Tablet Turbo-X Hive V 9.7" 3G

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Πωλείται το tablet Turbo-X Hive V milamu 9.7" 3G σε άριστη κατάσταση (έχει γίνει ελάχιστη χρήση), στο κουτί του με όλα τα γνήσια παρελκόμενα και μια πολυμορφική θήκη για Ipad Air που του ταιριάζει απόλυτα.

Παίρνει και κάρτα SIM για σύνδεση δεδομένων αλλά και για χρήση τηλεφώνου.

Tο συγκεκριμένο tablet είναι το Οnda v919 3g air που φτιάχτηκε για να ανταγωνιστεί το Ipad Air και έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής (η Οnda είναι εκ των κορυφαίων κινέζικων εταιρειών).

Έχει μεταλλικό σώμα, εξαιρετική οθόνη 9,7β IPS Retina με ανάλυση 2048x1536 με multitouch 10 σημείων, 8-πύρηνο επεξεργαστή, RAM 2 GB, storage 16 GB (όλη εκμεταλλεύσιμη για εφαρμογές ή/και δεδομένα), δέχεται κάρτα microSD έως 32 GB), μπαταρία 6000mAh, WiFi, 3G, Bluetooth 4.0, GPS, κάμερες εμπρός (2MP) και πισω (5MP), OTG, υποδοχή ακουστικών, ραδιόφωνο FM, Miracast για απεικόνιση σε TV, Playstore, κλπ.

Μπορείτε να το δείτε εδώ.

Από την αρχή παρουσίαζε μια ιδιοτροπία στη φόρτιση που οφείλεται στο λειτουργικό του Πλαίσιου (Android 4.4.2): Όταν είναι αναμμένο και είναι σε χαμηλή στάθμη μπαταρίας αργεί να ξεκινήσει να φορτίζει. Αυτό το πρόβλημα νομίζω το έχουν όλα τα Hive V.

Το είχα πάει στο service του Πλαίσιου Αγ. Παρασκευής (που είναι πολύ καλοί), έλεγξαν την μπαταρία και μου είπαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εκεί φόρτισε κανονικά. Ζήτησα και μου έδωσαν τον φορτιστή (2Α) και το καλώδιο με τον οποίο φόρτισε (με αυτά θα σας το δώσω) αλλά στο σπίτι, όταν είναι η μπαταρία σε χαμηλό επίπεδο φόρτισης και αναμμένο, το τάμπλετ αρνείται να ξεκινήσει να φορτίζει, τουλάχιστον έτσι δείχνει. Το έλεγξα και με το πρόγραμμα Amper και δείχνει τα ίδια. Ίσως όμως να φορτίζει και να μην το δείχνει, γιατί όταν το σβήσω και το ξαναανάψω δείχνει ανεβασμένο επίπεδο μπαταρίας (όχι πάντα). Αν το αφήσω πολύ ώρα στον φορτιστή, αρχίζει να δείχνει ότι φορτίζει. Αυτό που κάνω είναι να το σβήνω και τότε φορτίζει κανονικά και γρήγορα. Όταν ανεβάσει φόρτιση τότε το ανοίγω και συνεχίζει να φορτίζει.

Δυστυχώς το Πλαίσιο δεν έχει αναβαθμίσει το λογισμικό του και εγώ δεν έχω εμπειρία με custom ROMs, όποτε δεν του άλλαξα λειτουργικό (custom ROM).

Αυτό είναι και το μοναδικό του μειονέκτημα. Κάθε έλεγχος δεκτός. Είναι σε άριστη κατάσταση, όπως θα διαπιστώσετε μόλις το δείτε. Πάντα ήταν στη θήκη του και μέχρι πρόσφατα είχε και μεμβράνη (την οποία έβγαλα γιατί αδικούσε την εξαιρετική του οθόνη).

Έχει προεγκατεστημένους τους χάρτες Ginious και το λογισμικό Milamu για να δέχεται φωνητικές εντολές καθώς και αρκετά άλλα ενδιαφέροντα προγράμματα (Αν βέβαια θέλετε, μπορώ να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις). Έχω πάρει backup σε μορφή .apk όλες τις εφαρμογές και θα σας τις δώσω σε ένα δισκάκι, αλλά οι χάρτες Ginius (που είναι πραγματικά καλοί) δεν μπορούν να εγκατασταθούν σε άλλο μηχάνημα (πατέντα του Πλαισίου), όπως και το πρόγραμμα Milamu.

Το αγόρασα από το Πλαίσιο stock 3/12/2015 (υπάρχει φυσικά η απόδειξη στο κουτί). Αυτή τη στιγμή η τιμή του (σε προσφορά στο Πλαίσιο) είναι 179 .

Τιμή 110 συζητήσιμη επειδή ήδη αγόρασα Samsung Galaxy S5e.
 
Last edited by a moderator: