Πρόβλημα με Epson EH-TW7400

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Όλα λειτουργούσαν τέλεια ώσπου μια μέρα έγινε διακοπή ρεύματος στην περιοχή και από τότε δεν ακούγεται να δουλεύει το σύστημα ψύξης το ανεμιστηράκι.
Έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις και πάλι τα ίδια, είναι στην εγγύηση ο προβολέας τον δίνω για επισκευή ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στις οδηγίες χρήσης είμαι σίγουρος ότι γράφει για χρήση Ups, φαντάζομαι εσύ δεν είχες έτσι; Αν είναι εντός εγγύησης εννοείται τον δίνεις στο σέρβις και να ελπίζεις να μην αναφέρουν ή σε ρωτήσουν για το ups.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Epson EH-TW7400

Δεν χάνεται η εγγύηση Κώστα επειδή δεν τον είχε σε UPS.

Ξέρω γω τι μπορεί αυτοί να φανταστούν για να μη βάλουν χρήμα απ την τσέπη τους; Απλά το αναφέρω γιατί ό,τι προτζέκτορα έχω διαβάσει το εγχειρίδιο το επιβάλλουν.
 
19 June 2006
35,671
Βλακείες των εταιρειών. Σιγά μην σου επιβάλλουν να νοικιάσεις και κανά υποσταθμό...

- Ναι, τον είχα σε UPS αλλά δεν το έσωσε.


Τέλος και τω θεώ δόξα.
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Εστάλη και περιμένω με αγωνία. Δεν μου έχουν τηλεφωνήσει για λεπτομέρειες.
Η αλήθεια είναι ότι έχω και UPS αλλά επειδή είναι ένα φτηνό της APC δεν το εμπιστεύομαι καθόλου και το είχα bypass
Πριν χρόνια με ένα UPS της ΑPS σε μια διακοπή ρεύματος στο γραφείο σε άλλη περιοχή, το UPS έκαψε ένα υπολογιστή και έναν εκτυπωτή, μπροστά στα μάτια μου 30 δευτερόλεπτα και ενώ η διακοπή παρέμενε, ο εκτυπωτής άρχισε να βγάζει καπνούς, και στον υπολογιστή κάηκε το τροφοδοτικό. Προφανώς το UPS έδωσε κάποια περίεργη τάση με υψηλά ρεύματα ή τελείως λάθος εναλλασσόμενο άλλης κυματομορφής λιγότερα Hz ποιός ξέρει. Πάντως αντί να προστάτεψει με "έκαψε" .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Epson EH-TW7400

Εστάλη και περιμένω με αγωνία. Δεν μου έχουν τηλεφωνήσει για λεπτομέρειες.
Η αλήθεια είναι ότι έχω και UPS αλλά επειδή είναι ένα φτηνό της APC δεν το εμπιστεύομαι καθόλου και το είχα bypass
Πριν χρόνια με ένα UPS της ΑPS σε μια διακοπή ρεύματος στο γραφείο σε άλλη περιοχή, το UPS έκαψε ένα υπολογιστή και έναν εκτυπωτή, μπροστά στα μάτια μου 30 δευτερόλεπτα και ενώ η διακοπή παρέμενε, ο εκτυπωτής άρχισε να βγάζει καπνούς, και στον υπολογιστή κάηκε το τροφοδοτικό. Προφανώς το UPS έδωσε κάποια περίεργη τάση με υψηλά ρεύματα ή τελείως λάθος εναλλασσόμενο άλλης κυματομορφής λιγότερα Hz ποιός ξέρει. Πάντως αντί να προστάτεψει με "έκαψε" .

Αν έμεινε πολλή ώρα πάνω στο ups φυσικό είναι αφού μετά από 5 λεπτά η τάση που δίνουν είναι κάτω από 200volt, πάντως τα προβόλια αντέχουν μέχρι και 150 volt, η χρήση του ups στον προτζέκτορα είναι αφού γίνει διακοπή, εντός δευτερολέπτων να τον κλείσεις κι ουσιαστικά το μόνο φορτίο που θα βλέπει το ups είναι τα ανεμιστήρια που δεν είναι βαρύ φορτίο. Εγώ δύο φορές που έγινε διακοπή πάνω σε θέαση αυτό έκανα κι αφού έσβησε εντελώς ο προτζέκτορας έβγαλα τα πάντα απ τις πρίζες, αφήνω μόνο ανοιχτό ένα φως κι αφού έρθει το ρεύμα και μείνει κανά τέταρτο τότε τα ξανά βάζω όλα στην πρίζα. Να ξέρεις ότι στο 99% των περιπτώσεων οι συσκευές δεν καίγονται στην διακοπή αλλά στην επανασύνδεση γιατί έρχονται κάτι τρελλές τάσεις πάνω κι από 300 volt κι ό,τι είναι στην πρίζα το παίρνεις στο χέρι σε αρκετές των περιπτώσεων.
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Epson EH-TW7400

Αν έμεινε πολλή ώρα πάνω στο ups φυσικό είναι αφού μετά από 5 λεπτά η τάση που δίνουν είναι κάτω από 200volt, πάντως τα προβόλια αντέχουν μέχρι και 150 volt, η χρήση του ups στον προτζέκτορα είναι αφού γίνει διακοπή, εντός δευτερολέπτων να τον κλείσεις κι ουσιαστικά το μόνο φορτίο που θα βλέπει το ups είναι τα ανεμιστήρια που δεν είναι βαρύ φορτίο. Εγώ δύο φορές που έγινε διακοπή πάνω σε θέαση αυτό έκανα κι αφού έσβησε εντελώς ο προτζέκτορας έβγαλα τα πάντα απ τις πρίζες, αφήνω μόνο ανοιχτό ένα φως κι αφού έρθει το ρεύμα και μείνει κανά τέταρτο τότε τα ξανά βάζω όλα στην πρίζα. Να ξέρεις ότι στο 99% των περιπτώσεων οι συσκευές δεν καίγονται στην διακοπή αλλά στην επανασύνδεση γιατί έρχονται κάτι τρελλές τάσεις πάνω κι από 300 volt κι ό,τι είναι στην πρίζα το παίρνεις στο χέρι σε αρκετές των περιπτώσεων.

Ευχαριστώ! να μαθαίνουμε!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Epson EH-TW7400

Να ξέρεις ότι στο 99% των περιπτώσεων οι συσκευές δεν καίγονται στην διακοπή αλλά στην επανασύνδεση γιατί έρχονται κάτι τρελλές τάσεις πάνω κι από 300 volt κι ό,τι είναι στην πρίζα το παίρνεις στο χέρι σε αρκετές των περιπτώσεων.

Ουδέν αληθέστερον τούτου, αν και ο πρώτος μου ''έφυγε'' από στιγμιαία μεταβολή τάσης (1''). Ο προβολέας πέθανε ακαριαία, το PC δεν έσβησε φαντάσου, αλλά, πήρα στο χέρι και τις 2 μνήμες. Ούτε ξέρω τί έφαγα εκείνο το δευτερόλεπτο...
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Παιδες ΔΕΝ γινονται αυτα που λετε ....

εχω συσκευες συνδεδεμενες στο ρευμα στην Ελλαδα και ερχομαι μια φορα το χρονο και ο αδερφος μου μου λεει οτι τακτικα εχει διακοπες ρευματος !!!!!!!!

εδω και 18 χρονια ΔΕΝ ΚΑΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!! τι ειναι αυτα που λετε για 300 βολτ και τουμπανα ;;;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γινονται και παραγινονται, βαλε πολυμετρο στην πριζα μετα απο διακοπη να μετρησεις ταση στην επαναφορα ρευματος και μετα τα ξανα λεμε. Εγω παλιοτερα ειχα βαλει και καταγραφικο διακυμανσης τασης, ζαλιστηκα με τις ενδειξεις, διαβασα κι αλλου για παρομοιες καταστασεις, απο τοτε το ηχοσυστημα και τα κλιματιστικα τα εχω εκτος ρευματος οταν λειπω, οταν ειμαι εδω μετα απο διακοπη τα βγαζω γρηγορα ολα εκτος πριζας και περιμενω αρκετη ωρα μετα την επαναφορα για να τα ξανα βαλω, δεν το ρισκαρω ουτε εχω ορεξη να πληρωνω ξανα ψυγεια και κλιματιστικα. Αν ηταν δικο μου το σπιτι θα ειχα βαλει επιτηρητη τασης με χρονικο και ρυθμιση οριων για να κοιμαμαι ησυχος αλλα ο σπιτονοικοκυρης δεν θελει να πειραξω, καποιοι ομως εδω στο φορουμ το χουν κανει, υπαρχουν παλιοτερα θεματα εδω αλλα θελει λιγο ψαξιμο.

https://www.skroutz.gr/blog/posts/4...u-syskeyes-apo-ypertasi-kai-diakopes-reymatos

https://stefanos604.blogspot.com/2013/04/blog-post.html

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Παιδες ΔΕΝ γινονται αυτα που λετε ....

εχω συσκευες συνδεδεμενες στο ρευμα στην Ελλαδα και ερχομαι μια φορα το χρονο και ο αδερφος μου μου λεει οτι τακτικα εχει διακοπες ρευματος !!!!!!!!

εδω και 18 χρονια ΔΕΝ ΚΑΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!! τι ειναι αυτα που λετε για 300 βολτ και τουμπανα ;;;

Καταρχάς, όταν δεν ξέρεις τι γράφεις εδώ μέσα, προτιμάς να αποφεύγεις το πληκτρολόγιο.

Αυτά που σου γράφουμε είναι απολύτως ακριβή!!!

Έχεις δει ποτέ για μισή ώρα (επαναλαμβάνω για ΜΙΣΗ ΩΡΑ) όλες τις λάμπες του σπιτιού...ΚΟΚΚΙΝΕΣ??????????

Τα τούμπανα και τις αηδίες τις γράφεις εσύ γιατί είσαι άσχετος.
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Καταρχάς, όταν δεν ξέρεις τι γράφεις εδώ μέσα, προτιμάς να αποφεύγεις το πληκτρολόγιο.

Αυτά που σου γράφουμε είναι απολύτως ακριβή!!!

Έχεις δει ποτέ για μισή ώρα (επαναλαμβάνω για ΜΙΣΗ ΩΡΑ) όλες τις λάμπες του σπιτιού...ΚΟΚΚΙΝΕΣ??????????

Τα τούμπανα και τις αηδίες τις γράφεις εσύ γιατί είσαι άσχετος.


ωπα Γκουρου ,.....χαλαρωσε ...
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Φίλοι σβήστε όλο το νήμα αν ήταν να τσακωθούμε καλύτερα να μην έγραφα τίποτα.
Με ειδοποίησαν ότι ο προβολέας θα επσκευαστεί δωρεάν και τον περιμένω.