Multizone / Multiroom

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Sτο νέο σπίτι που θα μετακομίσω, θέλω να φτιάξω ένα σύστημα Multizone/multiroom


Δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις ποιότητας, η δουλειά να γίνεται.


Τί υπάρχει: NAS Server που τρέχει ήδη UPNP/DLNA services καθώς και iTunes media server. Eκεί είναι αποθηκευμένη όλη η μουσική.
Τί θέλω: Να μπορώ να παίζω μουσική σε όλους τους χώρους του σπιτιού, το πιθανότερο μονοφωνικά, μέσω WiFI, αν και κάθε χώρος θα έχει και πρίζα ethernet.


Τί θα αποκτήσω στο ενδιάμεσο: Κάποιον AV από Marantz, Denon, Yamaha, ακόμα δεν ξέρω μοντέλο, να τοποθετηθεί στο σαλόνι μαζί με ένα ζευγάρι ηχεία όταν παίζει καμιά ταινία. Και εδώ η δουλειά μας να γίνεται (από ηχεία δλδ). υπάρχει ήδη google home mini και ίσως αγοραστεί και apple TV, γιατί το έταιρον δεν την παλεύει σε περιβάλλον εκτός apple.


Τί εχουμε: Γυναικείο form factor, που σημαίνει lifestyle ηχειάκι, ευπαρουσίαστο. Επαγγελματικά απαγορεύονται δια ροπάλου. Δωμάτια σπιτιού που θα πρέπει να καλύψουμε, 5 με 6.


Budget: Δεν έχω ιδέα. Αλλά οι αγορές θα γίνουν τμηματικά.


Τί σκέφτομαι: Αγορά σε κάτι του στυλ apple homepod/Denon HEOS/Yamaha multicast/ Soonos κλπ.


Εχει στήσει κανείς κάτι παρόμοιο με απάρτια από τα παραπάνω σπίτι του; Πού να καταλήξω και γιατί? Υπέρ και κατά?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Και τους τρεις ψηφιακούς βοηθούς - Alexa, Google Assistant, Siri - τους υποστηρίζουν οι Marantz-Denon και έχουν πολύ καλή πλατφόρμα για multiroom/multizone, το Heos.

Εφ' όσον θέλεις να εντάξεις στο ίδιο οικοσύστημα και τον ενισχυτή AV, κατά κει θα πρέπει να κοιτάξεις. Έχει και γκάμα σε ηχεία Heos αναλόγως budget και μεγέθους, αλλά και λύσεις με τετραζωνικούς ασύρματους με έξοδο sub για κάθε ζώνη που είναι και custom install friendly.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές πλατφόρμες και γνωρίζω κάμποσα. Sonos, DTS Play-Fi, MusicCast, Heos και κάποιες λιγότερο γνωστές. Για μένα Heos θα πρέπει να προτιμήσεις εφ' όσον εμπλέκεται AVR. Και μάλιστα με τη δυνατότητα να μην επηρρεάζεται η κύρια ζώνη στην αναπαραγωγή ασυμπίεστου πολυκάναλου PCM (π.χ. Dolby True HD) όταν επιλέγεις και άλλη ζώνη να εμπλακεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Και μέσω ποιάς εφαρμογής παίζουμε τη μουσική μας;;

Heos app. Εφ' όσον μιλάμε για Denon-Marantz. Φυσικά και μέσω του app του ψηφιακού βοηθού έχοντας ενεργοποιήσει το κατάλληλο skill. Αλλά αν έχεις ψηφιακό βοηθό σιγά μη μιλάς στο smartphone/tablet. Στο έξυπνο ηχείο θα δίνεις φωνητικές εντολές για να ελέγχει τι θα κάνει το μηχάνημα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Επίσης να συμπληρώσω.

Στην παρούσα φάση, έχουμε εδώ Play-Fi, Heos και Google Home μηχανήματα (γιατί έχουν chromecast). Και μια ακόμη πλατφόρμα. Μάλλον πρέπει να έρθεις για live επίδειξη ασύρματου multiroom... .