Πρόβλημα με denon avr-x2500h

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Καλημέρα σε όλους. Εδώ και λίγο καιρό ο ενισχυτής κλείνει ξαφνικά. Στην αρχή το έκανε όταν άκουγα μουσική για αρκετή ώρα. Τώρα το κάνει και στις ταινίες. Σήμερα σε διαστημα μιας ωρας έκλεισε 2 φορές. Όλο αυτό το καιρό τον είχα σε ράφι ελεύθερο από πάνω και πλάγια. Σήμερα λόγω αγοράς τηλεόρασης μπήκε σε ράφι ανοιχτό μπρος πίσω και από πάνω έχει αέρα 12 πόντους. Του έβαλα και 2 12ρια ανεμιστήρακια να τραβάνε τον αέρα εξω. Ηχεία έχω μπροστά dali zensor 3 και το κεντρικό της ίδιας σειράς, πίσω έχω κάτι πάλια b&w dm 6xx δεν θυμάμαι. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου πριν το πάω στο service;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα, το νήμα μεταφέρθηκε στις βλάβες μιας και γι αυτό πρόκειται.
Να ρωτήσω τώρα εγώ, σε τι ένταση το κάνει αυτό; Εχεις δοκιμάσει σε πιο χαμηλή ένταση; Υπογούφερ υπάρχει στο σύστημα; Τι αποκοπή έχεις βάλει όσον αφορά στις χαμηλές στον ενισχυτή;
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Το κάνει και σε πολύ χαμηλή ένταση. Υπογουφερ υπάρχει ένα 12αρι Koda ρυθμισμένο η αποκοπη στα 80.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με denon avr-x2500h

Το κάνει και σε πολύ χαμηλή ένταση. Υπογουφερ υπάρχει ένα 12αρι Koda ρυθμισμένο η αποκοπη στα 80.

Αν στο κάνει και σε πολύ χαμηλή ένταση έχεις σίγουρα πρόβλημα που πρέπει να το κοιτάξει ηλεκτρονικός. Οσο για τις ρυθμίσεις δεν κατάλαβα, το υπογούφερ έχεις ρυθμίσει στο 80 ή απ τον ενισχυτή τα ηχεία κομμένα απ τους 80 κύκλους και κάτω δηλωμένα small;
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Έλεγα να τον πάω αντιπροσωπεία γιατί είμαι εντός εγγύησης. Ούτε χρόνο δεν τον έχω.Μήπως πρέπει να δηλώσω τα ηχεία 6ομ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στην αντιπροσωπεία κατά τη γνώμη μου μια και τυχαίνει και τα ηχεία να είναι της ίδιας αντιπροσωπείας.
Εκεί θα σου πουν καλύτερα και επιπλέον λόγω σχετικά πολλών ίδιων σετ με denon ενισχυτή και ηχεία Dali που θα έχουν δει, θα γνωρίζουν ακριβώς από που θα προέρχεται το πρόβλημα.
Εξ' άλλου δύο χρόνια εγγύηση έχει ο ενισχυτής εφ' όσον είναι αγορασμένος από Ελλάδα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με denon avr-x2500h

Έλεγα να τον πάω αντιπροσωπεία γιατί είμαι εντός εγγύησης. Ούτε χρόνο δεν τον έχω.Μήπως πρέπει να δηλώσω τα ηχεία 6ομ;

Αν είναι εντός εγγύησης εννοείται να τον πας εκεί να δούμε τι συμβαίνει, τα Dali δηλώνουν 6Ωμ οπότε δήλωσέ τα και δοκίμασε ξανά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
OK, service το λοιπόν. Το bias θα είναι στο θεό. Λογικά θα στο φτιάξουν και δεν θα ξαναέχεις πρόβλημα.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Σημερα μιλησα με το service της denon.Μου ειπαν οτι στο μενου εχει μια επιλογη auto stand by που μαλλον κατα λαθος εχει ενεργοποιηθει.Ξερει κανεις που το βρισκω αυτο?