Επλογη νεου av

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Καλησπέρα σας , μετά από πολλά χρόνια [2006] ήρθε η ώρα να πάω σε νέο av . Έχω τον yamaha rxv 2500 και τον χρησιμοποιουσα σαν προ μιας και έχω έναν τελικό δικαναλο nad216 και πεντακαναλο rotel 985 .
Είχα ξεχωριστό χώρο αποκλειστικα για θέαση ταινιών και μουσικής και οδηγούν 2 kef q75 και 4 kef q15 κεντρικό το kef q95 και 2 sub yamaha .
Λόγο ηλικίας πλέον και υποχρεώσεων εγκατέλειψα τον χώρο και κατέβασα το σύστημα σαν 5.1 στο σαλόνι μου . Κράτησα μόνο τον nad και τον yamaha και βλέπω στην 65 τηλεόραση πλέον [Πάει ο προβολέας κλαψ ] .
Αν και σκεφτόμουν την αγορά ενός νέου av με τα νέα φορματ δεν το επερνα απόφαση , μέχρι που ο yamaha λες και με άκουσε παρέδωσε πνεύμα , δεν ανοίγει . Ευκαιρία λοιπόν να πάω σε κάτι νέο .
Το κακό είναι οτι χάθηκα πολλά χρόνια απο την παρέα και δεν μπορώ να εχω άποψη για τα νεα που υπάρχουν . Εδω λοιπόν θέλω την βοήθεια σας . Θα συνεχίσω να έχω τον nad για τα δυο εμπρός κανάλια μιας και τα q75 είναι μεγάλα . Όποτε πρέπει να έχει pre out για τα δυο εμπρός .
Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι μέχρι 600 ευρώ και θα περιμένω και την τελευταια βδομάδα του Νοεμβρίου για καμιά καλή έκπτωση .
Έχω δει τον yamaha 685 και μπορώ να πω οτι με καλύπτει . Κάθε γνώμη δεκτή .
Ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δύο ετών μοντέλο αυτός που κοιτάς. Καλύτερα να δεις τον Marantz SR5014 που είναι πιο σύγχρονος και έχει όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις και features.
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Σε πρώτη φάση θα δω τη εχει , αν εχει κατι απλό θα τον φτιάξω . Ο μικρός μπήκε στα 14 και υπάρχουν ακόμα 2 kef q15 που κάθονται...στο δωμάτιο του θα πάνε ...χαχαχα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αρα όπως και να χει ενισχυτή θα τον χρειαστείς, το σκεπτικό σου είναι σωστό μιας και μόνο ο Yamaha που εσύ προτείνεις καλύπτει αυτή την συνθήκη δλδ. τις εξόδους προενίσχυσης μόνο για τα κυρίως ηχεία κι αφού πας αποκλειστικά για 5.1 και δεν υπάρχει πρόβλεψη στο μέλλον πρόσθεσης ηχείων θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν χρειάζεται να κοιτάξεις κάτι άλλο. Ο 5014 που σου προτείνει ο Pleo είναι κλάσεις ανώτερος σε όλα βέβαια να ξέρεις, ισοστάθμιση, features, ήχο, συνδεσιμότητα αλλά είναι όντως μεγάλη η διαφορά στο οικονομικό.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
κατα την γνωμη μου, κατεβαινει κατηγορια επισης. τι θελω να πω..
ο RX-V2500 ηταν το κορυφαιο μηχανημα της yamaha στην εποχη του. πανω απο αυτο ηταν οι καθαροαιμοι πολυκαναλοι ενισχυτες. χωρις tuner, σε τιμες πολυ υψηλες.
το μοντελο που κοιταει τωρα ειναι απο τα 1α με εξοδο προενισχυσης, αν οχι το 1ο.
διορθωστε με αν κανω λαθος.
edit.. οταν λεω 1ο, εννοω εισαγωγικο.
:coffee:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το θέμα είναι Βλαδίμηρε η τσέπη τι μπορεί να κάνει κι εγώ θα θελα Φεράρι αλλά η τσέπη αντέχει μόνο ένα Οπελ του 98, έτσι είναι αυτά. Ο φίλος ζητάει τις απόψεις μας για το συγκεκριμένο μπάτζετ, η δική μου άποψη λοιπόν συνάδει με τη δική του, πολύ απλά, μη βάζουμε τον κόσμο να κάνει υπερβάσεις κι ουσιαστικά να κάνουμε εμείς κουμάντο στην τσέπη του, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, μετά τον 5014 θα μπαινε ένας άλλος και θα του λεγε "ε αφού θα πας για τον 5014 γιατί δεν βάζεις άλλα 200 να πάρεις τον 6014", κατάλαβες τι θέλω να πω; Αυτό που εμείς πρέπει να κάνουμε σα μέλη σ αυτό εδώ το φόρουμ είναι να υποδείξουμε το καλύτερο (κατά την υποκειμενική γνώμη μας) στο διαθέσιμο μπάτζετ.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Μια επιλογη σε αυτα τα χρηματα ειναι και αυτος MARANTZ NR1510 SLIM 5.2 με pre-out.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις οποιοδήποτε μηχάνημα πέφτει από τα 130 Watt στα δύο κανάλια στα... 31Watt στο κανάλι σε επτακάναλη λειτουργία καθώς και οποιοδήποτε μηχάνημα κινδυνεύει να βράσει εάν συνδεθούν επάνω του περισσότερα από 2 ηχείων ωμικής αντίστασης 4ων Ω.

At 4 Ω, the RX-V685 behaves completely differently than a Denon receiver, and like a stereo amplifier. The power with two controlled channels increases up to 2 x 170 W! And that's why we can't connect 4 Ω to subsequent channels, because trying to generate similar power there, the amplifier would boil.

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3004-yamaha-rx-v685

Αν είναι έτσι, μια χαρά μπορείς να δεις και τον Marantz ΝR1710 που έχει κι αυτός pre-out και να μη σου λείψουν τα σημαντικά features της ισοστάθμισης και του eARC.

Επιμένω παρ' όλα αυτά να ανεβάσεις το budget και να δεις τον SR5014. Θα αναβαθμιστείς και ηχητικά στη μουσική με αυτόν.
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Φιλοι μου σίγουρα τότε το σύστημα που είχα ήταν απο τα καλά , ημουν ψαμενος και μέσα στα πράγματα , άλλα ο φίλος ποιο πάνω έχει δίκιο . Άλλες εποχές , άλλες προτεραιοτητες. Τα καλωδια μόνο που έχω ξεπερνούν το χιλιάρικο ακόμα και σήμερα, άλλα τώρα πλέον όπως είπα θέλω να δω καμιά ταινία και να έχω επαφή με νέες συνδέσεις .
Ο Marantz NR1510 απ ότι βλέπω δεν έχει Dolby Atmos και DTS:X είναι σοβαρή έλλειψη ? Ο NR1710 είναι 7.2 καναλιών με Dolby Atmos και DTS:X, καθώς και με eARC στις HDMΙ του. To eΑRC μεταφέρει πολυκάναλο ηχητικό σήμα σε σχέση με το ARC που ήταν μόνο για στέρεο. Παμε στα 700 ευρω , αλλα νομίζω αντέχω
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν αντέχεις μη το συζητάς φουλ για τον 1710, στην ερώτησή σου αν είναι σοβαρή έλλειψη το Atmos αυτό θα το ξέρεις άμα μπορείς να το στήσεις, να το ακούσεις και αποφασίσεις αν θα μπορούσες να ζήσεις χωρίς αυτό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Το eARC είναι εκείνο που θα σου δώσει όλα τα σύγχρονα φορμά όταν χρησιμοποιείται ως πηγή η TV. Το ARC πήγαινε μέχρι τα κλασικά συμπιεσμένα φορμά.

Θα χρειαστεί να βρεις ενισχυτή AV με σοβαρή ισοστάθμιση και εξόδους pre-out. O NR1710 τα έχει αυτά αλλά και πάλι η ισχύς του δεν είναι πολύ μεγάλη. Ιδανικά θέλεις τον SR5014, γι' αυτό και με βλέπεις να επιμένω. Γιατί πολύ απλά έχει όλα όσα χρειάζεσαι και την ισχύ για να ακολουθεί τον NAD.

Ο RX-V685 παρ' όλο που είναι πιο σύγχρονος από εκείνον που είχες, είναι αρκετά σκαλιά πιο κάτω σε ισχύ και από ισοστάθμιση σε σχέση με τον ανταγωνισμό... ας το αφήσουμε καλύτερα.

Είναι λοιπόν κρίμα να μην κουμπώσεις το μηχάνημα που πρέπει στο σύστημά σου, έτσι ώστε να έχεις όλα τα τελευταία features + καλό ήχο με καλή και στιβαρή οδήγηση (HDAM+Current feedback).
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Και μιας και ανέφερες το eARC να ρωτήσω αν για να λειτουργήσει αρκεί μόνο το eARC του ενισχυτή ή χρειάζεται να έχει και η τηλεόραση eARC δηλαδή hdmi 2.1 ????
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Ας μην μπλέκουμε τις εκδόσεις του HDMI με τα features. Είναι παλιά λογική αυτή που ούτε στο παρελθόν λειτουργούσε 100%, σήμερα πλέον δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου.

Οι ενισχυτές και οι TV έχουν πλακέτες HDMI με κάποια περιθώρια στο hardware που μπαίνουν και με αναβάθμιση. Όταν κάποιος αναφέρεται σε HDMI 2.1 και το eARC, καλό θα είναι να διευκρινίζει ότι πρόκειται για feature του HDMI 2.1 και όχι ότι το μηχάνημα έχει HDMI 2.1.

Εκτός κι αν μπορεί να μου δείξει κάποιος ενισχυτή και TV που να δέχονται σήμα 10Κ το οποίο είναι στις προδιαγραφές του HDMI 2.1.... :rolleyes:

eARC χρειάζεται και από τις δύο πλευρές. Και του ενισχυτή και της TV.
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Το eARC είναι εκείνο που θα σου δώσει όλα τα σύγχρονα φορμά όταν χρησιμοποιείται ως πηγή η TV. Το ARC πήγαινε μέχρι τα κλασικά συμπιεσμένα φορμά.

Θα χρειαστεί να βρεις ενισχυτή AV με σοβαρή ισοστάθμιση και εξόδους pre-out. O NR1710 τα έχει αυτά αλλά και πάλι η ισχύς του δεν είναι πολύ μεγάλη. Ιδανικά θέλεις τον SR5014, γι' αυτό και με βλέπεις να επιμένω. Γιατί πολύ απλά έχει όλα όσα χρειάζεσαι και την ισχύ για να ακολουθεί τον NAD.

Ο RX-V685 παρ' όλο που είναι πιο σύγχρονος από εκείνον που είχες, είναι αρκετά σκαλιά πιο κάτω σε ισχύ και από ισοστάθμιση σε σχέση με τον ανταγωνισμό... ας το αφήσουμε καλύτερα.

Είναι λοιπόν κρίμα να μην κουμπώσεις το μηχάνημα που πρέπει στο σύστημά σου, έτσι ώστε να έχεις όλα τα τελευταία features + καλό ήχο με καλή και στιβαρή οδήγηση (HDAM+Current feedback).

Παιζει σε εκπτωση ο 5010
https://www.e-shop.gr/marantz-radioenisxytis-sr5010-black-p-PER.507052
Αξιζει ? η ειναι παλιος ?
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Επλογη νεου av

Τελικά βρήκα τον 5014 στα 816 ευρώ απο Ελλάδα . Απ οτι ειδα πολύ καλή τιμή και μάλλον θα τον πάρω .

πολυ καλη τιμή προσεχε μονο αν καλυπτεται απο την εδω αντιπροσωπεία η εγγυηση του.
Τον είχα δει και εγω σε ενα skrourtoμαγαζο σε αυτην την τιμή....... ρώτησα και μου ανεφεραν σε περιπτωση που χρειαστει θα πρέπει να πάει εξωτερικο.
Απευθυνσου σε συνεργαζόμενο καταστημα νομιζω ότι θα πετυχεις καλή τιμή.....ειδικα αμα πας απο κοντα ή ένα τηλεφωνο ακομα(απο οτι βλεπω είσαι Ιωαννινα)

Νομιζω οτι δεν χρειαζετασι να ρισκάρεις για λίγα χρήματα παραπάνω.