Synology ds418j vs ds418

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Καλημέρα σας.

Χρειάζομαι ένα NAS για να παίζω τις ταινίες μου από εκεί καθώς το PC πλέον είναι μακρυά από το σαλόνι.
Οι απαιτήσεις μου είναι απλές. Θέλω να στριμάρω 4K αρχεία (και με μεγάλο bitrate από κάμερα). Δεν με ενδιαφέρει το trasncoding καθόλου ούτε plex server.

Φαντάζομαι ότι και το απλό synology ds428j θα κάνει τη δουλειά του. Σωστά?

Ευχαριστώ.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Ευχαριστώ.

Το έχω δει το συγκριτικό αλλά κανείς δεν γράφει για απλή αναπαραγωγή 4Κ. Όλοι για transcoding γράφουν.... Οπότε υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Στον ανταγωνισμό παίζει τίποτα αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά για 4 δίσκους?
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Έχω ένα ταπεινό Synology DS118 και μια χαρά παίζει τα πάντα από εκεί η τηλεόραση μου, ακόμα και 4k αρχεία.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Synology ds418j vs ds418

Ευχαριστώ.

Το έχω δει το συγκριτικό αλλά κανείς δεν γράφει για απλή αναπαραγωγή 4Κ. Όλοι για transcoding γράφουν.... Οπότε υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Στον ανταγωνισμό παίζει τίποτα αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά για 4 δίσκους?

Δεν γράφουν γιατί δεν χρειάζεται.

Δεν αναπαράγει το synology.

Το transfer rate του γεμίζει την GBit γραμμή, οπότε το όποιο player διαβάζει αρκετά γρήγορα αρκεί να μπορεί το ίδιο (πχ να μην έχει 100αρα κάρτα αυτό).
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Έχω ένα ταπεινό Synology DS118 και μια χαρά παίζει τα πάντα από εκεί η τηλεόραση μου, ακόμα και 4k αρχεία.

ταπεινό όσον αφορά τον αριθμό δίσκων,
γιατί σε cpu, ram κλπ είναι πολύ δυνατότερο από κάποια μοντέλα με 2 ή 4 θέσεις δίσκων,

έχω το προηγούμενο μοντέλο 116, που παρότι έκλεισε τριετία, έχει δυνατότερο H/W από εισαγωγικά μοντέλα 2 ή 4 δίσκων που βγήκανε αργότερα, ακόμη και φέτος
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Ίδιο επεξεργαστή με το 418 έχει.

το πρώτο link έχει τι υποστηρίζει το κάθε ένα απο plex και ειναι και ένα ειδος ένδειξης αν σε ενδιαφέρει το plex στο NAS.

https://support.plex.tv/articles/201373803-nas-compatibility-list/


Ναι, λες ότι δεν σε ενδιαφέρει το transcoding στο NAS (με τον δικό του server), ούτε και το πλεχ, αλλά οι ανάγκες αλλάζουν ...

Για απλά samba shares και ένα PI4 με δίσκους πάνω θα σου κάνει τη δουλειά :)
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Αυτό το πράγμα που φτιάχνουν σπίτια χωρίς υποστήριξη δικτύου είναι τρομερό! Που ζούμε?
Και μιλάμε για σπίτι 10ετίας.

PC έχω με ένα κάρο δίσκους μέσα αλλά είναι μακρυά από το σαλόνι. Δοκίμασα τα devolo magic 2 αλλά δυστυχώς τα 4K κολλάνε παρ όλες τις δοκιμές με διαφορετικές πρίζες.

Έτσι θα αναγκαστώ να "μπλέξω" με NAS

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Θα ενημερώσω ποιο πήρα τελικά (αν πάρω :p)
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Re: Απάντηση: Synology ds418j vs ds418

Αυτό το πράγμα που φτιάχνουν σπίτια χωρίς υποστήριξη δικτύου είναι τρομερό! Που ζούμε?
Και μιλάμε για σπίτι 10ετίας.
Για εμένα μιλάς, ε; Που ολοκλήρωσα το σπίτι πριν από περίπου 10 χρόνια και δεν πέρασα δίκτυο. Βέβαια τα ηλεκτρολογικά είχαν φτιαχτεί αρκετά χρόνια πριν, από τον πατέρα μου, αλλά άνετα θα μπορούσα να κάνω αλλαγές.
Όταν μπήκα σπίτι γρήγορα κατάλαβα τι βλακεία έκανα, αλλά βρήκα τρόπο να περάσω δίκτυο, τουλάχιστον στα σημεία που με ενδιαφέρουν.
Καναλάκι σε ένα σημείο, μέσα από το κάσωμα της πόρτας ασφαλείας, πίσω από ένα καναπέ, γύρω από μια μπαλκονόπορτα κλπ. Χωρίς να κάνω τρύπες πουθενά.
Δες αν σε παίρνει να κάνεις κάτι αντίστοιχο. Σίγουρα αξίζει τον κόπο.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Synology ds418j vs ds418

Αν ήταν δικό μου θα είχε δίκτυο από τη αρχή :)
Δεν πειράζει. Τράβα και μην του το χρεώσεις.
Πιο φτηνά θα βγει από nas.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk