Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Γειά χαρά στην παρέα! Μετά την αποδήμηση ενός παλιού Pioneer που είχαμε, πλέον το πικάπ του σπιτιού είναι το planar 3 με το neo psu της Rega.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με προτασεις για συνδιασμο κεφαλής και προενισχυτη για το συγκεκριμένο πικάπ. Να αναφέρω ότι λόγω συνέργειας η λύση Rega fono ΜΜ mk3 και Rega exact αποτελεί μια εκ τω επιλογών. Ο λόγος που ρωτάω κι εδώ είναι αφενως γιατί ξέρω ότι θα λάβω σοβαρές προτάσεις και αφετέρου γιατί διάβασα πολλά συγκριτικά και reviews κι έχω ψιλό χαθεί λίγο. Οπότε θεωρώ κάποιοι ποιο έμπειροι θα μπορούν να φιλτράρουν και να δώσουν πιο ξεκάθαρες και συγκεκριμένες προτάσεις.

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από ενισχυτή Yamaha Rx A1020 (έχει είσοδο με προενίσχυση, αλλά θα προτιμούσα τη λύση χωριστό προενισχυτη). Τα ηχεία είναι wharfedale diamond 9.6. Επίσης η μουσική που παίζεται είναι 40% κλασσική, 40%τζαζ και το υπόλοιπο 20% οτιδήποτε άλλο, οπότε η εστίαση γίνεται στα 2 πρώτα.


Όσον αφορά στο κόστος θα ήθελα να μείνω κάτω από τα 500 ευρώ και για τα δύό αν όμως υπάρχει κατι με τεράστια διαφορά ένα κλικ πάνω στην τιμή (50-100) ευρώ τότε ας αναφερθεί.

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων και αναμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας :)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
περιμενε να σε κατατοπισει ο AUDIOLYTIC γιατι τα rega ειναι δικο του χωραφι :laugh:
να μας πει και αν δικαιολογειται η διαφορά τιμης της Elys2 εκει κοντα στα 190-200 ευρα με τα 118 της shure M97xE
το λεω γιατι νομιζω τις εχει ακουσει και τις 2
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Και οι δυο κεφαλες πιστευω ειναι καλες επιλογες για το Ρ3.Το θεμα της τιμης των δυο; Νομιζω οτι μαλλον δεν δικαιολογειται μια τετοα διαφορα.Οσον αφορα το phono δεν ειναι κακη ιδεα.Με το θεμα "συνεργειας" δεν ειμαι και απολυτα συμφωνος μονο και μονο διοτι ειναι της ιδιας εταιρειας και ο φιλος ισως εννοει οτι θα εχουν και καποιου ειδους "family sound"Η μονη "συνεργεια" που υπαρχει μεταξυ βραχιονων/κεφαλων ειναι η τεχνικη συνεργεια και αυτη μπορει να προκυψει με οποι δηποτε βραχιονα και οποια δηποτε κεφαλη.Η rega carbon για παραδειγμα,καθολου δεν θυμιζει τον ηχο των αλλων κεφαλων της rega,οντας στην ουσια η audio-technica AT3600L.Επομενως.......η ιδεα να ειναι ολα rega δεν ειναι κακη,διοτι βραχιονας/κεφαλη θα δουλεψουν τεχνικα σωστα.Θα δουλεψουν ομως και αλλες κεφαλες,οπως η Μ97ΧΕ που λεει ο Βλαδιμηρος, επισης η nagaoka MP-150 που δοκιμασα σε δικο μου rega πικαπ/βραχιονα,και πολλες αλλες.Αν το μπατζετ το επιτρεπει,η δικη μου επιλογη (οχι οτι οι ηδη αναφερθεισες δεν ειναι πολυ καλες) θα ηταν η ΜΡ150 , πιστευω εχει καλυτερο στελεχος και την καλυτερη ακιδα ποιοτικα και απο "παντρεμα" με τον βραχιονα μια χαρα θα ειναι και αυτη,και ειναι και στα μετρα του phono(η το phono ειναι στα μετρα της :smile:.Ειναι νομιζω ακριβοτερη,γι αυτο ειπα αν το μπατζετ το επιτρεπει.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Να προσθεσω στις επιλογες και την audio technica VM95EN η οποια μετα τον τερματισμο της παραγωγης της shure M97xE φαινεται να ειναι το νεο αστερι VFM με nude elliptical ακιδα.Αν δεν κανω λαθος περιπου στα 100-110 ευρω .
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Re: Απάντηση: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

Την Nagaoka MP-150 εδώ (Σουηδία) την βρίσκω στην καλύτερη περίπτωση γύρω στα 370ευρω. Την Μ97ΧΕ δεν την βρίσκω προς το παρόν, όλα τα μαγαζιά που ξέρω on line έχουν ξεμείνει από στοκ ακόμα κ τα πιο εξειδικευμένα. Έχω διαβάσει καλά πράγματα κ για τις δύο όπως κ για την MP-110. Η τιμή της Audio Technic a VM95EN είναι όπως την ανέφερες στην έκδοση ΕΝ και στα 180 στην έκδοση S.

Δεδομένου ότι υπάρχουν κ phono προενισχυτες που υποστηρίζουν και MM και MC κεφαλές κοντά στα χρήματα του Rega fono mm mk3, όπως ο Mobile Fidelity Studio Phono Pickup, πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να πάω σε κάτι με μεγαλύτερη ευελιξία για να μην χρειαστεί αντικατάσταση σε περίπτωση μελλοντικής χρήσης κεφαλής MC;

Ο συνδιασμος της MM κεφαλής της mobile fidelity και του phono της είναι οριακά στο budget. Βέβαια, μπορώ να πάω αρχικά στην κεφαλή (mp - 150) που είναι απαραίτητη, και ο προενισχυτής περιμένει λίγο έτσι θα ακούσω πιστεύω και την διαφορά από το phono του υπάρχοντα ενισχυτή .
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
H VM95S εχει καλυτερη ακιδα απο την ΕΝ αλλα και τηνΜΡ150!!! και η τιμη της ειναι πολυ καλη.Διαβασα αλλα δεν ετυχε να ακουσω καποια μοντελα της mofi.
 
Ας σημειωθεί πως η Elys 2, έχει δυνατότητα στήριξης στους βραχίονες της Rega σε 3 σημεία αντί για τα 2 που έχουν συνήθως οι κεφαλές.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποιο ακουστό αποτέλεσμα η είναι μόνο marketing. Το είχε και η Linn.

Πιο πολλή σημασία θα είχε να πάρεις ευέλικτο phono stage με ρυθμίσεις αντίστασης / χωρητικότητας. Οι κεφαλές αλλάζουν, ιδίως στο πικάπ αυτό που σηκώνει κεφαλές υψηλής ποιότητας.

Στο κοστολόγιο αυτό κοντά είναι τα ifi και trigon.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

Ας σημειωθεί πως η Elys 2, έχει δυνατότητα στήριξης στους βραχίονες της Rega σε 3 σημεία αντί για τα 2 που έχουν συνήθως οι κεφαλές.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποιο ακουστό αποτέλεσμα η είναι μόνο marketing. Το είχε και η Linn.

Πιο πολλή σημασία θα είχε να πάρεις ευέλικτο phono stage με ρυθμίσεις αντίστασης / χωρητικότητας. Οι κεφαλές αλλάζουν, ιδίως στο πικάπ αυτό που σηκώνει κεφαλές υψηλής ποιότητας.

Στο κοστολόγιο αυτό κοντά είναι τα ifi και trigon.

αμεσα ακουστο αποτελεσμα δεν πιστευω να εχει, αλλά σιγουρα δεν θα δεις την κεφαλη να εχει "πατιναρει" απο την αρχικη τοποθετηση.
εμενα μου εχει συμβει και προσφατα μαλιστα, γιατι τα ναϋλον washers που χρησιμοποιουσα γλιστραγαν.
ο Πανικος μου ελυσε το προβλημα στελνοντας μου washers απο πεπιεσμενο χαρτι.
απο οσο μπορω να διακρινω ειναι σαν τις ροδελες στεγανοποιησης (fiber) για υδραυλικα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

Την Nagaoka MP-150 εδώ (Σουηδία) την βρίσκω στην καλύτερη περίπτωση γύρω στα 370ευρω. Την Μ97ΧΕ δεν την βρίσκω προς το παρόν, όλα τα μαγαζιά που ξέρω on line έχουν ξεμείνει από στοκ ακόμα κ τα πιο εξειδικευμένα. Έχω διαβάσει καλά πράγματα κ για τις δύο όπως κ για την MP-110. Η τιμή της Audio Technic a VM95EN είναι όπως την ανέφερες στην έκδοση ΕΝ και στα 180 στην έκδοση S.

Δεδομένου ότι υπάρχουν κ phono προενισχυτες που υποστηρίζουν και MM και MC κεφαλές κοντά στα χρήματα του Rega fono mm mk3, όπως ο Mobile Fidelity Studio Phono Pickup, πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να πάω σε κάτι με μεγαλύτερη ευελιξία για να μην χρειαστεί αντικατάσταση σε περίπτωση μελλοντικής χρήσης κεφαλής MC;

Ο συνδιασμος της MM κεφαλής της mobile fidelity και του phono της είναι οριακά στο budget. Βέβαια, μπορώ να πάω αρχικά στην κεφαλή (mp - 150) που είναι απαραίτητη, και ο προενισχυτής περιμένει λίγο έτσι θα ακούσω πιστεύω και την διαφορά από το phono του υπάρχοντα ενισχυτή .

σωστη σκεψη για μενα το να παρεις αρχικα καλυτερη κεφαλη ακουγοντας την στο phono του yamaha και μετα καλυτερο.
ετσι η χαρα της ανανεωσης περνει παραταση.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Γειά χαρά στην παρέα! Μετά την αποδήμηση ενός παλιού Pioneer που είχαμε, πλέον το πικάπ του σπιτιού είναι το planar 3 με το neo psu της Rega.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με προτασεις για συνδιασμο κεφαλής και προενισχυτη για το συγκεκριμένο πικάπ. Να αναφέρω ότι λόγω συνέργειας η λύση Rega fono ΜΜ mk3 και Rega exact αποτελεί μια εκ τω επιλογών. Ο λόγος που ρωτάω κι εδώ είναι αφενως γιατί ξέρω ότι θα λάβω σοβαρές προτάσεις και αφετέρου γιατί διάβασα πολλά συγκριτικά και reviews κι έχω ψιλό χαθεί λίγο. Οπότε θεωρώ κάποιοι ποιο έμπειροι θα μπορούν να φιλτράρουν και να δώσουν πιο ξεκάθαρες και συγκεκριμένες προτάσεις.

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από ενισχυτή Yamaha Rx A1020 (έχει είσοδο με προενίσχυση, αλλά θα προτιμούσα τη λύση χωριστό προενισχυτη). Τα ηχεία είναι wharfedale diamond 9.6. Επίσης η μουσική που παίζεται είναι 40% κλασσική, 40%τζαζ και το υπόλοιπο 20% οτιδήποτε άλλο, οπότε η εστίαση γίνεται στα 2 πρώτα.


Όσον αφορά στο κόστος θα ήθελα να μείνω κάτω από τα 500 ευρώ και για τα δύό αν όμως υπάρχει κατι με τεράστια διαφορά ένα κλικ πάνω στην τιμή (50-100) ευρώ τότε ας αναφερθεί.

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων και αναμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας :)

Eχω το ιδιο πικαπ και δεν καθισα να σπασω το κεφαλι μου...Πηρα την σπιτισια την Elys (την μπλε) που παει μαζι και ειμαι ησυχος.
Βρισκω το αποτελεσμα περαν του ικανοποιητικου και νομιζω οτι ο κατασκευαστης κατι εχει σχεδιασει για να τα προτεινει μαζι.

Βεβαια εκανα το λαθος (και εγω) να παραγγειλω το πικαπ χωριστα και μετα την κεφαλη (για να την ψαξω) και με ταλαιπωρησε λιγο στην αναρτηση, γιατι αποια πραγματα ο αγγλος τα κανει στο περιπου παραδειγμα το κελυφος προσατσιας της βελονας για να κανω του χειρισμους με ασφαλεια δεν κρατιοταν απανω και επεφτε, υστερα η καθετη γωνια προσοψης δεν ηταν τοσο καθετη κλπ... οποτε εκανα και μια πατεντα που οταν εχω χρονο θα βαλω φωτο για να την δει και ο Βλαντ.
Μετανοιωσα που δεν το παρηγγειλα εξ αρχης με την κεφαλη του αναρτημενη και ρυθμισμενη απο την εταιρια και επειτα κατασκευης και επειτα ελεγχομενη και ρυθμιζομενη απο την εταιρια πωλησης οπως μου ειχε προταθει.

Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ηχο. Περισσοτερο απο καθε αλλο πικαπ που ειχα.

Καλα ακουσματα -bye-
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Re: Απάντηση: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

Ας σημειωθεί πως η Elys 2, έχει δυνατότητα στήριξης στους βραχίονες της Rega σε 3 σημεία αντί για τα 2 που έχουν συνήθως οι κεφαλές.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποιο ακουστό αποτέλεσμα η είναι μόνο marketing. Το είχε και η Linn.

Πιο πολλή σημασία θα είχε να πάρεις ευέλικτο phono stage με ρυθμίσεις αντίστασης / χωρητικότητας. Οι κεφαλές αλλάζουν, ιδίως στο πικάπ αυτό που σηκώνει κεφαλές υψηλής ποιότητας.

Στο κοστολόγιο αυτό κοντά είναι τα ifi και trigon.

Βρίσκω το Ifi Phono 2 αλλά είναι κοντά στα 600 ευρώ οπότε από μόνο του ξεφεύγει απο το μπάτζετ. Παρόλα αυτά και για αυτό έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Eχω το ιδιο πικαπ και δεν καθισα να σπασω το κεφαλι μου...Πηρα την σπιτισια την Elys (την μπλε) που παει μαζι και ειμαι ησυχος.
Βρισκω το αποτελεσμα περαν του ικανοποιητικου και νομιζω οτι ο κατασκευαστης κατι εχει σχεδιασει για να τα προτεινει μαζι.

Βεβαια εκανα το λαθος (και εγω) να παραγγειλω το πικαπ χωριστα και μετα την κεφαλη (για να την ψαξω) και με ταλαιπωρησε λιγο στην αναρτηση, γιατι αποια πραγματα ο αγγλος τα κανει στο περιπου παραδειγμα το κελυφος προσατσιας της βελονας για να κανω του χειρισμους με ασφαλεια δεν κρατιοταν απανω και επεφτε, υστερα η καθετη γωνια προσοψης δεν ηταν τοσο καθετη κλπ... οποτε εκανα και μια πατεντα που οταν εχω χρονο θα βαλω φωτο για να την δει και ο Βλαντ.
Μετανοιωσα που δεν το παρηγγειλα εξ αρχης με την κεφαλη του αναρτημενη και ρυθμισμενη απο την εταιρια και επειτα κατασκευης και επειτα ελεγχομενη και ρυθμιζομενη απο την εταιρια πωλησης οπως μου ειχε προταθει.

Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ηχο. Περισσοτερο απο καθε αλλο πικαπ που ειχα.

Καλα ακουσματα -bye-

Ευχαριστώ!

Και εγώ θα προτιμούσα να το αγοράσω έτοιμο με κεφαλή και σεταρισμένο, αλλά η αλήθεια είναι ότι το βρήκα με έκπτωση 30% καινούριο από ένα κατάστημα που κλείνει και είχε μόνο 2 διαθέσιμα, ένα άσπρο και ένα μαύρο χωρίς κεφαλή. Εκτός του ότι γλιτώνεις όλη τη διαδικασία, η κεφαλή σκέτη έχει γύρω στα 190 ευρώ ενώ αν αγοράσεις το πακέτο πικαπ-κεφαλή βγαίνει σχεδόν 100 ευρώ φθηνότερα.

Επίσης, σκέφτηκα να πάω καρφί στην Elys 2 αλλά επειδή γενικά μου αρέσει το ψάξιμο και να μαθαίνω και από άλλους και να παίρνω γνώμες, σκέφτηκα να δω τι εναλλακτικές υπάρχουν, δεδομένου ότι δε θέλω να ασχολούμαι συνεχώς με αναβαθμίσεις και αλλαγές, θέλω να γίνει μια σωστή επιλογή εξ αρχής και μετά να απολαμβάνω τη μουσική μου όπως έκανα με την ψηφιακή μου πηγή.
Το σίγουρο είναι ότι όποιον συνδυασμό και αν επιλέξω θα χτυπήσει υπερωρίες :)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Και γω σε καποια τετοια φαση αγορασα το δικο μου και οταν λεω δεν καθισα να σπαζοκεφαλιασω ψευδομαι λιγο...
Συγκεκριμενα αγορασα το προηγουμενο μοντελο, το γκρι-ασημι, πριν βγει το ασπρο μαυρο σαν το δικο σου...ηταν λοιπον στοκ προς πωληση με μεγαλη εκπτωση για να ερθουν καινουρια.

Ειναι απο μια μεγαλη εταιρια πωλησης που εχει και φυσικη παρυσια, στην Βρεταννη, και βεβαια τεραστεια διανομη μεσω ιντερνετικου εμποριου στην χωρα.
Βεβαια πουλαει ολα τα ηδη Hi Fi αλλα ολα περιστρεφονται γυρω απο το πικαπ, για να καταλαβεις το ονομα της εταιριας ειναι Ma Platine... (μετεφραζε Το Πικαπ Μου).
Εξαιρετικο σερβις και ανταποκριση τα κανυν ολα με μερακι και παιρνουν ολον τον απαραιτητο χρονο για να σου εξηγησουν και να σε κατευθυνουν.

Αφου λοιπον αγορασα το πικαπ, αρχισα να ψαχνω για κεφαλη. Δεν βιαζομουν γιατι εχω και ενα δευτερο ( Project Debut III).
H προτιμηση μου πηγαινε προς μια Bronze της Ορτοφον που την γνωριζα και συγκριτικα με αλλες. Αλλα ειχα υποψιν μου και μια Ναγκαοκα και μια Γκραντο.

Τελικα κατεληξα να αππευθυνθω παλι στην ιδια εταιιρια που μου πουλησε το πικαπ. Θετοντας τους το ερωτημα και τις συγκεκριμενες πρωτασεις... Υπογραμμιζω οτι τις πουλανε ολες.
Με ρωτηασν τι μουσιη ακουω... εκει καπου αν θυμαμαι καλα, αφου επλεξαν το εγκωμιο της Ναγκαοκα μου ειπαν οτι ισως ειναι καπως smooth για μενα.
Μετα για την Bronze οτι για να την φορεσω, χρειαζεται καποια τροποποιηση, (την οποια πουλανε και ειναι της Ρεγκα επισης) και η γκραντ κατι αλλο...

Στο τελος μου ειπαν γιατι δεν παιρνετε την Elys ? Ειναι σχεδιασμεη για το πικαπ αυτο εχει τα πλεονεκτηματα για τον ηχο που θελετε και αυτη την στιγμη ειναι η καλυτερη προσφορα value/money... Βεβαια αν την ειχα παρει εξ αρχης θα ηταν ακομα καλυτερα...αλλα τι να κανεις, το "ταξιδι" το πληρωνεις αλλα ενταξει, κερδισμενος ειμαι τελικα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Eχω το ιδιο πικαπ και δεν καθισα να σπασω το κεφαλι μου...Πηρα την σπιτισια την Elys (την μπλε) που παει μαζι και ειμαι ησυχος.
Βρισκω το αποτελεσμα περαν του ικανοποιητικου και νομιζω οτι ο κατασκευαστης κατι εχει σχεδιασει για να τα προτεινει μαζι.

Βεβαια εκανα το λαθος (και εγω) να παραγγειλω το πικαπ χωριστα και μετα την κεφαλη (για να την ψαξω) και με ταλαιπωρησε λιγο στην αναρτηση, γιατι αποια πραγματα ο αγγλος τα κανει στο περιπου παραδειγμα το κελυφος προσατσιας της βελονας για να κανω του χειρισμους με ασφαλεια δεν κρατιοταν απανω και επεφτε, υστερα η καθετη γωνια προσοψης δεν ηταν τοσο καθετη κλπ... οποτε εκανα και μια πατεντα που οταν εχω χρονο θα βαλω φωτο για να την δει και ο Βλαντ.
Μετανοιωσα που δεν το παρηγγειλα εξ αρχης με την κεφαλη του αναρτημενη και ρυθμισμενη απο την εταιρια και επειτα κατασκευης και επειτα ελεγχομενη και ρυθμιζομενη απο την εταιρια πωλησης οπως μου ειχε προταθει.

Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ηχο. Περισσοτερο απο καθε αλλο πικαπ που ειχα.

Καλα ακουσματα -bye-

τι πατεντα εκανες;; φωτο το συντομοτερο δυνατο παρακαλω!
μ'αρεσει που λες "για να τη δει και ο Βλαντ" Αμ ο AUDIOLYTIC πρεπει να την δει επειγοντως!
αν ειχες technics , ok.. ας την δω πρωτα εγω... :flipout:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

τι πατεντα εκανες;; φωτο το συντομοτερο δυνατο παρακαλω!
μ'αρεσει που λες "για να τη δει και ο Βλαντ" Αμ ο AUDIOLYTIC πρεπει να την δει επειγοντως!
αν ειχες technics , ok.. ας την δω πρωτα εγω... :flipout:

Kαλα ντε,δεν βλαπτει να την δεις πρωτος.............:flipout:

χρειαζεται καποια τροποποιηση, (την οποια πουλανε και ειναι της Ρεγκα επισης) και η γκραντ κατι αλλο...
Μαλλον θα ειχε να κανει με το πιο ψηλο σωμα της bronze και θα σου προτειναν -ορθα- ενα vta adjuster.

Το σιγουρο ειναι πως οτι και να αποφασισει να παρει,καλη κεφαλη θα ειναι.Να κοιταξει καλα το θεμα του phono οπως ειπε ο Εκτωρ.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

Kαλα ντε,δεν βλαπτει να την δεις πρωτος.............:flipout:

Μαλλον θα ειχε να κανει με το πιο ψηλο σωμα της bronze και θα σου προτειναν -ορθα- ενα vta adjuster.

Το σιγουρο ειναι πως οτι και να αποφασισει να παρει,καλη κεφαλη θα ειναι.Να κοιταξει καλα το θεμα του phono οπως ειπε ο Εκτωρ.

Πώς μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων αν χρειαστεί VTA spacer για την κεφαλή που θα επιλέξω;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Κεφαλή κ προενισχυτής phono για Rega planar 3

Πώς μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων αν χρειαστεί VTA spacer για την κεφαλή που θα επιλέξω;

εκ των προτερω λιγο δυσκολο. θα πρεπει να ξερεις το παχος του ΜΑΤ , το υψος του σωματος της κεφαλης, τι μεσο ορο παχους εχουν οι δισκοι σου και να μαθεις που εχει προρυθμισει το εργοστασιο το πικαπ..
ανεφικτα πραγματα!
οταν το παρεις με το καλο, αγοραζεις 2 τσιμπραγκαλακια και εισαι κομπλε!
https://www.ebay.com/itm/LP-Vinyl-R...a=0&pg=2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851
ή αυτο που εχει και αλφαδακι.
https://www.ebay.com/itm/LP-Vinyl-R...151196?hash=item1a7717155c:g:EYUAAOSwNRJcdn2F
μπορεις να παρεις και εξτρα αλφαδακια να εχεις για επαληθευση
https://www.ebay.com/itm/Record-Spi...930872?hash=item3d93c167f8:g:WAgAAOSwQmRdhIFi
και επειδη ειναι rega ο βραχιονας και μαλλον δεν εχει γραμμη κατα μηκος του για να τον ευθυγραμμισεις με την κλιμακα, ουτε ισιο ειναι το σωμα του ουτως ωστε να παρεις σαν αναφορα το κατω ή το πανω μερος του, καλη τυχη.....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εδω ειναι η σωστη φωτο που θα σε βοηθησει να καταλαβεις πως λειτουργει η κλιμακα.
παντα με ισιο δισκο στο πλατω, χωρις αυτο να γυρναει φυσικα!!
εσυ θα κρινεις βαση ποιου παχους δισκου θα ρυθμισεις.
προσεξε τον βραχιονα πισω απο την κλιμακα...
https://www.ebay.com/itm/LP-Vinyl-R...a=0&pg=2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851