Αγορά Laptop με οθόνη 15,6" 4K UHD OLED για TV και όχι μόνο....

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Θέλω να αγοράσω σε Day one το Laptop: https://www.asusplus.gr/gr/zenbook-...nner&utm_campaign=zenbook-produo-ux581-gr-edm
Επειδή είναι το 1ο laptop με Oled οθόνη, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας αν συμφέρει η αγορά του, μιας και η οθόνη του διατρέχει τον κίνδυνο του Burn in?
Υ.Γ. Παρακαλώ τον moderator να μην μετακινήσει το θέμα μου μιας και η χρήση του θα είναι και για TV....
(+1 όσοι κατάλαβαν)
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Θα είσαι early adopter με ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό. Σε αντίθεση με τις OLED τηλεοράσεις που υπάρχουν στην αγορά για 6 χρόνια και έχουν γίνει άπειρα τεστ για burn in, για τις OLED οθόνες σε laptop δεν έχει γίνει κανένα τεστ σε μακροχρόνια χρήση.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Διάφοροι γνωστοί youtubers που έχουν δοκιμάσει burn-in test σε laptop με OLED οθόνες, δεν έχουν αναφέρει προβλήματα...
Τσέκαρε κάποια reviews του Dave Lee
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Θα είσαι early adopter με ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό. Σε αντίθεση με τις OLED τηλεοράσεις που υπάρχουν στην αγορά για 6 χρόνια και έχουν γίνει άπειρα τεστ για burn in, για τις OLED οθόνες σε laptop δεν έχει γίνει κανένα τεστ σε μακροχρόνια χρήση.
Αυτή η σκέψη σου με βασανίζει από την πρώτη στιγμή που είδα το laptop ....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Η οθόνη είναι κατασκευής Samsung...

Από προσωπική εμπειρία, οθόνη AMOLED της Samsung σε ταμπλέτα του 2014, με το φως ορισμένο στα 170 nits και κύρια χρήση για σερφάρισμα, πρωτοεμφάνισε κάποιο ίχνος από τις στατικές ενδείξεις της μπάρας του android και του chrome, μετά από 4,5 χρόνια. Το εν λόγω ίχνος, γίνεται ορατό μόνο με καρτέλες ελέγχου και για την ώρα δεν είναι αντιληπτό σε κανονική λειτουργία ακόμα...

https://avclub.gr/forum/showthread....να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED/page17

Απ' ό,τι βλέπω, η οθόνη του laptop, έχει αρκετά μεγαλύτερα μπλε sub-pixels σε σχέση με τα κινητά και tablet, οπότε θεωρητικά ίσως να είναι ακόμα πιο ανθεκτική...
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Διάφοροι γνωστοί youtubers που έχουν δοκιμάσει burn-in test σε laptop με OLED οθόνες, δεν έχουν αναφέρει προβλήματα...
Τσέκαρε κάποια reviews του Dave Lee
Μα είναι κάποιοι συμφορουμίτες που σου ανοίγουν το μυαλό με κάτι ωραία site που μας προσφέρουν....
Σας ευχαριστούμε...
Πάντως περιμένω και τους άλλους ειδήμονες μέσα εδώ να καταθέσουν την άποψή τους...για να δούμε σε ποια σκέψη θα καταλήξουμε...
 

etien4

Established Member
24 January 2015
184
Άμα αποφασίσεις να το πάρεις με το καλό το πράγμα βάλε ένα καλό screen saver ανά 2-3 λεπτά αδράνειας!από τιμή τι παίζει?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Οι τιμές των 2 μοντέλων βρίσκονται εδώ. Σε πρώτη φάση....
https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=ux581
Άραγε τι θα ισχύει τέλη Νοεμβρίου?
.....
'Ωστε Σάμσουνγκ η οθόνη!!!! Χμ... αυτή τώρα μπαίνει στην κατασκευή των πάνελ ολεντ για τηλεοράσεις...με την τεράστια επένδυσή της...
λέτε να κρατάει η εμπειρία της από τα τηλέφωνα? Κάτι μου βρωμάει....
Πάντως περιμένω τις απόψεις κι άλλων έμπειρων φίλβων εδώ μέσα...για να δω "τι εστί" αυτή η οθόνη... Φαντάζεστε ότι κληρονομεί τα προβλήματα των ολεντ των τηλεοράσεων, λάπτοπ, κινητών ή θα προμηνύει κάτι άλλο? (θάθελα ε??)
Υ.Γ. ¨Εκτός θέματος"... Λάκη πρωτότυπο το λογότυπό σου....χμ...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
H Samsung, είναι ο νούμερο 1 κατασκευαστής οθονών OLED μικρού μεγέθους. Στα μεγάλα μεγέθη είναι που έχει πρόβλημα... :p

Οι οθόνες που άρχισε φέτος να κατασκευάζει για laptop, βγαίνουν από τις ίδιες γραμμές παραγωγής 6,5 γενιάς, που βγάζουν και τις οθόνες της για κινητά και ταμπλέτες...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Η δεύτερη οθόνη βέβαια είναι IPS... Σε αυτή την τιμή, έπρεπε να είναι OLED και αυτή...
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Έχει βγάλει και η Dell το xps 15, με OLED οθόνη, στα αρνητικά η ενεργοβορα οθόνη έχει επίπτωση στη διάρκεια της μπαταρίας.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Laptop με οθόνη 15,6" 4K UHD OLED για TV και όχι μόνο....

ποιο λογοτυπο,την υπογραφη λες;

όταν υπάρχει η ποιότητα,τότε μου αρέσει και η ποσότητα!
Διδάσκω αεί γηρασκόμενος.
Επιτέλους έφτασε η ώρα,αλλά δεν ξέρω τι ώρα είναι...
Το τρόλινγκ εστί φιλοσοφείν.:firstprize:
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Re: Απάντηση: Αγορά Laptop με οθόνη 15,6" 4K UHD OLED για TV και όχι μόνο....

Τις είδα...ένα χιλιάρικο λιγότερο στην Αμερική.

Ωπα! Ωραία ειδησούλα! Αν δεν θα έχει πέσει η τιμή του κατά την εβδομάδα BF, CM... τότε από εκεί θα το αγοράσω Χριστούγεννα!
Αν βεβαίως δεν διαπιστώσουμε τίποτα στραβό!
Περιμένω λοιπόν μέσα από εδώ, την κάθε είδους είδηση ή γνώση έχετε σχετικά με το αντικείμενο αγοράς...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
H Samsung, είναι ο νούμερο 1 κατασκευαστής οθονών OLED μικρού μεγέθους. Στα μεγάλα μεγέθη είναι που έχει πρόβλημα... :p

Οι οθόνες που άρχισε φέτος να κατασκευάζει για laptop, βγαίνουν από τις ίδιες γραμμές παραγωγής 6,5 γενιάς, που βγάζουν και τις οθόνες της για κινητά και ταμπλέτες...

Ωχ θα σαμσουνίζουν... (= θα έχουν υπεραρκετή φωτεινότητα σε oled οθόνη)