Ποιότητα εικόνας και υπότιτλοι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Πρόσφατα έγινα ξανά συνδρομητής Νόβα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η ποιότητα στα On-demand δεν είναι καθόλου καλή. Αν μου αρέσει κάποια ταινία , την προγραμματίζω για εγγραφή, παρά να την δω στα on demand.
Το άλλο θεμα που είναι πολύ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ για μένα είναι οι ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ. Έχω μια 55αρα , και το μέγεθος τους είναι όπως τα παλιά χρόνια που είχαμε τελεορασεις 4:3 και όχι 16:9. Είναι τεράστιοι οι υπότιτλοι.
Το cosmote TV , έχει πολύ πιο μικρούς σε μέγεθος. Παλιότερα είχα βγάλει φωτογραφίες και από cosmote και Νόβα , που τα είχα μαζί για λίγο διάστημα, και είχαν μεγάλη διαφορά.
Πιάνουν μεγάλο μέρος της τηλεόρασης. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσουμε το μέγεθος τους? Εκεί στη Νόβα έχουν καθήσει να δουν κάποια ταινία? Δεν καταλαβαίνουν ότι είναι τεράστιοι? Βέβαια αν βλέπουν ταινία στα 10 μέτρα απόσταση , είναι μια χαρά!
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Όπως επίσης ταινίες τις κάνουν ζουμ και χωράνε σε όλη την οθόνη 16:9 , ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχουν μαύρες μπάρες πάνω-κατω.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Λοιπόν σχετικά με το ζουμ που κάνει η Νόβα , μόνο εγώ το βρίσκω ενοχλητικό? Παραθέτω 2 στιγμιότυπα , από την ίδια ταινία , η 1η είναι η εικόνα που δείχνει η Νόβα , και η 2η η εικόνα που έχει η ταινία κανονικά.
Νομίζω μπορειτε να δείτε την τεράστια διαφορά που έχουν. Για ποιο λόγο δεν αφήνουν την αναλογία όπως είναι? Όποιος θέλει να κάνει ζουμ και crop , μπορεί να το κάνει μόνος του.
dde876c13214a67e80cd06d22c7eaae3.jpg
5cad8d06026e422ef36191ca88aad97c.jpg
 

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
Επίσης δεν το έχεις σταματήσει στο ακριβώς ίδιο χρονικό σημείο.
 

fakiris

Senior Member
8 July 2008
341
Ούτε εμένα μου αρέσουνε οι μπάρες. Και δεν νομιζω τα γράμματα να είναι τόσο μεγάλα
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
761
Εγώ συμφωνώ με τον pankostas. Είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν και μάλιστα το έτος 2019. Πιο παλιά που είχαμε τηλεοράσεις 4/3 να το καταλάβω, τώρα δε δικαιολογείται. αφού τους πληρώνουμε πρέπει να δίνουν το φορματ που επέλεξε ο σκηνοθέτης και όχι να κάνουν ζουμ. Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που θα τους πω να καταργησουν τα κινηματογραφικα κανάλια στη νόβα.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Επίσης δεν το έχεις σταματήσει στο ακριβώς ίδιο χρονικό σημείο.
Πλάκα με κάνεις τωρα? Η ίδια σκηνή είναι. Επειδη δεν με πιστεύεις ξανά έβγαλα φωτό. Φαίνεται καθαρά πόσο κόβουν δεξιά και αριστερά από όλες τις σκηνές. Από αριστερά έχει κοπεί ολόκληρο τραπεζι. Από δεξιά σχεδόν το μισό πλοιο. Φανταστείτε τι γίνεται στις υπόλοιπες σκηνες.Ευτυχως σε κάποιες ταινίες , λίγες σε σχέση με το σύνολο , τις δειχνουν όπως έχουν γυριστεί από τον σκηνοθέτη.Ελπίζω κάποια στιγμή να τις κάνουν όλες εται..
d832362bfa887555ebb9c856db8c89d6.jpg

4c331c260569f1fb32180bbc2514839e.jpg
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Για το crop, μήπως δεν φταίει η NOVA και έτσι δίνουν τα αρχεία οι εταιρίες διανομής?
Δεν σημαίνει πως επειδή υπάρχει σε BD, DVD, ή κάπου αλλού, πως η εταιρίες που έχουν και τα δικαιώματα, απαραίτητα σε τηλεοπτικό κανάλια θα δώσουν την ίδια κόπια.

Και εγώ προτιμώ το να είναι full κάποια ταινία, ακόμα και με stretch, παρά τις μαύρες μπάρες.
Που με ενοχλεί το crop? Σε οτιδήποτε τηλεοπτικό 4:3 που με crop το έχουν κάνει 16:9. Εκεί έχει χαθεί πολύ εικόνα και το αποτέλεσμα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια κακή μετατροπή με κάκιστη εικόνα.
Στις ταινίες είναι αλλιώς τα πράγματα καθώς και πολύ εικόνα υπάρχει (ακόμα και να την κροπάρεις) και έχουν άλλα μηχανήματα, οπότε πάντα η εικόνα παραμένει άριστη.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Όντως αυτό δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να εξαρτάται από τις εταιρίες διανομής.

Πάντως έβγαλα μια άκρη με τους υπότιτλους. Η Νόβα όντως τους έχει ένα κλικ πιο μεγάλους. Έχω εικόνα από Cosmote και Νόβα η ίδια ακριβώς σκηνή, κανάλι Foxlife .

7c245204d9eb0a4257c8316336bf8efb.jpg
201a9b7e47f58f566951ac4bef5ac607.jpg
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Είναι πιο μεγάλοι και μπορεί να είναι και δύο μεγέθη παραπάνω, όχι μόνο ένα κλικ.
Έκατσα και τις σύγκρινα και τις δύο φωτογραφίες και η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, που δεν μπορείς να την καταλάβεις βλέποντας τες με απλό μάτι τις παραπάνω.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Έχεις απόλυτο δίκιο! Εγώ που έχω 55αρα και βλέπω ταινίες σε απόσταση περίπου 2-2,5 μέτρων , είναι ενοχλητικοί οι υπότιτλοι της Νόβα. Οι συγκεκριμένοι είναι από FOX Life.
Στα Nova Cinema είναι ακόμα μεγαλύτεροι και καλύπτουν μεγάλο μέρος της οθόνης, της ταινίας.
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Αυτό με το zoom/crop είναι τραγικό εν έτει 2019. Έχεις διπλοτσεκάρει ρυθμίσεις σε TV αλλά και αποκωδικοποιητή;

Αν ναι, η Nova είναι για κλάματα. Κάνε τους παράπονα, όποιος θέλει να κόψει και να παραμορφώσει την ταινία, μπορεί και μόνος του.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιότητα εικόνας και υπότιτλοι

Τσέκαρε και τις ρυθμίσεις όπως λέει ο widescreenman.

Οι τηλεοράσεις αποθηκεύουν ξεχωριστά τις ρυθμίσεις εικόνας και μεγέθους οθόνης για κάθε πηγή εισόδου

π.χ. 16:9 η HDMI1, Πλήρης η HDMI2, ZOOM1 η HDMI3, ZOOM2 το τηλεοπτικό κ.ο.κ.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Όντως είναι τραγικό. Όχι δεν φταίει η τηλεόραση το είχα κοιτάξει. Μα το θέμα είναι ότι δε το κάνουν το crop zoom σε όλες τις ταινίες. Μερικές ταινίες είναι με crop και άλλες όχι. Το θέμα είναι ποιος το αποφασίζει? Ή Νόβα? Ή όπως έγραψε ο φίλος μας προηγουμένως η εταιρία διανομής?
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Πάντως έχει αναφερθεί στο παρελθόν ότι στο 90% των περιπτώσεων οφείλεται στην εταιρεία διανομής το format.
 

pan.apostolidis1981

Established Member
27 April 2017
154
Εδώ να πούμε πως οι ταινίες π.χ. της Warner Bros προβάλλονται με μαύρες μπάρες πάνω-κάτω, ενώ της Sony Pictures χωρίς μπάρες. Άρα ίσως είναι θέμα των διανομέων.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Άρα βγάλαμε τουλάχιστον μια άκρη! Ένα ακόμα θέμα είναι το νούμερο καταλληλότητας . Βλέπω τώρα στο STAR ότι είναι διαφανές άσπρο , πολύ διακριτικό και μικρό. Αντίθετα στα FOX είναι μαύρο και μικρο. Αλλά στα NOVA CINEMA είναι μαύρο και πιο μεγάλο! Εεε τόσο δύσκολο είναι να το κάνουν πιο μικρό! Πείτε με περίεργο , αλλά έχω oled και θα το προτιμούσα διακριτικό και άσπρο , όπως το STAR.
 

evagelos

Senior Member
16 August 2007
596
Παρακολουθώντας τους διάφορους αγώνες, έχω παρατηρήσει ότι ενώ στο κέντρο της τηλεόρασης πραγματικά δείχνει ωραία, στις άκρες δείχνει θολούρα.
Έχει κάποια επιλογή η τηλεόραση μου, η έτσι δείχνει η νοβα;