκινο τα πολυ λεπτα) -bye-
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Τα δύο γούφερ εξαρτώνται απ το μπάτζετ που διαθέτεις, εγώ εννοούσα απ τις δύο μάρκες των ηχείων που έχεις να ψάξεις να βρεις αν υπάρχουν τα υπόλοιπα του σετ και σ όποια απ τις δύο βρεις πάρτα και πούλα τ άλλα. Το ιδανικό θα ήταν να τα πουλήσεις όλα και να πας για καινούριο σετ απ την αρχή, όλα όμως επαναλαμβάνω εξαρτώνται απ το μπάτζετ που διαθέτεις, άρα για τι ποσό μιλάμε;


Είναι τόσο χαμηλό, που ντρέπομαι να το γράψω δημόσια!

Κάθε χρόνο, βγαίνουν τόσα καινούργια που δεν προλαβαίνω να κάνω όνειρα! Π.χ. ο denon που έχω, έχει "λέει" το σύστημα HEOS. Τι είναι αυτό; Κάθε δωμάτιο θα έχει τη δική του μουσική; Πρώτα πρέπει να μάθω τι είναι.... μετά να δω τον απαραίτητο εξοπλισμό... αυτόν που θα το στήσει ... κλπ κλπ

Καταλαβαίνεις λοιπόν.... όταν με ρωτάς για budget, παθαίνω διαταραχή λόγω ολιγοφραγκίας! Πότε και πώς θα τα δοκιμάσουμε όλα αυτά;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα μηκη που εχεις σιγουρα φτανουν να εξυπηρετησουν τη μπροστα τριαδα. Χρησιμοποιησε τα εκει. Για τα πισω, προσπαθησε να βρεις ιδιο ενιαιο καλωδιο. Αν δε βρεις, ε, ενταξει, δεν εγινε και τπτ... Ειδικα αφου σε βλεπω να εχεις ανομοιομορφια στα ηχεια.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
οκ. Δώσε μου ένα λινκ με το καλώδιο που προτείνεις. Δηλαδή ποιοτικό σε λογική τιμή!
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Αυτο ειναι καλο. Αλλα μακρυα απο ρευματα. Τουλαχιστον 30 cm.

εννοείς ρεύματα δεη... πρίζες κλπ.
οκ , αυτό (το "μακριά") στο μέτρο του δυνατού κι εφικτού.

Στο καλώδιο που μου υπέδειξες, ενώνω τις γυμνές καταλήξεις του με τις φίσες σύνδεσης των ηχείων και του ενισχυτή. οκ? ή χρειάζομαι τίποτε εδικούς αντάπτορες και τα τέτοια;

ΥΓ. Όπου το καλώδιο χρειάζεται να περάσει από το πάτωμα (και τη μοκέτα ή το χαλί). έχει βγει κανένα καινούργιο αντικείμενο - καλύτερο από το πλατύ ημικυκλικό αλλά χαμηλό πλαστικό κανάλι ώστε να περάσω το καλώδιο για τα πίσω ηχεία και να μη "σμποδιστεί" κανένας και πέσει και τα ξηλώσει... ;
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Αυτό τσιμπάει στην τιμή! το προηγούμενο είναι πολύ φτηνότερο!

οκ προσανατολίστηκα, καλύφθηκα αρκετά στις ερωτήσεις μου.
Σας ευχαριστώ όλους.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Είναι τόσο χαμηλό, που ντρέπομαι να το γράψω δημόσια!

Κάθε χρόνο, βγαίνουν τόσα καινούργια που δεν προλαβαίνω να κάνω όνειρα! Π.χ. ο denon που έχω, έχει "λέει" το σύστημα HEOS. Τι είναι αυτό; Κάθε δωμάτιο θα έχει τη δική του μουσική; Πρώτα πρέπει να μάθω τι είναι.... μετά να δω τον απαραίτητο εξοπλισμό... αυτόν που θα το στήσει ... κλπ κλπ

Καταλαβαίνεις λοιπόν.... όταν με ρωτάς για budget, παθαίνω διαταραχή λόγω ολιγοφραγκίας! Πότε και πώς θα τα δοκιμάσουμε όλα αυτά;

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι εχεις ετοιμο 5,1 οποτε μην αγχωνεσαι την δουλεια σου τι κανεις μην σε παιρνει απο κατω απο εκει και περα σιγα-σιγα μαζεψε λεφτα και επενδυσε σε ενα καλο σαμπ!!! η αρχη εχει γινει!!:a0210:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
χαμογελάει...
αλλά μην βιάζεσαι τόσο να απαντάς οπουδήποτε....
άσε κάτι να πέσει κάτω.
Ίσως κάποια πράγματα διευκρινιστούν παρακάτω.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
οκ μου άρεσε αυτό που έγραψες, σε ελεύθερη απόδοση το κατάλαβα ως εξής: έγινε η αρχή (το μισό του όλου)... ή υπάρχουν και δυσκολότερα....