Πρόβλημα με αντικατάσταση λαμπτήρων αλογόνου με led

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Ξεκίνησα μια συζήτηση με τον Antonis_Maestros με πμ και την μεταφέρω και εδώ, ίσως ενδιαφέρει κάποιους, αν και δεν αφορά άμεσα φακούς αλλά λαμπτήρες led.




πρόσφατα έβαλα σε ένα φωτιστικό που χρησιμοποιούσε λάμπες αλογόνου G4 20W/12V τις εξής λάμπες led
https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=43225

Το πρόβλημα είναι το εξής.
Το φωτιστικό ανάβει, οι λάμπες έχουν ένα ανεπαίσθητο τρεμούλιασμα, αλλά μετά από 10 λεπτά σβήνουν όλες.
Αν ανοιγοκλείσεις το διακόπτη ξανανάβουν αλλά σύντομα πάλι σβήνουν.

Πιθανόν μπαίνουν σε κάποιου είδους προστασία?
όλες μαζί?
μήπως έχει χαλάσει η τροφοδοσία του φωτιστικού?
οι λάμπες αναφέρονται ως ac/dc. Δεν είναι παράξενο αυτό?
Εχουν ανόρθωση στο κύκλωμα?




Antonis_Maestros>>>

Είχα κάνει και 'γώ το λάθος να πάρω καμιά δεκαριά από Kίνα , ακριβώς τις ίδιες πριν 3 χρόνια για τον ίδιο λόγο
αντικατάστασης 4 X 10W σποτ αλογόνου απορροφητήρα , αλλά 5000Κ που είναι και ο σωστός φωτισμός για την
περίπτωση , αλλά έκοψα τα άχρηστα Κινέζικα COB Led και με τους ίδιους drivers έβαλα 20mm PCB αστέρι με
κάποια παλιού flux XHP50 που μού ήταν άχρηστα γιά εφαρμογές φακών , και πήρα 400 Lumen από κάθε ένα.
Το κύκλωμα που διαθέτουν είναι αρχικά ανορθωτής γέφυρας χαμηλής συχνότητας και μετά DC buck converter
σταθερού ρεύματος κοντά στα 10V για το COB Led.

Άν το τροφοδοτικό του φωτιστικού σου χρησιμοποιούσε απλό μετασχηματιστή 50 Hz AC θα δούλευαν μιά χαρά
όμως προφανώς είναι κύκλωμα SMPS fly-back conveter 385V σε 12V χωρίς ανόρθωση εξόδου αφού πρόκειται
για καθαρά ωμικό φορτίο , αλλά η συχνότητα είναι αρκετά υψηλή και η της πλάκας Κινέζικη γεφυρούλα ήδη στά
5KHz έρχεται σε κόρο και πάνω από 30KHz είναι βραχυκύκλωμα και θα καταστραφεί άν δεν έχει γίνει ήδη ...
Γιά ανόρθωση εξόδου υψίσυχνων switching κυκλωμάτων , χρησιμοποιείται μονή ανόρθωση με διόδους Schottky
αλλά και πυκνωτές low ESR που προλαβαίνουν να φορτιστούν σε αυτή την συχνότητα !

Άν λοιπόν είναι ακόμα λειτουργικά , η λύση είναι να επέμβεις στο τροφοδοτικό του φωτιστικού και να ανορθώσεις
τα υψίσυχνα 12V με μία Schottky δίοδο 4Α και ένα 2.200μF low ESR και μετά να τροφοδοτήσεις τα driver των led.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
το θέμα είναι ότι το τροφοδοτικό και όλο το φωτιστικό είναι 20 ετών (τότε αγοράστηκε και τοποθετήθηκε) και δεν γνωρίζω αν υπήρχε και κάποιο άλλο πρόβλημα.
Γενικά τις αλογόνου τις έκαιγε ή καίγονταν μετά από κάποιο διάστημα.
Τελευταία είχε φτάσει από τα 6 λαμπάκια να έχει μείνει μόνο ένα το οποίο φυσικά μόλις άναβες το διακόπτη άναβε και εσβηνε αμέσως. Δεν ξέρω αν αυτή είναι νορμάλ συμπεριφορά όταν μείνει από τα 6 μόνο ένα στο κύκλωμα.
Ετσι αποφάσισα να βάλω τα led.
Ακόμα ζούν, αλλα δεν νομίζω ότι έχω διάθεση να κατεβάσω το φωτιστικό από το ταβάνι (υπάρχει και δεύτερο που ακόμα λειτουργεί με τις 5 από τις 6 αλλά στη μία θέση με τίποτα δεν ανάβει ό,τι κι αν βάλω) και να αρχίσω να επεμβαίνω. Συνεπώς το ερώτημα αλλάζει στο εξής:
1. Υπάρχουν άλλα led που να δουλέψουν πιό σίγουρα?
2. Αυτά που είναι ac/dc δεν μου πολυαρέσουν ως λογική. Μήπως υπάρχουν άλλα που δεν είναι διπλής τάσης?
3. Αν θελήσω να αλλάξω όλο το τροφοδοτικό με κάποιο σταθεροποιημένο dc πόσα Α θα πρέπει να είναι?
4. Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι κάποιο κύκλωμα προστασίας των led?

σημειωτέον το φωτιστικό ως 20ετίας είναι μάλλον ιταλικό, τότε ακόμα οι κινέζοι δεν είχαν φτάσει στο σήμερα.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με αντικατάσταση λαμπτήρων αλογόνου με led

Τελευταία είχε φτάσει από τα 6 λαμπάκια να έχει μείνει μόνο ένα το οποίο φυσικά μόλις άναβες το διακόπτη άναβε και εσβηνε αμέσως. Δεν ξέρω αν αυτή είναι νορμάλ συμπεριφορά όταν μείνει από τα 6 μόνο ένα στο κύκλωμα.
Οι φακοί ανήκουν στην κατηγορία φωτισμού , οπότε υπάρχει συσχετισμός νομίζω !
Τώρα επί του θέματος , η κατάσταση αυτή δεν είναι νορμάλ , τα 5 εντάξει κάηκαν γιατί έφτασαν το όριο ζωής τους σε ώρες λειτουργίας ,
αλλά το ότι ανάβει και μετά σβήνει προφανώς οφείλεται σε βλάβη του τροφοδοτικού που μαντεύω ότι οφείλετε σε διακοπή του σύρματος
περιέλιξης του μετασχηματιστή (πρωτεύων των 220V) που η θερμοκρασία και το ρεύμα διέλευσης το αναδεικνύουν , δεδομένου ότι τότε
τα οποιοασδήποτε προέλευσης φωτιστικά αλογόνου 12V είχαν ένα απλό μετασχηματιστή 220 σε 12V AC οπότε άκυρο το ότι έγραψα , τα
led που πήρες έπρεπε να δουλεύουν φυσιολογικά και δεν οφείλετε σε αυτά το πρόβλημα , αλλά μόνο η αυτοψία θα το επιβεβαιώσει.

Η συμβουλή μου είναι νά πάρεις ένα φθηνό τροφοδοτικό σαν ΑΥΤΟ ή ΑΥΤΟ 12V το πολύ 3Α , να αντικαταστήσεις το τροφοδοτικό Μ/Τ και να
χρησιμοποιήσεις τα COB LED που πήρες όλα παράλληλα σε αυτό και θα κάνεις μιά χαρά την δουλειά σου με λιγότερο από 5 ευρώ κόστος ,
απλά ο φωτισμός θα είναι στο 60% των αρχικών Lumen των αλογόνων.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με αντικατάσταση λαμπτήρων αλογόνου με led

Επίσης γιά καλύτερα αποτελέσματα φωτισμού από τα 120W αλογόνου είναι να χρησιμοποιήσεις 6 σαν ΑΥΤΑ των 7W με 4-5Α τροφοδοτικό
γιατί από τους Κινέζους αφαίρεσε πάντα 50% των προδιαγραφών φωτισμού !
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με αντικατάσταση λαμπτήρων αλογόνου με led

Οι φακοί ανήκουν στην κατηγορία φωτισμού , οπότε υπάρχει συσχετισμός νομίζω !
Τώρα επί του θέματος , η κατάσταση αυτή δεν είναι νορμάλ , τα 5 εντάξει κάηκαν γιατί έφτασαν το όριο ζωής τους σε ώρες λειτουργίας ,
αλλά το ότι ανάβει και μετά σβήνει προφανώς οφείλεται σε βλάβη του τροφοδοτικού που μαντεύω ότι οφείλετε σε διακοπή του σύρματος
περιέλιξης του μετασχηματιστή (πρωτεύων των 220V) που η θερμοκρασία και το ρεύμα διέλευσης το αναδεικνύουν , δεδομένου ότι τότε
τα οποιοασδήποτε προέλευσης φωτιστικά αλογόνου 12V είχαν ένα απλό μετασχηματιστή 220 σε 12V AC οπότε άκυρο το ότι έγραψα , τα
led που πήρες έπρεπε να δουλεύουν φυσιολογικά και δεν οφείλετε σε αυτά το πρόβλημα , αλλά μόνο η αυτοψία θα το επιβεβαιώσει.

Η συμβουλή μου είναι νά πάρεις ένα φθηνό τροφοδοτικό σαν ΑΥΤΟ ή ΑΥΤΟ 12V το πολύ 3Α , να αντικαταστήσεις το τροφοδοτικό Μ/Τ και να
χρησιμοποιήσεις τα COB LED που πήρες όλα παράλληλα σε αυτό και θα κάνεις μιά χαρά την δουλειά σου με λιγότερο από 5 ευρώ κόστος ,
απλά ο φωτισμός θα είναι στο 60% των αρχικών Lumen των αλογόνων.

είναι ιδιόμορφη βλάβη αν είναι βλάβη.
Το ένα που είχε απομείνει (για κάποια στιγμή μάλιστα έλεγα έμεινε ένα και ζορίζεται...) άναβε και έσβηνε αστραπιαία. Τώρα που είναι 6 νέα led. Ανάβουν κανονικά για 10 λεπτά και μετά σβήνουν όλα μαζί.
Με την ίδια λογική αν είχε χαλάσει το τροφοδοτικό θα έπρεπε και στα 6 led να ανάβουν και να σβήνουν αστραπιαία, που δεν γίνεται.

Τα αλογόνου είναι dc ή ac? Ή δεν παίζει ρόλο λόγω πυράκτωσης?
Νομίζω η πρώτη κίνηση είναι να μετρήσω τάσεις σε κάθε λαμπα να δούμε τι γίνεται

Επίσης είπες να αντικαταστήσω τα led όλα παράλληλα. Υπάρχει περίπτωση η συνδεσμολογία του φω τιστικού να μην είναι παράλληλη?
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με αντικατάσταση λαμπτήρων αλογόνου με led

Τα αλογόνου είναι dc ή ac? Ή δεν παίζει ρόλο λόγω πυράκτωσης?
Επίσης είπες να αντικαταστήσω τα led όλα παράλληλα. Υπάρχει περίπτωση η συνδεσμολογία του φω τιστικού να μην είναι παράλληλη?
Η λυχνία πυράκτωσης νήματος είναι απλη αντίσταση οπότε δουλεύει με οποιαδήποτε κυματομορφή και το % εμβαδόν της κυματομορφής εκατέρωθεν
του μηδέν που εφαρμόζεται επάνω της καθορίζει την κατανάλωση και ισχύ της , οπότε συνήθως τροφοδοτούνται στα 12V AC (rms) γιά αποφυγή περιττού
κόστους ανόρθωσης και όλες οι φύσες G3 συνδέονται παράλληλα , αλλά άν δεν το ανοίξεις να δούμε δεν ξέρουμε τι κατασκευή είναι , εγώ πάντως
θα έκανα ακριβώς ότι σου περιέγραψα χωρίς κάν να το κοιτάξω καθόλου ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
σιχαίνομαι να βγάζω/βάζω φωτιστικά στο ταβάνι....αλλά....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Για την ιστορία κατάφερα να ανέβω στο ταβάνι και να κάνω bypass το τροφοδοτικό ac/ac που είχε το φωτιστικό και να το αντικαταστήσω με ένα 12V 3A.
Όλα αποκαταστάθηκαν
 

Nikosporo

New member
3 April 2022
2
Καλησπέρα έχω και εγώ ένα πρόβλημα θέλω να κάνω αντικατάσταση τους λαμπτήρες στον απορροφητηρα έχω τροφοδοτικό 15W και λαμπτήρες αλογόνου led 2.1W το πρόβλημα είναι όταν κάνω την σύνδεση οι λαμπτήρες τρεμοπαίζουν κάνω κάτι λάθος; Γιατί οι συνδέσεις είναι καλά
 

Nikosporo

New member
3 April 2022
2
Καλησπέρα έχω και εγώ ένα πρόβλημα θέλω να κάνω αντικατάσταση τους λαμπτήρες στον απορροφητηρα έχω τροφοδοτικό 15W και λαμπτήρες αλογόνου led 2.1W το πρόβλημα είναι όταν κάνω την σύνδεση οι λαμπτήρες τρεμοπαίζουν κάνω κάτι λάθος; Γιατί οι συνδέσεις είναι καλά
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
δειξε μας τι σοι τροφοδοτικο ειναι αυτο....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
λαμπτήρες αλογόνου led 2.1W ...
Αυτό δεν γίνεται ... κάτι δεν γράφεις σωστά , το δε τροφοδοτικό τρεμοπαίζει όταν ενεργοποιείται η προστασία ρεύματος το οποίο
είναι υψηλότερο από αυτό που μπορεί να δώσει , πχ άν το φορτίο είναι 21W αντί 2,1W που γράφεις.