Η μαγεία του Apple Care +

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Επειδή όλο γκρινάζω, να γράψω και κάτι καλό μια φορά.

Τις προάλλες, έπαθα αυτό που δεν εύχομαι για κανέναν. Όπως σήκωσα την τσάντα στον ώμο να φύγω, την είχα ξεχάσει ανοιχτή, με αποτέλεσμα το MacBook Pro 15" 2018 από την επιτάχυνση της τσάντας να γλιστρύσει (πλαϊνή θήκη το κέρατό μου μέσα) και να σκάσει στο πάτωμα. Με μοκέτα ευτυχώς, αλλά και πάλι... Αποτέλεσμα; Λειτουργικά όχι κάποια εμφανής βλάβη, το πάνελ έμοιαζε άθικτο και κατά τα λοιπά όλα φαίνονταν να δουλεύουν, βέβαια έριξε ένα shut down μετά από λίγο χωρίς να το επιλέξω εγώ) αλλά μια στραβωμένη λαμαρίνα στην οθόνη, που μάλιστα στο άνοιξε κλείσε, λόγω της ελάχιστης απόστασης που έχουν τα δύο μέρη του MacBook έβρισκε και ξυνόταν.

8f7cff1fc5c17181f06c53819d3cf0ea.jpg


Απελπισία ο δικός σας, μιλάμε για μηχάνημα 3+ χιλιάδων (τουμπανιασμένο με 32 RAM, 512 SSD κλπ). Κάποια στιγμή όμως μου σκάει η επιφοίτηση: Έχεις Apple Care, δεν το δοκιμάζεις;

Σκάω στο Apple Store Πέμπτη βράδυ, τους το δείχνω, τους λέω, ΟΚ, μάλλον για κοσμητική φαίνεται η βλάβη, αλλά βρίσκει στο κλείσιμο και κάθε φορά πονάει η ψυχή μου, με ρωτάνε αν έχω πρόσφατο backup, και το στέλνουν για επισκευή, με κόστος 99$. Το αφήνω Πέμπτη βράδυ, είναι έτοιμο πίσω Δευτέρα πρωί. Έχουν αλλάξει motherboard, CPU, Touch ID, και ένα σωρό πράγματα (δεν ξέρω τι βρήκαν, φαντάζομαι όμως πως δεν τα αλλάξαν για πλάκα), ο υπολογιστής είναι ο ίδιος (φαίνεται ο αποχρωματισμός από το κάτω μέρος που δεν άλλαξαν), αλλά η λαμαρίνα πλέον δεν είναι στραβή και όλα δουλεύουν ρολόί.

4bc9e0fb03445cc57cde7b81c7d980d7.jpg


Επί της ουσίας μια εργάσιμη μέρα, Πέμπτη βράδυ το πήγα, Δευτέρα πρωί ήταν έτοιμο), και 99$ για μια επί της ουσίας κοσμητική βλάβη, με ονομαστική τιμή περίπου $700. Μπράβο τους.

Εν τω μεταξύ, επειδή αλλάξαν ουσιαστικά όλη τη motherboard, χρειάστηκε να το φορμάρουν. Με χωρίς υπερβολή ένα κλικ, συγχρόνισα με το Time Machine που έφτιαξα Πέμπτη βράδυ πριν φύγω, και μετά από μιαμιση ωρίτσα, δούλευα στον ίδιο υπολογιστή που άφησα λίγες μέρες πριν, σα να μην είχε γίνει φορμάτ. Πρώτη φορά που έπιασε τόπο το time machine, παρόλο που το χρησιμοποιώ σαν backup εδώ και χρόνια.

Να, κάτι τέτοια κάνουν και με κρατάνε πελάτη, παρά το γδύσιμο.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Αυτό με την αποκατάσταση απο back up ειναι σκέτη μαγεία .

Το έχω κάνει 2 φορές και λειτούργησε άψογα. Την μια φορά ήταν σε migration απο iMac σε MacBook Pro.


Έχεις όλα τα files,όλα τα προγράμματα με τις ρυθμίσεις τους (που είχες ο ίδιος κάνει) έτοιμα.


Bravo Ιάσωνα, ωραία ιστορία και all´s well that ends well
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Μα γι αυτό (χρυσο)πληρώνεις το Apple care (αφού έχεις χρυσοπληρώσει και το μηχάνημα).

Στην Ελλάδα βέβαια το πληρώνεις και για να έχεις τα 2 χρόνια εγγύησης που δικαιούσαι κανονικά χωρίς χρέωση βάσει νομοθεσίας ΕΕ...

Η βλάβη προφανώς και δεν ήταν κοσμητική.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Μα γι αυτό (χρυσο)πληρώνεις το Apple care (αφού έχεις χρυσοπληρώσει και το μηχάνημα).

Στην Ελλάδα βέβαια το πληρώνεις και για να έχεις τα 2 χρόνια εγγύησης που δικαιούσαι κανονικά χωρίς χρέωση βάσει νομοθεσίας ΕΕ...

Η βλάβη προφανώς και δεν ήταν κοσμητική.

Και πάλι μπράβο τους, μιας και η βλάβη οφειλοταν σε αμέλεια του χρήστη! Αλλες εταιρείες δεν θα το κάλυπταν!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Και πάλι μπράβο τους, μιας και η βλάβη οφειλοταν σε αμέλεια του χρήστη! Αλλες εταιρείες δεν θα το κάλυπταν!

Μα εχει πληρώσει apple care και εδωσε και 99$.
Λογικό ηταν.
Το θεμα ειναι οτι οι άλλοι, δεν προσφέρουν τετοιες υπηρεσίες.
 

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
832
UK
Το Apple care παιδιά είναι πραγματικά σωτήριο.
Εμένα η κόρη μου έχει ένα iPad που της έπεσε και έσπασε η οθόνη. Ευτυχώς είχα Apple care , το πήγα στο Apple Store και μετά από μία μέρα μου παραδώσανε καινούργιο iPad. Φυσικά πλήρωσα και το μικρό αντίτιμο που έχει η Apple σε περίπτωση που σπάσει η οθόνη.
.
 
Βασικά ο λόγος που άνοιξα το νήμα είναι όχι γιατί μου κάναν κάποια χάρη ή κάτι τέτοιο, αλλά ένιωσα ότι τα λεφτά που σκάω πιάνουν τόπο. Είναι σίγουρα εξωφρενικό το ποσό που ζητάει η Apple για το Care + , ειδικά στα MacBooks, όμως τελικά, όταν το'χεις για δουλειά και το κυκλοφορείς από δω κι από κει συνεχώς, οι κίνδυνοι υπάρχουν, όσο και να προσέχεις. Μόνο και μόνο τα security checks στα αεροδρόμια, που γίνονται πάντα με άγχος, στρίμωγμα, κλπ, αρκούν για να γίνει η στραβή.

Οπότε μου φάνηκε πολύ παρήγορο που δε με ζόρισαν καθόλου, ούτε στο επίπεδο του ότι η βλάβη δεν επηρέαζε τη λειτουργία, ούτε στο επίπεδο ότι φταίω, κλπ κλπ κλπ. Και ο χρόνος ήταν πραγματικά ρεκόρ. Το restore from Time Machine δε ήταν απλά το κερασάκι, που ειλικρινά δεν περίμενα ποτέ ότι θα'ναι τόσο smooth.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
αυτό όπως ακριβώς το περιγράφεις δε νομίζω ότι το προσφέρει κανείς άλλος...

ούτε στο επίπεδο της επισκευής, ούτε βέβαια στην πλήρη ανάκτηση των δεδομένων σου
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
ανάλογα..

αν ήταν apple store Έλληνα αντιπροσώπου με την Ελληνική νοοτροπία του μικρομεσαίου καταστηματάρχη είναι πολύ πιθανό αυτό - να υπήρχε άλλου είδους αντιμετώπιση

αν ήταν θυγατρική της apple προφανώς και θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να μην κάνουν ακριβώς το ίδιο
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
αυτό όπως ακριβώς το περιγράφεις δε νομίζω ότι το προσφέρει κανείς άλλος...

ούτε στο επίπεδο της επισκευής, ούτε βέβαια στην πλήρη ανάκτηση των δεδομένων σου

Πληροφοριακά για το δεύτερο, με acronis true image μου χρειάζονται περίπου 15 λεπτά για πλήρη ανάκτηση σε ΠΣ. Στο λάπτοπ δεν χρειάστηκε ακόμη. Τι διαφορετικό προσφέρει η Apple?
 
Πληροφοριακά για το δεύτερο, με acronis true image μου χρειάζονται περίπου 15 λεπτά για πλήρη ανάκτηση σε ΠΣ. Στο λάπτοπ δεν χρειάστηκε ακόμη. Τι διαφορετικό προσφέρει η Apple?

Δεν το έχω υπόψιν μου αυτό που λες, πάντως μιλάμε για εγγενές κομμάτι του MacOS (άρα τσάμπα), και που δουλεύει στο background, άρα έχεις τα αρχεία σου σωσμένα ανά πάσα στιγμή, χωρίς να έχεις προνοήσει για backup.

Πιθανόν να το κάνει κι αυτό που λες το τελευταίο.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Για PC υπάρχουν πολλές λύσεις backup πέραν των ενσωματωμένων στα win. Προσωπικά χρησιμοποιώ το SyncBackFree το οποίο κάνει επιλεκτικό καθημερινό backup σε ότι του έχω πει εγώ σε εξωτερικό σκληρό. Παράλληλα ως σωστός υποχόνδριος, πληρώνω ~55$ για 2ΤΒ στο iDrive, το οποίο επίσης συγχρονίζει ότι του έχω πει στο cloud, και έχω πρόσβαση ανά πάσα στιγμή σε 4 διαφορετικές συσκευές: pc, laptop, android tablet & τηλέφωνο (το πακέτο που έχω υποστηρίζει έως 5 συσκευές).

Το hardware είναι μια άλλη (πονεμένη στην Ελλάδα) ιστορία...
 
Re: Απάντηση: Η μαγεία του Apple Care +

Για PC υπάρχουν πολλές λύσεις backup πέραν των ενσωματωμένων στα win. Προσωπικά χρησιμοποιώ το SyncBackFree το οποίο κάνει επιλεκτικό καθημερινό backup σε ότι του έχω πει εγώ σε εξωτερικό σκληρό. Παράλληλα ως σωστός υποχόνδριος, πληρώνω ~55$ για 2ΤΒ στο iDrive, το οποίο επίσης συγχρονίζει ότι του έχω πει στο cloud, και έχω πρόσβαση ανά πάσα στιγμή σε 4 διαφορετικές συσκευές: pc, laptop, android tablet & τηλέφωνο (το πακέτο που έχω υποστηρίζει έως 5 συσκευές).

Το hardware είναι μια άλλη (πονεμένη στην Ελλάδα) ιστορία...

Δημήτρη, να ξεκαθαρίσω ότι το Time Machine δεν είναι απλά backup επιλεγμένων αρχείων, αλλά ολόκληρου του υπολογιστή σου. Δεν είναι για όλους το ίδιο χρήσιμο, αλλά για κάποιον πχ που έχει τον υπολογιστή ως αναγκαίο εργαλείο δουλειάς, το να σου κλέψουν την τσάντα, και την ίδια μέρα να μπορείς να έχεις τον υπολογιστή σου πλήρως λειτουργικό, με όλα σου τα αρχεία, και χωρίς την ανάγκη επανεγκατάστασης δεκάδων προγραμμάτων κλπ είναι φοβερή ευκολία.