Πρόταση για αλλαγή Κάρτας Γραφικών σε HTPC

msan

New member
7 July 2006
85
Καλή σας ημέρα από Σάμο!!

Με απασχολεί το πιο κάτω ζήτημα και θα παρακαλούσα θερμά την καθοριστική βοήθειά σας....

Στο Σαλόνι του Σπιτιού μου έχω εγκαταστήσει ένα HTPC , εναν AVR Marantz SR 5012, μια SONY BRAVIA KDL _ 55W 829B, αποκωδικοποιητή COSMOTE και έναν BENQ W1070.
Τα ηχεία "που βλέπει" ο ενισχυτής είναι τα mission v63 σαν L, R, το mission V6C σαν κεντρικό και τα mission V60 σαν surround . Subwofer ένα RELSTRATA II, αγορασμένο προ 20ετίας περίπου ( Top για την εποχή του ).
Ο ενισχυτής τροφοδοτείται μέσω HDMI καλωδίων τόσο από την κάρτα γραφικών του HTPC ( όχι την ONBOARD), όσο και από την έξοδο του αποκωδικοποιητή στις αντίστοιχες εισόδους τους.

Αναλυτικότερα το HTPC λειτουργικό έχει τα Windows 10 Pro 64-bit, motherboard την ASUSTeK Computer INC. P5W64 WS Pro (LGA 775), RAM 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, CPU την Intel Core 2 Duo E6400 @ 2.13GHz και Graphics την NVIDIA GeForce GT 730 (Gigabyte) 2 Giga .
Χρησιμοποιώ το MPC-HC 64 bit, και τις τελευταίες εκδόσεις των LAV Filters ως και του MadVR. (Την ενσωματωμένη εγκατάσταση των LAV στον αντίστοιχο φάκελο του MPC την διέγραψα, καθότι υπήρχαν νεότερες εκδόσεις και τα οποία εγκατέστησα ως εξωτερικά φίλτρα)
Αναφορικά με τον MadVR προσπάθησα και έκανα ακολουθώντας σχετικές οδηγίες στο διαδίκτυο τα εξής.
α.- Στα devices καθόρισα τον marantz σαν πρώτο ( αυτόν εξάλλου μόνον έβλεπε ) και κάτω από αυτόν κρέμασα την Sony και τον προβολέα .
β.- Στην συνέχεια έφτιαξα ένα profile group προκειμένου να εξυπηρετήσω τις ανάγκες μου σε sd υλικό (Ελληνικές ταινίες), hd (720 p υλικό ) και fullHd.
Ξεκίνησα στην συνέχεια να σετάρω την ενότητα του Sd και όταν τελείωσα και κάνοντας δοκιμή σε ελληνική ταινία αυτή παρουσίαζε προβλήματα στην κίνησή της. ( Δεν προχώρησα στα υπόλοιπα settings το υλικό των οποίων με τις προκάτ ρυθμίσεις παίζει ΣΧΕΔΟΝ ομαλά )

Και λέω σχεδόν γιατί και στις min επιλογές που έχω κάνει στον MadVR, η παρουσιαζόμενη εικόνα ανεξαρτήτως αναπαραγόμενου υλικού ( sd hd ) έχει κάποια "σπαστή" ελαφρά κίνηση τόσο στην tv όσο και στον προβολέα... !!!
Υπόψη σας ότι κατά την αναπαραγωγή η χρησιμοποιούμενη cpu είναι της τάξης του 34 έως 38%, ενώ η αντίστοιχη της gpu είναι ολοκληρωτική ( 98 έως 100% )
Υποθέτω βάσιμα λοιπόν ότι το πρόβλημά μου πρέπει να εστιάζεται στις περιορισμένες δυνατότητες της κάρτας γραφικών που έχω... εκτός και άλλως αποφανθείτε!!!

Πήρα λοιπόν την απόφαση να την αντικαταστήσω με την υλοποίηση της MSI την GeForce RTX 2060 6 GB, επειδή από ότι διάβασα είναι μικρή σε όγκο και με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, με την προοπτική της επίλυσης του ως άνω προβλήματός μου, αλλά καιγια την δυνατότητα που θα μου παρέχει αυτή της αναπαραγωγής 4Κ υλικού. ( Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος ...!!)

Οι μόνες μου επιφυλάξεις είναι αν θα μπορεί να τοποθετηθεί στο ήδη υπάρχον κουτί του HTPC που διαθέτω και προς τούτο σας δίνω την επιπλέον αναγκαία πληροφόρηση για να με οδηγήσετε σωστά.
1.- Εξωτερικές διαστάσεις κουτιού, μήκος 44,5, πλάτος 42,5 και ύψος 15,5 cm.
2.- Διαστάσεις m/b μήκος 30,5 και πλάτος 24,5 cm ( Προφανώς είναι ATX... )
3.- Διαστάσεις υφιστάμενης GPU μήκος 16,5 και πλάτος - ύψος 10 cm ( Νούμερα τα οποία δεν μπόρεσα να επιβεβαιώσω από πλευράς κατασκευαστή ( Είναι διαφορετικά... )

Για καλύτερη διαμόρφωση της εικόνα σας, ανεβάζω 3 εικόνες σε pdf του κουτιού μου, ως και 2 του sub και τούτο διότι συχνά - πυκνά το παραγόμενο μπάσο δεν είναι καθαρό (τρίζει στα peak του ανεξαρτήτου ηχητικής στάθμης ) και πολύ φοβάμαι ότι αν και το έχω μία εικοσαετία δεν το συνδέω σωστά.
Όπως θα δείτε συνδέεται μόνο το R στην είσοδο LINE LEVEL INPUTS με καλώδιο RCA στην μία και μοναδική σχετική έξοδο του a/v.
Άσχετος επίσης ως προς την χρήση τους είμαι και για τις δύο προσφερόμενες εξόδους με την ονομασία LINE LEVEL ONLY, ως και για τα 3 ρυθμιστικά με την ονομασία COARSE, GAIN και FINE

Ξέρω ότι σας κούρασα και γι αυτό ζητώ όμως την κατανόησή σας.

Φιλικά

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ

Υ.Γ Η κάρτα που σκέφτομαι είναι hdmi 2.0a και hevc 4k hdr ?


View attachment ÎőΟÎΒ₯ΓŽΒ€ΓŽβ„’ 1.pdfView attachment ΓŽΕ“ΓŽΒ ΓŽΒ‘ΓŽΕΈΓŽΒ£ΓŽΒ€ΓŽβ„’ΓŽΒΓŽβ€” ΓŽΒ ΓŽβ€ΊΓŽβ€’ΓŽΒ₯ΓŽΒ‘ΓŽβ€˜ ÎőΟÎΒ₯ΓŽΒ€ΓŽβ„’ΓŽΕΈΓŽΒ₯.pdfView attachment ΓŽΒ ΓŽβ„’ΓŽΒ£ΓŽΒ© ΓŽΒ ΓŽβ€ΊΓŽβ€’ΓŽΒ₯ΓŽΒ‘ΓŽβ€˜ ÎőΟÎΒ₯ΓŽΒ€ΓŽβ„’ΓŽΕΈΓŽΒ₯ .pdfView attachment S_W 1 .pdfView attachment S-W 2.pdf
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ας τα παρουμε ενα ενα.

Καταρχας τι υλικο θα βαζεις στον mpc. ? Αν θα ειναι ταινιες 1080p το upscale στα φιλτρα του Madvr δεν θα ενεργοποιειται για να γονατισει την καρτα.
Τι ρυθμισεις θες στον mad vr. ? τις θες τουμπανιασμενες κανοντας χρηση 100% ακομα και της καρτας που σκεφτεσαι να βαλεις. ?

Προσωπικη μου αποψη, ελαχιστη διαφορα θα δεις (?) τουμπανιαζοντας καποιο φιλτρο στον Madvr.
Εγω για παραδειγμα ολα τα παιζω με NGU και θεωρω οτι με καλυπτει μια χαρα στα αρχεια 480p-720p η καρτα γραφικων μου η οποια ειναι μια GTX 1060.

Μιας κι εσυ εχεις tv 1080p αναλυσης, θεωρω οτι η καρτα που λες ειναι λιγο υπερβολη, ειδικα αν σκεφτεις οτι τη θες για βελτιωση βιντεο χαμηλης ποιοτητας.

Ναι σε μια νεα καρτα οπου θα μπορει να βοηθησει και στην αποκωδικοποιηση HEVC αρχειων. Θα ελεγα ισως και για frame interpolation (SVP) αν κρινεις οτι θες κι απο αυτο για πιο ομαλη κινηση, ειδικα στις μεγαλες ιντσες του προβολεα.
Φοβαμαι ομως οτι η CPU και με το SVP δεν θα μπορεσει να ανταπεξελθει (τραβαει cpu και gpu)

Ειμαι της αποψης πως ειναι καλυτερα να τροφοδοτησεις τον mpc με ενα αρχειο 1080p με μεγαλο Bitrate για τον προβολεα (τουλαχιστον 8-12Mbps) για να παρεις ποιοτητα εικονας, παρα να του βαλεις την ιδια ταινια σε 480p-720p και με bitrate 1-3Mbps και μετα να προσπαθεις με τουμπανιασμενα φιλτρα να κανεις επεξεργασια μιας εικονας που εκ αρχης ειναι υποδεεστερη.

Αν μεχρι εδω δεν εχω πεσει πολυ εξω σε αυτα που θες να κανεις, θα ελεγα να επαναπροσδιορισεις πρωτα την καρτα γραφικων (εκτος κι αν θα παιζεις και παιχνιδια)
NVIDIA ή ATI ας πουν κι αλλοι.

Ξρω οτι διαχρονικα, η AMD εβγαζε λιγο πιο καλο σημα στην εικονα, πιο στρωτο gamma κλπ απο οσο λενε οσοι τις εχουν μετρησει και τις δυο. Συνηθως η AMD προτιμαται οταν προκειται να κανει χρηση βιντεο.

Απο την αλλη δεν ξερω πρακτικα ποσο η NVIDIA βρισκεται πισω σημερα, και απο την αλλη την προτιμουν για την σταθεροτητα και την καλυτερη συμπεριφορα με τους drivers γενικα. Ας τοποθετηθουν κι αλλοι επανω σε αυτο.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Werewolf!!!
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παίζω παιγνίδια, δεδομένου ότι είμαι 64 ετών και κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς παράταιρο και ασυμβίβαστο με την ηλικία μου!!!
Στόχος μου μοναδικός είναι κατά πρώτο η αψεγάδιαστη κίνηση της εικόνας ( όπως έχω τοποθετηθεί με την υφιστάμενη κάρτα έχω κάποια σπασίματα της εικόνας, δουλεύοντας μάλιστα στο 100% ) και κατά δεύτερο η max αξιοποίηση του hardware που διαθέτω αναφορικά με τον ήχο και την ποιότητα της εικόνας.
Θέλω επίσης η κάρτα που θα αγοράσω ( ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ VIDEO ) επαναλαμβάνω να είναι σε θέση να αναπαραγάγει 4κ υλικό και να έχει όσα πρέπει να έχει από τα επιπλέον καλούδια που συνιστούν τον ορισμό μιας σύγχρονης κάρτας για video ... (hdmi 2.0a, hevc 4k hdr κλπ) .
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε παιδια εάν η σύνδεση που έχω κάνει στο REL STRATA II είναι η ενδεδειγμένη!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Για δοκιμασε να παιξεις ενα βιντεο χωρις τον madvr π.χ. βαλε τον enhanced video renderer (custom presenter) που ειναι ελαφρυς και θα αποφορτισει την καρτα. Αν τα σπασιματα στην κινηση παψουν, τοτε σημαινει πως οντως, τα βαρια φιλτρα του madvr γονατιζαν την καρτα και εκεινη εσπαζε την κινηση.

Υπ οψιν, εννοειται οτι εχεις γυρισει και την εξοδο καρτας γραφικων στα 23hz απο τις ρυθμισεις καρτας γραφικων, πριν την αναπαραγωγη ταινιων 24p , ΕΤΣΙ. ?
 

msan

New member
7 July 2006
85
Re: Απάντηση: Πρόταση για αλλαγή Κάρτας Γραφικών σε HTPC

Πως γνωρίζω ποια ταινία είναι στα 24p?f
Αυτή θα είναι μία πάγια ρύθμιση σε όλες τις ταινίες που έχω ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Συνηθως ναι ειναι ολες.

Αυτο που θα κανεις ειναι να γυριζεις καθε φορα την καρτα γραφικων στο 23hz ή 24hz αν δεν διαθετει 23.
Αλλιως, αν πεσεις σε βιντεο που ειναι 25 καρε και 50 καρε, θα γυριζεις την καρτα, στα 50hz.
Αν παιξεις βιντεο που ειναι 30 καρε και 60 καρε, θα γυριζεις την καρτα στα 60hz.

Πως βλεπεις ποιο βιντεο ειναι τι. ?

Καθως παιζει το βιντεο, κανεις δεξι κλικ με το ποντικι επανω του στον mpc και στο μενου που θα ανοιγει θα πατησεις κατω κατω που λεει "ιδιοτητες" (properties)

Τοτε θα εμφανιστει ενα πινακακι που θα αναφερει τα βασικα χαρακτηριστικα της ταινιας, οπως αναλυση, τι ηχο εχει, και τα καρε της ταινιας.
Αν δεις 23.976fps τοτε σημαινει οτι ειναι αυτο που λεμε χοντρικα 24 καρε.

Προσεξε τωρα, υπαρχει και αυτοματη μεθοδος στον MPC να ανιχνευει την ταινια και να γυριζει αυτοματα την καρτα γραφικων στα 24Hz ή τα 50hz ή τα 60hz.
Δεν την θυμαμαι τωρα να στην πω, φανταζομαι καποιος αλλος θα βοηθησει σε αυτο.

Τελος οταν θα παιζεις ταινιες 24 καρε (23.976) εκτος απο την καρτα γραφικων, θα πρεπει να γυρισεις και την τηλεοραση απο τα 60hz στα 24hz. Αυτο θα το κανεις, ψαχνοντας στο μενου της και βρισκοντας το 24p true cinema και να το κανεις On.

Στον προβολεα δεν χρειαζεται να κανεις κατι, γυριζει μονος του αυτοματα.


Οποτε αν ρυθμισεις και τον mpc να γυριζει την καρτα γραφικων αυτοματα στα αντιστοιχα hz αναλογα με το υλικο, μονο στην Tv θα πρεπει να κανεις On-off το 24p true cinema.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Re: Απάντηση: Πρόταση για αλλαγή Κάρτας Γραφικών σε HTPC

Είσαι ΜΕΓΑΣ!!
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Ερώτηση:
Θα αντικατασταθεί η κάρτα γραφικών GT720 με την GT1030 της MSI (low profile, στο hp G7 microserver) καθώς ήρθε η 4Κ TV.
Η κάρτα έχει HDMI που θα πηγαίνει στην TV για εικόνα για 4Κ εικόνα. Η 2η έξοδο που είναι display port, αν συνδεθεί στον AV receiver που είναι μόνο 1080p, θα μπορέσει να δώσει ήχο DTS MA, HD... χωρίς να ρίξει την ανάλυση στα 1080 και στο HDMI της TV?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Καλύτερα να πάρεις κάποια κάρτα λίγο πιο δυνατή, και με 2 HDMI για να μην βάζεις converters στην γραμμή και εισάγεις και άλλο delay που θα κάνει το lipsync δύσκολο.
Ναι, θα πάρεις κανονικά DTS HDMA & Dolby TrueHD στον ενισχυτή χρησιμοποιώντας ένα 2ο HDMI ( τον βλέπει σαν οθόνη το PC και θα την δηλώσεις σαν 1080p ).

Στο MPC-HC αν βάλεις σαν renderer τον MadVR μπορείς να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία αυτόματης εναλλαγής refresh rate που έχει στις ρυθμίσεις του το MadVR ώστε ανάλογα το υλικό να γυρνάει αυτόματα την έξοδο στο κατάλληλο refresh rate.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο τις GTX 1050 και πανω, οι nvidia εχουν και τσιπακι αποκωδικοποιησης HEVC, θεωρω οτι καλο ειναι να το εχεις για να παιζεις αντιστοιχο υλικο χωρις να επιβαρυνεις την cpu.
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Re: Απάντηση: Πρόταση για αλλαγή Κάρτας Γραφικών σε HTPC

Απο τις GTX 1050 και πανω, οι nvidia εχουν και τσιπακι αποκωδικοποιησης HEVC, θεωρω οτι καλο ειναι να το εχεις για να παιζεις αντιστοιχο υλικο χωρις να επιβαρυνεις την cpu.

Στο media player classic θα δηλωθεί (όπως και με την 720), όλη τη δουλειά να την κάνει η κάρτα γραφικών (1080p).
Στο htpc χωράει μόνο low profile single slot.
H gt1030 βγήκε για αυτά ακριβώς τα συστήματα και έχει HEVC.
https://forum.doom9.org/showthread.php?p=1810727#post1810727
Την 1050 την προτείνουν για 4Κ netflix που δεν με απασχολεί αν και κάποιοι αναφέρουν ότι είναι οκ.
Οπότε η ερώτησή μου παραμένει.
Ευχαριστώ.
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Καλύτερα να πάρεις κάποια κάρτα λίγο πιο δυνατή, και με 2 HDMI για να μην βάζεις converters στην γραμμή και εισάγεις και άλλο delay που θα κάνει το lipsync δύσκολο.
Ναι, θα πάρεις κανονικά DTS HDMA & Dolby TrueHD στον ενισχυτή χρησιμοποιώντας ένα 2ο HDMI ( τον βλέπει σαν οθόνη το PC και θα την δηλώσεις σαν 1080p ).

Στο MPC-HC αν βάλεις σαν renderer τον MadVR μπορείς να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία αυτόματης εναλλαγής refresh rate που έχει στις ρυθμίσεις του το MadVR ώστε ανάλογα το υλικό να γυρνάει αυτόματα την έξοδο στο κατάλληλο refresh rate.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. To HP microserver G7 χωράει μόνο low profile single slot.
Εκτός από τη gt1030 δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη κάρτα σε τέτοιο μέγεθος.
Θα κάνω τη δοκιμή και αν τα δει σκούρα με της 2 εξόδους, θα πάω σε video audio splitter (ακριβή λύση) Τα κανονικά spitterς από 1 hdmi 2.0 σε 2 hdmi 2.0 όπως και εσύ δεν κάνουν για τέτοια δουλειά.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόταση για αλλαγή Κάρτας Γραφικών σε HTPC

H gt1030 βγήκε για αυτά ακριβώς τα συστήματα και έχει HEVC.
.

Zητω συγνωμη για την παραπληροφορηση, ειχα βασιστει στον παρακατω πινακα της NVIDIA οπου παρουσιαζει την GT1030 να μην εχει chip NVENC για hardware acceleration H.265 (HEVC)

https://developer.nvidia.com/video-encode-decode-gpu-support-matrix
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόταση για αλλαγή Κάρτας Γραφικών σε HTPC

Zητω συγνωμη για την παραπληροφορηση, ειχα βασιστει στον παρακατω πινακα της NVIDIA οπου παρουσιαζει την GT1030 να μην εχει chip NVENC για hardware acceleration H.265 (HEVC)

https://developer.nvidia.com/video-encode-decode-gpu-support-matrix

Δεν υπάρχει λόγος για συγγνώμη. Μόλις παραλάβω την κάρτα γραφικών ενημερώνω.
Σε ευχαριστώ.
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Ήρθε η gt1030 της msi.
Καλώδιο Hdmi 2.0 hi speed στη Samsung.
Display port στον Onkyo για ήχο.
Με VLC και ενεργοποιημένη η επιλογή HDMI / spiDIF AUDIO PASSTHROUGH, ο ήχος μεταφέρεται άμεσα στον ενισχυτή και δουλεύουν τα format DTS master audio, TRUE HD κλπ. Τα 4Κ η κάρτα τα αναπαραγάγει χωρίς πρόβλημα.
Στο HDR τώρα. Για να μπορούν τα windows να ενεργοποιήσουν τις 3 επιλογές (YES) στις "ρυθμίσεις χρώματος windows HD color" πρέπει να αποσυνδεθεί το 2o καλώδιο που πηγαίνει στον AV receiver. Τότε και μόνο ενεργοποιήθηκε και το HDR στην TV.
Με media player classic δεν έγιναν ακόμη δοκιμές, λόγω έλλειψης χρόνου.
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για κάρτα γραφικών η gt 1030 είναι εντάξει για 4κ hevc hdr Dolby Atmos κ.τ.λ. ειδικά για τα λεφτά της?

Για αυτό ακριβώς βγήκε η gt1030. Την κουμπώνεις και παίζει με vlc ή αντίστοιχο software.
Προσωπικά εάν ήταν να δώσω παραπάνω χρήματα θα αγόραζα ένα zidoo ή ένα ανάλογο media player. plug and play.
Σε μεγαλύτερη κάρτα θα πήγαινα μόνο αν έπαιζα παιχνίδια.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή φτιάχνουμε για ένα φίλο μια σύνθεση με ryzen 2600, είχαμε καταλήξει σε κάρτα γραφικών XFX Radeon RX 570 8GB RS . Η χρήση εκτός από γενική, θα περιλαμβάνει και κανένα χαλαρό παιχνιδάκι, αλλά θα χρησιμοποιείται και για ταινίες UHD remux 50-60gb.
Διαβάζοντας το παρόν thread, είναι προτιμότερο να πάει σε κάποια nvidia?