Βοήθεια επιλογής σε TV

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Παιδιά καλημέρα. Επί ένα μήνα διαβάζω ότι μπορώ (και όσο μπορώ) σχετικά με το χάος που επικρατεί γύρω από τις τηλεοράσεις. Το αποτέλεσμα είναι να μπερδεύομαι περισσότερο, γι αυτό θέλω την βοηθειά σας.

Επειδή πρόσφατα μετακόμισα, έχω την επιλογή (και υπομονή) να περιμένω στο θέμα τηλεόρασης μιας και η σύνθεση του σαλονιού θα φτιαχτεί σιγά σιγά εν καιρό.
Προς το παρόν έχω μια panasonic viera plasma 42' . Θέλω να την αλλάξω για 2 και μόνο λόγους, πρώτον το μέγεθος, εφόσον πλέον θα βλέπω στα 2,6 - 2,8 μέτρα απόσταση και μετά λόγω....βάρους :chinese: μιας και σε όποιο έπιπλο και να την βάλω, καταλήγει να αγκομαχάει και δεν θέλω να ρισκάρω την νέα σύνθεση.

Στο θέμα εικόνας τώρα, βλέπω πως μόνο OLED δεν θα μου κακοφανεί, αλλά μιας και τα γνωρίζετε καλύτερα, δεν είμαι έτοιμος για τρεξίματα με burn in κλπ...αρκετά τρέχω ήδη με το σπίτι...Επίσης ένας ακόμα λόγος είναι πως σαν βασική τηλεόραση (στο υπνοδωμάτιο σπάνια βλέπουμε λόγω μωρού) θα παίζει αρκετά συχνά και τηλεοπτικό σήμα.

Ο χώρος λοιπόν που θα μπει θα είναι στο σαλόνι, με τις εξής ιδιαιτερότητες. Στο 1,3 μέτρα δεξιά της, υπάρχει τζαμαρία (αρκετό φως κατά τη διάρκεια της ημέρας δηλαδή) αλλά από την άλλη τέτοιες ώρες μόνο digea αν θα παίξει. Το βράδυ που συνήθως "ησυχάζουν τα θηρία" βλέπω ταινίες (με tablet μέσω hdmi στην TV προς το παρόν) με αναμμένο κάποιο φωτιστικό δαπέδου ντιμαριζόμενο, ή κάποια σποτάκια αναμμένα από την γυψοσανίδα. Χαλαρό φωτισμό δηλαδή. Απόλυτο σκοτάδι συνήθως με κουράζει.

Οι ίντσες που θέλω να κινηθώ, είναι ανάμεσα σε 50 - 55, με προτίμηση σαφώς στις 55 αρκεί να μην ταλαιπωρηθώ όταν βλέπω digea, διαφορετικά θα προτιμήσω τις 50 και ας χάνω απο το 4Κ.

Το πρόβλημα τώρα που με έχει μπερδέψει είναι πως ενώ συνήθως (και ίσως σωστά μεν) προτείνεται η επιλογή VA panel και τουλάχιστον direct led, οι τηλεοράσεις που βλέπω στα μαγαζιά και μου κάνουν κάποιο κλικ στο μάτι είναι συνήθως IPS, edge led.

Από LG πχ, μου άρεσε αρκετά η 55SM8200,
Από SONY, δεν μπόρεσα να παρατηρήσω αξιόλογη διαφορά από την κορυφαία κατά τα λεγόμενα XG9505 έναντι της παλαιότερης και κατά πολύ φθηνότερης 55XF8096. (edge led)
Επίσης όσο παράλογο και αν φανεί μου άρεσε υπερβολικά μια panasonic TX-50GX810E.

Βέβαια θα μου πείτε αλλιώς η εικόνα στα μαγαζιά μου φουλ φώτα αλλιώς στο σπίτι και με υπότιτλους στο νετφλιξ κλπ (διαβάζω πως οι edge led συνήθως τα πάνε χάλια)

Τέσπα, για να μην κουράζω, το budget είναι γύρω στα 800 ευρώ, για παραπάνω, ενώ γνωρίζω πως ότι πληρώνεις παίρνεις, χάνεται η χαρά του VFM που συνεπάγεται με λιγότερο άγχος σε πιθανά προβλήματα...:chinese:
Φυσικά μια TV των 1000-1100 ευρώ σήμερα, δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να την βρεις κάποια στιγμή σε χαμηλότερη τιμή...

Τα βασικά που θα ήθελα ήταν να κάνει καλό upscaling στο τηλεοπτικό σήμα, να αποφύγω όσο το δυνατόν τα "ψευτο" 4κ και άλλου τύπου "ψευτο" αν και δεν έχω την εμπειρία να τα εντοπίσω ούτως ή άλλως και όσο το δυνατόν πιο future proof, όπως πχ dolby vision klp...

Μια που επίσης γλυκοκοίταζα χωρίς να την έχω δει από κοντά ακόμα είναι η UK6950 με μόνο αρνητικό την απουσία Dolby vision, ενώ οι καλές σειρές της sony, μου φαίνονται ιδιαίτερα ακριβές. Επίσης οι samsung λόγω κάκιστης εμπειρίας απο το service τους, αποκλείονται.

Ευχαριστώ όποιον τυχόν ασχοληθεί...
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Για τον ίδιο λόγο που το αποφεύγουν οι περισσότεροι....burn in. Eξάλλου η γυναίκα μου βλέπει αρκετό digea και η μικρή μου κόρη μόλις άρχισε να περπατάει...πόσες πιθανότητες έχει να βγει αλώβητη?
Αλλιώς είναι να κλαίω 700-800 ευρώ και αλλιώς 1500
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Μου ανάβεις φωτιές τώρα...ήδη στο λινκ που παρέθεσες έχω φτάσει στην 7η σελίδα...(το είχα εντωπίσει νωρίτερα..)θα τα διαβάσω με ησυχία...
Θα ξεκινήσω να παρακολουθώ και αυτή σε θέμα τιμής, αν την βρω χαμηλότερα...
https://www.skroutz.gr/s/18480242/LG-OLED55C9.html?from=account_favorites
Προτείνεις κάποια άλλη?
Επίσης, διαβάζω καλά πράγματα για την παρακάτω κυρίως απο θέματα δυσκολίας να βγάλει προβλήματα τύπου burn in
https://www.skroutz.gr/s/20143098/Panasonic-TX-55GZ2000E.html?from=account_favorites
Σίγουρα όχι σε αυτή την τιμή, αλλά όπως είπα έχω χρόνο να περιμένω λίγο...
Αξίζει την διαφορά σε σχέση με την LG?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μια χαρά λύση είναι η C9. Γενικά, άμα πετύχεις κάποιαν 55" OLED κοντά στα χίλια ευρώ, είναι σχετικά value for money λύση. Απλά χρειάζεται λίγη προσοχή, μάλλον λιγότερη από όση για την plasma που διαθέτεις.
 

stazzy

New member
25 December 2009
54
Χαλάνδρι
Η Β9 φοράει τον Α7 Gen2 ενώ η C9 τον Α9 Gen2... Πιο γρήγορος επεξεργαστής.
Δες εδώ και εδώ


Η C9 παίζει στο crazy sunday του eshop αυτή την εβδομάδα. Αν ήθελα 55'' θα την χτύπαγα μάλλον. Θα ήθελα και 5ετή για να έχω πιο ήσυχο το κεφάλι μου πάντως.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Τελικά c9 τέλεια εικόνα απίστευτη την είδα στο Πλαίσιο κ έπαθα πλάκα, με κλειστά μάτια αυτήν θα πάρω 55αρα
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ωραίος...καλοθέατη και πάλι. Αν θες αναλύεις λίγο αυτό που λες ως σφύριγμα στην εφαρμογή netflix? To κάνει μόνο στην αρχή, στο άνοιγμα ή παραμένει για όσο παρακολουθείς netfix? Kαι το βασικότερο...μιας και εγώ βλέπω σχετικά σε χαμηλό φωτισμό, παρατήρησες τι γίνεται σε ταινίες με υπότιτλους και σκοτεινές σκηνές? Υπάρχει blooming?
 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σε ευχαριστώ πολυ!

Αυτό με το Netflix το κάνει καθ'όλη τη διάρκεια που είναι ανοιχτή η εφαρμογή. Βέβαια όταν βάλεις να παίξει κάτι δεν το ακούς. Δεν αυξάνεται αν ανεβάσεις ένταση επίσης. Σε απόλυτη ησυχία ακούς ανά 1-2 δεύτερα ένα φςς , σταματάει για λίγο και πάλι το ίδιο. Σε άλλη εφαρμογή , Amazon prime πχ δεν το κάνει. Δε ξέρω τι μπορεί να είναι. Να επηρεάζει το Dolby Vision?

Για το blooming έχεις κάποιο συγκεκριμένο τεστ ή όποιο βρω από YouTube? Αν και χτες που είδα , δεν παρατήρησα πρόβλημα.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για blooming δν μπόρεσα να βρω πολλά στο youtube γτ συνήθως δν έχουν υπότιτλους. Αν δν παρατήρησες κάτι πάντως, είμαστε σε καλό δρόμο. Έχεις παίξει καθόλου ταινίες από φλασάκι; Αν κάποια στιγμή δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να μου μετρήσεις τν διάσταση της βάσης; Γτ αν τν πάρω προς το παρόν θα μπει σε τραπεζάκι κ δν ξέρω αν χωράει....
 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Blooming δεν βλέπω, έκατσα κι είδα αρκετά βίντεο με υπότιτλους και μαύρο φόντο χωρίς φώτα στο χώρο και η απόδοση είναι τέλεια.

Η βάση είναι 65 μήκος x 25 βάθος

Ταινίες από στικάκι δεν έχω δοκιμάσει γιατί παίζω μέσω Plex, αν θες να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένο από εικόνα κι ήχο μου το λες.
69fc7c4d87354eefa1a83c558fad8c70.jpg
16bc98fb6643cb3f9881272c6bc78076.jpg
a236dc5dea90fb4d1b60a1b095df8f1b.jpg
dd95d5f49704f9aeb3824fa012a85848.jpg


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σ ευχαριστώ...τουλάχιστον στις φοτο, δείχνει να αναπαράγει τους υπότιτλους σε μαύρο φόντο, υποδειγματικά...Τι να λέμε...Η αγορά έγινε από κωτσόβολο? Αν ναι, πήρες και έξτρα την 5ετή υποστήριξη? Η αλήθεια είναι πως τον Κωτσόβολο τον φοβάμαι γιατί έχω διαβάσει διάφορα...θα προτιμούσα τις άλλες μεγάλες αλυσίδες, αλλά την έχει αποκλειστικότητα.

Επειδή ακόμα παίζω με μια plasma που δεν είναι smart, αναπαράγω ταινίες με σύνδεση hdmi με τάμπλετ, οπότε απλά κατεβάζω κάποια ταινία mkv και έτσι βολεύομαι...Από plex klp δεν έχω ιδέα προς το παρόν, αλλά φαντάζομαι θα τα βρω στην πορεία...Η βάση προς το παρόν δεν με παίρνει για να την βάλω στο τραπεζάκι, οπότε θα κάνω λίγη υπομονή ακόμα και ελπίζω αν ανέβει η τιμή της, να την ξαναπετύχω στα ίδια, γιατί πιο κάτω πιστεύω πως δεν πρόκειται από Κωτσόβολο...
Thx και πάλι και αν παρατηρείς οτιδήποτε, αν θες ενημερώνεις...
 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εμένα με βόλεψε η συγκεκριμένη βάση διότι είναι κεντρική κι όχι με πόδια στις άκρες που έκει θες άλλο έπιπλο. Βέβαια προσωρινά την έχω σε μεγάλο τραπέζι κι αργότερα θα μπει σε σύνθετο.

Δεν την αγόρασα από Κωτσόβολο που όντως έχει αποκλειστικότητα αλλά μέσω γνωστού από την Panasonic.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εμένα με βόλεψε η συγκεκριμένη βάση διότι είναι κεντρική κι όχι με πόδια στις άκρες που έκει θες άλλο έπιπλο. Βέβαια προσωρινά την έχω σε μεγάλο τραπέζι κι αργότερα θα μπει σε σύνθετο.

Και γω περιμένω να καταλήξει σε σύνθετο η γυναίκα μου να την βάλω, αν και δεν θέλει να δεσμεύσει την επιφάνεια και μου λέει να την κοτσάρω στον τοίχο....Αν με προλάβεις και δεν σε πειράζει θα ήθελα να δω μια φοτο πως κάθεται....

Δεν την αγόρασα από Κωτσόβολο που όντως έχει αποκλειστικότητα αλλά μέσω γνωστού από την Panasonic.

Ε, δεν έπαιρνες δυο....:drool1:


Επειδή διάβασα το παρακάτω σε ένα φόρουμ, το οποίο τελικά δεν είχε απάντηση, αν τυχόν το τσεκάρεις πες μου αν θες


Tv's internal media player does not play DTS audio, neither via USB HDD, nor via media server (Serviio, Plex). Howeves specs are mentioning. Can anyone confirm that DTS is not working via internal media player?

Επίσης το plex το είχε εγκατεστημένο ή το βάζεις στην πορεία?

Ευχαριστώ
 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η βάση και πως κάθεται στο τραπέζι
170fa4bf852ae9d0a26b5ed84752297e.jpg
37e0d390f397a54d604b8f7dcffecf6a.jpg


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk