edifier s350db η soundbar?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Naxat

New member
24 February 2014
30
Είμαι σε αναζήτηση είτε soundbar είτε 5.1. τύπου z906 το μπάτζετ μου είναι 200 μέχρι το πολύ 300, δεν βιάζομαι οπότε μπορώ να περιμένω κάποια προσφορά πλησιάζει και η black Friday οπότε πιθανόν κάτι καλό να παίξει. Σήμερα όμως είδα τα edifier s350db στα 230, έχουν πολυ καλά reviews και τα προτείνουν ως επιλογή αντί Soundbar.

Η ερώτηση μου είναι , αφού είμαι ψιλό άσχετος με το θέμα ήχου, αν όντως αξίζουν να τα συνδέσω με την b8 για ταινίες και video games η να πάω σε κάτι αλλο για την χρήση που τα θέλω.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου οπως καταλαβαινεις το buget ειναι παρα πολυ στενο οποτε δεν εχεις και πολλες επολογες ! ωστοσο τα edifier ειναι τιμια ηχεια αλλα θεωρω οτι ειναι καταληλα να συνδιαστουν με υπολογιστη ! στα 300 ευρω μια καλη περιπτωση ειναι τα jbl bar 2,1 ειναι ηχομπαρα με το ανστοιχο σαμπ τα οποια ειναι ιδανικα γιατι εχουν πιο πολλα βατ-σταθμες απο τα endifier με αποτελεσμα να γεμιζουν καλυτερα τον χωρο σου και μην ξεχναμε οτι προοριζονται για home cinema χρηση! προτεινω να πας σε ηχομπαρα!-bye-
 

Naxat

New member
24 February 2014
30
Ευχαριστώ πολύ και εγώ για αυτό δεν ήμουν σίγουρος για τα edifier γιατί η μουσική δεν παίζει ρόλο οπότε ίσως έναν soundbar να με κάλυπτε καλύτερα. Θα κάνω υπομονή μήπως πετύχω και καμιά ευκαιρία ίσως και στα 3.1 που έχουν παίξει στα 350
 

Naxat

New member
24 February 2014
30
Αρχικά να πω ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Πολύ ενδιαφέροντα φαίνονται και εντός μπάτζετ, θα τα μελετήσω και αυτά. Σε σύγκριση με την bar 2.1 τι λένε? Κάτι σε 5.1 τύπου Logitech σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει ε? Να πω ότι ρώτησα και μια γνωστή η οποία προμηθεύεται ηχεία, το κατάστημα βεβαια ειδικεύεται στον ήχο αυτοκινήτου αλλά μπορει να βρει κάποια που μπορεί να με ενδιαφέρουν, να μου πει σε τι τιμές μπορεί να μου τα δωσει οπότε πιθανόν να επανέλθω και με διαφορετικά δεδομένα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Άφησε τα logitech και οποιοδήποτε desktop κομπιουτεροηχείο. Εδώ θέλεις μια λύση για να βελτιώσεις τον ήχο της TV και όχι τον ήχο του monitor και του PC.

Προφανώς δεν είναι το ίδιο δυνατές αυτές οι δυο σε σχέση με την ακριβότερη Bar 2.1. Αλλά όπως καταλαβαίνεις η συμπίεση του κόστους τα έχει αυτά. Μια χαρά είναι για το budget που έχεις θέσει πάντως και δεν νομίζω σε αυτά τα λεφτά να βρεις κάτι καλύτερο.

Έχουν τα βασικά προαπαιτούμενα πάντως. Subwoofer ασύρματο, HDMI ARC και Bluetooth. Και η δεύτερη έχει και DTS. Κομπλέ χωρίς πολλά πολλά δηλαδή. Τη συνδέεις και απολαμβάνεις χωρίς να σκέφτεσαι κάτι άλλο.

Επίσης δεν νομίζω να βρεις γενικά ηχομπάρες σαν αυτές με ρύθμιση για τους διαλόγους που πολλές φορές είναι χρήσιμη. Δυστυχώς οι ηχομπάρες δεν έχουν τις εκτεταμένες ρυθμίσεις των ενισχυτών AV και ειδικά σε αυτά τα χρήματα, μια τέτοια ευκολία εύκολα ξεχνιέται ενώ είναι σημαντική.
 

Naxat

New member
24 February 2014
30
Τέλεια, ήδη με βοηθήσες αρκετά να περιορίσω τις αναζητήσεις μου, ξεχνάω εντελώς τα 5.1 αυτού του τύπου και κοιτάω για soundbar. Αυτή την στιγμή η JBL παίζει στα 300 στα μίντια όπου έχω και μια επιταγή 20 ευρω, πάω σε αυτή η σε μια από αυτές που μου προτείνες? Θα περιμένω να δω και τι θα μου πει η γνωστή μου μέσα στις επόμενες ημέρες γιατί με ενημέρωσε ότι μπορεί να δει και για jbl soundbar.
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Καλσηπερα!
Επεδη μολις εστησα και εγω (μικρο σαλονι, 106", 3.7 μετρα αποσταση θεασης) ψαχνω τον ηχο!

Στην ιδια κατηγορα τιμης με εσενα ειδα στο μαρκτ τα jbl 2.1 και samsung R550.
Τα jbl εβγαζαν αβιαστα πολυ πιο δυνατο ηχο (αν και σε παρομοια watt) και ηταν ικανοποιητικα σε οτι τους εβαλα να ακουσω.
Τα samsung μπορω να πω οτι ειχαν μια μικρη διαφορα υπερ τους στην καθαροτητα του ηχου (εβαλα να ακουσω μια ταινια και ΝΒΑ ΤΟΡ10). Μικρη διαφορα, ομως.
Το καλο με τα samsung ειναι οτι μπορουν να παρουν ασυρματα πισω ηχεια οποτε με ενα μικρο κοστος να γινουν 5.1!

Εχει κανεις γνωμη πανω σε αυτα?
Αν δεν ηταν το πλεονεκτημα με τα ασυρματα πισω ηχεια, θα ελεγα με κλειστα ματια jbl 2.1
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα φιλε μου για αρχη καλο ειναι να μειωσεις την αποσταση ακροασης διοτι ειναι αρκετα μεγαλη ! απο εκει και περα αφου εχεις ακουσει και τις δυο εκδοχες παρε αυτο που σου καθεται καλυτερα στο αυτι σου ! απλως δεν γνωριζω καθολου τι σταθμες μπορει να βγαλει το samsung συνηθως αυτα τα ετοιμα 5,1 δεν βγαζουν υψηλες σταθμες ειναι για πολυ νορμαλ χρηση απο την αλλη τα jbl παιζουν δυνατα και θα γεμιζουν το χωρο σου καλυτερα,με την προυποθεση να μειωσεις την αποσταση ακροασης καλο ειναι να πεσεις στα 2,2-2,5 μετρα!!-bye-
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Δεν έχω αυτή τη δυνατότητα δυστυχώς γιατί υπάρχει μεγάλος καναπές γωνία ο οποίος αν έρθει πιο μπροστά, δε θα υπάρχει διέλευση χωρίς να ανεβαίνω καναπέ 🧗🏻

Μου αρέσει αυτό που είπες, όντως τα jbl γέμιζαν τον χώρο ακόμη και στο media markt !
 

grigoris

New member
12 March 2009
57

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για την Yamaha YAS-207 έχει προσφορά τώρα στην Amazon.it στα 262 eur.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ένα σημείο είναι πόσο δυνατά παίζει μια ηχομπάρα και ένα ακόμη είναι πόσο καλό ψευδο-surround κάνει. Και για τα δύο δυστυχώς θέλει χώρο κατάλληλο χωρίς θόρυβο και υλικό από ταινία με εφέ για να καταλήξεις σε συμπέρασμα ασφαλές.
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για την Yamaha YAS-207 έχει προσφορά τώρα στην Amazon.it στα 262 eur.

καλο! γλιτωνεις 60 ευρω (σχεδον το κοστος της creative 2.1 stage που την ακουσα και ηταν η καλυτερη απο τις φθηνες)