Αντανακλάσεις στο κρυστάλλινο αεράκι! [Richard & Mimi Farina]

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Γεννημένος στη ναζιστική Γερμανία, ο εκπληκτικός τραγουδιστής των καναδοαμερικανών Steppenwolf, John Kay, στο πρώτο του προσωπικό άλμπουμ Forgotten Songs and Unsung Heroes του 1972, τραγούδησε επιβλητικά το "Bold Marauder" του Richard Farina και μας έβαλε να ψάχνουμε για την αυθεντική εκτέλεση και το άλμπουμ που το περιείχε. Φυσικά έκανε πολύ καλά και το γιατί θα το διαβάσετε παρακάτω...

 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Τα ταραγμένα βαλς του αντι-αμερικάνικου ονείρου​

Richard & Mimi Farina - Reflections In A Crystal Wind (Δεκέμβριος 1965, Vanguard)

ReflectionsInACrystalWind.jpg

Τραγούδια: A1 Reflections In A Crystal Wind 3:30, A2 Bold Marauder 4:24, A3 Dopico (Instr.) 3:58, A4 A Swallow Song 2:51, A5 Chrysanthemum (Instr.) 2:27, A6 Sell-Out Agitation Waltz 2:50, A7 Hard-Loving Loser 4:32, B1 Mainline Prosperity Blues 6:25, B2 Allen's Interlude (Instr.) 2:50, B3 House Un-American Blues Activity Dream 3:10, B4 Raven Girl 5:07, B5 Miles (Instr.) 2:53, B6 Children Of Darkness 4:00
Μουσικοί: Richard Farina (σύνθεση / προσαρμογή: A1-B4, B6, ντούλτσιμερ, φωνητικά), Mimi Farina (σύνθεση: B5, κιθάρα, φωνητικά), Bruce Langhorne (ηλεκτρική κιθάρα / ντέφι: A1-A4, A6-B4, B6), Charles Small (πιάνο / ηλεκτρικό πιάνο / τσελέστα: A6-B1, B3, B6), John Hammond (φυσαρμόνικα: A6-B1, B3), Alvin Rogers (τύμπανα: A6-B1, B3), Russ Savakus (κοντραμπάσο / ηλεκτρικό μπάσο: A2, A4, A6-B1, B3), Felix Pappalardi (ηλεκτρικό μπάσο: A1, B4)

Ηχογραφήθηκε στα στούντιο Olmstead στο Μανχάταν, τέλη Σεπτεμβρίου του 1965 και κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο του 1965

MusicForEveryOccasionVanguardAd.jpg
Mουσική για κάθε περίσταση / Αν μπορούσες κάπως να μαζέψεις τις θλίψεις σου...​

Αν και δεν έχει ξεχαστεί με κανένα τρόπο, η μοναδική και πρωτοποριακή μουσική της Mimi και του Richard Farina δυστυχώς εξακολουθεί να παραμένει υποτιμημένη. Και οι δύο τους, με πολλούς τρόπους, είχαν βρει τους ρόλους ως μουσικοί που επισκίαζαν τις άλλες πτυχές της ζωής τους, δηλαδή, η Mimi ως μικρή αδερφή της Joan Baez και ο Richard ως εικονική λογοτεχνική φιγούρα της μετα-Μπητ γενιάς. Το γεγονός ότι δεν ηχογράφησαν μόνο ηλεκτρικό φολκ-ροκ, αλλά ακόμη και επηρεασμένο από την Ανατολή, πριν σχεδόν από οποιονδήποτε άλλον στη σκηνή, φαίνεται να παραβλέπεται. Παρόλο που ποτέ δεν χρησιμοποιούσαν σιτάρ στα οργανικά τους, μια ποικιλία από μόνταλ κουρδίσματα στο απαλάχιαν ντούλτσιμερ που έπαιζαν, έδιναν αυτές τις εξωτικές για δυτικούς αλλά γνώριμες για μας, παιχνιδιάρικες γεύσεις.

Το Bringing It All Back Home του Μπομπ Ντίλαν μπορεί να είχε προηγηθεί ένα μήνα του ντεμπούτου άλμπουμ των Farina, Celebrations For A Grey Day, αλλά ήταν ο Richard που είχε ενεργά επισημάνει, ότι η αμερικάνικη φολκ μουσική δεν είχε τύχη χωρίς ρυθμό, που θα μπορούσες να χορέψεις. Στο Newport Folk Festival του 1965, οι Farina έδωσαν το στίγμα, αρκετές ώρες πριν την ηλεκτρική παράσταση του Dylan, που φέρεται να άνοιξε τις πόρτες του είδους.

Αλλά πέρα από την ιστορία, η διερεύνηση της ίδιας της μουσικής τους λέει ακριβώς όλα όσα πρέπει να ξέρουμε γι' αυτούς. Οκτώ μήνες μετά την παράδοση του εξαιρετικού ντεμπούτου τους, οι Farina κυκλοφόρησαν το Reflections In A Crystal Wind. Βασιζόμενοι στον φολκ-ροκ-ράγκα ήχο του Celebrations, το άλμπουμ αυτό καθιερώνει το μουσικό τους πνεύμα, ενώ ταυτόχρονα επεκτείνει σημαντικά το φάσμα του ρεπερτορίου τους. Και οι δυό τους βρίσκονται στα καλύτερά τους, τόσο φωνητικά όσο και οργανικά, με τη Mimi να λάμπει, ειδικά στο λικνιζόμενο ντουέτο κιθάρας και ντούλτσιμερ του "Miles", το αφιέρωμά της στον Πρίγκιπα του Σκότους, Miles Davis. Υπάρχουν λιγότερα οργανικά εδώ από το πρώτο άλμπουμ, αλλά αυτά αντισταθμίζονται με αντάξια τραγούδια.

Γεια, χο, έι
Είμαι ο θρασύς επιδρομέας και
Γεια, χο, έι
Είμαι ο λευκός καταστροφέας

Γιατί θα σου φέρω ασήμι και χρυσάφι και
Θα σου φέρω θησαυρό και
Θα φέρω μια σημαία για χήρες και
Θα είμαι ο εραστής σου

Και θα σου δείξω την τρύπα και τη σπηλιά και
Το θυσιαστήριο βωμό και
Θα σου δείξω αίμα στην πέτρα και
Θα είμαι ο μέντοράς σου και
Η νύχτα θα είναι η αγάπη μας και
Ο φόβος θα είναι το όνομά μας

Γεια, χο, έι
Είμαι ο θρασύς επιδρομέας και
Γεια, χο, έι
Είμαι ο λευκός καταστροφέας

Γιατί θα σε πάρω έξω απ' το χέρι και
Θα σε οδηγήσω στον κυνηγό και
Θα σου δείξω κεραυνούς και ατσάλι και
Εγώ θα είμαι ο δάσκαλός σου
Τότε θα ντυθούμε με κράνος και σπαθί και
Θα βουτήξουμε τις γλώσσες μας στη σφαγή και
Θα τραγουδήσουμε ένα τραγούδι πολεμιστή και
Θα αναπέμψουμε τον έπαινο της δολοφονίας και
Ο Χριστός θα είναι η αγάπη μας και
Ο φόβος θα είναι το όνομά μας

Γεια, χο, έι
Είμαι ο θρασύς επιδρομέας και
Γεια, χο, έι
Είμαι ο λευκός καταστροφέας

Γιατί θα δηλητηριάσω ψηλά τους ανέμους και
Θα βρωμίσω το ποτάμι και
Θα κάψω τα σιτηρά στον αγρό και
Θα είμαι η μητέρα σου και
Θα πάω να καταστρέψω και να σκοτώσω και
Θα πάω να λεηλατήσω και
Θα πάρω μια Ερινύα για σύζυγο και
Εγώ θα είμαι ο πατέρας σου και
Ο θάνατος θα είναι η αγάπη μας και
Ο φόβος θα είναι το όνομά μας

- Bold Marauder (Richard Farina)

Ένα από τα πιο δυνατά τραγούδια του άλμπουμ, όπως προαναφέρθηκε, είναι το "Bold Marauder", ένας τρομακτικός δραματικός μονόλογος που μας κάνει να εικάζουμε ποιος ή τι μπορεί να είναι ο Bold Marauder καθώς οι σκληροί, φρικιαστικοί στίχοι απαριθμούν τις φρικαλεότητές του. Οι σημειώσεις του Richard στο άλμπουμ υπαινίσσονται ότι ο Bold Marauder μπορεί να περιγράφει την Κου Κλουξ Κλαν («κάτω από την κάλυψη της κουκούλας και της αιτίας»), ενώ στην τηλεοπτική εκπομπή Rainbow Quest του Pete Seeger, είπε ότι ο επιδρομέας ήταν «όποιοι αισθάνονταν ότι επειδή έχουν τους διάφορους θεούς και προέδρους με τη μεριά τους, μπορούν να στείλουν τα στρατεύματά τους λεηλατώντας τη γη». Σας λέει κάτι αυτό σήμερα, ή μήπως όχι; Οι ίδιοι οι στίχοι, όμως, ξεπερνούν αυτά τα στοιχεία: ο ποιητής συγκεντρώνει όλες τις λογοτεχνικές δυνάμεις του για να απεικονίσει τον επιδρομέα σε τερατώδεις μυθικές διαστάσεις που τον κάνουν να φαίνεται τόσο αρχαίος όσο το ίδιο το κακό.

MimiAndRichardPerformAtNewport65.jpg
Mimi και Richard Farina εμφανίζονται στο Newport Folk Festival τον Ιούλιο του 1965 στο Νιούπορτ, Ρόουντ Άιλαντ (φωτο David Gahr)​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Τραγούδι χελιδονιού​

Farinas.jpg

Έλα να περιπλανηθείς ήσυχα και να ακούσεις τον άνεμο
Έλα κοντά και άκουσε τον ουρανό
Έλα να περπατήσεις ψηλά πάνω από τα κύματα της θάλασσας
Και πρόσεξε τα χελιδόνια καθώς πετούν

Δεν υπάρχει θλίψη, όπως το μουρμούρισμα των φτερών τους
Δεν υπάρχει χορωδία όπως το τραγούδι τους
Δεν υπάρχει δύναμη όπως η ελευθερία της πτήσης τους
Όσο τα χελιδόνια περιφέρονται μόνα

Ακούς το κάλεσμα εκατό χιλιάδων αγοριών;
Ακούς το τρέμουλο στην πέτρα;
Ακούς τα θυμωμένα κουδούνια που χτυπούν τη νύχτα;
Ακούς τα χελιδόνια όταν έχουν πετάξει;

Και θα φυσήξει το αεράκι τα πέταλα από το χέρι σου;
Και θα απαλύνει λίγη αγάπη τον πόνο σου;
Και θα μεταφέρει αυτή η σιωπή τη σύγχυση από την ψυχή σου;
Και θα 'ρθουν τα χελιδόνια και πάλι;

- A Swallow Song (Richard Farina)​


Τα "A Swallow Song" και "Raven Girl" βρίθουν επίσης από συμβολισμό, ψάχνοντας έρημες θάλασσες και τοπία για να βρουν κάποια αντανάκλαση συναισθημάτων, πολύ αγωνιωδών για να εκφραστούν ευθέως. Στη μέση του άλμπουμ, μεταξύ των αλληγορικών τραγουδιών και των ρομαντικών εξομολογήσεων που ανοίγουν και κλείνουν τη συλλογή, βρίσκουμε πληθωρικά, σατυρικά τραγούδια: "Sell-Out Agitation Waltz", "Hard-Loving Loser" και το αιχμηρό αντιεξουσιαστικό "House Un-American Blues Activity Dream". Μόνο η προσπάθειά τους για ένα νωθρό, τζάνκι μπλουζ στο "Mainline Prosperity Blues", που αναδημιουργεί με όχι και τόσο μεγάλη επιτυχία την κατάσταση του στερητικού συνδρόμου των ναρκωτικών, προκύπτει κάπως "υπερβολική", με τους John Hammond και Bruce Langhorne να παίζουν στη φυσαρμόνικα και την κιθάρα, αντίστοιχα.

Ορισμένα από τα πιο αστεία τραγούδια του Farina εμφανίζονται εδώ, με πνευματώδη σκίτσα χαρακτήρων, εμπλουτισμένα με αποκαλυπτικές λεπτομέρειες, σύγχρονα λαϊκά παραμύθια για τους παραλογισμούς, τις υποκρισίες και νευρώσεις μιας γραφειοκρατικής και συγκαταβατικής κοινωνίας. Τραγούδια όπως αυτά δίνουν τη στενότερη σχέση του φολκ τραγουδιστή, με τον μυθιστοριογράφο, και παρόλο που η επιρροή του Dylan είναι ανιχνεύσιμη, πρέπει να θυμόμαστε ότι ο Farina είχε δημοσιεύσει ιστορίες και δούλευε στο μυθιστόρημά του, Been Down So Long It Looks Like Up to Me, πριν ο Dylan γίνει διάσημος. Ο εύστροφος και κρυστάλλινος συμβολισμός της λογοτεχνίας του Ρίτσαρντ είναι παντού στο Reflections, καθώς μεταπηδά από την αβίαστη σάτιρα σε όμορφες, ποιητικές αναφορές.

Ο τραγικός θάνατος του Richard Farina (έφυγε στα 29 του, το 1966) από ατύχημα με μοτοσικλέτα έχει καλά εξιστορηθεί στο Positively 4th Street: The Lives and Times of Joan Baez, Bob Dylan, Mimi Baez Farina, and Richard Farina* του David Hadju, διακόπτοντας ένα όμορφο πνεύμα, του οποίου τα καλλιτεχνικά εγχειρήματα είχαν μόλις ξεκινήσει. Η Mimi θα κυκλοφορήσει τη συλλογή με τα "ρετάλια", Memories τον επόμενο χρόνο, που αποδείχθηκε εξίσου απαραίτητη με τα δύο προηγούμενα. Η Vanguard Records έχει διατηρήσει σε κυκλοφορία όλα τα άλμπουμ των Farina, και μάλιστα το 2001 έβγαλε και ένα σετ τριών δίσκων με τις πλήρεις ηχογραφήσεις τους, που είναι σίγουρα αξιοσημείωτο, ιδιαίτερα καθώς περιλαμβάνει εννέα ζωντανά κομμάτια που έχουν επιλεγεί από δύο από τις τρεις εμφανίσεις τους στο Newport.

RothchildMuldaurFarinasAtNewport65.jpg
(Α->Δ) Ο θρυλικός παραγωγός δίσκων Paul Rothchild (σκούρο τζάκετ, ανοιχτόχρωμο παντελόνι), ο Richard Farina και οι Maria Muldaur, Mimi Farina παρακολουθούν τους Paul Butterfield Blues Band στο Newport Folk Festival, τον Ιούλιο του 1965 (φωτο David Gahr)​

Το Reflections In A Crystal Wind είναι ένα αδιαφιλονίκητο κλασικό. Το μείγμα με τα εξωτικά όργανα και τις απογειωτικές αρμονίες, τους ρομαντικούς στίχους, τις καυστικές αλληγορίες και τις σατιρικές μπαλάντες, συλλαμβάνουν τη δεκαετία του εξήντα της Αμερικής σ' όλο τον τεχνικολόρ παραλογισμό της, καθιστώντας το άλμπουμ ένα από τα πιο ποικιλόμορφα και απολαυστικά της εποχής.

Αν υπάρχει ένας τρόπος να πω λυπάμαι
Ίσως μείνω άλλο ένα βράδυ πλάι στην πόρτα σου
Να παρακολουθώ το φεγγάρι να υψώνεται μέσα στο παράθυρό σου
Όπου πέφτουν κοσμήματα, κλαίνε λουλούδια, και ξένοι γελούν
Επειδή θρηνείς που έχω φύγει

Και αν δεν ξέρω γιατί φεύγω
Ίσως να περιμένω δίπλα στο μονοπάτι όπου κανείς δεν έρχεται
Και να μετράω τις ερωτήσεις που αποφεύγω, ή κλείνω τα μάτια μου
Ή που δεν είχα χρόνο, ή αντιπαρέρχομαι
Επειδή οι απαντήσεις ντροπιάζουν την υπερηφάνεια μου

Τους άκουσα να λένε τη λέξη "για πάντα"
Αλλά δεν ξέρω αν οι λέξεις έχουν νόημα όταν υπόσχονται
Με το φόβο να χαθεί αυτό που δεν μπορεί να αποκτηθεί
Ή δανεισμός άγνοιας, ή ευλογία τελετουργίας, ή πούλημα από κήρυκες
Ενώ ακόμα περπατάς τον ξεχωριστό σου δρόμο

Μερικές φορές συνδεόμαστε μαζί
Και σπάνια γνωρίζουμε το κακό της δέσμευσης του μοναδικού συναισθήματος που φωνάζει για ελευθερία
Χρειάζεται και αποκάλυψη και κατανόηση
Και χρόνος για κράτημα ενός απλού καθρέφτη
Για την (αποκαλούμενη) δική σου αντανάκλαση

Αν υπάρχει τέλος σε όλα τα όνειρά μας
Ίσως φύγω ενώ ακόμα είσαι δίπλα στην πόρτα σου
Και θα θυμάμαι τα χέρια σου να περιβάλλουν ένα μπολ με φεγγαρόπετρες
Μια λάμπα της παιδικής ηλικίας, μια τριανταφυλλένια ρόμπα
Επειδή οι θλίψεις σου ήταν ακόμα αγέννητες

- Reflections in a Crystal Wind (Richard Farina)​


(*****, πηγές: εξώφυλλο, richardandmimi.com, Douglas Cooke)

BeenDownSoLongPositively4thStreet.jpg
__________
*. Το Positively 4th Street είναι ένας συναρπαστικός απολογισμός για το πώς τέσσερις νέοι - ο Bob Dylan, η Joan Baez, η Mimi Baez Farina και ο Richard Farina - πυροδότησαν μια σύγχρονη μποέμικη ζωή και δημιούργησαν τον διαρκή ήχο και το ύφος της δεκαετίας του 1960.

Η ιστορία του μετασχηματισμού της φολκ μουσικής από την παλιά επιδίωξη μέχρι τη μορφή της τέχνης που καθορίζει την εποχή δεν έχει ποτέ λεχθεί πλήρως. Ο Hajdu, την διηγείται ως την ιστορία μιας ενδιαφέρουσας τετράδας που συναντήθηκαν στο Greenwich Village στις αρχές της δεκαετίας του 1960 και ενέπνευσαν μια γενιά να συγκεντρωθεί γύρω τους.

Ακόμα και πριν γίνουν εραστές το 1963, ο Dylan και η Joan Baez θεωρήθηκαν ως οι τρέχοντες βασιλιάδες της φολκ μουσικής. Αλλά τα τραγούδια και οι δημόσιες εικόνες τους εξελίχθηκαν από τη σχέση τους με τη νεώτερη αδερφή της Joan, τη Mimi - όμορφη, προβληματισμένη, μια μουσικό από μόνη της - και τον Richard Farina, τον σκανταλιάρη, γοητευτικό μυθιστοριογράφο που παντρεύτηκε τη Mimi, όταν αυτή ήταν δεκαεπτά.

Στην ειλικρινή, συχνά οικεία καταγραφή του Hajdu (που βασίζεται σε αρκετές εκατοντάδες νέες συνεντεύξεις), η άνοδός τους από ατημέλητοι φολκ τραγουδιστές των καφέ σε ποπ αστέρια έρχεται μέσω των σύνθετων προσωπικών τους σχέσεων, καθώς ο νεαρός Dylan φλερτάρει τη διάσημη Joan προάγοντας την καριέρα του, ο Farina προσεγγίζει τη Mimi ενώ κοιτούσε με λαχτάρα την μεγαλύτερη αδελφή της, και ο φίλος του Farina, Thomas Pynchon παρακολουθούσε από μακρυά τις περιπέτειές τους.

Το Positively 4th Street είναι αυτό το σπάνιο βιβλίο με μια νέα ιστορία που μιλάει για τη δεκαετία του 1960: την ιστορία για το πώς μια από τις μεγαλύτερες αμερικανικές λαϊκές μουσικές προέκυψε από τη ζωή τεσσάρων ταλαντούχων και χαρισματικών μορφών. (Από την κουβερτούρα του βιβλίου)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Rainbow Quest #16 Mimi and Richard Farina​

Εδώ είναι το μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου # 16 του Rainbow Quest (εκτός από την εισαγωγή και το κλείσιμο, με μόνο τον Pete Seeger)
Αρχικά μεταδόθηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 1966 περίπου δύο μήνες πριν από τον τραγικό θάνατο του Richard στις 30 Απριλίου 1966, την ημέρα που η Mimi έγινε 21...

1. Dopico / Celebrations for a Grey Day
2. Pack up your sorrows
3. Bold Marauder (αρχίζει στα 13:18, με το σχόλιο του Ρίτσαρντ και μετά ακολουθεί μια συγκλονιστική εκτέλεση...)
4. House Un American Blues Activity Dream
5. Joy round my brain / Careless Love

Απολαύστε το!

- Episode 16 · Rainbow Quest by Pete Seeger: Mimi and Richard Farina -


RichardJoanMimi.jpg
Ο Richard, η Joan και η Mimi
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Τα κορίτσια λένε ναι, στα αγόρια που λένε όχι...​

GirlsSayYes.jpg
Η φολκ τραγουδίστρια και πολιτική ακτιβίστρια Joan Baez, μαζί με τις αδελφές της Pauline και Mimi ποζάρουν για ένα πόστερ αντίστασης στην επιστράτευση για το Βιετνάμ (φωτο Jim Marshall, 1968)​

- Mimi And Richard Farina · Reflections In A Crystal Wind [Playlist] -
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Που τα θυμήθηκες τα φαρινοπουλα... Εξαιρετικός δίσκος, από αυτούς που δεν γερνάνε ποτέ....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Nα και καποιος που γνωριζε και μαλιστα προσωπικα τον ανθρωπο μυστηριο, που "δεν το ξερει κανεις", ειναι μοναχικος και απλησιαστος....
Για να ηταν φιλος του Pynchon πρεπει να ειχε κατι ιδιαιτερο και χαρισματικο σαν προσωπικοτητα ο Φαρινα.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Τόμας Πίντσον για τον φίλο του Ντικ...

RichardFarinaNewYork65.jpg

Ο Richard Farina, Dick, για τους κολλητούς του, όταν σπούδαζε στο Πανεπιστήμιο Cornell μοιραζόταν το δωμάτιο με τον Thomas Pynchon. Ο Pynchon ήταν ο κουμπάρος στον γάμο του με τη Mimi και νεκροπομπός στην κηδεία του. Αφιέρωσε το μεγαλύτερο μυθιστόρημά του, Gravity's Rainbow "Στον Ρίτσαρντ Φαρίνια". Στην έκδοση του βιβλίου του Farina, Been Down So Long... του 1983, ο Pynchon έγραψε εγκάρδια για τον φίλο του στην εισαγωγή:
Ο Richard Farina σκοτώθηκε σε ατύχημα με μοτοσικλέτα στο Carmel της Καλιφόρνια, στις 30 Απριλίου 1966, δύο ημέρες μετά τη δημοσίευση του Been Down So Long It Looks Like Up To Me. Ο κ. Farina γεννήθηκε από Κουβανό πατέρα και Ιρλανδή μητέρα, οι οποίοι και οι δύο ήρθαν στη χώρα αυτή κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1930 και έζησε μαζί τους στο Μπρούκλιν, την Κούβα και τη Βόρεια Ιρλανδία.

Στα δεκαοκτώ εργάστηκε με τα μέλη του Ιρλανδικού Δημοκρατικού Στρατού, αλλά τελικά αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τη χώρα. Το ίδιο συνέβη και στην Κούβα, την οποία επισκεπτόταν συχνά όταν ο Φιντέλ Κάστρο βρισκόταν ακόμα στα βουνά και πάλι κατά τη διάρκεια των σκληρών μαχών στη Σάντα Κλάρα και ενώ ο επαναστατικός στρατός εισερχόταν στην Αβάνα.

Από τη στιγμή που ο κ. Farina έφυγε από το Πανεπιστήμιο Cornell το 1959 μέχρι τα τέλη του 1963, έζησε στο Λονδίνο και στο Παρίσι. Ο συγγραφέας έγραψε ότι έβγαζε τα προς το ζην από "τη μουσική, το τραγούδι στο δρόμο, τη συγγραφή σεναρίων, την υποκριτική, λίγο λαθρεμπόριο, από οτιδήποτε μπορούσα να πιαστώ. Έχασα 14 κιλά".

Το 1963 ο κ. Farina παντρεύτηκε τη Mimi Baez και επέστρεψε στην Καλιφόρνια, όπου ολοκλήρωσε το Been Down So Long It Looks Like Up to Me. Πιο συνοπτικά έργα του εμφανίστηκαν σε περιοδικά όπως τα Poetry, The Atlantic, και Mademoiselle και οι παραστάσεις του ανέβηκαν στο Cornell και στο The Image Theatre στο Κέιμπριτζ της Μασαχουσέτης.

Επίσης, ένας έγκριτος φολκ-ροκ τραγουδιστής και συνθέτης, ο κ. Farina εμφανίστηκε μαζί με τη σύζυγό του στο Newport Folk Festival και σε περιοδεία, ενώ κυκλοφόρησαν δύο από τα δισκογραφικά τους άλμπουμ. Το πρώτο επιλέχθηκε σαν ένας από τους δέκα καλύτερους φολκ δίσκους του 1965 από τους The New York Times, και αυτή η εφημερίδα ονόμασε το δεύτερο, Reflections in a Crystal Wind, "άγριο, ευφάνταστο, ποιητικό, απροσδόκητο". Μια μεταθανάτια συλλογή από τα γραπτά του, το Long Time Coming and a Long Time Gone, δημοσιεύθηκε το 1969...
 
Last edited:

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Τι ωραία πράγματα ρε φίλε, που τα βρίσκεις; ; )

:ernaehrung004:

(έκλεψα το παραπάνω σχόλιο του Γιώργου Κουν. καθώς πιστεύω ότι είναι ότι πιο ταιριαστό για αυτήν την παρουσίαση
(ή καλύτερα και για αυτήν την παρουσίαση)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,842
Αθήνα-Κέντρο
Εγώ δεν τα ξερα όλα αυτά αλλά..

Κάθε σου παρουσίαση είναι ψυχική κατάθεση βρε Γκρεγκ.

κατάθεση χρόνου,βιωμάτων,αισθημάτων.!

Υ.Γ. Και μας βάζεις και εμάς τους "πιό μικρούς" (lol) σε περιπέτειες και ψαξίματα...
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Για καλή μου τύχη, στο σημερινό παζάρι βινυλίου στο Γκάζι, έπεσα πάνω σε μια εξαιρετική αμερικάνικη κόπια του διπλού The Best of Mimi & Richard Farina, το οποίο και φυσικά αγόρασα και ακούω εκστασιασμένος αυτή τη στιγμή

farina.jpeg

Στην ουσία, οι δυό πρώτες πλευρές των δίσκων είναι το Reflections in a crystal wind και οι δύο δεύτερες το Celebrations For A Grey Day με την ιδια σειρά των κομματιών μάλιστα, όπως στους πρωτότυπους δίσκους. Ήχος εξαιρετικος, Vanguard.

Πολλά ευχαριστήρια και πάλι φίλε Γρηγόρη και για την παρουσίαση αλλά και για τις πληροφορίες :grinning-smiley-043
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Re: Απάντηση: Αντανακλάσεις στο κρυστάλλινο αεράκι!

Αν και δεν έχει ξεχαστεί με κανένα τρόπο, η μοναδική και πρωτοποριακή μουσική της Mimi και του Richard Farina δυστυχώς εξακολουθεί να παραμένει υποτιμημένη. Και οι δύο τους, με πολλούς τρόπους, είχαν βρει τους ρόλους ως μουσικοί που επισκίαζαν τις άλλες πτυχές της ζωής τους, δηλαδή, η Mimi ως μικρή αδερφή της Joan Baez και ο Richard ως εικονική λογοτεχνική φιγούρα της μετα-Μπητ γενιάς. Το γεγονός ότι δεν ηχογράφησαν μόνο ηλεκτρικό φολκ-ροκ, αλλά ακόμη και επηρεασμένο από την Ανατολή, πριν σχεδόν από οποιονδήποτε άλλον στη σκηνή, φαίνεται να παραβλέπεται. Παρόλο που ποτέ δεν χρησιμοποιούσαν σιτάρ στα οργανικά τους, μια ποικιλία από μόνταλ κουρδίσματα στο απαλάχιαν ντούλτσιμερ που έπαιζαν, έδιναν αυτές τις εξωτικές για δυτικούς αλλά γνώριμες για μας, παιχνιδιάρικες γεύσεις.

Γρηγόρη ακούγοντας και τους δύο δίσκους και γνωρίζοντας τώρα ποιός έπαιξε πρώτος τι, μπορώ να βρώ σωρεία πραγμάτων που ακούστηκαν (χωνεμένα προφανώς) μεταγενέστερα και η απορία μου για τη φράση σου που έχω υπογραμμίσει, μεγαλώνει. Παρότι δεν διεκδικώ τον τίτλο του ειδικού στον τομέα της αμερικάνικης φολκ, όσο νάναι, έχω διαβάσει και ακούσει αρκετά, σχετικά. Δεν γίνεται να μου είναι (ήταν) παντελώς άγνωστοι οι τόσο σημαντικοί αυτοί δύο.
Απαράδεκτον για πράκτορες! που θάλεγε και ο Θ. Βέγγος. :cool4:


Σου'κατσε θησαυρος Γιωργη...

Ναί Πάνο, η αλήθεια είναι έχω ρέντα τελευταία με τα ευρήματα. Και σε σωστές τιμές :firstprize:
Ακόμα και σε συναλλαγές με αγνώστους, που τελικά άμα τη εμφανίσει, αποδεικνύονται... γνωστότατοι! (γειά σου άλλε... Πάνο!)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Γιορτασμοί για μια γκρίζα μέρα​

Mimi & Richard Farina - Celebrations For A Grey Day (Απρίλιος 1965, Vanguard)

CelebrationsForAGreyDay.jpg

Τραγούδια: A1 Dandelion River Run (οργανικό) 1:42, A2 Pack Up Your Sorrows 2:56, A3 Tommy Makem Fantasy (οργανικό) 1:29, A4 Michael, Andrew And James 5:05, A5 Dog Blue (παραδοσιακό, οργανικό) 1:42, A6 V. (οργανικό) 3:31, A7 One-Way Ticket 3:22, B1 Hamish (οργανικό) 1:45, B2 Another Country 3:59, B3 Tuileries (οργανικό) 1:45, B4 The Falcon 3:55, B5 Reno Nevada 3:33, B6 Celebrations For A Grey Day (οργανικό) 3:46
Μουσικοί: Richard Farina (σύνθεση / προσαρμογή: A1-A4, A6, A7, B1-B6, ντούλτσιμερ, φωνητικά), Mimi Farina (διασκευή: A5, κιθάρα, ωτοάρπ, φωνητικά), Russ Savakus (μπάσο: A7, B5), Bruce Langhorne (ηλεκτρική κιθάρα: A7, B2, B5, ντέφι: A6, ντούλτσιμερ: A6, A7, B5), Charles Small (πιάνο: A7, B5)

Ηχογραφήθηκε στα στούντιο Olmstead στο Μανχάταν, νωρίς το φθινόπωρο του 1964 και κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 1965

FarinasVanguardAd.jpg

Η Mimi και o Richard Farina συναντήθηκαν στο Παρίσι, όπου αυτή μάθαινε χορό και αυτός ερμήνευε τον τυφλό τραγουδιστή που κάθε βράδυ ως εκ θαύματος ανακτούσε την όρασή του. Αργότερα, η Mimi χόρευε μ' ένα μικρό θίασο στη Γερμανία, ενώ ο Richard τραγουδούσε στο Φεστιβάλ του Εδιμβούργου. Παντρεύτηκαν το 1963, πρώτα με τον Ναπολεόντειο Κώδικα, και έπειτα πάλι στην Καλιφόρνια. Ο καθένας έχει ισπανική-κέλτικη κληρονομιά, η Μίμι είναι Μεξικανο-Σκοτσέζα, o Ρίτσαρντ, Κουβανο-Ιρλανδός.

Ο Richard στις σημειώσεις του άλμπουμ, παρουσιάζοντας έναν μακρύ κατάλογο από τροφές, υπαινίσσεται την πολυσυλλεκτικότητα της μουσική τους, όπου συνδυάζεται το παλιό με το νέο, το δανεισμένο και επινοημένο με το παραδοσιακό και το καινοτόμο. «Όλα αυτά σιωπηρά αντίθετα με τους δαίμονες στο ξενικό μας αίμα, αλλά τι να κάνουμε; Ο χρόνος, το ρεύμα και το ατύχημα που οι στατιστικολόγοι ονομάζουν γέννηση έχουν συνωμοτήσει για να μας παράσχουν μια παράδοση ελάχιστα δική μας και δύσκολα αυθύπαρκτη. Η μουσική, αν πρόκειται να το κάνει, μπορεί να τραγουδήσει για τέτοια πράγματα, και ίσως κάνα-δυο να τα διασαφηνίσει, ναι;»

Οι Mimi και Richard πραγματοποίησαν τον πρώτο τους δίσκο, Celebrations For A Grey Day (μια παραλλαγή του τίτλου του ποιήματος που έγραψε για την Carolyn Hester)[1], σε σέσιον δύο ημερών στα Olmstead Studios του Μανχάταν στις αρχές του φθινοπώρου του 1964. Όλα τα τραγούδια ήταν του Ρίτσαρντ, με τις εξαιρέσεις του παραδοσιακού "Dog Blue", που διασκεύασε η Μίμι, και το "Pack Up Your Sorrows", που αποδόθηκε στον Ρίτσαρντ και την αδελφή της Μίμι, Πωλίνα, από την οποία ο Farina πήρε τη φράση του τίτλου.

Ήταν ένας άκρως περιπετειώδης και εκλεκτικός δίσκος. Περισσότερα από τα μισά τραγούδια (επτά στα δεκατρία) ήταν οργανικά που χτίστηκαν γύρω από την ελεύθερη προσέγγιση του Farina στο ντούλτσιμερ. Δημιούργησε τραγούδια σαν παέγια, ξετρυπώνοντας από τη μνήμη του για τα διαθέσιμα συστατικά του - κομμάτια μελωδιών των Απαλαχίων, Ιρλανδέζικους ρυθμούς, Λάτιν ρυθμικά μοτίβα, μόνταλ ιδέες που υφέρπουν μέσω άγνωστων μερών από τη Μέση Ανατολή, και μπλουζ υπαινιγμούς - που αυτός τεμάχισε και ανέμιξε μαζί. Οι στίχοι είναι καθαρά το έργο ενός επιδέξιου συγγραφέα, πειθαρχημένοι αν και υπερβολικά ρομαντικοί και πάρα πολύ κομψά κατασκευασμένοι στα σημεία, όπως στο "Another Country":

Όταν ήμασταν μαθητευόμενοι στην περιπλάνηση
Δοκιμάσαμε τους λόφους της Ισπανίας
Οι δρόμοι ήταν ανοικτοί, η συντροφιά καλή
Σηκωθήκαμε εκεί που καθόμαστε...

Ανέλπιστα, ο Richard έπεισε τον Maynard Solomon[2] να του επιτρέψει να ηχογραφήσει τραγούδια που ένωσαν ποίηση μαζί με φολκ μουσική και ροκ εντ ρολ. Αρκετοί άλλοι είχαν συνδυάσει φολκ και ροκ, αλλά κανείς δεν είχε ηχογραφήσει τραγούδια με ώριμους, ποιητικούς στίχους και μουσική σε ροκ στυλ μέχρι τον Farina, με το "One-Way Ticket" (ένα δωδεκάμετρο μπλουζ) και το "Reno Nevada" (ένα καινοτόμο τραγούδι σε μορφή δεκαέξι μέτρων, κτισμένο σ' ένα ριφ που σχετίζεται με την τζαζ σύνθεση του Herbie Hancock, "Watermelon Man", από το άλμπουμ Takin' Off του 1962). Και τα δυο είναι τραγούδια του δρόμου για ταξίδια στο όριο, με δυνατά, αιχμηρά λόγια.

Είναι μακρύς, μακρύς ο δρόμος για το Ρίνο στη Νεβάδα
Και πολύ, πολύ μακριά για το σπίτι σου
Αλλά τα ψιλά στην τσέπη σου αρχίζουν να γκρινιάζουν
Και θερίζεις ακριβώς αυτό που έχεις σπείρει
Μπορεί να βαδίζεις στο δρόμο, να περνάς το πρόσωπό σου στη βιτρίνα
Μπορεί να συνεχίζεις να χαζεύεις
Μπορεί να δουλεύεις μέρα και νύχτα, να δοκιμάσεις την τύχη σου στη διαφήμιση
Μπορεί να πέσεις μέσα σε μια τρύπα στο έδαφος

Τώρα δεν υπάρχει παιχνίδι όπως αυτό που έπαιζες
Όταν έχεις κάτι να χάσεις
Και δεν υπάρχει χρόνος όπως, ο χρόνος που σπαταλούσες
Και χαράμισες ακριβώς αυτό που διάλεξες
Υπάρχει ένας άνθρωπος στο τραπέζι και ξέρεις ότι είναι ικανός
Να επιστρέψει όλα τα εμπόδια που αράδιασες
Αλλά δεν μπορείς να χορτάσεις την πείνα σου και να γίνεις νεότερος
Και η γλώσσα σου δεν έχει τίποτα να πει

Είναι μακρύς, μακρύς ο δρόμος για το Ρίνο στη Νεβάδα
Και πολύ, πολύ μακριά για το σπίτι σου
Αλλά το έδαφος από κάτω σου αρχίζει να τρέμει
Και ο ουρανός από πάνω σου έχει βαρύνει
Υπάρχει χρόνος για κίνηση και χρόνος για απόλαυση
Και χρόνος μόνο για σκαρφάλωμα στον τοίχο
Αλλά τα εμπόδια έχουν διπλασιαστεί και δεν αξίζει τον κόπο
Και ποτέ δεν πήγες πουθενά...

- Reno Nevada (Richard Farina)​

MimiAndRichardΓŽβ€™ackstageAtNewport65.jpg
Mimi και Richard Farina στο παρασκήνιο του Newport Folk Festival τον Ιούλιο του 1965 στο Νιούπορτ, Ρόουντ Άιλαντ (φωτο David Gahr)​
______________________
[1]. Η Carolyn Sue Hester είναι Αμερικανίδα τραγουδίστρια και τραγουδοποιός. Ήταν μια φιγούρα στην αναβίωση της φολκ μουσικής στις αρχές της δεκαετίας του '60.
[2]. Ο Maynard Elliott Solomon ήταν συνιδρυτής της Vanguard Records και παραγωγός μουσικής.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Συμμάζεψε τις θλίψεις σου!​

MargaritaMimiBaezFarina.jpg
Margarita Mimi Baez Farina

Τα δύο τραγούδια του Celebrations, "Pack Up Your Sorrows" και "Reno, Nevada", έκαναν ακόμη πιο γνωστούς τους Richard και Mimi. Τον επόμενο χρόνο κυκλοφόρησαν ως σινγκλ με το "Reno, Nevada" να συνοδεύεται από το "One Way Ticket" και το "Pack Up Your Sorrows" με το "Joy 'Round My Brain" (που δεν μπήκε σε LP μέχρι το Memories). Το "Pack Up Your Sorrows" αποδείχτηκε το τραγούδι του Farina που ηχογραφήθηκε πιο συχνά από άλλους καλλιτέχνες, με ένα κύμα διασκευών το 1966 μετά το θάνατο του Ρίτσαρντ, συνεχίζοντας σταθερά και τις επόμενες δεκαετίες.

Αλλά παρόλο που υπήρξε αναπόφευκτο, ότι το γλυκόπικρο τραγούδι θα γινόταν ένας ύμνος για τη λαμπρή ζωή και τον πρόωρο θάνατό του, η δημοτικότητα του "Pack Up Your Sorrows" είναι ειρωνική, ίσως μάλιστα θλιβερή, γιατί η καλοκαιρινή παρεΐστικη διάθεσή του, έδινε την εντύπωση ενός συμβατικού φολκ ήχου που αντιτίθεται το αληθινό στυλ των Farina. Το σίγουρο είναι ότι μόνο με το πλήρες έργο τους και την περιπλάνηση στα πιο πολυδαίδαλα μονοπάτια που ταξίδεψε η μουσική τους μπορεί κάποιος να εκτιμήσει το μεγαλείο τους.

Το παίξιμο του Ρίτσαρντ ενέπνευσε μια ολόκληρη γενιά παικτών ντούλτσιμερ και η ελκυστική Mimi, που ήταν 19 ετών όταν ηχογραφήθηκε το άλμπουμ, ανέπτυξε ένα όμορφο εκφραστικό, υπέροχο στυλ στην κιθάρα που συμπλήρωνε τέλεια το ντούλτσιμερ του Ρίτσαρντ. Αυτός ο μέχρι τότε ασυνήθιστος συνδυασμός ντούλτσιμερ και κιθάρας παρείχε το θεμέλιο του στυλ τους.

Το άλμπουμ ακόμα και σήμερα ακούγεται εκπληκτικά φρέσκο - ο σύγχρονος ακροατής βάλλεται από τη μοναδικότητα του ήχου και την αίσθηση του νέου μουσικού εδάφους που αποκαλύπτεται. Αν και η δημοφιλία του επόμενου Reflections in a Crystal Wind είναι μεγαλύτερη, το Celebrations For A Grey Day δεν απέχει πολύ σε ποιότητα διαθέτοντας εκείνη την απερίγραπτη, αναντικατάστατη γοητεία του πρωτόβγαλτου.

Στους αγαπητούς φίλους, πρώην διαχειριστές Κάλλη και Πάνο, νυν Δημήτρη και Πάνο και φυσικά στον αειθαλή Κουν, με τα γρήγορα αντανακλαστικά στην προμήθεια υλικού επιβίωσης...

(*****, πηγές: εξώφυλλο, richardandmimi.com, David Hajdu - Positively 4th Street, 2001)

Mimi&RichardFarinaOchs.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

...είναι Ιχθύς!​

...και κάτι για τους Ιχθύες, που πολλάκις ξεφεύγουν από την πραγματικότητα και χάνονται στα όνειρά τους. Οι στίχοι είναι για τον φολκ μουσικό Paul Arnoldi που είναι Ιχθύς, όπως και ο ίδιος ο Richard αλλά και ο υποφαινόμενος!

Ο Πωλ Αρνόλντι είναι Ιχθύς.
Όταν τα σημάδια του Κρόνου
του Ερμή, και ίσως του Άρη
είναι στην εύνοια των Ιχθύων,
και η νύχτα είναι κουλούρα
γύρω από μια ήρεμη γη,
μπορείς να τον βρεις να τρώει βιολέτες
στο σκοτάδι,
ακόμη και πηδώντας μ' ένα περίζωμα,
χορεύοντας στα λιθόστρωτα
του μυαλού ενός άλλου,
τραγουδώντας τραγούδια της παιδικής ηλικίας,
μπλε μπαλόνια,
αυτοκίνητα που χαμογελούν πλατιά όπως η γάτα του Τσεσάιρ,
και μαρμάρινα φεγγάρια,
και πράγματα που περνούν απαρατήρητα
στα παγερά μάτια.

Ξέρει ένα σκυλί που πετάει και όταν κλαίει,
τα δάκρυα είναι κρυστάλλινα αστέρια
που σε αντίθεση με τα δικά μας
πέφτουν έξω και επάνω
αντί βλακωδώς κάτω.
Περιπλανιέται σαν κλόουν
που έχασε το καρναβάλι του
ανάμεσα στα προάστια
κάποιας δυτικής πόλης,
αλλά δεν νοιάζεται
ποιος το βρίσκει εκεί.

Έχει ένα σπίτι που το λένε Ονειροπόληση,
ένα γουρουνάκι για φίλο,
ένα φοίνικα στο μπράτσο του,
ένα λουλούδι στο παπούτσι του,
μερικά ρείκια στα μαλλιά του,
ένα χόμπιτ που δεν είναι εκεί,
μια κουκουβάγια χωρίς επίμονο βλέμμα,
μια ιδιόμορφη νυχτερίδα που ψιθυρίζει
όταν επισκέπτονται πλασιέ
παραμένοντας στην είσοδο
πριν χτυπήσουν το κουδούνι
που δεν ακούγεται καθόλου.

Καθόλου, καθόλου, καθόλου.

-Richard Farina

RichardWithYoungFriend65.jpg

- Mimi & Richard Fariña · Celebrations for a Grey Day [Playlist] -
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Re: Συμμάζεψε τις θλίψεις σου!

Στους αγαπητούς φίλους, πρώην διαχειριστές Κάλλη και Πάνο, νυν Δημήτρη και Πάνο και φυσικά στον αειθαλή Κουν, με τα γρήγορα αντανακλαστικά στην προμήθεια υλικού επιβίωσης...
______________________

Μέσα είσαι... :a0210:

Δεν το χορταίνω το δισκάκι παίδες! :guitarist: