νεα εγκατασταση δορυφορικης απιγειας σε 3οροφο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

yannisp2

New member
13 August 2011
38
Καλησπέρα σε όλους.
Έχουμε μία πολυκατοικία (Ν. Κοζανης) με 5 κατοικιες (3 στουντιο στον οροφο 1, 1 διαμερισμα στον οροφο 2 , και 1 διαμερισμα στον οροφο 3) και θέλουμε να βάλουμε κεντρική κεραία για επίγεια αλλά και δορυφορική λήψη (13 hotbird, 9 ote).
Η καλωδίωση δεν έχει παραγγελθει και ο εξοπλισμος , και θα ηθελα την γνωμη σας πριν προχωρησω. το συστημα το σκεφτομαι να εγκατασταθει ως εξής:

---3 καλωδια στο καθε διαμερισμα του 2ου και 3ου (ενα καλωδιο επιγεια, ενα νοβα, ενα κοσμοτε) απο εκει πριζες sat-tv σε σαλονι τερματικη και 3 δωματια διελευσεως. Συνολο 3+3=6
---3 καλωδια στο καθε στουντιο του 1ου οροφου
(ενα καλωδιο επιγεια, ενα νοβα, ενα κοσμοτε) συνολο 3+3+3=9

συνολικα θα κατεβαινουν απο τη σκεπη 15 καλωδια (vector sat 120) , δηλαδη 5 επιγεια, 5 hotbird και 5 για οτε.

τωρα απο εξοπλισμο διαθετω ενα πιατο gibertini 1μ, και ενα gibertini 1.2μ..( εχω και τα πιατα μαβο οτε νοβα τα οποια δεν τα θεωρω σοβαρα για να τα βαλω) . σκεφτομαι για εγκατασταση του 1.2 ωστε με 2
OCTO LNB παρακεντρα σε ενα πιατο να στελνω σημα δορυφορικο προς τα κατω στις πριζες.
Για επιγεια κεραια σκεφτομαι την fracarro uhf 47.5dbi elika pro, για ενισχυτη δεν εχω ψαξει ακομη...

ακουω γνωμες σχετικα με την εγκατασταση, θα εχω απωλειες με τις ενδιαμεσες πριζες sat-tv? η θα ειναι οκ....