Αγορά ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kostas2022

New member
25 May 2015
15
Καλησπέρα στην ομάδα.
Έχω τον ενισχυτή Yamaha AX - 497.Οι πηγές μου είναι πικάπ και CD-Player. Θα ήθελα να μου προτείνεται τι ηχεία να αγοράσω και εάν θα χρειαστώ και sub. Ο χώρος ακρόασης, είναι περίπου τετράγωνος (4χ6) και η μουσική που ακούω είναι Rock, από 60s μέχρι και το σήμερα, από Garage Rock μέχρι Heavy Metal :guitarist::guitarist::guitarist:
Σας ευχαριστώ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μιας και δεν εχει εξοδο σαμπ, εγω δεν θα εμπλεκα με κατι τετοιο.
απο ηχεια θα κοιταγα ευαισθητα και ευκολα στην οδηγηση. αναλογα με την διαμορφωση του χώρου δεν θα απεκλεια και δαπεδου. με 1 ομως μιντ-μπας καλυτερα.
το ιδανικο θα'ταν να τον παρεις μαζι σου και να κάνεις ακροασεις ειτε στα μαγαζια, ειτε σε σπιτι καποιου που πουλαει τα δικα του, αν κοιτας και μεταχειρισμενα.
(καθολου κακη ιδεα για μενα)
 

Kostas2022

New member
25 May 2015
15
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Δηλαδή να κοιτάξω για ηχείο δύο δρόμων ?
Επειδή έχω και μίκτη, θα μπορούσα να καταργήσω τον ενισχυτή (μιας και μου βγάζει καποια προβληματάκια) και να πάρω δύο ενεργά?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Δηλαδή να κοιτάξω για ηχείο δύο δρόμων ?
Επειδή έχω και μίκτη, θα μπορούσα να καταργήσω τον ενισχυτή (μιας και μου βγάζει καποια προβληματάκια) και να πάρω δύο ενεργά?

Πολύ καλή ιδέα.
Στα πόσα μέτρα ακούς?
Σε ποια διάσταση θα βάλεις τα ηχεία?
Στην μικρή φαντάζομαι?
Και κυρίως budget?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η απόσταση ακρόασης είναι πολύ μεγάλη.
Πολύ δύσκολα τα πράγματα , χρειάζεται μεγάλο ηχείο και σαμπ.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εγω για την περιπτωση σου και λαμβανοντας υποψιν καποιες παραμετρους, χωρο, αποσταση, μουσικη, ενισχυτη, και φυσικα σχεση τιμης/ποιοτητας , θα προτεινα Klipsch.
Απο την σειρα R (Reference) θα βρεις σιγουρα αυτο που θα ανταποκρινεται στις προσδοκιες σου.

Δυναμη, Ευκρινεια, Αναλυση και εικονα οργανων στον χωρο, ευκολη οδηγηση, και προσωπικα θα ελεγα φτιαγμενα για Ροκ μουσικη.

ΙΜΟ Στα χρηματα που προτεινεται ενα ηχειο οπως το Klipsch R-620F και αυτα που προσφερει δεν νομιζω να βρεις πολλους ανταγωνιστες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Εγω για την περιπτωση σου και λαμβανοντας υποψιν καποιες παραμετρους, χωρο, αποσταση, μουσικη, ενισχυτη, και φυσικα σχεση τιμης/ποιοτητας , θα προτεινα Klipsch.
Απο την σειρα R (Reference) θα βρεις σιγουρα αυτο που θα ανταποκρινεται στις προσδοκιες σου.

Δυναμη, Ευκρινεια, Αναλυση και εικονα οργανων στον χωρο, ευκολη οδηγηση, και προσωπικα θα ελεγα φτιαγμενα για Ροκ μουσικη.

ΙΜΟ Στα χρηματα που προτεινεται ενα ηχειο οπως το Klipsch R-620F και αυτα που προσφερει δεν νομιζω να βρεις πολλους ανταγωνιστες.
κατι ειπε ο φιλος για προβληματα στον ενισχυτη. μηπως πρεπει να λυθουν πρωτα;
κατα τα άλλα οκ, αλλά επιμενω να παρει τον ενισχυτη μαζι του για ακροαση. ειδικα για yamaha αυτης της σειρας παρεα με klipsch.
σε καποιους ο συνδιασμος πεφτει σκληρος. σε καποιους αρεσει.
για μενα το ηχειο ειναι απο τα κομματια της αλυσιδας που πρεπει να ακουσει καποιος πριν να αγορασει. θα μου πεις, γιατι τα υπολοιπα;;
ναι, αλλά το ηχειο περισσοτερο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Η απόσταση ακρόασης θα είναι 3.5 - 4 μέτρα.
Το budget είναι 500-600 ευρώ.

Καλησπερα φιλε μου και απο εμενα μια φιλικη συμβουλη επειδη η αποσταση ακροασης ειναι μεγαλη προσπαθησε να παρεις ηχεια με υψηλη ευαισθησια αν μπορεις να πας να ακουσεις τα paradigm monitor se 3000f !! -bye-
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Σωστά το επισημαίνει ο vlad66. Τι είδους προβληματάκι έχει ο ενισχυτής;
Τώρα, αν όντως υπάρχουν διαθέσιμα 500 - 600 η θέση σου είναι δύσκολη και αυτό... είναι καλό.
Υπάρχει πολύ πράγμα που πρέπει ν' ακούσεις για να κατασταλάξεις. Τα αυτοενισχυόμενα είναι μία καλή λύση. Έχουν και τα αρνητικά τους όπως όλα βέβαια αλλά πρωτίστως θα πρέπει να δώσεις ή να αξιοποιήσεις τον ενισχυτή σου αλλού. Ο μείκτης που γράφεις πιο πάνω θα επηρεάσει τον ήχο σου μάλλον αρνητικά αλλά μικρό το κακό. Ο μείκτης κάνει άλλα πράγματα. Και γι αυτό υπάρχει. Με αυτοενισχυόμενα ηχεία «καθαρίζεις» με τις λιγότερο δυνατόν απώλειες.
Στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να λύσεις το πρόβλημα με τον ολοκληρωμένο και να πας, όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω σε όσο το δυνατόν πιο ευαίσθητα ηχεία.
Θέλει σε κάθε περίπτωση, ψάξιμο.
Καλή συνέχεια.
 

Kostas2022

New member
25 May 2015
15
Καλημέρα.
Σας ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση. Ο ενισχυτής μου παρουσιάζει κάποιες φορές το εξής πρόβλημα. Όταν τον ανοίγω παίζει μόνο το ένα ηχείο και όταν ανεβάσω ένταση, στρώνει, παίζουν και τα δυό ηχεία. Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα ρεύματος, αφού το volume, δίνει περισσότερο ρεύμα. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Για αυτοενισχυόμενα ηχεία, μπορείτε να μου προτείνεται κάποια ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλημερα μπορει απλως να χρειαζεται καθαρισμα το ποντεσιομετρο της φωνης! εαν μπορεις παρε ενα καθαριστικο σπρει επαφων και δοκιμασε! εαν αξακολουθει να στο κανει κανε ενα κοπο και πηγαινε το σε ενα τεχνικο να το δει ,μπορει να ειναι κατι απλο που διορθωνεται και το κοστος να ειναι μικρο! ο ενισχυτης που εχεις ειναι αρκετα καλος και αξιζει να του δωσεις μια ευκαιρεια!!!-bye-
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλημέρα. Άποψη μου είναι να πάρεις τον μείκτη σου και να πας ν' ακούσεις τα Yamaha HS8 https://www.skroutz.gr/s/3364157/Yamaha-HS8.html και τα Focal Alpha 65. https://www.skroutz.gr/s/4602145/Focal-Alpha-65.html?from=recommendations Το θέμα είναι να δεις αν «είναι για σένα» ο ήχος που βγάζουν. Υπάρχουν ακροατές που δεν τους αρέσει ο ήχος των monitor.
Αν ρωτάς εμένα, σου λέω ότι μ' ενθουσιάζει. Έχω τα Tannoy Reveal 802 https://www.skroutz.gr/s/4489782/Tannoy-Reveal-802.html αλλά δεν ακούω μόνο, κάνω και δουλειά. Αν είχα τη δυνατότητα. θα είχα πάρει τα HS8 της YAMAHA αλλά τότε έκαναν αρκετά παραπάνω. Τα δικά μου τα είχα προτιμήσει από τα HS7 https://www.skroutz.gr/s/3364182/Yamaha-HS7.html?from=recommendations επειδή στ' αυτιά μου πάντα, ακουγόντουσαν πιο ισορροπημένα τα άκρα.
Είπαμε: Δεν μπορώ να σου πω τι θα σου αρέσει.
Μόνο ψάχνοντας θα μείνεις ικανοποιημένος. Άσε που όταν με το καλό κατασταλάξεις, μετά από λίγο θα σου λείψει αυτή η διαδικασία, το ψάξιμο. :bigcry:
Και τα χρήματα που διαθέτεις είναι αρκετά και μπορείς να βρεις πολύ καλά ηχεία. Εδώ μέσα θα σου πουν τα παιδιά και καλύτερες λύσεις.

Υ.Γ. Ελπίζω να έχω καταλάβει καλά και να μιλάμε για χρήση σπιτιού. Αν θέλεις να «φτιάχνεις καταστάσεις» και αλλού, τότε αλλάζουν όλα.

Καλή συνέχεια, όπως και να 'ναι.-bye-
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Υψηλή ευαισθησία τουλάχιστον 92db/w/m,τουλάχιστον 8'' woofer και εμπεδηση που να μην πέφτει πολύ κάτω από τα 8Ω ώστε να μπορεί να τα οδηγήσει σχετικά άνετα ο ενισχυτής σου . Αυτά πρέπει να κοιτάξεις σε πρώτο επίπεδο και με την προϋπόθεση ότι θα κρατήσεις τον ενισχυτή που έχεις. Αλλιώς πάς για ενεργά κλπ...
Δύσκολα τα πράγματα πάντως κ στις δύο περιπτώσεις.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ενεργά και μίκτης ειναι η πιο "εύκολη " και σίγουρη λύση!
Το θέμα είναι η επιλογή.
Πχ εμένα στα αυτιά μου ήχησε καλύτερα τα hs7 από τα hs8.....κάτι που είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με αυτό που σου γράφει ο φίλος μας Γιωργος!
Οπότε επιβάλλονται οι ακροάσεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αγοράσεις ένα μίκτη της προκοπής
Ένα δικαναλο από σοβαρές εταιρίες πχ rane ,Allen & heath, vestax κλπ.
Eκει ΔΕΝ πρέπει να κάνεις οικονομία.

Μετρά λοιπόν το ρευστό σου και προχωρά άφοβα σε αυτή την λύση.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
@mdvg ο μίκτης που έχω είναι ο Allen & Heath Xone 23.

Υπαρχει και η δυνατοτητα να προβεις σε αγορα ενεργων ηχειω(οχι-μονιτορ) τα οποια προοριζονται για hi-fi xρηση ! τετοια περιπτωση ειναι τα dali zensor 1 ax ( ηχειο-βασης) κοστιζει 500 ευρω και ειναι και ασυρματα! υπαρχουν και τα δαπεδου που για το χωρο σου ειναι ταμαμ αλλα εκει ανεβαινουμε στα 800 ευρω!(zensor 5 ax)-bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το 1AX ούτε να το σκέφτεσαι για τον χώρο σου.
Γενικά σου προτείνω να κάνεις λίγο οικονομία και να πας στο μεγαλύτερο
ηχείο που μπορείς διότι στο μέλλον σε βλέπω να ξοδεύεις πολλά χρήματα στις αλλαγές.
Ή να μειώσεις την απόσταση ακρόασης στα 2μ το πολύ ώστε να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα
στο προβληματικών διαστάσεων χώρο σου και να μπορέσεις να τοποθετήσεις τα ηχεία σου με τους κανόνες.
 

Kostas2022

New member
25 May 2015
15
Τελικά νομίζω η καλύτερη λύση είναι να μειώσω την απόσταση ακρόασης, μιας και μπορεί να γίνει, περίπου στα 2 μέτρα.