Edifier S3000 pro αξίζουν για σαλόνι;

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Με αφορμή τα πολλά ποστς που βλέπω τελευταία για τα ηχεία της Edifier και καθώς είμαι σε διαδικασία μετακόμισης σε νέο σπίτι (διαμέρισμα) που δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για ολοκληρωμένο πολυκάναλο σύστημα, σκέφτομαι αντι για τις κλασικές περιπτωσεις των soundbar να πάω σε ενεργά ηχεία (κοιτάζω τα S3000 pro ) που να μπορούν να καλύψουν κάπως τον χώρο σε νορμάλ εντάσεις. Το (κουζινο)σαλόνι είναι ένας τυπικός ενιαίος χώρος περίπου 30+ τετραγωνικών και το συστημα θα στηθεί στην μέση περίπου του μεγαλύτερου σε μήκους τοίχου δεξιά και αριστερά απο την τηλεόραση. Τα ηχεία θα είναι συνδεμένα κατευθείαν με οπτική με την TV και ηχος θα streamάρεται είτε από την ίδια την τηλεόραση είτε απο HTPC και καθολου απίθανο και μεσω bluetooth απο ταμπλέτες/κινητά. Επίσης μεγάλο συν είναι ότι τα 2 ηχεία επικοινωνούν ασύρματα οπότε γλυτώνουμε επιπλέον καλώδια.

Έχω ήδη στην κατοχή μου πολυκάναλο ενισχυτή Pioneer(δεκαετίας βέβαια) και πλήρες σύστημα 5.1 απο σύστημα που είναι ακόμα σε dedicated υπογειο χώρο (με προτζέκτορα και όλα τα συναφή) αλλα αυτά πλέον δεν μπορούν να μπουν στο διαμέρισμα γιατί όσο και αν θα μου λείψει το πολυκάναλο δυστυχώς δεν μπορώ να τραβάω καλώδια και να στήνω ηχεία χύμα πίσω από καναπέδες οπότε η λύση των ενεργών όλα σε ένα μου φαντάζει δελεαστική και πιστεύω θα έχουν και καλύτερο ήχο απο οποιαδήποτε ηχομπάρα.

Το θέμα είναι αν αξίζουν τα 700 ευρώ για την αγορά τους. Σε όσα reviews κυκλοφορούν πάντως λένε τα καλύτερα λόγια και είναι μεγάλο συν ότι έχουν αναλογικές και ψηφιακές εισόδους αλλά και τηλεχειρισμό.Επίσης απο ένταση δεν φαίνεται να υστερούν. Απο την άλλη πάλι σκέφτομαι μήπως κάνω βλακεία και αφου υπάρχει ο ενισχυτής ήδη να προβώ στην αγορά μόνο 2 bookshelfs ηχείων (αν και εχει τα χρονάκια του και δεν ξέρω για πόσο θα ζήσει ακόμα παρόλο που δεν έχει παίξει πολλές φορές). Και στις 2 περιπτώσεις αν δω οτι μου λείπει το μπάσο μπορώ να φέρω το sub (τα συγκεκριμένα edifier έχουν έξοδο για sub) αλλά νομίζω ότι θα είναι υπερβολή για διαμέρισμα.

Ποια είναι η γνώμη σας και τι άλλες επιλογές έχω;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οτι θα είναι καλύτερα από ηχόμπαρα αυτό είναι δεδομένο, μόνο η ισχύς του ενισχυτή φτάνει. Για τι απόσταση ακρόασης μιλάμε; Από ηχεία βάσης μ ένα 6,5άρι γούφερ μη περιμένεις και πολλά πράγματα σε απόσταση ακρόασης μεγαλύτερης των δύο μέτρων.
Οσον αφορά το άλλο θέμα του στησίματος πολυκάναλου στο σαλόνι, γιατί το καταδικάζεις και το έχεις απορρίψει; Το 70% των κατόχων πολυκάναλων συστημάτων συμπεριλαμβανομένου και της αφεντιάς μου, στημένα στο σαλόνι τα έχουμε, λύσεις υπάρχουν αρκεί να υπάρχει καλή διάθεση.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Η θέση ακρόασης κάπου εκει στα 2-2μιση μέτρα θα είναι. Φαντάσου τηλεόραση, κανα μέτρο κενό και μετά τραπεζακι και καναπές. Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ για τις ταινίες, netflix και τα σχετικά το θέλω και να παίζει κανα ραδιοφωνο/spotify όταν η κυρά κάνει δουλειές.Την μουσική μου την ακούω στο γραφείο απο τα πιο μικρα μόνιτορ που έχω ή ακουστικά. Ξέρω ότι για "πάρτυ" δεν είναι φυσικά. Το πολυκάναλο το έχω αποκλείσει γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να φεύγουν καλώδια προς τα πίσω + ότι ο χώρος είναι προβληματικός από άποψη τοποθέτησης. Στη γωνιά δεξιά απο το ηχείο θα υπάρχει τζάκι και η μπαλκονόπορτα πίσω απο τον καναπέ δεν δίνει και πολλές ευκαιρίες για τοποθέτηση surround. Επίσης να περάσω κανάλια πάλι δεν γίνεται γιατί δεν μου κάθονται καλά στο μάτι.
Το θέμα είναι αν θα προσφέρουν έστω λίγο γεμάτο ήχο για την χρήση που τα προορίζω. Επειδή 700-800 ευρω δεν είναι αμελητέο ποσό και επειδή μπορεί να υπάρχουν και άλλες επιλογές γι αυτό έγραψα εδώ. Στα edifier μου αρέσει η ιδέα ότι γλυτώνω καλώδια και ενισχυτές καθώς έχουν όλων των ειδών τις εισόδους και ότι έχουν σχετικά δυνατά ενισχυτικά οπότε δεν θα είναι σαν όλα τα άλλα 5αρια μόνιτορ που ξέρω ότι δεν θα καλύπτουν τον χώρο. Συνδέω δηλαδή οπτική από την TV και ξεμπερδεύω. Επίσης μετακομίζοντας από μονοκατοικία σε διαμέρισμα είμαι σίγουρος ότι δεν θα μπορώ να σηκώνω στάθμες αλλά θα θέλω να έχει και κάποιον όγκο ο ήχος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι να σου πω, στο ερώτημά σου αν θα προσφέρουν γεμάτο ήχο αυτό δεν μπορώ να το προβλέψω ή φανταστώ, άσε που ο καθένας έχει δικά του στάνταρ στο πως αντιλαμβάνεται τον ήχο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν είσαι Αθήνα να πας να τα κούσεις από μόνος σου στην απόσταση ακριβώς που θα έχεις και στο σπίτι, ακόμα και να βρεθεί κάποιος κάτοχος και να σου απαντήσει θετικά ή αρνητικά πάλι μπαίνει στη μέση η υποκειμενικότητα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τι έγινε τελικά με τα ηχεία...το έχει τολμήσει κανένας να μας πει εντυπώσεις? Όσα γράφονται είναι πολύ κολακευτικά και προσωπικά θεωρώ ότι η άνεση του bt είναι αξιοζήλευτη.
Προσωπικά έχω πιάσει τον εαυτό μου πολλές φορές να μην ανοίγω το σύστημα από βαρεμάρα και να ακούω από το κινητό.
Εάν ξεκινούσα από την αρχή τη διαδρομή με ένα τέτοιο ζευγάρι ή κάτι ανάλογο θα εστιαζα στην μουσική και μόνο σε αυτή
 
  • Like
Reactions: triantafilos

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Τι έγινε τελικά με τα ηχεία...το έχει τολμήσει κανένας να μας πει εντυπώσεις? Όσα γράφονται είναι πολύ κολακευτικά και προσωπικά θεωρώ ότι η άνεση του bt είναι αξιοζήλευτη.
Προσωπικά έχω πιάσει τον εαυτό μου πολλές φορές να μην ανοίγω το σύστημα από βαρεμάρα και να ακούω από το κινητό.
Εάν ξεκινούσα από την αρχή τη διαδρομή με ένα τέτοιο ζευγάρι ή κάτι ανάλογο θα εστιαζα στην μουσική και μόνο σε αυτή



3+ μήνες τώρα τα έχω στην κατοχή μου και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Μεγάλο πράγμα η ευκολία του Bluetooth. Χαλαρώνεις στον καναπέ ή κάνεις δουλειές στο σπίτι και τα ελέγχεις όλα από το κινητό.

Στα θετικά τους:

Πολύς ήχος για το μέγεθος τους. Δυναμικός χωρίς να είναι επιθετικός ή κουραστικός. Μπορούν να παίζουν για ώρα χωρίς να σε κουράζουν. Έπαιξα λίγο το πρώτο καιρό με τα presets τους αλλά τον περισσότερο καιρό τα έχω στην ρύθμιση studio που είναι η πιο φλατ. Στις ταινίες (συνδεδεμένα με οπτική απο την τιβι) τα βάζω μερικές φορές σε dynamic για να έχω αυτό το παραπάνω" χτύπημα" ενώ τα ρυθμιστικά για bass/treble τα έχω πάντα στο μηδέν

Ένταση. Σηκώνουν για πλάκα εντάσεις και υπερκαλύπτουν χώρο 30 τετραγωνικών όσο και αν φαίνεται παράξενο λόγο μεγέθους και αριθμού μονάδων. Δεν έχω προσπαθήσει να βρω τα όρια τους αλλά άμα χρειαστεί μπορούν να παίξουν δυνατά χωρίς παραμορφώσεις

Ποιότητα κατασκευής. Μόνο και μόνο από το βάρος τους καταλαβαίνεις πως δεν είναι ψεύτικα. Χτυπάς το ξύλο τους και καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για στιβαρή κατασκευή

Δεν βγάζουν κανενός είδους θόρυβο είτε είναι σε αναμονή είτε παίζουν. Ούτε φύσημα ούτε τίποτα. Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ανοιχτά εκτός και αν δεις το λεντάκι τους.

Συν τα γνωστά περί πλήθους συνδέσεων,ενσωματωμένου dac, ασύρματης σύνδεσης μεταξύ τους και τηλεχειρισμού.

Στα αρνητικά

Έχουν ελαφρώς περιορισμένο hot spot. Δηλαδή στον οριζόντιο άξονα δεν έχουν μεγάλο άνοιγμα οι υψηλές συχνότητες (μπορεί να φταίει ο χώρος μου και η μεταξύ τους απόσταση αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί). Όταν είμαι στον καναπέ πχ και παίζουν σε χαλαρές εντάσεις αν μετακινηθώ νιώθω ότι κάτι χάνεται από την πληροφορία που έρχεται. Δεν είναι ηχεία για εντελώς nearfield ή desktop χρήση αλλά δεν έχουν και μεγάλη διασπορά. Βέβαια τα έχω και λίγο περίεργα τοποθετημένα καθώς η μεταξύ τους απόσταση ( περίπου 2,60 μέτρα) είναι μικρότερη απο την απόσταση του καναπέ (τα έχω με κλίση προς τα μέσα).

Μερικές φορές αν τα έχεις ξεχασμένα ανοιχτά για ώρες και τους δώσεις ξαφνικά ήχο μπορεί να χρειαστεί να περάσουν έως και 5-6 δευτερόλεπτα μέχρι να "ξυπνήσει" το ασύρματο ηχείο. Μου έχει συμβεί 2-3 φορές ως ώρας και σε όλες τις περιπτώσεις τα είχα ξεχασμένα ανοιχτά όλο το βραδύ οπότε μάλλον είχαν μπει σε κάποιο είδους αναμονή και χρειάστηκε αυτός ο χρόνο για να γίνει το sync μεταξύ των ηχείων

Θέλουν λίγες μέρες break-in.

Αν δεν μπουν σε βάσεις αλλά τοποθετηθούν σε έπιπλο χάνουν αρκετά. Προφανώς ισχύει για όλα τα ηχεία βάσης αυτό και τα edifier δεν αποτελούν εξαίρεση.

Και κάτι ακόμα σαν διαπίστωση. Τα ηχεία αυτά διψάνε για αρχεία υψηλής ανάλυσης με ενσύρματη σύνδεση με κάποιο dac. Εκεί δείχνουν την αξία τους. Όχι ότι δεν παίζουν καλά με bluetooth κλπ αλλά δεν καταφέρνουν να ξεδιπλώσουν τις χάρες τους. Ομολογώ ότι όσο καιρό τα έχω μόνο 3 φορές τα σύνδεσα ετσι επειδή είχα όρεξη για παιχνίδι και με εντυπωσίασαν.


Νομίζω ότι στην κατηγορία τιμής τους και τις ευκολίες που προσφέρουν είναι αχτύπητα
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...είναι πολύ κατατοπιστική
Να τα χαίρεσαι και καλές ακροάσεις εύχομαι