65αρα για ταινίες κυρίως

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Καλησπερα. Εδω και 10 περιπου χρονια εχω μια 40αρα samsung. Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παρω μια μεγαλυτερη.

Η χρηση της ειναι κατα 99% ταινιες απο kodi (αυτη τη στιγμη kodi, παλαιοτερα φλασακι usb, στο μελλον δε ξερω τι).
Μια στο τοσο βλεπω κανενα αγωνα.
Η συζυγος βλεπει και αυτη μια στο τοσο καμια εκπομπη στο nova καναλια σε hd αναλυση.
Αυτη τη στιγμη εχω vdsl 50 (σηκωνει και 4k μαλλον αναλυση)

Σας βαζω ενα σχεδιαγραμμα του χωρου οπως θα γινει και μια φωτογραφια. Στη φωτογραφια θα αλλαχθει το επιπλο tv με γωνιακο οπως στο σχεδιαγραμμα. Σκεφτομαι η τηλεοραση να τοποθετηθει με ελαφρια κληση για να βλεπω απο τη γωνια του καναπε. Εκει ειναι η θεση μου και διπλα αριστερα καθεται η συζυγος.

Δηλαδη οπως το σκεφτομαι θα βλεπουμε χωρις ιδιαιτερα μεγαλες γωνιες
Η αποσταση απο τα ματια μου μεχρι το μεσο της οθονης θα ειναι 3.10 , λιγο μικροτερη της συζυγου.
Σκεφτομαι για 65. Η 65 χωραει ακριβως στον τοιχο διπλα στο τζακι και δε περισσεύει εκατοστο αλλα αφου θα την βαλω πλαγια ισως να παιρνει και λιγο μεγαλυτερη αλλα νομιζω οτι δε θελω μεγαλυτερη. Πεφτει ηδη πολυ γκρινια για την 65αρα και εχει πεσει βετο. Μεχρι 55 λεει αλλα θα την βαφτισω 55...

Ηχος δε με απασχολει. Ισα ισα με εκνευριζει η μεγαλη ενταση και τον εχω πολυ χαμηλα.
Τι λετε; va πανελ;

διαβασα για προβληματα σε διαφορες σε φωτισμο σε υποτιτλους. Δε θα ηθελα τετοιο προβλημα.
Επισης οτι καποιες δε παιζουν ολα τα αρχεια απο φλασακι. Καλο θα ηταν να παιζει απροβληματιστα τουλαχιστον τα περισσοτερα

Κοστος στην αρχη ελεγα για καποιες των 800-900 αλλα καταλαβα οτι δεν εχουν va. Λεω αν αξιζει τη διαφορα να παω μεχρι 1200, αντε 1300 ευρω. Υπαρχει κατι που να καλυπτει τα ανωτερω;

Δε βιαζομαι. Περιμενω μεχρι bf; Και περισσοτερο αν χρειαζεται

Για πειτε καμια ιδεα-προταση....
Ευχαριστω εκ των προτερων



3dc1f3c969d450e8ec0db656e51d0f01.jpg
07701ed23dfadb1d00758c76a3e02cc0.jpg
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ έχω HiSense με VA panel στις 55" και είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα. Όχι όμως κι από το smart κομμάτι, οπότε εκεί πρέπει να δεις αν θα σε βολέψει για τις λειτουργίες που θέλεις.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 65άρα, για ταινίες κυρίως

Γωνιακός καναπές και μικρές γωνίες θέασης είναι λίγο αντιφατικές έννοιες... Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν κάποια μοντέλα LCD με VA panels εντός budget, στις 65", αν και μπορεί να πετύχεις καλύτερα τον επόμενο μήνα. Για παράδειγμα, Samsung RU7xxx.
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.
2 ατομα ειμαστε. Αν ερθουν επισκεπτες ε.... οπως βλεπουν.
Θελω τις 350 μερες το χρονο να πιασω. Τις υπολοιπες δε πειραζει ...