Βοηθεια σε Αρχαριο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyross

New member
4 January 2019
49
Ρίχνοντας μια ματιά σε προηγούμενα topics νομίζω μπερδεύτικα περισσότερο..
Θα γράψω τι θέλω να πετύχω και θα εκτιμούσα αν μου προτείνετε κάποιες συγκεκριμένες λύσεις.

Βασικά θέλω έναν κεντρικό αποθηκευτικό χώρο όπου θα περιέχει ταινίες, μουσική, φωτογραφίες έγγραφα όπου θέλω να έχω πρόσβαση σε αυτά από παντού.
- από το κινητό μου όπου και αν βρίσκομαι.
- από την android tv του σαλονιού
- από το laptop/tv του εξοχικού
- Να βγάζω φωτος από το κινητό και να αποθηκεύονται εκει.

Ουσιαστικά θέλω να φτιάξω το προσωπικό μου cloud όπου προφανώς θα είναι "απόλυτα" ασφαλές και εννοείται να υπάρχει redundancy.

Με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα το ταινιών που γενικά μαρέσει να αποθηκεύω σε εξαιρετική ποιότητα.

Τώρα σχετικά με το budget, την ευκολία χρήσης κτλ.. είναι σχετικά. Προφανώς θα ήθελα κάτι σε λογικά πλαίσια.

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχόυμενη. Αν ξέχασα κάτι άλλο βασικό στα requirements να το δούμε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Δύο λύσεις παίζουν.

Τα stand-alone που πας σε Qnap ή Synology.

ή το custom build, που πας σε οικονομικό PCακι με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος, που σου προσφέρει έξτρα δυνατότητες σε σχέση με τα Qnap/Synology.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Re: Βοηθεια σε Αρχαριο

ευχαριστω για την ανταποκριση.
Qnap vs Synology?
Συν κ πλην?
Τι εξτρα δυνατοτητες μπορει να προσφερει το custom build?

Δυο γενικές απορίες.
Αυτα τα συστήματα μπορούν να συνδεθουν μεσω wifi ή θέλουν ethernet?
To setup μπορεί να γίνει δικτυακά από το laptop ή χρειάζεται να συνδέσω οθόνη/πληκτρολόγιο;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Θα βαλεις το NAS διπλα στο router για να το συνδεσεις μεσω ethernet για να παρεις το max.
Oλα γινονται remotely.
Για το Qnap vs Synology θα σου πουνε αλλοι
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Τα πάντα μπορείς να κάνεις σίγουρα με Synology (που έχω) αλλά για να δεις ταινίες στο κινητό εκτός σπιτιού ή στο εξοχικό σου λείπει μία παράμετρος: εξαιρετικές γραμμές. Upload για το σπίτι και download για το κινητό ή το εξοχικό. Διαφορετικά ξεχνάς την εξαιρετική ποιότητα.
Custom PC δεν είναι άσχημη λύση αλλά θα κοστίσει κ αυτή και θέλει λίγο στήσιμο στην αρχή.

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Η λύση με PC μπορεί να σου παρέχει περισσότερους δίσκους ως πρός συνδεσιμότητα, δυνατότητα στησίματος του δικού σου dropbox style cloud ( deleted file recovery, web upload/download, password protected shared files, etc ), καθώς και την δυνατότητα να κάνεις streaming τις ταινίες και μουσική σου με την δυνατότητα π.χ. live encoding ( σε περίπτωση που δεν αρκεί το bandwidth της γραμμής σου για να αναπαράγει αυτούσιο το αρχικό αρχείο ).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το ξέρω ότι όλοι γράφετε με καλές προθέσεις αλλά μην ξεχνάτε τον το τίτλο του νήματος και ειδικά τη λέξη "αρχάριος".
Προφανώς δεν το λέω για να μειώσω τον άνθρωπο, αλλά ένα Nas θα του φανεί βουνό μέχρι να το σεταρει, φανταστείτε να αρχίσουμε να του λέμε για server os πάνω σε DIY υπολογιστές. Μόνο αν έχει κανένα φίλο που ασχολείται, ώστε να τον πάρει από το χεράκι και να του τα δείξει.

Πάντα φιλικά.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Επίσης λες "redundancy".

Το 1ο πράγμα που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι τα προσωπικά NAS δεν είναι backup.

Οπότε ότι και αν επιλέξεις, θα πρέπει να έχεις backup εκτός NAS και εκτός σπιτιού καλύτερα. Προφανώς όχι για τις ταινίες αλλά για όλο το προσωπικό σου αρχείο.

Οι έτοιμες λύσεις ειναι πιο ακριβές αλλα πιο ευκολο-διαχειρίσιμες.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Re: Βοηθεια σε Αρχαριο

@baspav στο σπίτι έχω πολύ καλό upload. το download τώρα είναι σχετικό.
@avpap αρα τι λύση προτείνεις;
@k.m. με το raid τι παιζει; αυτο δεν ειναι το νοημα του;

γενικα θα θελα να εχω μια εικονα για "ετοιμη λύση" vs custom
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Το ξέρω ότι όλοι γράφετε με καλές προθέσεις αλλά μην ξεχνάτε τον το τίτλο του νήματος και ειδικά τη λέξη "αρχάριος".
Προφανώς δεν το λέω για να μειώσω τον άνθρωπο, αλλά ένα Nas θα του φανεί βουνό μέχρι να το σεταρει, φανταστείτε να αρχίσουμε να του λέμε για server os πάνω σε DIY υπολογιστές. Μόνο αν έχει κανένα φίλο που ασχολείται, ώστε να τον πάρει από το χεράκι και να του τα δείξει.

Πάντα φιλικά.

Για αυτό υπάρχουν και οι ειδικοί.
Πληρώνεις δηλαδή 500 για hardware, και τσιγγουνεύεσαι ας πούμε 50 για να έρθει ένας να στο στήσει όπως πρέπει και με τα όλα του ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εγώ εκφράστηκα από την αρχή. Qnap ή Synology με τον αριθμό δίσκων και budget της επιλογής σου.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Για αυτό υπάρχουν και οι ειδικοί.
Πληρώνεις δηλαδή 500 για hardware, και τσιγγουνεύεσαι ας πούμε 50 για να έρθει ένας να στο στήσει όπως πρέπει και με τα όλα του ?

δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, διοτι μπορει να παει κατι στραβα καποια στιγμη και αν δεν ξερεις την κατασταση, θα παρακαλας παλι να ερθει ο "τεχνικος" για να του δωσεις 50αρικο και να στο φτιαξει. Ασε που δεν ειναι απαραιτητο οτι θα παει κατι στραβα με το ιδιο το nas, μπορει να γινει μια αναβαθμιση των windows και να πειραξει τις ρυθμισεις του δικτυου και να μην το βλεπεις πλεον.
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Αφού λες ότι είσαι και αρχάριος θα έλεγα να μη μπλέξεις με custom pc.
Πάρε ένα qnap ή synology.
Έχω synology και σε καλύπτει απόλυτα σε όσα ζητάς.
Η εγκατάσταση του είναι απλή, μέσω ενός pc επάνω στο ίδιο δίκτυο.

Εννοείται πως σε όποιο μηχάνημα και να καταλήξεις ξεχνάς τη σύνδεση με wifi. Θα πρέπει να είναι με καλώδιο επάνω στο router.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Βοηθεια σε Αρχαριο

@baspav στο σπίτι έχω πολύ καλό upload. το download τώρα είναι σχετικό.
@avpap αρα τι λύση προτείνεις;
@k.m. με το raid τι παιζει; αυτο δεν ειναι το νοημα του;

γενικα θα θελα να εχω μια εικονα για "ετοιμη λύση" vs custom

όχι, το raid ειναι για αστοχία ενός ή δύο δίσκων.

Υπάρχουν και περιπτώσεις που:
1) Μια υπέρταση ή βλάβη στο τροφοδοτικό όπου θα σου κάψει όλους τους δίσκους μαζί
2) Κάποιος που θα μπει και θα το πάρει παραμάσχαλα και θα φύγει
3) και άλλα καταστροφολογικά θέματα

Συσκευές με raid ή διπλά τροφοδοτικά κτλ είναι για να αντέξουν όσο το δυνατό περισσότερο on-line σε περίπτωση κάποιας μεμονωμένης αστοχίας.
Δεν είναι για να ασφαλίσεις τα δεδομένα σου και να κοιμάσαι ήσυχος. Πρέπει να έχεις πάρει περισσότερα μέτρα (πχ off-site backup).

Όσο για το ερώτημά σου, αφού δεν εισαί έμπειρος θα έλεγα να πας σε έτοιμη λύση.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Βοηθεια σε Αρχαριο

ευχαριστώ για τις απαντησεις..
οποτε παω σε synology.. με plex server; με το kodi που διαβαζω τι παιζει;

και η επομενη ερωτηση ειναι σε ποιο μοντελο να παω.. που απ οτι καταλαβαινω εξαρταται απο το budget..
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Synology με Plex είναι η καλύτερη λύση, αλλά..

Xpenology με Plex είναι η πιο καλυτερότερη!:firstprize:

Αν το κόστος δεν είναι θέμα, τότε αγοράζεις το μηχάνημα που χρειάζεσαι και αν αλλάξουν οι ανάγκες σου το αντικαθιστάς.

Για κάποιον λοιπόν που θέλει «να κάνει τη δουλεία του» είναι η πιο σίγουρη λύση.

Αν όμως θέλεις να μάθεις τα βασικά και να μπορείς με πολύ μικρότερο κόστος να επεκτείνεις τις λειτουργίες και δυνατότητες του nas σου, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις xpenology σε ένα παλιό pc και να δεις αν σου αρέσει.

Δεν είναι για να στήσεις server στη NASA ούτε είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητες του. Είναι απλά ένα μεγάλο βήμα παραπάνω απο το κλασικό: « το συνδέω και πατάω το κουμπί»

Είναι ξεκάθαρα θέμα του τι εσύ θες.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
τι ειναι το Xpenology;
προφανως και το κοστος ειναι θεμα.
το θεμα ειναι να κανω τη δουλεια μου, ότι δλδ αναφερω σε προηγουμενα post. μια σιγουρη κ ευκολη λυση σε λογικο κοστος.
επισης θελω να δωσω βαρος στην ποιοτητα της "υπηρεσιας"..